Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон ёшларини байрам билан табриклади
Сизларни, сизларнинг тимсолингизда бутун халқимизни мамлакатимизда биринчи марта нишонланаётган қутлуғ айём – Ёшлар куни билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Мана шундай қувончли кунда, аввало, юртимизда кейинги пайтда ёшлар билан ишлаш бўйича мутлақо янги тизим яратилгани, ўғил-қизларимизнинг ижтимоий фаоллиги, Ватан ва халқ тақдирига дахлдорлик ҳисси кучайиб бораётганини, замонавий, демократик Ўзбекистон давлатини барпо этишда навқирон авлодимизнинг муносиб иштирок этаётганини барчамиз миннатдорлик билан эътироф этамиз.
Келажагимиз эгалари бўлган ёшларимизнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларнинг орзу-интилишлари, қобилият ва салоҳиятини рўёбга чиқариш биз олиб бораётган давлат сиёсатининг энг муҳим ва устувор йўналиши бўлиб, бу йўлда улкан ишларни амалга ошираётганимиз сизларга яхши маълум, албатта.
Ўтган бир йилнинг ўзида ёшлар ҳаётига бевосита тааллуқли бўлган 20 дан зиёд қонун, фармон ва қарорлар қабул қилингани ҳам бу фикрни яққол тасдиқлаб турибди.
Айниқса, сизларнинг ташаббусингиз билан бундан бир йил муқаддам Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ташкил этилгани ёшларимиз, бутун эл-юртимиз ҳаётидаги муҳим воқеа бўлди.
Албатта, бир йил – тарих учун жуда қисқа фурсат. Шунга қарамасдан, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ўтган қисқа даврда мамлакатимизда ёшларга оид давлат сиёсатини амалга ошириш йўлида давлат органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлар ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари билан самарали ҳамкорлик қиладиган муҳим ижтимоий тузилмага айланди.
Шу асосда ёш авлодимизнинг гражданлик позицияси ва фаоллигини кучайтириш, уни мустақил фикрлайдиган, замонавий билим ва касб-ҳунарларни пухта эгаллаб, халқаро майдонда рақобатга кириша оладиган баркамол шахслар этиб тарбиялаш бўйича сезиларли ишлар амалга оширилмоқда. Энг муҳими, ёшлар билан доимий мулоқот олиб бориш, уларнинг бандлигини таъминлаш, ҳаётда ўз ўрнини топиши, жамиятнинг муносиб аъзоларига айланиши, меҳнат ва турмуш шароитларини яхшилаш вазифаси барчамизнинг кундалик фаолиятимиз мезонига айланиб бормоқда.
Бунинг амалий тасдиғини кўплаб мисолларда кўриш мумкин. Хусусан, ёшлар учун янги иш ўринлари яратиш, ёш тадбиркорларга, айниқса, қизларимизга ҳунармандлик билан шуғулланишлари учун кредитлар ажратиш, уларни касбга тайёрлаш ва малакасини ошириш, фермерликни қўллаб-қувватлаш, фарзандларимизнинг таълим-тарбияси, уларни соғломлаштириш ва бўш вақтини мазмунли ташкил этиш бўйича муҳим қадамлар қўйилмоқда.
Фақат бир йил давомида Ўзбекистон ёшлар иттифоқи тавсияси билан 4 минг 300 га яқин йигит-қизларимизга банклар томонидан 216 миллиард сўм имтиёзли кредитлар берилгани, 184 минг 300 дан зиёд фарзандларимиз иш билан таъминлангани эътиборга лойиқ.
Мамлакатимизда марказий ва маҳаллий ҳокимлик идоралари, депутатлар корпуси, суд-ҳуқуқ соҳаси раҳбарларининг ёшлар билан очиқ мулоқотлар олиб бориши ижобий анъанага айланиб бормоқда. Бундай мулоқот ва учрашувларда ёшларни қийнаётган кўпгина муаммолар жойида ҳал этилмоқда, уларга амалий ёрдам, малакали маслаҳат ва йўлланмалар берилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимизни янгилаш ва модернизация қилиш, уни инновацион асосда ривожлантириш, ўз олдимизга қўйган кўп қиррали ва мураккаб вазифаларни амалга ошириш мақсадида биз замонавий ва креатив фикрлайдиган, ҳар қандай вазиятда ҳам масъулиятни ўз зиммасига олишга қодир бўлган, ғайрат-шижоатли, интеллектуал салоҳияти юксак, ватанпарвар ёш кадрларга давлат ва жамият бошқарувида муҳим вазифаларни ишониб топширмоқдамиз.
