Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятидаги сайловчилар билан учрашув ўтказди
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 7 июль куни Тошкент вилоятидаги сайловчилар билан учрашув ўтказди.
Учрашувни номзоднинг Тошкент вилояти бўйича ишончли вакили Сайёра Файзиева очиб, Шавкат Мирзиёев томонидан олиб борилаётган ислоҳотлар натижасида ижтимоий-иқтисодий ҳаётнинг барча жабҳаларида салмоқли ижобий ўзгаришлар кузатилаётганини эътироф этди.
Хусусан, сўнгги олти ярим йилда металлургия, электротехника, тўқимачилик, кимё, фармацевтика, машинасозлик каби “драйвер” соҳаларда 15 та мега, 650 га яқин йирик ва ўрта, 3 мингта кичик саноат лойиҳалари ишга туширилди. 600 мингдан зиёд янги иш ўринлари яратилди. Экспорт ҳажми 2,5 марта кўпайиб, 2 миллиард доллардан ошди. Буларнинг натижасида ўтган давр мобайнида вилоят иқтисодиёти 1,4 баробар ўсиб, қарийб 100 триллион сўмга етди.
Учрашувда ижтимоий соҳадаги ўзгаришлар ҳам таъкидлаб ўтилди. Жумладан, вилоятда мактабгача таълим қамрови 26 фоиздан 68 фоизга етди, қўшимча 52 минг ўқувчи ўрни яратилди. 12 та янги тиббиёт муассасаси иш бошлади. Бирламчи тиббиёт муассасалари 182 тадан 277 тага кўпайиб, тиббий хизмат сифати оширилди. Бундан ташқари, 300 дан ортиқ маҳалладаги 3 минг километр ички йўллар ҳамда 104 та кўприк қурилди ва таъмирланди. Шунингдек, 3 минг 300 километр электр тармоқлари, 950 та трансформатор янгиланиб, 200 мингга яқин аҳолининг электр таъминоти яхшиланди.
Сўнгра номзод сайловчиларни Тошкент вилоятини келгуси етти йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича стратегик режалари билан таништирди.
Аввало, аҳолига муносиб шароит яратиш йўналишида 1 мингдан зиёд боғчалар очиш ва 100 минг ўқувчи ўрни яратиш, 16 та замонавий тиббиёт муассасаси ҳамда 4 та перинатал марказлар ташкил этиш режалаштирилган.
Вилоятнинг 350 дан зиёд маҳалласида 4 минг километр ички йўллар ва 100 дан зиёд кўприклар қуриш, 5 минг километрдан зиёд электр тармоқлари ва 1 минг 400 та трансформаторни янгилаш, ичимлик суви ва оқова тармоқларини таъмирлаш амалга оширилади. 2024 йилдан Бекобод, Хўжакент ва Ангрен йўналишларини пойтахт билан боғлайдиган 10 та электропоезд ҳаракати йўлга қўйилади.
Номзод томонидан вилоят иқтисодиётини янада ривожлантириш борасида режалар ҳам қайд этилди. Унга кўра, Олмалиқ ва Оҳангарон шаҳарларида – мис саноати кластерини ривожлантириш орқали мис маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳажми 2030 йилга қадар 2 карра кўпайтирилади. Кореялик ҳамкорлар билан 1,5 миллиард доллар инвестиция ҳисобига 50 гектар майдонда юқори технологиялар технопарки ташкил қилинади ва электроника, ярим ўтказгичлар, микросхемалар ишлаб чиқариш корхоналари ишга туширилади. Чирчиқ шаҳри чинакам инновацион кимё саноати кластерига айланиб, “Химград” ҳудудида қиймати 300 миллион долларлик 23 та лойиҳа амалга оширилади. Ангрендаги қурилиш материаллари кластерида 1 миллиард доллар қийматидаги 40 та лойиҳа ишга туширилади.
Вилоятдаги саноатлашув даражаси юқори бўлмаган туманлар алоҳида ёндашувлар асосида ривожлантирилади. Бунда, Бекобод ва Пискент туманлари – озиқ-оқат саноатига, Бўка – тўқимачилик саноатига ихтисослашади.
Туризмни ривожлантириш устувор аҳамиятга эга бўлиб қолиши таъкидланди. Хусусан, Бўстонлиқдаги “Чорвоқ” туризм зонасида
700 миллион доллар инвестиция ҳисобига 20 минг ўринли 100 та меҳмонхона ишга туширилади, “Чимён – Билдирсой – Нанай” курорт ҳудудида франциялик инвесторлар билан бирга 200 миллион долларлик туризм комплекси барпо этилади.
Номзоднинг дастуридаги режаларни рўёбга чиқариш учун алоҳида дастур қабул қилиниши ва бунга жами 35 миллиард доллар йўналтирилиши таъкидланди.
