Ўзбекистон Президенти номига қутловлар келмоқда
Хорижий мамлакатлар етакчиларидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига унинг жорий йил 24 октябрь куни бўлиб ўтган сайловда давлат раҳбари лавозимига қайта сайлангани муносабати билан қутловлар келмоқда. Уларда Ўзбекистон Президентига янги зафарлар, Ўзбекистон халқига эса тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилаклари билдирилган.
Ҳурматли Шавкат Миромонович!
Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига қайта сайланганингиз муносабати билан самимий табрикларимни қабул қилгайсиз.
Ушбу ғалаба Сизнинг ички ва иқтисодий сиёсатдаги ислоҳотларингиз натижасидир. Бу Сизнинг миллий давлатчиликни мустаҳкамлаш, халқ фаровонлигини юксалтириш борасидаги ташаббусларингиз ҳамда миллий манфаатларни минтақавий ва халқаро майдонда илгари суриш бўйича позициянгиз Ўзбекистон фуқаролари томонидан қўллаб-қувватланаётгани ифодаси ҳамдир.
Мамлакатингиз Сизнинг раҳбарлигингиз остида бундан буён ҳам жадал ривожланиши ва равнақ топишини тилайман.
Қозоғистон ва Ўзбекистон кўп асрлик ўзаро ҳурмат ва яхши қўшничилик анъаналарига асосланган ҳар томонлама стратегик шерикликни мустаҳкамлаб боришига ва халқларимиз фаровонлиги йўлида изчил тараққий этишига ишонаман.
Ўзаро ҳурмат ва англашувга асосланган дўстлигимизни юксак қадрлайман. Келажакда халқларимиз фаровонлиги йўлида яна бир бор учрашишимизга умид қиламан.
Фурсатдан фойдаланиб, ҳурматли Шавкат Миромонович, Сизга мустаҳкам соғлик ва битмас-туганмас куч-ғайрат, оилангизга бахт-саодат, биродар Ўзбекистон халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилайман!
Самимий тилаклар ила
Нурсултон Назарбоев,
Қозоғистон Республикасининг
Биринчи Президенти - Элбоши
Ўзбекистон Республикасида ўтган Президент сайловидаги ғалабангиз муносабати билан самимий қутловларимни қабул қилгайсиз.
Овоз бериш натижалари Сизнинг мамлакат равниқини таъминлаш, унинг халқаро майдондаги нуфузини изчил ошириш ва биродар ўзбек халқининг фаровонлигини юксалтиришга қаратилган оқилона сиёсатингиз умумхалқ миқёсида қўллаб-қувватланаётганидан далолат беради.
Ишончим комил, Туркманистон ва Ўзбекистон ўртасидаги яхши қўшничилик, дўстлик ва ўзаро англашув тамойилларига асосланган дўстона ва илиқ муносабатлар бундан буён ҳам халқларимизнинг ёрқин келажаги йўлида жадал ривожланишда давом этади.
Ушбу ёқимли фурсатдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, бахт-саодат, давлат раҳбари лавозимидаги масъулиятли фаолиятингизга муваффақиятлар, биродар Ўзбекистон халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилайман.
Чуқур ҳурмат билан
Гурбангули Бердимуҳамедов,
Туркманистон Президенти
Сизни Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига катта ишонч билан қайта сайланганингиз билан дилдан қутлайман.
Умуммиллий овоз бериш натижаларига кўра эришилган дадил ғалабангиз Сизнинг Янги Ўзбекистонни – ижтимоий-иқтисодий ҳаётдаги улкан ютуқларга эришган, социал-иқтисодий жиҳатдан барқарор ривожланаётган, халқаро майдонда юксак обрў-эътиборга сазовор мамлакатни барпо этиш ғоясини рўёбга чиқаришга қаратилган стратегик саъй-ҳаракатларингиз умумхалқ миқёсда қўллаб-қувватланаётганидан далолат беради.
Қозоғистонда Сизни биродар халқларимиз ўртасидаги ҳамкорликни изчил ривожлантириш, дўстлик ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлашнинг қатъий тарафдори сифатида билишади ва ҳурмат қилишади.
Ишончим комил, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан икки томонлама стратегик шериклигимизни мамлакатларимиз ва бутун Марказий Осиё манфаатлари йўлида янада юксак даражага олиб чиқишга қодирмиз.