Бу борада ёш, истиқболли кадрлар учун тажриба ва маҳорат мактабини ўтаётган Ўзбекистон ёшлар иттифоқи сафларида тобланган, замонавий билим ва кўникмага, етакчилик салоҳиятига эга бўлган кўплаб ёшлар вазирлик ва идоралар, йирик компания ва банклар, хўжалик бирлашмаларига масъул лавозимларга тайинланаётгани ҳаётимизга янгича руҳ ва мазмун бағишламоқда.
Бугунги кунда Ҳаракатлар стратегияси доирасида “Ёшлар – келажак бунёдкори”, “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, “Ақлли шаҳар” каби кенг қамровли дастурларни амалга оширишда айнан ана шундай ташаббускор, ҳар бир масалага янгича ёндашадиган ўғил-қизларимиз фаол иштирок этаётгани, ҳеч шубҳасиз, барчамизни хурсанд қилади.
Ишонаман, бундай улкан бунёдкорлик жараёнлари ёшларимиз илгари сураётган лойиҳа ва ташаббусларни юзага чиқаришда, уларнинг эл-юртимизга фидойи раҳбар ва мутахассис, ҳақиқий шахс ва граждан бўлиб шаклланишида беқиёс ўрин тутади.
Жонажон Ватанимизнинг янги қиёфасини яратишда ўз меҳнати, ташаббускорлиги ва маънавий фазилатлари билан бошқаларга ўрнак ва намуна бўлаётган азму шижоатли ёшларимиз учун “Мард ўғлон” давлат мукофоти ҳамда “Келажак бунёдкори” медалини таъсис этганимиз ва бугун сизларнинг орангизда шу мукофотларнинг илк совриндорлари борлиги барчамизга мамнуният бағишлайди.
Ўтган бир йил мобайнида ўғил-қизларимиздан 266 нафари республика, 80 нафари халқаро фан олимпиадалари ғолиблари бўлгани, спортчиларимиздан 12 нафари жаҳон, 93 нафари Осиё чемпионатларида, 150 нафардан зиёди халқаро мусобақаларда юксак шоҳсупаларга кўтарилганини ана шундай эзгу ишларимизнинг дастлабки натижалари сифатида қабул қиламиз.
Ёшларимизнинг миллий ва умумбашарий қадриятлар руҳида, ҳар томонлама соғлом ва баркамол бўлиб вояга етиши учун таълим-тарбия соҳасида улкан ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Хусусан, мактабгача таълим муассасаларининг замонавий тизими яратилмоқда, умумтаълим мактабларида 11 йиллик таълим жорий этилмоқда. Олий таълим тизимида янги, замонавий билим масканлари, жумладан, нуфузли хорижий университетларнинг филиаллари ташкил этилиб, соҳа фаолияти тубдан такомиллаштирилмоқда.
Юртимизда Темурбеклар ҳарбий лицейлари, Муҳаммад Хоразмий ва Мирзо Улуғбек мактаблари, атоқли адибларимиз номидаги ижод мактаблари ташкил этилгани униб-ўсиб келаётган фарзандларимизни буюк аждодларимизга муносиб авлод этиб тарбиялашга хизмат қилмоқда.
Биз бу борадаги ишларни келгусида ҳам албатта изчил давом эттирамиз. Хусусан, иқтидорли ёшларимизни дунёнинг энг етакчи университетлари, илмий марказларида давлат ҳомийлигида ўқитиш, малакасини ошириш бўйича самарали тизим яратиш – олдимизда турган муҳим вазифадир.
