Жорий йил 1 августдан ерга оид муносабатларда қандай ўзгаришлар бўлади?
Бугунги кунда республикамиз бўйича жами ерлар 44 892,4 минг гектарни ташкил этади. Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларнинг умумий майдони эса, 20 236,3 минг гектардан иборат. Ҳозирда уни кенгайтириш бўйича кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Лекин айрим ҳолларда ерни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш, ундан самарасиз фойдаланиш, ер майдонининг аниқ ҳисоби юритилмаслиги сабаб уларни ажратишда коррупцияга йўл қўйиш ҳолатлари учраб туради. Йиллар давомида тартиб-интизом, ҳисоб-китоб бўлмагани натижасида минглаб гектар ер талон-тарож бўлган.
Кеча, 9 июнь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги O'zLiDeP фракциясининг навбатдаги йиғилишида бу ҳақда алоҳида таъкидланди.
Унда Президентимизнинг “Ер муносабатларида тенглик ва шаффофликни таъминлаш, ерга бўлган ҳуқуқларни ишончли ҳимоя қилиш ва уларни бозор активига айлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони мазмун-моҳияти ва ундан келиб чиқадиган вазифалар атрофлича муҳокама қилинди.
Йиғилишда парламент қуйи палатасидаги O'zLiDeP фракцияси раҳбари А.Ҳаитов сўз олар экан, кейинги йилларда халқимиз ҳаёти, фаолияти ва фаровонлиги асоси бўлган ердан оқилона фойдаланиш, қишлоқ хўжалиги ерларининг муҳофаза қилинишини таъминлаш, уларнинг меъёрий қиймати ҳамда сифат кўрсаткичларини аниқлаш энг устувор вазифалардан бирига айланганини таъкидлади.
– Ер умуммиллий бойлик, энг муҳим табиий ресурс ҳисобланиб, унинг ҳисобини аниқ юритиш ва самарали фойдаланиш қишлоқ хўжалиги, тадбиркорлик, ишлаб чиқариш каби кўплаб соҳалар учун жуда муҳимдир, – деди А.Ҳаитов. – Лекин тартиб-интизом, ҳисоб-китоб бўлмагани сабабли ер участкаларини ажратиш масаласи энг чигал муаммо, коррупциялашган жараён эди. Президентимиз томонидан куни кеча имзоланган мазкур фармон бу борада жуда тарихий аҳамиятга эгадир. Зотан, ушбу ҳужжатда жуда кўп чора-тадбирлар белгилаб берилган. Хусусан, энди тадбиркорлик учун ерларни тўғридан-тўғри ва текинга бериш амалиётидан бутунлай воз кечилиб, ерлар ҳамма учун бир хил ва ошкора, электрон аукцион орқали хусусий мулк қилиб сотилади ёки ижарага берилади. Бу билан эса ер ажратишда тенглик ва шафофлик таъминланади.
Йиғилишда эндиликда мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик, доимий эгалик, вақтинча фойдаланиш ҳуқуқи билан ер ажратиш тартиби бекор қилиниб, бунда илгари ажратилган ер участкаларига бўлган бундай ҳуқуқлар уларнинг эгаларида амалдаги тартибда сақланиб қолиниши қайд этилди.
Фармонга мувофиқ, ижарага олинган ер участкасида қонунчиликда белгиланган тартибда қурилган кўчмас мулк объектига мулк ҳуқуқи бошқа шахсга ўтган тақдирда, ушбу объектга мулк ҳуқуқи билан биргаликда у жойлашган ер участкасига бўлган ижара ҳуқуқи ҳам янги мулкдорга ўтиши таъкидланди.
Йиғилишда фармонда белгиланган вазифалар ижросини сифатли ва юқори савияда таъминлаш, жойларда унинг ижросини ташкил этишда депутатлар фаол бўлиши лозимлиги айтилиб, ҳужжатда қўйилган вазифалардан келиб чиқиб, O'zLiDeP ва унинг парламентдаги фракцияси олдида турган долзарб вазифалар белгилаб олинди.
Фракция йиғилишида шунингдек, “Давлат божхона хизмати тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига қўшимча ва ўзгартишлар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси ҳам биринчи ўқишда кўриб чиқилди.

Какие изменения произойдут в земельных отношениях с 1 августа этого года?
Сегодня общая площадь земель в стране составляет 44 892,4 тыс. Га. Общая площадь сельскохозяйственных угодий составляет 20 236,3 тыс. Га. В настоящее время ведется колоссальная работа по его расширению.
Но в некоторых случаях имеют место случаи коррупции при их разделении, которые вызваны произвольным занятием земли, ее неэффективным использованием, отсутствием точного учета площади земельного участка. За эти годы тысячи гектаров земли были разграблены в результате отсутствия дисциплины, расчета.
Об этом было отмечено сегодня, 9 июня, на очередном заседании фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса.
На нем подробно обсуждены задачи, вытекающие из Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению равенства и прозрачности в земельных отношениях, надежной защите прав на землю и превращению их в рыночный актив».
Выступивший на заседании руководитель фракции УзЛиДеП в нижней палате парламента А. Хаитов отметил, что в последние годы одним из приоритетов стало рациональное использование земель, охрана земель сельскохозяйственного назначения, определение их нормативной стоимости и качества.
— Земля общенационального богатства считается важнейшим природным ресурсом, точное ведение ее учета и эффективное использование очень важно для многих отраслей промышленности, таких как сельское хозяйство, предпринимательство, производство, — говорит А. Хаитов. — Но вопрос разделения земельных участков был самой сложной проблемой, коррупционным процессом, из-за отсутствия дисциплины, расчета. Указ, подписанный вчера Президентом нашей страны, имеет в этом отношении историческое значение. В этом документе прописано множество мер. В частности, сейчас полностью отказавшись от практики предоставления земли напрямую и свободно для предпринимательства, земля продается или сдается в аренду в частную собственность через один и тот же прозрачный для всех электронный аукцион. При этом обеспечивается равенство и прозрачность при распределении земли.
На мероприятии отмечено, что порядок выделения земельных участков с правом пожизненного владения, постоянного владения и временного пользования по наследству отменен, а такие права на ранее выделенные земельные участки сохранятся за их собственниками в действующем порядке.
Подчеркивалось, что согласно Указу, в случае перехода права собственности на объект недвижимого имущества, построенный в установленном законодательством порядке на земельном участке, полученном в аренду, другому лицу вместе с правом собственности на данный объект новому собственнику переходит и право аренды на земельный участок, на котором он расположен.
В ходе заседания констатировалось, что депутаты должны проявлять активность в обеспечении качества и высокого уровня выполнения поставленных задач, обозначенных в Указе.
На заседании фракции также был рассмотрен в первом чтении законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственной таможенной службе».