Наманган туманидаги 39- мактаб учун янги ўқув биноси қачон қурилади?
O‘zLiDeP Наманган туман Кенгаши ҳудуддаги Оқбулоқ маҳалласида жойлашган  39-мактабда сайёр қабул ташкил этди.
Аҳоли билан мулоқот тарзида ўтказилган учрашувда 30 нафар наманганлик партия вакилларига ўз мурожаатларини йўллади. Фуқаролардан асосан, электр энергияси, газ, ичимлик суви, йўл белгилари ўрнатиш ва бошқа масалаларга оид мурожаатлар келиб тушди.
Хусусан, 39-мактаб директори Муҳайё Набиева мактабни 310 ўринга мўлжалланганини, лекин ҳозирда муассасада 780 нафар ўқувчилар таълим олаётганини, натижада эса айрим машғулотлар ўқув биноси йўлакларида ўтказилаётганини билдирди.
“2019-2020 йилларда сафимизга яна 3 синф қабул қилиш режалаштирилган. Дарслар икки босқичда алмашиниб ташкил этилган-да ҳам ўқув хоналари камлик қиляпти. Натижада лабаратория, меҳнат хонаси, ошхона ва кутубхона учун жой ажратолмаяпмиз”, – дейди М.Набиева.
Ҳудди шундай мурожаат 4-мактаб вакилларидан ҳам келиб тушди. Ҳар иккала масалани атрофлича ўрганган O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари мурожаат юзасидан тегишли ташкилотларга депутатлик сўрови чиқарадиган бўлди.
Маҳалла аҳолиси билан бевосита мулоқот давомида халқ вакили М.Хонкелдиев томонидан амалга оширилган ҳайрли ишлар, очиғи бизни жуда қувонтирди.
“Маҳалламиздаги 444 хонадонда 573 ҳўжалик яшайди. Шундан 270 нафарга яқинини нуронийлар ташкил этади. Тўғриси, ҳозирга қадар маҳалламизда оқсоқоллар дам олиб, ҳордиқ чиқариши учун жой йўқ эди. Депутатимиз барака топсинлар, уларнинг ташаббуси билан ҳудудда нуронийлар дам олиш маскани барпо этиляпти. Мазкур маскан ишга тушгач маҳалламиздаги 6 нафар ёш ишли бўлади”, – дейди “Оқбулоқ” МФЙ раиси Баҳтиёр Йигиталиев.
“Фақат шугина эмас. Шунингдек, халқ ноиби кўмагида ҳудудда автомобилларга техник хизмат кўрсатиш шаҳобчаси ҳам ташкил этилган. Ҳозирда у ерда 8 нафар ёш фаолият юритяпти”,– деб қўшимча қилди маҳалла раиси.

When will the new educational building for school No.39 be built in Namangan district?
Namangan district Kengash of UzLiDeP held an on-site reception of citizens in secondary school No. 39 in Akbulak makhalla.
About 30 appeals from the public were received during the event. The main part of these appeals concerns issues of provision of electricity, natural gas, drinking water, establishment of road signs and others.
Director of this school Mukhayyo Nabiyeva informed that the institution is designed for 310 children, however, 780 schoolchildren are studying here. Due to lack of space, classes have to be held even in the corridors.
“In 2019-2020, we are planning to adopt three more classes. I do not even know how we will cope with so many students! After all, even now, we are working in two shifts, but we feel an acute shortage of premises. Because of this, there are no office rooms, a canteen, or even a library”, - M.Nabiyeva complains.
A similar appeal was received from representatives of the school No. 4.
Members of UzLiDeP deputy group will send inquiries on these issues to appropriate authorities.
Residents of the makhallas expressed special gratitude to the people’s representative M.Khonkeldiyev, who is implementing a number of projects in the interests of local residents.
“573 families live Iin 444 households of our makhalla. The number of venerable aksakals reaches 270 people. Until now, there were no guzars in the makhalla, that is, a place where they could gather and have a rest and talk. On the initiative of the deputy, a modern guzar is being built here”, - said Bakhtiyor Yigitaliyev, Chairman of Akbulak MCG.
He also added that, with the assistance of the deputy, a vehicle maintenance center was opened on the territory of the makhalla. It employs 8 local residents.