Ёшларни, ёш оилаларни ижтимоий ҳимоя қилиш масаласи ҳам биз учун энг муҳим ва устувор йўналишга айланиб бормоқда. Бу борада мамлакатимизнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётида фаол иштирок этаётган ёш оилаларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг уй-жой ва маиший шароитларини яхшилаш мақсадида Ёшлар уйларини барпо этиш дастури ҳаётга изчил жорий этилаётганини таъкидлаш лозим.
Қадрли ўғил-қизларим!
Бугунги байрам кунида барчамизнинг умид ва ишончимиз бўлган сиз, азиз ёшларнинг эришган ютуқларингиз билан бирга янги вазифалар, ечимини кутиб турган камчилик ва муаммолар ҳамда уларни бартараф этиш йўллари ҳақида сўз юритишимиз табиийдир.
Бу ҳақда гапирганда, Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг навқирон йигит-қизларни иш билан таъминлаш, уюшмаган ёшлар билан ишлаш, фарзандларимиз ўртасида жиноятчиликнинг олдини олиш борасидаги фаолиятини янада кучайтириш зарурлигини таъкидлаш лозим.
Афсуски, ёшларимиз ҳаётидаги катта-кичик ҳар бир муаммога жиддий қараб, аниқ амалий ечим топиш, ёшлар билан бевосита ишлаш, доимий мулоқот қилиш ўрнига дабдабали тадбирлар ўтказиш, кампаниябозликка берилишдек яроқсиз иш усулидан ҳали ҳам бутунлай қутулганимиз йўқ.
Шу нуқтаи назардан қараганда, биз барчамиз эндигина бир йиллик шаклланиш йўлини босиб ўтган Ўзбекистон ёшлар иттифоқи тезроқ улғайиши, мамлакатимизнинг ижтимоий-сиёсий тизимида, ёшларимиз ҳаётида ўзининг мустаҳкам ва муносиб ўрнини топишини истаймиз ва бунинг учун зарур амалий ёрдам беришга тайёрмиз.
Балки бугунги қувончли айёмда бундай нохуш ҳолатларни эслаш жоиз эмасдир. Лекин биз ўз фаолиятимизни танқидий баҳолаб, муаммоларимизни ўзимиз бартараф этмасак, ҳеч ким четдан келиб уларни биз учун ҳал қилиб бермайди.
Ёшларимизнинг ҳаётий муаммоларига янада кўпроқ эътибор қаратиш, уларга мос бўлган замонавий иш ўринларини кўпайтириш, эзгу интилиш ва ташаббуслари, инновацион ғояларини қўллаб-қувватлаш, ёш авлодимизнинг ижтимоий-маиший шароитларини яхшилаш бундан буён ҳам барча даражадаги давлат идораларининг энг асосий, ҳал қилувчи вазифаси бўлиб қолади.
Ёшлар ўртасида тадбиркорликни кенг ривожлантириш учун Ёшлар тадбиркорлиги ҳудудлари, Тошкент шаҳрида Ёшлар инновацион технопаркини ташкил этиш, шунингдек, Фанлар академиясига қарашли илмий лабораториялар ва марказлар негизида ёш олимларнинг илмий тадқиқотларини йўлга қўйиш каби ишларни сизларнинг фаол иштирокингиз билан яқин келажакда амалга оширамиз.
Куни кеча қабул қилинган “Yoshlar – kelajagimiz” Давлат дастури доирасида Ўзбекистон ёшлар иттифоқи қошида ташкил этилган махсус жамғарма мамлакатимиз иқтисодиётида замонавий технологияларни қўллаш, ёшларни бу жараёнга кенг жалб этишдек эзгу мақсадларга хизмат қилади.
Муҳтарам юртдошлар!
Бугунги кунда Ўзбекистонда олиб борилаётган ёшларга доир давлат сиёсати ва унинг амалий натижалари жаҳон ҳамжамиятида катта қизиқиш уйғотмоқда. Мамлакатимиз томонидан бу борада илгари сурилаётган ташаббуслар, жумладан, БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш, Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарларининг Ёшларга мурожаати ва уни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар дастурини қабул қилиш ва амалга ошириш борасидаги таклифларимиз халқаро миқёсда қўллаб-қувватланмоқда.
