Мамлакатимизда Наврўз сайиллари бўлиб ўтмоқда (ФОТО, ВИДЕО)
Наврўз халқимизнинг энг қадимий, асл миллий байрамидир. Элимизнинг кўп асрлик урф-одатлари, орзу-интилишларини ифода этиб келаётган Наврўз мустақиллик йилларида янгича мазмун-моҳият касб этди, мамлакатимизда яшаётган барча миллатлар орзиқиб кутадиган умумхалқ байрамига айланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2018 йилги Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ мамлакатимизда бу айёмга катта тайёргарлик кўрилди.
Наврўз байрами ҳамма жойда – Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказларида, шаҳар, туман, қишлоқ ва овулларда умумхалқ сайиллари шаклида ўтказилмоқда.
Тошкент шаҳридаги асосий байрам тадбирлари “Ўзэкспомарказ” боғида бўлиб ўтди.
Унда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
“Ўзэкспомарказ” ҳудуди байрамона безатилган. Меҳмонлар учун айвончалар, санъаткорлар учун саҳналар ташкил этилган.
Бу ерда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, ҳукумат аъзолари, турли соҳаларда самарали меҳнат қилаётган ватандошларимиз, мамлакатимизда фаолият юритаётган хорижий давлатлар элчихоналари ва халқаро ташкилотлар ваколатхоналари вакиллари жам бўлган.
Бу йилги байрам ҳар галгидан бошқача бўлди. Тошкент шаҳри, Қорақалпоғистон ва ҳар бир вилоят учун алоҳида жой ажратилди. Унда ҳар бир ҳудуднинг ўзига хос санъати, анъаналари, ҳунармандчилиги, таомлари намойиш этилди.
Фальклор-этнографик жамоаларнинг чиқишлари, миллий ўйинлар, одамларнинг ўйин-кулгулари барчага завқ-шавқ улашди.
Шавкат Мирзиёев одамлар билан кўришиб, суҳбатлашди. Боғ бўйлаб ҳар бир ҳудуднинг бадиий чиқишларини томоша қилди. Барчани Наврўз байрами билан табриклади. Юртимизга қут-барака, халқимизга тинчлик-фаровонлик тилади.

По всей стране в связи с празднованием Навруза проходят массовые сайили (+фото)
Навруз - самый древний праздник нашего народа. В годы независимости Навруз, воплощающий в себе многовековые обычаи и благие устремления, приобрел новое содержание и стал поистине всенародным торжеством, которое с нетерпением ожидают представители всех национальностей, проживающих в нашей стране.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан "О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2018 году" была проведена большая подготовка к этому празднику.
По всей стране - в Республике Каракалпакстан, областях, городах и районах, селах и аулах праздник проходит в виде массовых сайилей.
В Ташкенте основные праздничные мероприятия состоялись в Узэкспоцентре.
В них принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
Территория Узэкспоцентра празднично оформлена. Установлены беседки для гостей, сооружены сцены для выступлений артистов.
Здесь собрались представители государственных и общественных организаций, члены правительства, наши соотечественники, трудящиеся в различных сферах, представители посольств иностранных государств и представительств международных организаций в нашей стране.
В этом году праздник проходит по особому. Выделены отдельные павильоны для города Ташкента, Каракалпакстана и каждой области. Здесь демонстрируются уникальные традиции, искусство, ремесленнические изделия и блюда каждого региона.
Выступления фольклорно-этнографических коллективов, народные игры, музыка, песни и танцы подарили всем праздничное настроение.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с людьми. Прогулялся по саду и посмотрел художественные программы каждого региона. Поздравил всех с Наврузом, пожелал достатка и изобилия стране, мира и благополучия народу.