Шахсга доир маълумотларни ноқонуний тарқатганлик учун жавобгарлик кучайтириладими?
Унда дастлаб “Умумий ҳарбий мажбурият ва ҳарбий хизмат тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига қўшимча киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси муҳокама қилинди.
Таклиф этилаётган қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда тайёрлаш жараёнида юридик техника талабларидан келиб чиққан ҳолда ўзгартишлар киритилди. Хусусан, амалдаги “Умумий ҳарбий мажбурият ва ҳарбий хизмат тўғрисида”ги қонун “Ҳарбий хизматчилар (курсантлар, тингловчилар), ҳарбий йиғинларга чақирилган ҳарбий хизматга мажбурлар ва сафарбарлик чақируви резервидаги хизматни ўтаётган шахсларнинг моддий жавобгарлиги” деб номланувчи VIII бўлим билан тўлдирилмоқда.
Шунингдек, VIII бўлим номида моддий жавобгарликка тортиладиган шахсларнинг аниқ рўйхати кўрсатилди. Қолган моддаларга эса, аниқлаштирувчи ва қўшимча ўзгартишлар киритилиб, таҳририй тузатишлар қилинди. Етказилган зарарни аниқлаш усуллари ва уни ундириш тартиби қонун лойиҳасининг ўзида белгилаб қўйилди.
Халқ вакиллари қонун лойиҳасининг қабул қилиниши натижасида ҳарбий хизматчиларнинг давлатга етказилган зарар учун моддий жавобгарлигини қонун даражасида белгиланишини ҳисобга олиб, уни маъқуллашди.
Йиғилишда “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, мазкур қонун лойиҳаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан 2020 йил 15 декабрда қабул қилиниб, Сенат томонидан 2020 йил 19 декабрда маъқулланган “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонуннинг 13-моддаси ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган. Ушбу қонуннинг 13-моддаси билан 2019 йил 2 июлда қабул қилинган “Шахсга доир маълумотлар тўғрисида”ги қонунга қуйидаги мазмундаги ўзгартиш киритилган.
Унга асосан 271-моддаси киритилди ва у қуйидаги мазмунда ифодаланади: “Мулкдор ва (ёки) оператор Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг шахсга доир маълумотларига ахборот технологияларидан фойдаланган ҳолда ишлов беришда, шу жумладан, Интернет жаҳон ахборот тармоғида ишлов беришда уларнинг жисмонан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида жойлашган техник воситаларда ҳамда белгиланган тартибда Шахсга доир маълумотлар базаларининг давлат реестрида рўйхатдан ўтказилган шахсга доир маълумотлар базаларида йиғилишини, тизимлаштирилишини ва сақланишини таъминлаши шарт”.
Шу билан бир қаторда, мазкур қонун талабидан келиб чиқиб, Жиноят кодексининг 1412-моддасига ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 462-моддасига шахсга доир маълумотлар тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузиш масаласида ўзгартириш киритилмоқда.
Йиғилишда халқ вакиллари бугунги кунда ижтимоий тармоқларда, интернет сайтларида шахсга доир маълумотлардан (фотосуратлар, исм-шариф, лавозим ва ҳоказо) унинг розилигисиз фойдаланиш, тарқатиш ҳолатлари кўпайиб бораётганининг сабаблари билан қизиқди.
Қонун ташаббускорлари бу масалага тўхталар экан, шахсга доир маълумотлар — муайян жисмоний шахсга тааллуқли бўлган ёки уни идентификация қилиш имконини берадиган ахборот эканини айтиб, шахсга доир маълумотларни йиғишнинг илгари билдирилган мақсадларидан четга чиқилган ҳолларда, ушбу маълумотларни тарқатиш маълумот ўзига тааллуқли бўлган шахснинг розилиги билан амалга оширилишини билдирди.
Шунингдек, юқоридаги тартибнинг ўрнатилиши инсоннинг шахсий ҳаётига, унинг шахсига доир маълумотларни қонунга хилоф равишда олиш, қайта ишлаш, сақлаш, тарқатишдан жисмоний ва юридик шахсларнинг жавобгарлик таҳдиди билан тийилиши ва умуман унга доир маълумотлар билан қонуний ишлаш самарадорлигини оширилишига хизмат қилишини маълум қилди.
Фракция йиғилишида яна бир қатор қонун лойиҳалари муҳокама этилиб, кун тартибидаги масалар юзасидан тегишли қарор қабул қилинди.

Будет ли усилена ответственность за незаконное распространение персональных данных?
На нем сначала обсуждался проект закона «О внесении дополнения в Закон Республики Узбекистан «О всеобщей воинской обязанности и военной службе».
В ходе доработке законопроекта ко второму чтению внесены изменения с учетом требований правовой техники. В частности, действующий Закон «О всеобщей воинской обязанности и военной службе» дополнен разделом, материальной ответственности военнослужащих, проходящих действительную военную службу по призыву или контракту, курсантов (слушателей) военных образовательных учреждений.
Раздел также содержит конкретный список лиц, несущих финансовую ответственность. Остальные статьи были уточнены и дополнены, а также внесены редакционные поправки. Методы определения ущерба и порядок его возмещения устанавливаются в самом законе.
Народными избранниками принят законопроект с учетом того, что материальная ответственность военнослужащих за ущерб, причиненный государству в результате его принятия, определяется законом.
В ходе мероприятия также рассмотрен проект закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Как отмечалось, что законопроект, разработанный с целью обеспечения реализации статьи 13 Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», принят Законодательной палатой Олий Мажлиса 15 декабря 2020 года и утвержден Сенатом 19 декабря 2020 года. Статья 13 этого закона вносит изменения в Закон «О персональных данных», принятый 2 июля 2019 года, следующего содержания.
В соответствии со статьей 13 этого закона внесены поправки в закон «О персональных данных» от 2 июля 2019 года. В частности, внесена статья 271, согласно которой собственник и (или) оператор при обработке персональных данных граждан Республики Узбекистан с использованием информационных технологий, в том числе во всемирной информационной сети Интернет, обязан обеспечить их сбор, систематизацию и хранение в базах персональных данных на технических средствах, физически размещенных на территории Республики Узбекистан и зарегистрированных в установленном порядке в Государственном реестре баз персональных данных.
Наряду с этим, в связи с требованием данного закона вносятся изменения в статью 1412 Уголовного кодекса и статью 462 Кодекса об административной ответственности по вопросу нарушения законодательства о персональных данных.
Кроме того, народные представители проявили интерес причинам увеличения количества случаев использования, распространения персональных данных (фотографии, имя, должность и т.д.) в социальных сетях, интернет-сайтах без его согласия.
Участниками подчеркивалось, что персональные данные — зафиксированная на электронном, бумажном и (или) ином материальном носителе информация, относящаяся к определенному физическому лицу или дающая возможность его идентификации.
Отмечалось, что установление вышеуказанного порядка послужит предупреждению угрозы ответственности физических и юридических лиц за незаконное получение, обработку, хранение, распространение персональных данных, в целом повышению эффективности законодательства в работе с персональными данными.
На заседании фракции обсужден ряд других законопроектов и приняты соответствующие решения по вопросам повестки дня.