Ҳаммамиз кўриб, кузатиб турибмиз – бугунги шиддат билан ўзгараётган дунё инсоният олдида, ёшлар олдида янги-янги уфқ ва имкониятлар очиш билан бирга, уларни илгари кўрилмаган турли ёвуз хавф-хатарларга ҳам дучор этмоқда.
Диний экстремизм, терроризм, гиёҳвандлик, одам савдоси, ноқонуний миграция, “оммавий маданият” каби таҳдидлар қанча-қанча оилалар, мамлакатлар бошига оғир кулфатлар олиб келмоқда, ғаразли кучлар ҳали онгу тафаккури тўла шаклланиб улгурмаган болаларни ўз ота-онаси, Ватанига қарши қўйиб, уларнинг ҳаётига зомин бўлмоқда.
Шунинг учун биз – ота-оналар, устоз-мураббийлар, жамоатчилик, маҳалла-кўй бу масалада ҳушёрлик ва огоҳликни янада ошириб, буюк маърифатпарвар бобомиз Абдурауф Фитрат айтганидек, бу дунё ҳақиқатан ҳам кураш майдонига, соғлом тан, ўткир ақл ва яхши ахлоқ эса бу курашнинг қуролига айланиб бораётганини чуқур англаб, шу борада жаҳолатга қарши маърифат асосида иш олиб боришимиз зарур.
Халқимизга хос бағрикенглик, кечиримлилик ва олижаноблик фазилатларидан келиб чиқиб, билиб-билмай жиноятга қўл урган, тўғри йўлдан адашган, ўз қилмишидан чин дилдан пушаймон бўлган ёшларни кечириш ва тинч ҳаётга қайтаришга юртимизда катта эътибор қаратилмоқда.
Ана шундай амалий ишларимиз туфайли юзлаб ёшлар – Ўзбекистон фуқаролари ота-онаси, оиласи бағрига қайтгани жамиятимизда соғлом ижтимоий муҳитни, инсонпарварлик тамойилларини мустаҳкамлаш йўлида муҳим қадам бўлаётганини алоҳида таъкидлаш лозим.
Биз – барчамиз, қаерда бўлмайлик, ягона Ўзбекистон фарзандлари эканимизни англаб, шу буюк туйғуни эъзозлаб яшасак, албатта кам бўлмаймиз.
Шунинг учун биз чет элларда турли соҳаларда жиддий ютуқларга эришган ватандошларимиз ташаббуси билан “Буюк келажак” халқаро нодавлат нотижорат ташкилоти тузилганини қўллаб-қувватлаймиз. Хорижий давлатларда ўқиб, меҳнат қилаётган барча юртдошларимиз, биринчи навбатда ёшларимизнинг билими ва имкониятларини Ватанимиз равнақи йўлида бирлаштириш биз ўз олдимизга қўйган мақсадларга тўла жавоб беради.
Айни вақтда Ўзбекистон ёшларининг замон билан ҳамнафас бўлиб, дунёнинг олис ва яқин мамлакатларидаги тенгдошлари билан самарали мулоқот, дўстлик ва ҳамкорлик муносабатлари ўрнатиши ғоят муҳим аҳамиятга эга, деб ҳисоблаймиз.
Шу кунларда юртимизда бўлиб ўтаётган Марказий Осиё ёшлари форуми ана шундай кенг миқёсдаги мулоқот йўлида дастлабки жиддий қадамдир.
Азиз ёшлар, қадрли фарзандларим!
Мана шу қувончли кунда сизларни, кўпмиллатли Ўзбекистон халқини ишонтириб айтмоқчиман: биз ёшларга доир давлат сиёсатини ҳеч оғишмасдан, қатъият билан давом эттирамиз. Нафақат давом эттирамиз, балки бу сиёсатни устувор вазифа сифатида бугун давр талаб қилаётган юксак даражага кўтарамиз. Сизларнинг замонавий билим ва касб-ҳунарларни эгаллаб, ҳаётда ўз мустаҳкам ўрнингизни топишингиз, бахтли бўлишингиз учун давлатимиз ва жамиятимизнинг бор куч ва имкониятларини сафарбар этамиз.
