Ўзбекистоннинг МДҲдаги раислигига юқори баҳо берилди
Жорий йилнинг 18 декабрь куни Президентимиз раислигида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги давлатлари раҳбарлари кенгашининг видеоанжуман шаклидаги мажлисининг бўлиб ўтиши том маънода 2020 йил охиридаги муҳим воқеалардан бири бўлди.
Ушбу мажлисга берилган бундай баҳо саммит кун тартиби билан белгиланади. Унда МДҲ доирасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорликнинг барча йўналишларида, шунингдек, янги хатар ва таҳдидларга қарши биргаликда курашиш соҳасида кўп қиррали муносабатларнинг бугунги ҳолати ва уларни ривожлантириш истиқболларини баҳолаш ўрин олди.
Саммит иштирокчилари шунингдек, МДҲни 2030 йилгача бўлган муддатда янада ривожлантириш концепцияси лойиҳаси ва уни амалга ошириш режасини ҳам муҳокама қилдилар. Ушбу ҳужжатларда ҳамкорликнинг яқин ва ўрта муддатли истиқболдаги стратегик мақсадлари ва асосий тадбирлари белгиланган.
БМТга асос солингани муносабати билан ҳамда халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги қўшма баёнотлар, шунингдек, Ҳамдўстлик фаолиятининг турли жиҳатларига доир қарорнинг қабул қилиниши саммитнинг муҳим натижаси бўлди.
Депутатлик корпуси, жумладан, парламент қуйи палатасидаги ЎзЛиДеП фракцияси аъзолари МДҲга раислик қилишдек масъулиятли вазифани илк бор ўз зиммасига олган мамлакатимиз, пандемия билан боғлик мураккаб шароитларга қарамай, Ҳамдўстликка раислик концепциясини тўлиқ ҳажмда амалга оширди, деб ҳисоблайдилар.
Бир қатор амалий кўрсатгичлар, хусусан, кўпгина муҳим ҳужжатлар қабул қилингани ҳам буни тасдиқлайди. Зеро, 2030 йилгача муддатга мўлжалланган Иқтисодий тараққиёт стратегияси, Транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари, туризм, спорт ва ёшларга оид сиёсат соҳаларида ҳамкорлик стратегиялари ва бошқалар қабул қилинди. Ҳукумат раҳбарлари кенгаши, Иқтисодий кенгаш, Ташқи ишлар вазирлари кенгаши, МДҲнинг бошқа устав ва тармоқ органларининг мажлислари муваффақиятли ўтказилди. Умуман, 60 га яқин кўп томонлама тадбир ўтказилиб, Ҳамдўстликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашга хизмат қиладиган 70 дан зиёд ҳужжат қабул қилинди.
Ўз навбатида, якунланиб бораётган 2020 йилда Ўзбекистон МДҲнинг Ёшлар билан ишлаш Кенгаши, Меҳнат, бандлик ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш маслаҳат кенгаши, Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш маслаҳат кенгашига қўшилди. Ишончимиз комилки, буларнинг бари, мамлакатимизнинг Ҳамдўстликка аъзо давлатлар билан ҳамкорлик кўламини янада кенгайтиради.
O'zLiDeP фракцияси аъзолари МДҲнинг узоқ муддатли вазифалари бўйича Ўзбекистон Республикасининг истиқболи ҳамда Президентимиз томонидан МДҲ раҳбарлари мажлисида амалий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича билдирилган аниқ таклифларини алоҳида эътироф этади. Биринчи навбатда, Ҳамдўстлик улкан бунёдкорлик салоҳиятига эга, масалан, бу МДҲ маконида фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилишда умумий механизмни яратиш билан боғлиқ. Мафкуравий ва ахборот соҳаларида хавфсизликни таъминлаш масалалари ҳам янги, ноодатий ёндашувларни тақозо этмоқда.
