O’zLiDeP “Аёллар қаноти” кўмагида янгийўллик 50 нафар ишсиз хотин-қизлар бепул касб-ҳунарга ўргатилди
04.06.2021, 17:43
O’zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ва партиянинг Тошкент вилояти Кенгаши “Аёллар қаноти” томонидан Янгийўл шаҳар “SABINA NAZAR COUTURE” ўқув маркази биносида Камбағалликни қисқартириш бўйича 2020-2021 йилларга мўлжалланган “Хотин-қизлар бандлигини таъминлаш орқали муаммоларни тизимли ҳал этиш ва уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш масалалари” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, иш берувчи тадбиркорлар, тумандаги “Аёллар дафтари”, “Темир дафтар” рўйхатига киритилган аёллар ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, аёлларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини оширмасдан туриб, жамият ҳаётини юксалтириб бўлмайди. Айниқса, аёллар бандлигини таъминлаш ва улар ўртасида тадбиркорликни ривожлантиришнинг аҳамияти жуда катта. Шу боис, O’zLiDeP “Аёллар қаноти” томонидан “Аёллар дафтари”га кирган ишсиз хотин-қизлар бандлигини таъминлашга катта эътибор қаратиб келмоқда. Шунингдек, хотин-қизларни касб-ҳунарга ўқитиш, шу билан бирга, уларни тадбиркорликка йўналтириш, ўз бизнесини ташкил этишда кўмаклашиш ва шу орқали бандлигини таъминлаш борасида ҳам самарали ишлар олиб бориляпти.
Жумладан, “Ишбилармон аёл-2018” кўрик танловининг ғолиби, Халқ депутатлари Янгийўл шаҳар Кенгаши депутати, Янгийўл шаҳар “SABINA NAZAR COUTURE” ўқув маркази раҳбари С.Абдуназарова “Темир дафтар” ва “Аёллар дафтари” рўйхатига киритилган хотин-қизлар учун маҳорат дарслари ташкил этиб келмоқда.
Биргина “Мастер класс” маҳорат дарслари давомида 50 дан ортиқ хотин-қизлар касб-ҳунарга ўргатилди. Шунингдек, ҳудудий тижорат банклари томонидан ўқувларда иштирок этган ўз тадбиркорлигини бошламоқчи бўлган, 42 нафар хотин-қизларга кредитлар ажратилишида кўмаклашилди.
Партия вакиллари маҳалладаги ўзини-ўзи банд қилган фуқаролар, ижтимоий ҳимояга муҳтож, кредит олиш истагини билдирган хонадонлар билан ҳам суҳбатлашилиб, уларнинг муаммоларини ечишга астойдил киришган.
Мулоқотда “маҳаллабай” ишлаш тизимини янада фаоллаштириш, ҳар бир маҳаллада ишсиз, уйда ўтирган хотин-қизларни касб-ҳунарга ўргатиш, тадбиркорликка жалб қилиш орқали уларнинг бандлигини таъминлаш ҳамда “Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизларнинг муаммоларини ҳал қилишга кўмаклашиш ва шу каби бир қатор устувор вазифаларни тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда амалга оширишга келишиб олинди.
Тадбир доирасида ишга жойлашиш истагини билдирган 10 нафар аёллар билан тадбиркорлар ўртасида шартномалар имзоланди.

Профессиональное обучение незанятых женщин
Исполнительным комитетом Политического Совета УзЛиДеП и «Женским крылом» Ташкентского областного Кенгаша партии  в здании учебного центра “SABINA NAZAR COUTURE” в городе Янгиюле проведена встреча, касательно сокращения бедности в 2020-2021 году на тему: “Решение проблем женщин посредством обеспечения их занятости и социальной поддержки».
В работе мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, предприниматели-работодатели, женщины, внесенные в районные «Женскую» и «Железную» тетради и представители СМИ.
На мероприятии отмечалось, что невозможно повысить уровень жизни общества, не повышая социально-политическую активность женщин. Особенно важное значение имеют обеспечение занятости женщин и развитие среди них предпринимательства. В этой связи «Женским крылом» УзЛиДеП уделяется большое внимание обеспечению занятости женщин, в особенности, внесенных в «Женскую тетрадь».  Эффективны результаты работы по обеспечению занятости женщин путем их профессионального обучения, направления в предпринимательство, содействия в налаживании собственного бизнеса.
Победитель смотра-конкурса “Ишбилармон аёл-2018”, депутат Янгиюльского городского Кенгаша народных депутатов, руководитель учебного центра “SABINA NAZAR COUTURE” города Янгиюля С.Абдуназарова проводит мастер-классы для женщин, внесенных в “Железную” и “Женскую” тетради.
Благодаря этому более 50 женщин получили профессию. 42 обучившимся женщинам и желающим начать предпринимательскую деятельность оказано содействие в получении кредитов региональных коммерческих банков.
Представители партии провели беседу с  самозанятыми гражданами, нуждающимися в социальной помощи, желающими получить кредит и занимаются решением их проблем.
В ходе встречи достигнута договоренность об активизации  совместно с соответствующими организациями работы по системе “махаллабай”, обучению в каждой махалле безработных женщин, вовлечению их в предпринимательство и обеспечению занятости, оказанию помощи в решении проблем.
В рамках мероприятия между 10 женщинами, желающими работать и предпринимателями составлены договоры.
По завершении мероприятия 20 женщин вступили в ряды партии.
812
Рахманова Гульнара Арзеновна 2021-06-07 10:25:37
Партиямиз ташуббуси билан ишсиз хотин кизларни тадбиркорликка жалб килиш ва бу соха буйича билим куникмаларнини мустахкамлаш, уларнинг сиёсий ва хукукий саводхонлигини оширишга кумакдош булиб жойлардаги бепул ташкил килинаетган укув курсларга хозирги кундаги аёллар дафтаридаги, темир дафтардаги хоитн кизлар жалб килинган. Уз навбатида албатта улар хам бундай эътибордан миннатдор эканликларини билдирмокда