Сиз, жондан азиз ўғил-қизларимиздан фақат битта илтимосимиз, битта тилагимиз бор: ота-оналарингиз, устоз-мураббийларингиз, халқимизнинг сизлардан кутаётган орзу-умидларини амалий ишлар билан рўёбга чиқариш йўлида ҳорманг, чарчаманг!
Ўқиш-ўрганиш, доимий изланиш, илм-фанга, тараққиёт чўққиларини эгаллашга интилиб яшаш доимо ҳамроҳингиз бўлсин!
Мен сизларнинг ҳар бирингизга эл-юртимиз фахрланадиган, жонажон Ўзбекистонимизнинг муносиб фарзанди, ҳақиқий инсон бўлиш бахти насиб этишини тилайман.
Сизларни Ёшлар куни билан яна бир бор самимий табриклаб, барчангизга янги ютуқлар, бахт ва омад тилайман.
Ҳамиша соғ-омон бўлинг, азиз фарзандларим!
Шавкат МИРЗИЁЕВ,
1986
Акбар Якубов, Жиззах вилояти2018-07-02 11:30:13
2018 йил 30 июн "Ёшлар куни" билан мамлакатимиз ёшларини самимий муборакбод этамиз. Президетимиз томонидан Ўзбекистонда ёшларимизга яратилган икониятлар, шарт-шароитлар учун чексиз миннатдорчилигимизни билдирамиз
РАСУЛОВА ЗИЁДА O'zLiDeP депутатлик гуруҳи ижрочи котиби2018-06-30 16:09:48
"Ёшлар куни" байрам сифатида катта миқёсда нишонланиши нафақат ёшларга балки катталарга ҳам ижобий таъсирини кўрсатмоқда. сабаби, бундан ёшларнинг кайфияти аъло даражага кўтарилса, фарзандини қувноқ ва бахтиёр кўрган ота-она ундан минг карра бахтиёрроқдир. ўзини ёшаргандек ҳис этади. Муҳтарам Президентимизга минг раҳмат!!!
У.Боймуродов O'zLiDeP Косон туман Кенгаши аппарат раҳбари2018-06-30 14:58:46
Навоий вилоят Кенгаши Қўчқоров Беҳзод Исомиддинович2018-06-30 13:36:15
Мустақил Ўзбекистон Республикасининг шахар-у-қишлоқларида, маҳалл-ю ва овулларида истиқомат қилаётган юртимиз келажиги бўлмиш барча ЁШЛАРни, 30 июн "ЁШЛАР КУНИ" муносабати билан самимий қутлайман!!!
Носирова Шоира Кармана туман Кенгаши депутати2018-06-30 12:07:04
Узбекистон ёшлари жуда бахтлидир. Алохида ёшлар кунининг байрам килиниши, хамда уларни ҳаётда мустаҳкам ўрнини топиши, бахтли бўлиши учун давлатимиз ва жамиятимизнинг бор куч ва имкониятларини сафарбар этилганлиги бу буюк келажагимиз равнакига хизмат килади. Байрамингиз муборак булсин ёшлар!

Праздничное поздравление молодежи Узбекистана
Искренне, от всей души поздравляю вас и в вашем лице весь наш народ с Днем молодежи, который отмечается в Узбекистане впервые.
В последнее время в стране создана совершенно новая система работы с молодежью, повысились ее общественная активность, сопричастность к судьбе Родины и народа, юноши и девушки Узбекистана принимают достойное участие в формировании современного, демократического государства.
Обеспечение законных прав и интересов молодежи, осуществление ее стремлений и надежд, реализация таланта и потенциала являются приоритетным направлением нашей государственной политики. Думаю, всем вам хорошо известно, что в этой сфере проводится огромная работа.
Подтверждением является и то, что за прошедший год было принято более 20 законов, указов и постановлений, непосредственно касающихся жизни молодежи.
В частности, по вашей инициативе год назад был образован Союз молодежи Узбекистана, что стало большим событием не только в жизни молодого поколения, но и всей страны в целом.