Сайловчиларимиз, тадбиркорлар, ишбилармонлар ва фермерлар номидан МДҲ, жумладан, Жанубий Осиё билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш учун барча имкониятларни тўла ишга солиш муҳим, деб ҳисоблаймиз. Бундан кейин ҳам Ҳамдўстлик мамлакатлари ўртасида “яшил” йўлаклар амалиётини кенг жорий этиш, электрон савдони ривожлантириш бўйича “йўл харитаси”ни қабул қилиш, саноат кооперацияси бўйича комплекс дастур ишлаб чиқиш, айниқса, агросаноат, машинасозлик, электротехника, енгил ва озиқ-овқат саноати, фармацевтика ва бошқа устувор тармоқларда қўшма кластерлар ташкил этиш зарур. Энг муҳими, МДҲда авиақатновларни имкон қадар тез фурсатда қайта йўлга қўйилишига кўмаклашиш, меҳнат мигрантлари ҳужжатларини ўзаро тан олишнинг ягона механизмини яратиш ва бу соҳада алоҳида дастур қабул қилиш лозим.
Давлатимиз раҳбарининг бу ва бошқа ташаббусларини амалиётга тадбиқ этилиши Ҳамдўстлик маконида инқироздан кейинги даврда барқарор ривожланиш учун МДҲга аъзо давлатларнинг улкан салоҳиятидан тўла фойдаланиш, саъй-ҳаракатларни бирлаштириш имконини беради, деб ҳисоблаймиз.
Яна бир муҳим жиҳат, МДҲнинг 2030 йилгача иқтисодий ривожланиш стратегиясининг амалга оширилиши алоҳида эътиборга молик. Ушбу ҳужжат иқтисодий ҳамкорликнинг 30 дан ортиқ йўналишлари бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришга, миллий иқтисодиётлар рақобатбардошлиги ошириш ва Ҳамдўстлик фуқароларининг фаровонлигини юксалтиришга, унга аъзо давлатларнинг жаҳон иқтисодий алоқаларидаги мавқеини мустаҳкамлашга қаратилган. Бу Президентимиз ташаббуси билан таклиф этилган МДҲга аъзо давлатларнинг 2030 йилгача транспорт соҳасида ҳамкорлигининг устувор йўналишларига ҳам тааллуқли. Унда умумий транспорт маконини шакллантириш ва МДҲ мамлакатларида транспорт йўлаклари рақобатбардошлигини ошириш, уларнинг Европа ва Осиё транспорт тизимларига интеграциялашуви бўйича мувофиқлашган сиёсат юритиш кўзда тутилган.
Бир сўз билан айтганда, O'zLiDeP фракцияси аъзолари Президентимиз раислигида бўлиб ўтган мажлис кўплаб минтақавий ва халқаро ташкилотлар ишини қийинлаштириган мураккаб эпидемиологик вазиятга қарамай, Ўзбекистоннинг МДҲ раислиги доирасида унумли ва самарали иш олиб борганини яққол кўрсатди, деб ҳисоблашади. Зотан, Ўзбекитон МДҲ маконида кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантириш, сиёсий, иқтисодий ва гуманитар ҳамкорликнинг барча йўналишларида амалий шерикликни чуқурлаштириш, барқарор ва мустаҳкам ривожланишни таъминлашнинг қатъий тарафдори эканини яна бир бор кўрсатди.

Дана оценка на «отлично» председательству Узбекистана в СНГ
Одним из значимых политических событий конца этого года стало заседание под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Совета глав государств Содружества Независимых Государств, которое прошло в формате видеоконференции. Такая оценка этого заседания подчеркивается его повесткой, в рамках которой были всесторонне рассмотрены вопросы оценки современного состояния и перспектив развития многоплановых отношений в рамках Содружества по всем направлениям политического, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также в сфере совместного противодействия новым вызовам и угрозам.
Участники саммита также обсудили проект Концепции дальнейшего развития СНГ на период до 2030 года и План по ее реализации, в которых определены стратегические цели и основные мероприятия взаимодействия на ближайшую и среднесрочную перспективу. В качестве важных итогов встречи на высшем уровне стало совместное заявления глав СНГ по случаю 75-летия создания ООН, о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности, а также решения по разным аспектам деятельности Содружества.