Кун тартибидаги барча долзарб масалаларни муҳокама қилиш учун Сизни яқин вақтда Қозоғистон Республикасига давлат ташрифи билан келишга таклиф этаман.
Фурсатдан фойдаланиб, ҳурматли Шавкат Миромонович, Сизга Ватан ва халқ хизматидаги фидокорона фаолиятингизга янги муваффақиятлар тилайман.
Ҳурмат ила
Қасим-Жомарт Тоқаев,
Қозоғистон Республикаси Президенти
Қадрли Шавкат Миромонович!
Ўзбекистон Республикаси Президентидек юксак лавозимга қайта сайланганингиз муносабати билан Сизга самимий табрикларим ва энг эзгу тилакларимни йўллаш менга катта мамнуният бағишлайди.
Сизга мустаҳкам соғлик, фаровонлик, дўст Ўзбекистоннинг барқарор тараққиёти йўлидаги фаолиятингиз янада сермаҳсул бўлишини, биродар ўзбек халқига эса тинчлик-осойишталик, барқарорлик ва равнақ тилайман.
Президент сайловидаги ишончли ғалабангиз Сизнинг мамлакатни изчил ривожлантириш ва халқаро майдондаги нуфузини мустаҳкамлашга қаратилган сиёсатингиз бутун халқ томонидан қўллаб-қувватлаётганининг яна бир ёрқин тасдиғи бўлди.
Мамлакатга раҳбарлигингизнинг навбатдаги даврида биродар Ўзбекистон бу йўлда янги чўққиларни забт этишига ишонаман.
Сизнинг Тожикистон ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик шаклидаги конструктив ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш ва мустаҳкамлаш борасидаги изчил интилишингизни юксак баҳолайман.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан Тожикистон билан Ўзбекистоннинг самарали давлатлараро ҳамкорлигини бундан буён ҳам халқларимиз фаровонлиги ва бутун минтақа манфаатлари йўлида илгари сурамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, мамлакатларимиз муносабатларини янги амалий мазмун билан бойитишга биргаликда ҳаракат қилишга тайёр эканимни билдираман.
Ҳурмат билан
Эмомали Раҳмон,
Тожикистон Республикаси Президенти
Қирғиз Республикасининг халқи номидан ва шахсан ўз номимдан Сизни Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланганингиз билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Сайлов натижалари Ўзбекистоннинг кўпмиллатли халқи Сизга юксак ишонч билан қараётганини яна бир бор яққол кўрсатди.
Сизнинг оқилона ва узоқни кўра биладиган раҳбарлигингиз остида Ўзбекистон давлатчиликни ривожлантиришда улкан муваффақиятларга эришишига қатъий ишонаман.
Мамлакатимизда Сизнинг Қирғизистон-Ўзбекистон муносабатларини ривожлантириш ҳамда Марказий Осиё халқларининг равнақи йўлида минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашга қўшаётган катта ҳиссангизни юксак қадрлашади.
Биз бундан буён ҳам сиёсий мулоқотни фаоллаштиришга, кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик анъаналарига асосланган икки томонлама муносабатларни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш устида биргаликда ишлашга тайёрмиз.
Ушбу ёқимли имкониятдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, масъулиятли давлат лавозимидаги фаолиятингизга янги муваффақиятлар, биродар Ўзбекистон халқига эса тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилайман.
Садир Жапаров,
Қирғиз Республикаси Президенти
Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига қайта сайланганингиз билан Сизни дилдан қутлайман.
Сайловдаги ишончли ғалабангиз – Сизнинг мамлакат фаровонлиги йўлидаги сиёсатингиз биродар ўзбек халқи томонидан қўллаб-қувватлаётгани, ҳақиқий етакчи сифатида Сизга катта ишонч ва ҳурмат билан қараётганининг ёрқин ифодаси.
Озарбайжон ва Ўзбекистонни халқларимизнинг муштарак маънавий қадриятларига асосланган дўстлик ва биродарлик муносабатлари чамбарчас боғлаб туради. Алоқаларимизнинг бугунги даражаси, ушбу мустаҳкам пойдеворга қурилган ўзаро манфаатли ҳамкорлигимиз кундан-кунга кенгайиб бораётгани катта мамнуният бағишлайди.
Бой миллий-маънавий қадриятларимиздан куч олаётган Озарбайжон-Ўзбекистон дўстлиги ва стратегик шериклиги биродар халқларимиз иродасига мувофиқ бундан буён ҳам юқорилаб, мустаҳкамланиб боришига ишонаман.