Конечно, один год – очень короткий по историческим меркам срок. Несмотря на это, за минувший период Союз молодежи Узбекистана превратился в важную общественную структуру, эффективно взаимодействующую с государственными органами, негосударственными некоммерческими организациями и другими гражданскими институтами в реализации молодежной политики.
На этой основе осуществляется значительная работа по укреплению у молодого поколения активной гражданской позиции, воспитанию его гармонично развитыми личностями, обладающими самостоятельным мышлением, современными знаниями и профессиями и способными успешно конкурировать на международной арене. Самое главное – неотъемлемой частью нашей деятельности стали постоянный диалог с молодежью, обеспечение ее занятости, содействие обретению достойного места в обществе, улучшение условий труда и жизни.
В частности, принимаются меры по созданию для молодежи новых рабочих мест, поддержке фермерского движения, выделению кредитов юношам и девушкам, решившим начать собственное дело, профессиональной подготовке молодых специалистов и повышению их квалификации, образованию и воспитанию, оздоровлению и организации содержательного досуга наших детей.
Заслуживает внимания тот факт, что только в течение одного года на основании рекомендаций Союза молодежи Узбекистана банками было выделено 216 миллиардов сумов льготных кредитов почти 4 тысячам 300 юношам и девушкам, трудоустроены более 184 тысяч 300 молодых людей.
Открытый диалог с молодежью органов центральной и местной законодательной и исполнительной власти, руководителей судебно-правовой сферы становится в нашей стране доброй традицией. В ходе таких встреч на местах решается множество вопросов, волнующих молодежь, которая получает практическую помощь, квалифицированные консультации.
Сегодня в рамках модернизации и обновления страны, ее инновационного развития, выполнения стоящих перед нами масштабных и непростых задач многие важные вопросы государственного и общественного управления мы доверяем современно и креативно мыслящим, энергичным и инициативным молодым кадрам, обладающим высоким интеллектуальным потенциалом, настоящим патриотам, способным в любой сложной ситуации взять на себя ответственность.
Примечательно, что на руководящие должности в министерствах и ведомствах, крупных компаниях и банках, хозяйственных объединениях назначаются молодые, перспективные кадры, прошедшие школу Союза молодежи Узбекистана, обладающие современными знаниями и навыками, лидерскими качествами.
Всех нас, несомненно, радует, что именно такие инициативные молодые люди, подходящие к каждому вопросу по-новому, сегодня активно участвуют в реализации осуществляемых в рамках Стратегии действий широкомасштабных программ, в том числе “Молодежь – строитель будущего”, “Благоустроенное село”, “Благоустроенная махалля”, “Умный город” и других.
Убежден, что это играет важнейшую роль в реализации проектов и инициатив молодежи, ее становлении личностями и гражданами, руководителями и специалистами, преданными стране и народу.
В целях стимулирования активной и энергичной молодежи, служащей для всех примером своим трудом, инициативностью и нравственными качествами, учреждены государственная премия “Мард ўғлон” (“Доблестный сын Родины”) и медаль “Келажак бунёдкори” (“Созидатель будущего”), и сегодня мы рады поздравить первых обладателей этих почетных наград.
Как позитивные результаты нашей деятельности мы рассматриваем то, что за прошедший год 266 юношей и девушек стали победителями республиканских, 80 – победителями международных предметных олимпиад, 12 наших спортсменов поднялись на высшую ступень пьедестала почета на чемпионатах мира, 93 – на чемпионатах Азии, свыше 150 – на международных соревнованиях.
Достижению таких показателей способствует осуществление в образовательной сфере глубоких реформ, направленных на воспитание молодежи в духе национальных и общечеловеческих ценностей, физически здоровой и духовно зрелой. В частности, формируется современная система дошкольных образовательных учреждений, в общеобразовательных школах внедряется 11-летнее обучение. В системе высшего образования создаются новые учебные заведения, в том числе филиалы престижных зарубежных университетов, совершенствуется вся сфера в целом.
Организованные военные лицеи “Темурбеклар мактаби”, школы Мухаммада Хорезми и Мирзо Улугбека, творческие школы, носящие имена наших выдающихся поэтов и писателей, помогают воспитывать подрастающее поколение достойным наших великих предков.