Депутатский корпус, в том числе, представители парламентской фракции УзЛиДеП, считают, что наша страна, которая впервые взяла на себя ответственную миссию председательства в СНГ, несмотря на сложные условия противодействия распространению коронавируса, смогла полностью выполнить Концепцию председательства Республики Узбекистан в СНГ.
Об этом свидетельствуют целый ряд практических показателей, в частности, принят ряд важных документов: Стратегия экономического развития до 2030 года, стратегии сотрудничества в области туризма, спорта и молодежной политики, приоритетные направления сотрудничества в сфере транспорта и многие другие. Успешно проведены заседания Совета глав правительств, Экономического совета, Совета министров иностранных дел, других уставных и отраслевых органов СНГ. Выделим, что в 2020 году проведено около 60 многосторонних мероприятий, принято свыше 70 документов, которые способствуют дальнейшему развитию и укреплению СНГ.
Со своей стороны, Узбекистан в уходящем году присоединился к таким органам СНГ как Совет по делам молодёжи, Консультативный совет по труду, занятости и социальной защите населения, Консультативный совет по защите прав потребителей. Все это, уверены мы, расширит спектр взаимодействия нашей страны с государствами-участниками Содружества в рамках действующих органов отраслевого сотрудничества.
Отдельно члены фракции УзЛиДеП выделяют видение Республики Узбекистан долгосрочных задач СНГ и конкретные предложения по расширению практического партнерства, озвученные Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на заседании глав СНГ. В первую очередь, действительно у Содружества отмечается огромный созидательный потенциал, например, это касается создание механизма общего реагирования на чрезвычайные ситуации на пространстве СНГ. Необходимо активизировать роль и место СНГ в сфере обеспечения безопасности в идеологической и информационной сфере, включая, разработку и внедрение новых неординарных подходов.
От имени наших избирателей, предпринимателей, деловых людей и фермеров, считаем важным полное задействование всех возможностей для развития торгово-экономического сотрудничества СНГ, в том числе, со странами Южной Азией. Необходимо и далее расширять практику внедрения зеленых коридоров между странами СНГ, принять дорожные карты по развитию электронной торговли, разработать комплексную программу промышленной кооперации, например, создания совместных кластеров в АПК, машиностроении, электротехнике, легкой и пищевой промышленности, фармацевтике. Важно способствовать скорейшему возобновлению авиасообщения в СНГ, признание на взаимной основе документов трудовых мигрантов и принятие программы сотрудничества по вопросам трудовой миграции.
Считаем, что воплощение на практике этих и других инициатив Главы нашего государства позволит в полной мере задействовать огромный потенциал государств – участников СНГ, консолидировать общие усилия для обеспечения устойчивого и поступательного развития на пространстве Содружества в посткризисный период.
Пристального внимания, по мнению депутатов, заслуживает реализация Стратегии экономического развития СНГ на период до 2030 года, которая направлена на последовательное наращивание взаимовыгодного сотрудничества в более чем 30 направлениях экономического взаимодействия, повышение конкурентоспособности национальных экономик и благосостояния граждан стран Содружества, укрепление позиций его государств-участников в мирохозяйственных связях. Это касается и Приоритетных направлений сотрудничества государств – участников СНГ в сфере транспорта на период до 2030 года, инициированном Ш.М. Мирзиёевым, где предусмотрено проведение скоординированной политики по формированию общего транспортного пространства и повышению конкурентоспособности транспортных коридоров в странах СНГ, их интеграции в европейскую и азиатскую транспортные системы.
В целом, считают члены фракции УзЛиДеП, итоги прошедшего 18 декабря 2020 года заседания под председательством Шавката Мирзиёева наглядно показали, что Узбекистан в рамках председательства в СНГ, несмотря на непростую эпидемиологическую ситуацию, которая осложнила работу многих региональных и международных организаций, провёл весьма плодотворную и эффективную работу. Узбекистан ещё раз заявил о своей твёрдой приверженности развитию многостороннего сотрудничества, углублению практического партнёрства по всем направлениям политического, экономического и гуманитарного сотрудничества, обеспечению стабильности и устойчивого развития на пространстве Содружества Независимых Государств.