Ўзбекистон – Қирғизистон: ҳамкорлик стратегик шериклик асосида изчил ривожланмоқда
Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида ўзаро тушуниш, ҳурматли ва барқарор муносабатларни сақлаб қолиш, ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга ошириш икки мамлакат халқларининг манфаатларига тенг даражада жавоб беради. Бугунги кунда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги муносабатлар тенг ҳуқуқлилик ва ўзаро манфаатдорлик асосида аввал қабул қилинган ҳужжатларнинг изчил амалга оширилиши билан ажралиб туради.
Давлатлараро муносабатларнинг муҳим катализаторларидан бири – мамлакатлар раҳбарларининг ташрифи бўлмоқда. Президент Садир Жапаровнинг Ўзбекистонга ташрифи якунлари бўйича давлатимиз раҳбари музокаралар ишонч муҳитида ўтгани, томонлар ўзаро ҳурмат ва манфаатларни ҳисобга олиш тамойиллари асосида кенг миқёсли вазифаларни ҳал қилишга тайёр эканини қайд этди.
Президентлар икки мамлакат ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини тенг ҳуқуқлилик ва ўзаро манфаатдорлик асосида мустаҳкамлаб бориш, аввал қабул қилинган ҳужжатларни амалга ошириш йўлида қатъий эканини тасдиқлади. Барча соҳалардаги ҳамкорликни изчил кенгайтириш учун олий ва юқори даражадаги сиёсий мулоқотни мунтазам давом эттиришга келишиб олинди.
Бизнинг фикримизча, бўлиб ўтган ташрифнинг давлатлараро муносабатлар учун аҳамияти шундаки, унда икки томонлама муносабатларнинг барча долзарб масалалари муҳокама қилинди. Бу борада устувор эътибор савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришга, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш чораларини кўришга қаратилганини алоҳида таъкидлаш лозим.
Ўзбекистон – Қирғизистон шериклигида, шубҳасиз, муҳим ўрин тутадиган ҳудудлараро ҳамкорликни фаоллаштириш масалалари чегараолди вилоятлар ҳокимларининг мунтазам учрашувларини ўтказиш нуқтаи назаридан кўриб чиқилди. Шу жиҳатдан O'zLiDeP ва унинг парламентдаги фракцияси ишбилармонлар ўртасидаги алоқалар фаоллашиши учун қулай шароитлар яратилиши, савдо, саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт, инфратузилма соҳаларида кооперация лойиҳалари амалга оширилиши тарафдори.
Садир Жапаровнинг Ўзбекистонга ташрифи давомида, жумладан, ҳамкорликда ташкил этилган Инвестиция жамғармаси доирасида умумий қиймати 900 миллион АҚШ долларидан зиёд бўлган келишувларга эришилгани ниҳоятда аҳамиятлидир.
Бинобарин, музокаралар доирасида  “Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўли ҳамда “Тошкент – Андижон –Ўш – Иркештом – Қашғар” мультимодаль йўлаги сингари самарали транспорт йўлакларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Энг муҳими, ташриф чоғида қўшни мамлакатларнинг кўп қиррали шериклик муносабатларининг деярли барча йўналишларини қамраб олган 22 та ҳужжат имзоланди.
Қарийб 50 та қўшма лойиҳани амалга ошириш назарда тутилган Саноат кооперациясини кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси, Ўзбекистон – Қирғизистон Инвестиция фондини ташкил этиш тўғрисидаги битим, электр энергиясини ўзаро етказиб бериш, Қирғизистонда гидроэнергетика объектларини қуриш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги ҳужжатлар шулар жумласидандир.
Булар ҳали ҳаммаси эмас. Чегара вилоятлари раҳбарлари ҳам  ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича “йўл хариталари”ни имзолашди. Қолаверса, ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги ҳамкорлик дастури ҳамда божхона иши, ҳарбий ва ҳарбий-техник ҳамкорлик, соғлиқни сақлаш, озиқ-овқат хавфсизлиги, ўсимликлар карантини, таълим, фан ва маданият соҳалари бўйича қатор муҳим ҳужжатлар имзоланди.
Халқларимиз ўртасидаги дўстлик давлатлараро муносабатлар асосини ташкил қилади. Бу борада фан, таълим, маданият, спорт ва туризм каби соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш бўйича эришилган келишувлар муҳим аҳамиятга эга. Маданият кунлари ва бошқа гуманитар тадбирларни қайта тиклаш икки халқ ўртасида ўзаро тушуниш ва дўстона муносабатларни мустаҳкамлашда муҳим роль ўйнайди.