Безусловно, мы продолжим последовательную работу в этом направлении. В частности, одна из важных задач – создание эффективной системы обучения, повышения квалификации одаренной молодежи в ведущих университетах и научных центрах мира за счет государства.
Вопрос социальной защиты молодежи, молодых семей также является для нас очень актуальным. В этом плане следует отметить, что в целях поддержки молодых семей, активно участвующих
в общественно-политической жизни страны, улучшения их жилищных и бытовых условий реализуется программа строительства Домов молодежи.
Вполне естественно, что в этот праздничный день наряду с успехами и достижениями молодежи, являющейся нашей опорой и надеждой, речь будет идти также о стоящих перед нами новых задачах, недостатках и проблемах в этой сфере, ожидающих своего решения.
В связи с этим следует отметить, что нам необходимо усилить деятельность Союза молодежи Узбекистана по обеспечению занятости юношей и девушек, работе с неорганизованной молодежью, а также предотвращению правонарушений в этой среде.
К сожалению, данной организации все еще не удалось полностью изжить в своей практике случаи формализма, кампанейщины, проявления ложного пафоса.
Может быть, в этот праздничный день не совсем уместно упоминать о недостатках, которые не к лицу вновь созданной молодежной организации страны. Однако если мы не будем критически оценивать свою деятельность и устранять свои проблемы сами, никто не придет и не решит их за нас.
С этой точки зрения все мы хотим, чтобы Союз молодежи Узбекистана, созданный всего год назад, быстрее “повзрослел”, занял достойное и прочное место в общественно-политической системе страны, жизни молодежи, находил конкретные решения ее проблем, вел открытый диалог на регулярной основе. Мы готовы оказать для этого всю необходимую помощь.
Еще больше уделять внимания нуждам молодежи, созданию современных рабочих мест, поддержке благих устремлений и инициатив, инновационных идей, улучшению социально-бытовых условий молодых людей – эта задача и впредь будет оставаться ключевой для государственных органов всех уровней.
В целях ускоренного развития предпринимательства среди молодежи мы вместе с вами в ближайшем будущем приступим к созданию в стране зон молодежного предпринимательства, Молодежного инновационного технопарка в Ташкенте, а также организации исследований молодых ученых в научных лабораториях и центрах при Академии наук.
На днях принята Государственная программа “Молодежь – наше будущее”, в соответствии с которой при Союзе молодежи Узбекистана создан специальный фонд для внедрения современных технологий в экономику страны и широкого вовлечения молодежи в этот процесс.
Реализуемая сегодня в Узбекистане государственная молодежная политика и практические результаты этой работы вызывают большой интерес у мирового сообщества. Инициативы
в этой сфере, выдвигаемые нашей страной, в том числе по разработке Конвенции ООН о правах молодежи, Обращения к молодежи глав государств-членов ШОС, принятию и выполнению Программы действий по его реализации, находят широкую международную поддержку.
В нынешнее стремительно меняющееся время не только открываются новые перспективы для всего человечества, в том числе молодежи, но и возникают новые угрозы и вызовы.
Все мы видим, что религиозный экстремизм, терроризм, наркомания, торговля людьми, незаконная миграция несут неисчислимые беды и страдания. Деструктивные силы отравляют сознание молодежи, не имеющей жизненного опыта и твердых убеждений, ломают ей жизнь, настраивают против семьи, Родины.
Поэтому наш долг – родителей, учителей и наставников, общественности, активистов махалли – быть еще более бдительными и внимательными, бороться против невежества просвещением.
Ведь как сказал наш выдающийся просветитель Абдурауф Фитрат, жизнь – это борьба, и оружием в этой борьбе для добродетельных людей являются, прежде всего, здравый смысл, острый ум и высокая нравственность.
Известно, что нашему народу испокон веков присущи такие качества, как великодушие, благородство и милосердие. Исходя из этих духовных ценностей сегодня мы особое внимание уделяем возвращению к нормальной жизни молодых людей, которые по неведению преступили закон, но чистосердечно раскаялись в содеянном и твердо встали на путь исправления.