Учрашувда Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда қурилиш кўламини кенгайтириш мақсадида ушбу соҳасини янада ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Аввало, 1 миллион хонадонли уй-жойлар қуриш бўйича катта марра белгилаб олинди. Шу боис, уй-жой қуриш учун республика бўйича 2 минг гектар ер участкалари таклиф қилинади. Хусусан, Тошкент вилоятида бу мақсадлар учун 350 гектар ер ажратилади. Ушбу ер майдонларида уй-жой барпо этаётган қурувчилар икки йил давомида ер солиғидан озод қилинади. Бунинг ҳисобига қурилиш корхоналари ихтиёрида камида 2 триллион сўм маблағ қолади.
Ихтисослашган йирик қурилиш кластерлари сони ҳозирги 30 тадан камида 60 тага етказилади, салоҳиятли қурувчиларга махсус техникалар ва айланма маблағ учун 1 миллиард доллар ресурс ажратилади. Юртимизда ишлаб чиқарилмайдиган қурилиш материаллари ва махсус техникалар учун божхона имтиёзлари 2030 йилгача узайтирилади. Бундан ташқари, аҳолининг кредит тўловларини қайтаришга йўналтирилган маблағлари даромад солиғидан озод қилинади. “Менинг биринчи уйим” дастури доирасида вилоятларда камида 100 минг оилага мўлжалланган ижтимоий уйлар барпо этилади.
Шу билан бирга, йил якунигача 50 йил олдин қурилган уйларнинг жорий ҳолати, жумладан зилзилага чидамли эканлиги тўлиқ ўрганилади, аҳоли зич бўлган ҳудудларда “бўйига ўстириш” тамойили асосида эски 2-3 қаватли уйлар ўрнида етти қаватдан юқори замонавий уй-жойлар барпо этилади. Бунда, реновация дастурлари фақат ва фақат фуқароларнинг розилиги ва кенг жамоатчилик фикрини инобатга олган ҳолда қабул қилиниши қайд этилди.
Номзод аҳоли пунктларининг “бош режа”ларини тузиш масаласига ҳам тўхталиб ўтди. Хусусан, 2025 йилга қадар 25 та шаҳарнинг, 2030 йилгача эса барча аҳоли пунктларининг бош режаларини ишлаб чиқишни тўлиқ якунлаш бўйича режалар белгилаб олинди. Бунда “Бош режа”ларни ишлаб чиқиш жараёнлари аҳоли ва тадбиркорлар учун очиқ-ошкора ва шаффоф бўлиши, бунинг учун, алоҳида портал ишга туширилиб, уларнинг ташаббус ва таклифлари албатта инобатга олиниши таъкидланди.
Бундан ташқари, қурилиш ишларининг сифати ва хавфсизлигини таъминлаш устувор вазифалардан бири бўлиб қолиши,  энг аввало, Япония, Корея, Буюк Британия, АҚШ давлатларининг бино-иншоотлар бўйича қурилиш хавфсизлиги меъёрлари асосида янги стандартлар жорий қилиниши, соҳадаги кадрларни тайерлаш тизими қайта кўриб чиқилиши қайд этилди.
Умуман, келгуси етти йилда уй-жой қурилиши ва ижтимоий инфратузилмани яхшилаш бўйича ташаббусларни амалга ошириш учун
50 миллиард доллар йўналтирилиши маълум қилинди.
Учрашув сўнгида вилоят фаоллари сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини таъкидладилар.

Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 июля провел встречу с избирателями в Ташкентской области.
Встречу открыла доверенное лицо кандидата по Ташкентской области Сайёра Файзиева. В своем выступлении она отметила, что в результате осуществляемых под руководством Шавката Мирзиёева реформ наблюдаются значительные положительные изменения во всех сферах социальной и экономической жизни.
В частности, за последние шесть с половиной лет запущено 15 мегапроектов, около 650 крупных и средних, 3 тысячи малых промышленных проектов в таких отраслях-«драйверах», как металлургия, электротехника, текстильная, химическая индустрии, фармацевтика, машиностроение. Создано более 600 тысяч новых рабочих мест, объем экспорта увеличился в 2,5 раза и превысил 2 миллиарда долларов. В результате экономика области за минувший период выросла в 1,4 раза и достигла почти 100 триллионов сумов.
На встрече также были отмечены изменения в социальной сфере. В частности, охват дошкольным образованием в области увеличился с 26 до 68 процентов, в школах создано дополнительно 52 тысячи ученических мест. Открыто 12 новых и реконструировано 17 медицинских учреждений. Количество первичных медицинских учреждений увеличилось со 182 до 277, повысилось качество медицинских услуг. Кроме того, построено и отремонтировано 3 тысячи километров внутренних дорог и 104 моста в более чем 300 махаллях. Также обновлено 3,3 тысячи километров линий электропередач, 950 трансформаторов, улучшено электроснабжение около 200 тысяч жителей.