Ҳурматли Шавкат Миромонович, Сизга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат, биродар Ўзбекистон Республикасининг фаровонлиги ва равнақи йўлида олий давлат лавозимидаги фаолиятингизга янги муваффақиятлар тилайман.
Илҳом Алиев,
Озарбайжон Республикаси Президенти
Олий давлат лавозимига қайта сайланганингиз муносабати билан самимий табрикларимни қабул қилгайсиз.
Ишончли ғалабангиз юксак обрў-эътиборингиз, сайловчиларнинг сизга бўлган ишончи баланд эканининг ёрқин ва шубҳасиз далили бўлди. Халқ кучли, мустақил, замонавий давлат барпо этиш борасида танланган йўлга содиқ эканини тасдиқлади.
Сизнинг тажрибали раҳбарлигингизда Ўзбекистон Республикаси жадал ривожланишда, иқтисодий салоҳияти ва халқаро майдондаги ўрнини мустаҳкамлашда давом этади.
Умид қиламанки, яқин вақтда иккимиз шахсан учрашиб, икки томонлама ҳамкорликнинг жорий ва истиқболли йўналишларини муҳокама қилиб оламиз.
Ушбу ёқимли фурсатдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, сиҳат-саломатлик, битмас-туганмас куч-ғайрат ҳамда Ватан фаровонлигини кўзлаб мўлжалланган режаларингизга муваффақиятлар тилайман.

На имя Президента Узбекистана поступают поздравления
От лидеров зарубежных стран на имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают поздравления в связи с его переизбранием на должность главы государства. В них выражаются искренние пожелания новых успехов Президенту, мира, благополучия и процветания народу Узбекистана.
Уважаемый Шавкат Миромонович!
Примите мои искренние поздравления по случаю переизбрания на пост Президента Республики Узбекистан.
Эта победа – результат Ваших реформаторских шагов во внутренней и экономической политике. Это также проявление поддержки граждан Узбекистана Ваших инициатив по укреплению национальной государственности, повышению благосостояния народа и Вашей позиции в продвижении национальных интересов на региональной и международной арене.
Желаю и впредь динамичного развития и процветания стране под Вашим лидерством.
Уверен, что Казахстан и Узбекистан будут и дальше укреплять всестороннее стратегическое партнерство, заложенное многовековыми традициями уважения и добрососедства, и динамично развиваться во благо наших народов.
Высоко ценю нашу дружбу, основанную на взаимном уважении и взаимопонимании. Надеюсь, что в будущем мы еще раз встретимся на благо наших народов.
Пользуясь случаем, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья и неиссякаемой энергии, успехов и удачи в Вашем благородном деле, благополучия Вашей семье, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания!
С искренними пожеланиями,
Нурсултан Назарбаев,
Первый Президент Республики Казахстан - Елбасы
Примите мои самые искренние поздравления по случаю Вашей победы на президентских выборах в Республике Узбекистан.
Итоги голосования являются свидетельством всенародной поддержки провидимой Вами дальновидной политики, направленной на процветание страны, последовательный рост её авторитета на международной арене и улучшение благополучия братского народа Узбекистана.
Уверены, что, дружественные и добрые отношения между Туркменистаном и Республикой Узбекистан, основанные на принципах добрососедства, дружбы и взаимопонимания, будут и впредь динамично развиваться на благо светлого будущего наших народов.
Пользуясь этой приятной возможностью, желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, счастья и успехов в Вашей ответственной деятельности на посту главы государства, а братскому народа Узбекистана - мира и процветания.
Гурбангулы Бердымухамедов,
Президент Туркменистана
Примите сердечные поздравления по случаю Вашего убедительного переизбрания на пост Президента Республики Узбекистан.
Уверенная победа по итогам общенационального голосования свидетельствует о всенародной поддержке Вашего стратегического курса, направленного на воплощение идеи «Нового Узбекистана» - страны с впечатляющими достижениями в общественно-политической жизни, устойчивым социально-экономическим ростом и высоким авторитетом на международной арене.
В Казахстане Вас знают и уважают как твердого сторонника поступательного развития сотрудничества, укрепления дружбы и добрососедства между нашими братскими народами.
Убежден, совместными усилиями мы сможем вывести двустороннее стратегическое партнерство на более высокий уровень в интересах наших стран и всей Центральной Азии.
Для обсуждения всего комплекса вопросов актуальной повестки дня приглашаю Вас посетить Республику Казахстан с государственным визитом в ближайшее время.
Пользуясь случаем, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам новых успехов в Вашем самоотверженном служении своей Родине и народу.
Касым-Жомарт Токаев,
Президент Республики Казахстан
Дорогой Шавкат Миромонович,
Мне доставляет огромное удовольствие направить Вам сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю Вашего переизбрания на высокий пост Президента Республики Узбекистан.
Желаю Вам крепкого здоровья, благополучия и дальнейшей плодотворной государственной деятельности на благо устойчивого развития и прогресса дружественного Узбекистана, а его братскому народу — мира, стабильности и процветания.
Ваша уверенная победа на президентских выборах является еще одним ярким подтверждением всенародной поддержки Вашего политического курса, направленного на поступательное развитие страны и укрепление ее авторитета на международной арене.
Убежден, что в предстоящий период Вашего руководства страной братский Узбекистан достигнет новых высот на этом пути.
Высоко оцениваю Ваше последовательное стремление к всестороннему развитию и углублению отношений дружбы, добрососедства и конструктивного сотрудничества между Таджикистаном и Узбекистаном в формате стратегического партнерства.
Уверен, что мы совместными усилиями и впредь будем продвигать эффективное таджикско-узбекское межгосударственное взаимодействие на благо народов наших стран и в интересах всего региона.
Пользуясь возможностью, выражаю свою готовность к совместным действиям по обогащению содержания отношений двух стран новыми практическими примерами.
Эмомали Рахмон,
Президент Республики Таджикистан
Уважаемый Шавкат Миромонович,
От имени народа Кыргызской Республики и от себя лично сердечно поздравляю Вас с избранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Итоги выборов в очередной раз наглядно продемонстрировали высокое доверие к Вам многонационального народа Узбекистана.
Глубоко убежден, что под Вашим мудрым и дальновидным руководством Узбекистан достигнет впечатляющих успехов в дальнейшем государственном развитии.
В Кыргызстане высоко ценят Ваш большой вклад в развитие кыргызско-узбекских отношений и укрепление регионального сотрудничества во благо процветания народов Центральной Азии.
Мы готовы и дальше активно наращивать политический диалог и совместно работать по расширению и углублению двусторонних отношений, основанных на многовековых традициях дружбы и добрососедства.
Пользуясь этой приятной возможностью, искренне желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, дальнейших успехов в ответственной государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана - мира, благополучия и процветания.
Садыр Жапаров,
Президент Кыргызской Республики
Сердечно поздравляю Вас с переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Ваша убедительная победа на выборах - яркое проявление поддержки братским народом Узбекистана Вашего политического курса, проводимого во благо Вашей страны, большого доверия, уважения к Вам как к истинному лидеру.
Азербайджан и Узбекистан соединяют прочные отношения дружбы и братства, вытекающие из общих духовных ценностей наших народов. Нынешний уровень наших связей, расширяющееся с каждым днем взаимовыгодное сотрудничество, построенное на этой нерушимой основе,  вызывают особое удовлетворение.
Уверен, что дружба и стратегическое партнерство между Азербайджаном и Узбекистаном, которые черпают силы в наших богатых национально-духовных ценностях, и впредь будут развиваться по восходящей и углубляться в соответствии с волей наших братских народов.
Уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья, счастья, новых успехов в высшей государственной деятельности во имя благополучия и процветания братской Республики Узбекистан.
Ильхам Алиев,
Президент Азербайджанской Республики
Примите самые искренние поздравления по случаю переизбрания Вас на высший государственный пост.
Убедительная победа наглядно демонстрирует Ваш высокий авторитет, представляет собой красноречивое и бесспорное свидетельство большого доверия избирателей. Народ всецело подтвердил приверженность взятому курсу на построение сильного, независимого, современного государства.
Убежден, что под Вашим опытным руководством Республика Узбекистан продолжит динамичное раrзвитие, укрепление экономического потенциала и позиций на международной арене.
Надеюсь, что в скором времени у нас будет возможность в ходе личной встречи обсудить текущие и перспективные направления двустороннего взаимодействия.
Пользуясь этим приятным случаем, желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, неиссякаемой энергии и успехов в реализации намеченных планов на благо своей Родины.