Самарқандлик миришкорлар томорқадан қандай фойдаланяпти?
Аввалроқ, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ҳамда O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси А.Хаитов бошчилигидаги республика ишчи гуруҳи деҳқон хўжаликлари ва аҳоли томорқаларида баҳорги экинларни экиш ҳолатини ўрганиш мақсадида Самарқанд вилоятига боргани ҳақида хабар қилган эдик.
Мақсад коронавирус пандемияси сабабли мамлакатимизда юзага келиши мумкин бўлган иқтисодий инқирозни юмшатиш, аҳолини етарли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш, шунингдек, томорқачиликни ривожлантириш орқали аҳоли бандлиги ва даромадларини оширишни таъминлашдан иборатдир.
– Жаҳон экспертларининг айтишича, коронавирус  пандемияси иқтисодиётга салбий таъсир кўрсатмасдан қолмайди. Шу сабабли халқимизни етарли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш муҳим вазифа бўлиб турибди. Албатта, ушбу жараёнларда фермер хўжаликлари билан бир қаторда томорқа ер эгаларининг ҳам ўрни бор. Муҳтарам Президентимиз жорий йилнинг 8 апрел куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишда “Бизни ер боқади” дея таъкидлади ва томорқачиликни ривожлантириш бўйича бир қатор вазифаларни белгилаб бердилар. Ўйлайманки, бугун мамлакатимиздаги ҳар бир томорқа ер эгалари масъулиятни ҳис этиб, ердан унумли фойдаланишни ташкил қилса, падемия туфайли юзага келадиган муаммоларни беталофат енгамиз, – деди А.Хаитов.
Республика ишчи гуруҳи учрашувлари доирасида Пастдарғом туманида бўлиб, “Гулотондоз” фермер ҳўжалигига қарашли 5 гектар майдонда Корея технологияси асосида барпо этилган иссиқхона фаолияти билан танишди.
–Иссиқхонани ташкил этиш учун 2019 йилда тижорат банкларидан 400 минг доллар кредит маблағларини олган эдик. Ўтган йили бодринг экиб, 2 миллиард сўм даромад олдик, – дейди фермер хўжалик раҳбари Жамшид Абдуллаев. – Ҳозирги кунда иссиқхонамизга баҳорги помидор экилган. Ундан ҳам яхши даромад кутяпмиз. Бу йилги ҳосилни ўзидан кредит маблағларидан тўла қўтилишни режа қилганмиз.
Тумандаги “Елкан” МЧЖ раҳбари Фарҳод Қурбонов қуёнчилик билан шуғулланади. Маълум бўлишича, у мамлакатимизда тадбиркорлик учун яратилган шарт-шароитлардан фойдаланиб, 3 йил аввал қуёнчиликни йўлга қўйган. Фаолиятини Италиядан келтирилган зотдор қуёнлар сотиб олишдан бошлаган. Ҳозирда уларнинг сони 750 тага етган. Тадбиркор қуёнларнинг ушбу зотини кўпайтириш мақсадида қўшни туманларга ҳам етказиб беряпти. Мазкур учрашувлар давомида ишчи гуруҳ аъзолари ушбу жамиятда ҳам бўлиб, тадбиркор билан суҳбатлашди, муаммоларини ўрганди.
Шундан сўнг улар Пастдарғом туманида яшовчи Азамат Абдураҳимов хонадонида бўлишди. Азамат ака ўз томорқасидаги 5 сотих майдонда иссиқхона ташкил этган бўлиб, помидор, бодринг, булғор қалампири ва бошқа кўчатлар парваришлаб аҳолига етказиб беради. Унинг айтишича, йилига иссиқхонасидан 50-60 миллион  сўм даромад кўради.
Ишчи гуруҳи аҳоли томорқаларини ўрганиш жараёнида ердан самарали фойдаланмай келаётган томорқа эгалари хонадонларида ҳам бўлди. Ушбу фуқароларга  “Томорқа хизмати” МЧЖ  кўмагида баҳорги экиладиган экинларнинг уруғлари ва кўчатлар етказиб берилди.
А.Хаитов бошчилигидаги республика ишчи гуруҳининг навбатдаги манзили Қўшробот тумани бўлди. Бу ерда улар аҳолининг томорқалардан  фойдаланиш ҳолатини ўргандилар.
Қўшробот тумани асосан лалмикор ерларда деҳқончилик қилади. “Қаловини топсанг қор ҳам ёнади” деганларидек, ҳудудда қудуқ қазиб, сув чиқариб лалми ерларни боғ-роғга айлантирган юртдошларимиз ҳам бор.
Тумандаги “Оқтепа унумдор замини” фермер хўжалигига қарашли 247 гектар майдоннинг 80 гектарига ғалла,114 гектарига ёнғоқ, 25 гектарига узум экилган.
–Еримиз асосан лалмикор. Уни ўзлаштириш учун артизан қудуқ ўрнатиб, ёнғоқзор ва узумзорлар ташкил қилдик. Улар ораликларига кунжут, нўхат, ерёнғоқ, помидор, тарвуз ва бошқа баҳорги экинларни экдик, – дейди хўжалик раҳбари Улуғбек Баноев. – Инсон меҳнат қилса, ҳар қандай жойни обод қилишга қодир. Биз ҳам лалмикор ерга ишлов бериб, меҳнат қилиб келяпмиз. Даромадларимиз ҳам йилдан йилга кўпайиб боряпти.
“Шаввона” МФЙ ҳудуди аҳолиси ҳам томорқа ҳадисини олганлардан. Сув танқислигига қарамай аҳоли вакиллари артизан қудуқларини ўрнатиб томорқаларидан унумли фойдаланиб келмоқда. Бу ерлик фуқаролар асосан узумчилик билан шуғулланиб келишади. Улар етиштирган маҳсулотлар нафақат ички бозорда, балки хорижда ҳам харидоргир.
Шу маҳаллада яшовчи О.Обидов, Қ.Жиянов, Р.Маминовлар биргалашиб артизан қудуқ қаздириб, ўз томорқаларида баҳорги картошка, помидор, кўкатлар, булғор қалампири ва бошқа маҳсулотлар етиштирмоқда.
Бир қатор вазирликлар ва мутасадди ташкилот вакилларидан ташкил топган ишчи гуруҳи аъзолари ушбу хонадонларга кириб, бу ерда етиштирилаётган маҳсулотларни кўздан кечирди.
Ишчи гуруҳ раҳбари А.Хаитов ўрганишлари давомида туман аҳолиси учун  Оқтепа, Жўш, Қўшробот ҳудудларига  “Томорқа хизмати” МЧЖларини ташкил қилиш борасида кўрсатмалар берди.Ушбу томорқа хизматлари аҳолига уруғ, ёқилғи кўчатлар етказиб бериш баробарида экинлар экишда ҳам яқиндан кўмаклашади.
Республика ишчи гуруҳининг аҳоли томорқаларига баҳорги экинларни экиш бўйича ҳолатларини ўрганиш жараёнлари давом этмоқда.

Как используют приусадебные земли земледельцы Самарканда? (ВИДЕО)
Ранее сообщалось, Республиканская рабочая группа в составе представителей Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель  под руководством председателя  Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП   А.Хаитова  прибыла в Самаркандскую область с целью  изучения проведения весенних полевых работ в дехканских хозяйствах и на приусадебных землях населения.
Изучение хода весенних полевых работ проводится с целью  смягчения возможного экономического кризиса в стране в связи с пандемией коронавируса, обеспечения населения необходимой продовольственной продукцией, повышение занятости и доходов населения путем активного использования приусадебных земель.
– Эксперты всего мира считают, пандемия  коронавируса не может не оказать воздействия на экономику. В этой связи важной задачей в настоящее время является продовольственное обеспечение народа. Для этого вместе с фермерскими хозяйствами в этом процессе должны принимать активное участие владельцы приусадебных земель. На состоявшемся 8 апреля видеоселекторном совещании  Президент отметил:  “Нас кормит земля”  и наметил ряд задач по развитию  использования приусадебных земель. Если все владельцы приусадебных земель чувствуя ответственность, будут эффективно использовать приусадебные земли, мы без потерь преодолеем проблему, возникшую в связи с пандемией, - сказал  А.Хаитов.
Республиканская рабочая группа  в Пастдаргамском районе ознакомилась с работой в занимающей 5 гектаров теплице фермерского хозяйства “Гулотондоз” ,  построенной на  основе корейской технологии.
– Для строительства теплицы в  2019 году  в коммерческом банке взяли кредит в  400 тысяч долларов.  В прошлом году посадили  и вырастили огурцы, доход составил  2 миллиарда сумов, - сказал руководитель фермерского хозяйства  Жамшид Абдуллаев. –  Сейчас в теплице растут весенние помидоры. Думаю, это тоже даст хороший доход.  За счет урожая нынешнего года планируем полностью выплатить  кредит.
Руководитель  районного ООО “Елкан”  Фарход Курбонов занимается кролиководством. Эту работу он наладил 3 года назад, используя предоставленные предпринимательствам возможности. Начал с закупки завезенных из Италии породистых кроликов.  В настоящее время в хозяйстве содержат 750 голов кроликов. Для приумножения поголовья этой породы  предприниматель осуществляет поставку кроликов  и в соседние районы. В ходе встречи  члены рабочей группы подробно беседовали с предпринимателем, изучали имеющиеся проблемы.
Затем члены рабочей группы  побывали на приусадебных землях  жителя Пастдаргамского района  Азамата Абдурахимова.  На 5 сотках  приусадебных земель  Азамат ака построил теплицу и выращивает  помидоры, огурцы, болгарский перец и другие овощи.  По его словам  ежегодный доход теплицы составляет  50-60 миллионов сумов.
В ходе изучения приусадебных земель населения  члены рабочей группы беседовали и с владельцами, неэффективно использующих приусадебные земли. При  содействии  ООО  “Томорка хизмати” этим гражданам  доставили семена и саженцы.
Затем Республиканская рабочая группа во главе с А.Хаитовым  выехала в Кушрабатский район для изучения использования приусадебных земель.
Земли в Кушрабатском районе в основном богарные. Но  в районе живут соотечественники, сумевшие  вырыть артезианские колодцы и превратить эти земли в зеленые сады и поля.
В ведомстве районного фермерского хозяйства  “Октепа унумдор замини” 247 гектаров площадей. На  80 гектарах выращивают пшеницу, на 114 гектарах  посажена ореховая роща, на 25 гектарах – виноградные плантации.
–Земли у нас,  в основном богарные. Для ее освоения  вырыли артезианские колодцы, посадили ореховые деревья и виноградники.  Между ними выращиваем  кунжут, горох, арахис, помидоры, арбузы и другие культуры, - сказал руководитель фермерского хозяйства  Улугбек Баноев. – Если трудиться, можно освоить любую землю. Мы так и поступили. Доходы из года в год увеличиваются.
Население СГМ “Шаввона” тоже активно работает на своих приусадебных землях. Несмотря на вододефицит, жители  роют артезианские колодцы  и эффективно используют приусадебные земли. В основном  многие  выращивают виноградники. Продукция пользуется большим спросом не только на внутреннем рынке, но и за рубежом.
Жители этой махалли  О.Обидов, К.Жиянов, Р.Маминов вместе вырыли артезианский колодец и выращивают  картофель, помидоры, зелень, болгарский перец.
Члены рабочей группы побывали  на приусадебных землях этих граждан и ознакомились с проводимой работой.
Руководитель рабочей группы  А.Хаитов  для  создания удобств населению дал указания о создании на территориях Октепа, Жуш, Кушробот  ООО “Томорка хизмати”, которые  будут заниматься поставкой населению  семян, саженцев, топлива и оказывать помощь  в проведении весенних полевых работ.