Хулоса ўрнида айтганда, бўлиб ўтган ташрифни муваффақиятли деб баҳолаймиз. Чунки давлатлар раҳбарлари ўртасидаги учрашувлар очиқ ва дўстона муҳитда ўтди. Бу икки томонлама муносабатлар даражасини янада оширишга хизмат қилиши шубҳасиз. Зотан, Қирғизистон Президентининг Ўзбекистонга ташрифи сиёсий-иқтисодий, транспорт-коммуникация соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантиришнинг кенг кўламли масалаларини муҳокама қилиш имконини берди.

Сохранение взаимопонимания, уважительных и стабильных отношений между Узбекистаном и Кыргызстаном, реализация взаимовыгодных перспективных проектов в равной степени отвечают интересам народов обеих стран. На сегодня отношения между Узбекистаном и Кыргызстаном характеризуются поступательной реализацией достигнутых договоренностей в сфере двустороннего сотрудничества на основе принципов равноправия и уважения интересов друг друга.
Одним из важных катализаторов межгосударственных отношений выступают визиты лидеров стран. Так, по итогам состоявшегося визита Президента Садыра Жапарова в Узбекистан Шавкат Мирзиёев отметил, что переговоры прошли в особой, доверительной атмосфере, были наполнены духом обоюдной готовности совместно решать масштабные задачи на основе взаимного уважения и учета интересов друг друга.
Президенты подтвердили свою решимость укреплять отношения стратегического партнерства на основе равноправия и взаимной выгоды, а также приверженность выполнению принятых ранее документов. Достигнута договоренность поддерживать регулярный политический диалог на высшем и высоком уровнях в целях поступательного расширения сотрудничества по всем направлениям.
По мнению УзЛиДеП, ценность прошедшего визита для межгосударственных отношений состоит в том, что в ходе них был затронут весь спектр двусторонних вопросов, представляющих взаимный интерес. В этом отношении отдельно выделим то обстоятельство, что приоритетное внимание было уделено расширению торгово-экономического сотрудничества и принятию мер по дальнейшему увеличению объёмов взаимного товарооборота. Вопросы активизации межрегионального взаимодействия, как одного из ключевых факторов узбекско-кыргызского партнерства, рассмотрены в контексте организации регулярных встреч хокимов приграничных областей.
В этом отношении УзЛиДеП и ее депутатский корпус выступает за формирование благоприятных условий для активизации деловых контактов, реализации проектов кооперации в области торговли, промышленности, сельского хозяйства, транспорта и инфраструктуры. Показательно, что в ходе визита Садыра Жапарова в Узбекистан достигнута договоренности о проектах на сумму свыше 900 миллионов долларов, в том числе, в рамках созданного совместного Инвестиционного фонда.
Заметным моментом в ходе переговоров выступило обсуждение развития эффективных транспортных коридоров, таких как железной дороги «Узбекистан - Кыргызстан – Китай» и мультимодального коридора «Ташкент – Андижан – Ош – Иркештам - Кашгар».
Всего в ходе визита Президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан было подписано 22 документа, охватывающих практически все направления многогранного сотрудничества соседних стран. В их числе План практических мер по расширению и углублению промышленной кооперации, предусматривающий реализацию почти 50 совместных проектов, Соглашение о создании узбекско-кыргызского инвестиционного фонда, документы о взаимных поставках электроэнергии и сотрудничестве в области строительства в Кыргызстане объектов гидроэнергетики.
Также дорожные карты по расширению сотрудничества подписали руководители приграничных областей. Кроме того, подписаны программа взаимодействия внешнеполитических ведомств, ряд документов в сфере таможенного дела, военного и военно-технического сотрудничества, здравоохранения, сельского хозяйства, продовольственной безопасности, карантина растений, образования, науки и культуры.
В основе межгосударственных отношений лежит дружба между народами обеих стран. В этом отношении важны достигнутые договорённости о развитии сотрудничества в области науки, образования, культуры, спорта и туризма. Важную роль культурного обмена в укреплении взаимопонимания и дружественных отношений между народами будет играть и возобновление проведения дней культуры и других гуманитарных мероприятий.
В целом, прошедший визит мы оцениваем как успешный, встречи между главами государств прошли в открытой и дружеской атмосфере, что, несомненно, будет способствовать дальнейшему повышению уровня двусторонних отношений. Визит Садыра Жапарова в Узбекистан позволил обсудить в практической плоскости широкий спектр вопросов развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и других областях.