Самарқанд катта ўзгаришларга юз тутмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев Самарқандга ташрифини ҳар галгидек Ҳазрати Хизр мажмуасини зиёрат қилишдан бошлади.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов қабрига гул қўйди. Ўтганлар хотирасига Қуръон тиловат қилинди.
Имом Бухорий мажмуаси зиёрати чоғида қадамжони янада обод қилиш, Имом Бухорий номидаги илмий тадқиқот маркази қурилиши, унинг илмий назарий асосларини яратиш масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари вилоятнинг Оқдарё, Иштихон ва Пастдарғом туманларида бўлиб, ҳудудлардаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши билан танишиб, халқ билан мулоқот қилди.
Ташрифининг иккинчи кунида Президент Шавкат Мирзиёев Миллий гвардия бўлинмаси фаолияти билан танишиди.
Тизимда амалга оширилаётган ишлар, ҳарбийларга яратилаётган шароитлар ҳақида ахборот берилди. Қўшинларнинг қурол-аслаҳа ва алоқа воситалари таъминланиши, ҳарбий хизматчиларнинг жисмоний ва жанговар тайёргарлигига эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони вазиятни доимий таҳлил қилиш, хатарларнинг олдини олдини олиш, жамоат хавфсизлигини мустаҳкамлаш бўйича кўрсатмалар берди. Жалолиддин Мангуберди, Амир Темур каби буюк саркардаларимиз ҳарбий маҳоратини ўрганиш, ўқув-тактик методикани ривожлантириш, ҳарбий хизматчиларнинг жисмоний ва руҳий тайёргарлигини ошириш зарурлигини таъкидлади.
Халқимиз тинчлик-осойишталиги учун ҳар куни ўз устингизда ишлашингиз, профессионал тайёргарлик даражангизни мунтазам ошириб боришингиз керак. Ёш авлодга намуна, халқимизга ғурур-ифтихор бўлишларингиз зарур, деди Президентимиз аскар ва офицерлар билан мулоқотда.
Шавкат Мирзиёев замонавий ҳарбий техника ва қурол-яроғларни кўздан кечирди. Таклиф этилаётган ҳарбий кийимлар билан танишди.
Ҳарбий либослар миллийлигимизни акс эттирадиган, тарихда қоладиган бўлиши керак. Шунинг учун бу масалани ҳар томонлама ўйлаш, лойиҳаларни халқ муҳокамасига қўйиш зарур, деди давлатимиз раҳбари.

Самарканд на пороге больших преобразований (+ФОТО)
Президент Шавкат Мирзиёев традиционно начал  поездку в Самаркандскую область с посещения комплекса Хазрати Хизр.
Глава нашего государства возложил цветы к могиле Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. Была почтена память усопших, прочитаны суры из Корана.
В ходе посещения комплекса Имама Бухари были обсуждены вопросы дальнейшего благоустройства мавзолея, строительства научно-исследовательского центра Имама Бухари и создания его научно-теоретических основ.
Затем глава государства посетил Акдарьинский, Иштиханский и Пастдаргомский районы, где ознакомился с ходом социально-экономических реформ, провел диалог с населением.
Во второй день поездки Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью подразделения Национальной гвардии.
Была представлена информация о проводимой в системе работе, создаваемых условиях для военнослужащих. Уделено внимание оснащенности войск вооружением и средствами связи, их физической и боевой подготовке.
Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Узбекистана указал на необходимость постоянного анализа обстановки, предупреждения угроз и укрепления общественной безопасности. Отметил, что следует изучать военное мастерство таких наших великих полководцев, как Жалолиддин Мангуберди, Амир Темур, развивать учебно-тактическую методику, повышать физическую и моральную подготовку военнослужащих.
Шавкат Мирзиёев осмотрел современную военную технику и вооружение. Ознакомился с предложенными образцами новой военной формы.
Военная форма должна быть особой, отражать нашу национальную самобытность. Поэтому необходимо всесторонне продумать данный вопрос, вынести проекты на всенародное обсуждение, сказал глава нашего государства.