Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил этилган конференция халқаро доирада катта қизиқиш уйғотди (+ФОТО)
20.03.2018, 20:31
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил этилган  конференция халқаро доирада катта қизиқиш уйғотди (+ФОТО)
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил этилган «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзуидаги конференция халқаро доирада катта қизиқиш уйғотди. Чунки бу конференция нафақат минтақамиз, балки бошқа ҳудудларга ҳам таъсир ўтказаётган Афғонистон масаласига бағишланган.
Ушбу халқаро анжуман 26-27 март кунлари Тошкентда бўлиб ўтади. Унда 20 дан ортиқ давлатлар, нуфузли халқаро ташкилотлар делегациялари иштирок этади.
Жумладан, Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғани, БМТнинг Афғонистондаги махсус вакили Тадамити Ямамото, Европа Иттифоқининг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича Олий вакили Федерика Могерини Тошкентга келади. АҚШ Давлат котибининг сиёсий масалалар бўйича ўринбосари Томас Шэннон, Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири Сергей Лавров, Эрон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Жавад Зариф, Покистон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Муҳаммад Асиф ҳам конференцияда қатнашишини тасдиқлаган.
Шунингдек, Хитой, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, Ҳиндистон, Япония, Туркия, Буюк Британия, Германия, Италия, Франция, Саудия Арабистони, Бирлашган Араб Амирликлари каби давлатлар делегациялари қатнашиши режалаштирилган.
Тошкент конференциясига дунё оммавий ахборот воситалари ҳам катта эътибор қаратмоқда. Мамлакатимизда аккредитациядан ўтган оммавий ахборот воситалари вакилларидан ташқари «ВВС», «DPA» «Deutsche Welle», «Times», «The New York Times», «NHK», «Жэньминь жибао» каби нуфузли хорижий ОАВлар конференцияни ёритиш истагини билдирган.

Организованная по инициативе Президента Шавката Мирзиёева конференция на тему «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие» вызвал большой интерес в международном сообществе (+ФОТО)
20.03.2018, 20:33
Организованная по инициативе Президента Шавката Мирзиёева конференция на тему «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие» вызвал большой интерес в международном сообществе, поскольку данная конференция посвящена проблемным вопросам Афганистана, влияющим не только на наш регион.
Данная международная конференция состоится 26-27 марта. В ней будут представлены делегации более чем 20 стран мира и международных организаций. В том числе Ташкент посетят Президент Афганистана Мухаммад Ашраф Гани, глава Миссии ООН по содействию Афганистану Тадамити Ямамото, Верховный комиссар ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини.
Подтверждено участие заместителя Госсекретаря США Томаса Шеннона, главы МИД РФ Сергея Лаврова, главы МИД Исламской Республики Иран Джавада Зарифа, глава МИД Исламской Республики Пакистан Мухаммада Асифа.
Также запланировано участие делегаций Китая, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Индии, Японии, Турции, Великобритании, Германии, Италии, Франции, Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов.
Значителен интерес со стороны СМИ. Помимо аккредитованных в нашей стране средств массовой информации запросы на освещение конференции направили авторитетные зарубежные СМИ ВВС, DPA, Deutsche Welle, Times, The New York Times, NHK, «Жэньминь жибао и другие.