Затем кандидат ознакомил избирателей со стратегическими планами социально-экономического развития Ташкентской области на ближайшие семь лет.
В первую очередь, в целях создания достойных условий для жизни населения предусматривается открытие более 1 тысячи детских садов, 100 тысяч ученических мест, организация 16 современных медицинских учреждений и 4 перинатальных центра.
В более чем 350 махаллях области будет построено 4 тысячи километров внутренних дорог и более 100 мостов, обновлено более 5 тысяч километров электрических сетей и 1 тысяча 400 трансформаторов, отремонтированы сети питьевого водоснабжения и канализации. С 2024 года будет налажено движение 10 электропоездов, которые свяжут Бекабадское, Ходжакентское и Ангренское направления со столицей.
Кандидат также изложил планы по дальнейшему развитию экономики области. Как отмечалось, за счет развития кластера медной промышленности в Ахангаране и Алмалыке объем производства медной продукции к 2030 году увеличится в два раза. Совместно с корейскими партнерами на площади в 50 гектаров будет создан парк высоких технологий с привлечением инвестиций в размере 1,5 миллиарда долларов, в котором будут запущены предприятия по производству электроники, полупроводников, микросхем. Город Чирчик станет по-настоящему инновационным кластером химической промышленности, на территории «Химграда» будет реализовано 23 проекта на сумму 300 миллионов долларов. В кластере строительных материалов в Ангрене будет запущено 40 проектов на сумму 1 миллиард долларов.
Районы области с невысоким уровнем индустриализации будут развиваться на основе отдельных подходов. Так, Бекабадский и Пскентский районы будут специализированы на пищевой промышленности, Букинский - на текстильной промышленности.
Отмечалось, что развитие туризма останется приоритетным направлением. В частности, в туристической зоне «Чарвак» в Бустынлыкском районе с привлечением 700 миллионов долларов инвестиций будут возведены 100 гостиниц на 20 тысяч мест, совместно с французскими инвесторами в курортной зоне "Чимган-Бельдерсай-Нанай" будет организован туристический комплекс стоимостью 200 миллионов долларов.
Отмечалось, что планы кандидата войдут в отдельную программу развития области, на реализацию которой будет выделено в общей сложности 35 миллиардов долларов.
На встрече Шавкат Мирзиёев особое внимание уделил вопросам дальнейшего строительной отрасли в целях расширения масштабов строительства в нашей стране. Прежде всего, поставлена амбициозная цель по возведению 1 миллиона единиц жилья. Для этого по всей республике под жилищное строительство будет предложено 2 тысячи гектаров земельных участков. В частности, для этих целей в Ташкентской области будет выделено 350 гектаров земли. Застройщики жилья на этих участках будут освобождены от уплаты земельного налога на два года. За счет этого в распоряжении строительных предприятий останется не менее 2 триллионов сумов.
Количество специализированных крупных строительных кластеров будет увеличено с нынешних 30 до не менее 60, а строителям с высоким потенциалом будет выделен 1 миллиард долларов ресурсов на закупку спецтехники и пополнение оборотных средств. Таможенные льготы на строительные материалы и спецтехнику, которые не производятся в нашей стране, будут продлены до 2030 года. Кроме того, средства населения, направляемые на погашение кредитных платежей, будут освобождены от подоходного налога. В рамках программы «Мой первый дом» в регионах будут построены социальные дома не менее чем на 100 тысяч семей.
Вместе с тем до конца этого года будет полностью изучено текущее состояние домов, сооруженных 50 лет назад, в том числе их сейсмостойкость, в соответствии с принципом "вертикального роста" в густонаселенных районах на месте старых 2-3-этажных домов будут построены современные дома выше семи этажей. При этом отмечалось, что программы реновации будут приниматься только с согласия граждан и с учетом мнения широкой общественности.
Кандидат коснулся и вопроса разработки генеральных планов населенных пунктов. В частности, к 2025 году намечено завершить разработку генеральных планов 25 городов, а к 2030 году – всех населенных пунктов. Подчеркнуто, что процессы разработки генпланов должны быть открытыми и прозрачными для населения и предпринимателей, для этого будет запущен отдельный портал, и будут учитываться их инициативы и предложения.
Кроме того, как было отмечено, обеспечение качества и безопасности строительных работ останется одной из приоритетных задач. Так, будут внедряться новые нормы на основе стандартов безопасности строительства в Японии, Корее, Великобритании, США, система подготовки профильных кадров будет пересмотрена.
В целом, согласно планам, на ближайшие семь лет на реализацию инициатив по улучшению жилищной и социальной инфраструктуры будет выделено 50 миллиардов долларов.
В завершение встречи выступили представители актива области, которые выразили поддержку кандидатуре Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан.