Деҳқон бозорларидаги нарх-наво назоратга олинганми?
Коронавирус пандемияси даврида озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган талаб ошмоқда. Демак, бугун касалликнинг олдини олиш ва карантин қоидаларига қатъий амал қилиш баробарида озиқ-овқат танқислиги юзага келишининг олдини олишга қаратилган жиддий чораларни кўриш лозим. Бунда, айниқса, деҳқон бозорларида нарх-навонинг сунъий ошиб кетмаслигини таъминлаш муҳим саналади.
Бу ҳолат ва синовли кунларда ҳеч кимнинг томошабин бўлиб ўтиришга ҳақи йўқ, айниқса депутатларнинг.
Озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган талаб ошганлиги сабаб сунъий равишда нархларнинг кўтарилиши ва савдо расталарида гигиеник қоидалар бузилишининг олдини олиш мақсадида, жамоатчилик назоратини ўрнатиш учун халқ депутатлари Самарқанд шаҳар кенгаши депутатлари Баҳодир Раҳмонов ва Шоҳрух Алибеков Самарқанд шаҳридаги «Дамариқ», «Темирйўл деҳқон бозори»да бўлишди, сотувчи, таъминотчи ва харидорлар билан суҳбатлашди.
- Кузатувларимизга кўра, халқимиз бугун бирлашган, айрим инсофсиз савдогарни айтмаганда, деярли барча сотувчилар, деҳқонлар маҳсулотларни арзон сотишмоқда, – деди Баҳодир Раҳмонов. - Масалан, гўшт 48 минг сўм, картошка 4 минг сўм, пиёз 3 минг сўм, сабзи 1000 сўм, гуруч 6-7 минг сўм. Муҳими, бозорларда барча маҳсулотларни расталарга чиқариш узлуксизлиги таъминланяпти. Гигиеник ва эпидемиологик ҳолатлар назоратда.

Контролируются ли цены на дехканских рынках?
В период пандемии коронавируса возрастает в продовольственной продукции. Следовательно, наряду  с предотвращением распространения заболевания  и соблюдением правил карантина необходимо предпринять серьезные меры по предупреждению дефицита  продовольствия. При этом важно обеспечить  недопущение искусственного завышения цен на дехканских рынках.
В эти дни испытаний, никто, и особенно депутаты, не имеют права оставаться безучастными к создавшейся ситуации.
В целях предупреждения искусственного завышения цен на рынках в связи с возрастанием потребности в продовольственной продукции и нарушений правил гигиены  в торговых рядах для установления общественного контроля депутаты Самаркандского городского кенгаша народных депутатов Баходир Рахмонов и Шохрух Алибеков  побывали на  рынках «Дамарик», «Темирйул дехкон бозори» города Самарканда  и побеседовали с продавцами, снабженцами и покупателями.
- По наблюдениям сегодня народ сплотился, если не считать отдельных недобросовестных  торговцев, все продавцы и дехкане продают продукцию по установленным ценам, - сказал Баходир Рахмонов. – Цены на рынках следующие: мясо – 48 тысяч сумов, картофель -  4 тысячи  сумов, лук – 3 тысячи сумов, морковь -  1000 сумов, рис - 6-7 тысяч сумов. Главное, на рынках  нет прерывания в поставке продукции.  Гигиеническое  и эпидемиологическое состояние контролируется.