Инсон манфаати – юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг бош нуқтаси эканлигини исботловчи яна бир муҳим қарор
03.08.2019, 12:18
Бугунги кунда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва унинг қонуний манфаатларини таъминлашга, халқаро ҳуқуқ нормаларида белгиланган ҳуқуқларни кафолатлаш борасида кўплаб ишлар олиб борилмоқда. Жамиятда қонунийликни таъминлаш, судларнинг амалда мустақиллигини кафолатлаш, адвокатларнинг жамиятдаги ролини янада ошириш борасида Президентиизнинг бир қатор фармон ва қарорлари қабул қилинди.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал демократик партияси ушбу муҳим қарор ва фармонлар қаторида ҳам Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг 19-сон ихтисослаштирилган жазони ижро этиш колонияси (Жаслиқ қўрғонида жойлашган) тугатилиши тўғрисидаги қарори том маънодаги тарихий қарор бўлди деб хисоблайди. Ўтган йиллар давомида ушбу колониянинг номи нафақат мамлакат ичкарисида балки дунё жамоатчилиги орасида ҳам салбий бир маънога эга бўлган атамага айланиб улгурган эди. Бекорга ўтган йиллар давомида инсон хуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги халқаро ташкилотлар уни ёпилишини сўраб мамлакат раҳбариятига кўплаб мурожаатлар қилмаган. Мамлакат Президенти Ш.МИрзиёев ушбу қарорга имзо қўйиш билан том маънода  юртимизда фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликлари бугунги кунда юртимизда олиб борилаётган сиёсатда марказий ўринни эгаллаши, инсон манфаатлари доимо унинг диққат марказида бўлиши ва унга қарши қаратилган ҳар қандай харакат қаттиқ қораланишини яна бир бор амалда исботлади. Қарор чиқиши биланоқ кўплаб чет эллик жамоат арбобларидан қарорни қўллаб қувватлашларини билдириб келаётган фикрлар ҳам қабул қилинган қарорнинг қанчалик муҳим аҳамият касб этишини кўрсатади.
Жамиятда қонунийликни таъминлаш, фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларини кафолатлаш борасидаги ҳамда суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотлар аҳолининг давлат бошқарув органлари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан алоқалари янада мустаҳкамланишига, фуқаролик позицияларини ошишига, жамиятда қонунларга нисбатан ҳурматнинг мустаҳкамланишига олиб келмоқда. Бу эса ўз навбатида Ўзбекистон Республикаси Конституциясидаги белгиланган “инсонпарвар демократик ҳуқуқий давлат барпо этишни кўзлаб” қилинаётган ишлардир.

Another resolution confirming human interests is the main goal of reforms being carried out in the country
08.08.2019, 17:13
Currently, Uzbekistan is carrying out significant work on ensuring the rights and legitimate interests of a person, guaranteeing the rights outlined by international legal norms. A number of decrees and resolutions of the President were adopted on the issues of ensuring the rule of law, guaranteeing the independence of courts, and increasing the role of lawyers in society.
Movement of Entrepreneurs and Businessmen – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, along with these important decrees and resolutions, believes that the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan on liquidation of the 19th specialized penal colony of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Karakalpakstan located on Jaslik area has also become historic. In recent years, the name of this colony has been used as a common noun not only in our country, but also far beyond its borders. For many years, it was not in vain that international organizations for the protection of human rights appealed to the country’s leadership with a request to close the colony. By signing the resolution, President Shavkat Mirziyoyev once again practically proved that in our country the rights and freedoms of citizens have a central place in the current policy, the interests of a person are under his close attention and any action directed against them is punished. With the signing of the resolution, many foreign public figures supported it, which once again proved the importance of this document.
Ensuring the rule of law in society, the reforms carried out in the judicial system for ensuring the rights and freedoms of citizens contribute to strengthening public relations with government, law enforcement agencies, strengthening citizenship and respect for the law in society. All this helps to ensure the norms outlined in the Constitution of the Republic of Uzbekistan on “construction of a humane, democratic state of law”.