Следует отметить, что подобная практическая работа, благодаря которой сотни молодых граждан Узбекистана вернулись в свои семьи, к родителям и близким, способствует укреплению здоровой духовно-нравственной атмосферы и утверждению принципов гуманизма в нашем обществе.
Где бы мы ни находились, мы должны глубоко осознавать, что являемся детьми нашей прекрасной Родины – Узбекистана, и жить, вдохновляясь этим великим чувством.
С этой точки зрения мы поддерживаем создание по инициативе соотечественников, живущих за рубежом и достигших значительных результатов в различных сферах, международной негосударственной некоммерческой организации “Буюк келажак” (“Великое будущее”). Объединение наших соотечественников, в первую очередь молодежи, обучающихся и работающих за рубежом, их знаний и потенциала во имя процветания Родины полностью отвечает нашим общим целям.
В то же время мы считаем, что для молодежи Узбекистана очень важно идти в ногу со временем, устанавливать дружественные связи и эффективное сотрудничество со сверстниками из стран дальнего и ближнего зарубежья.
Проходящий в эти дни в Узбекистане Центральноазиатский форум молодежи является первым серьезным шагом к обеспечению такого масштабного диалога.
В этот знаменательный день хочу заверить вас, весь многонациональный народ Узбекистана в том, что мы не только решительно продолжим реализацию нашей государственной молодежной политики, но и поднимем ее на еще более высокий уровень в соответствии с требованиями сегодняшнего дня. Мы мобилизуем все силы и возможности нашего государства и общества для того, чтобы наша молодежь обладала современными знаниями и профессиями, обрела прочное место в жизни, была счастлива.
У нас к вам есть только одно пожелание: будьте целеустремленными, не жалейте сил и энергии, чтобы оправдать надежды ваших родителей, учителей и наставников, всего нашего народа.
Пусть всегда вам сопутствует стремление к знаниям, достижению своих благородных целей, покорению все новых вершин прогресса!
Желаю каждому из вас самого большого счастья – стать достойными сыновьями и дочерьми Узбекистана, которыми по праву будет гордиться наша страна.
Еще раз искренне поздравляю вас с Днем молодежи, желаю всем вам здоровья, новых успехов и благополучия.
1659
Акбар Якубов, Жиззах вилояти2018-07-02 11:30:13
2018 йил 30 июн "Ёшлар куни" билан мамлакатимиз ёшларини самимий муборакбод этамиз. Президетимиз томонидан Ўзбекистонда ёшларимизга яратилган икониятлар, шарт-шароитлар учун чексиз миннатдорчилигимизни билдирамиз
РАСУЛОВА ЗИЁДА O'zLiDeP депутатлик гуруҳи ижрочи котиби2018-06-30 16:09:48
"Ёшлар куни" байрам сифатида катта миқёсда нишонланиши нафақат ёшларга балки катталарга ҳам ижобий таъсирини кўрсатмоқда. сабаби, бундан ёшларнинг кайфияти аъло даражага кўтарилса, фарзандини қувноқ ва бахтиёр кўрган ота-она ундан минг карра бахтиёрроқдир. ўзини ёшаргандек ҳис этади. Муҳтарам Президентимизга минг раҳмат!!!
У.Боймуродов O'zLiDeP Косон туман Кенгаши аппарат раҳбари2018-06-30 14:58:46
Бугунги кунда Ўзбекистонда олиб борилаётган ёшларга доир давлат сиёсати ва унинг амалий натижалари жаҳон ҳамжамиятида катта қизиқиш уйғотмоқда. Мамлакатимиз томонидан бу борада илгари сурилаётган ташаббуслар, жумладан, БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш, Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарларининг Ёшларга мурожаати ва уни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар дастурини қабул қилиш ва амалга ошириш борасидаги таклифларимиз халқаро миқёсда қўллаб-қувватланмоқда.
Навоий вилоят Кенгаши Қўчқоров Беҳзод Исомиддинович2018-06-30 13:36:15
Мустақил Ўзбекистон Республикасининг шахар-у-қишлоқларида, маҳалл-ю ва овулларида истиқомат қилаётган юртимиз келажиги бўлмиш барча ЁШЛАРни, 30 июн "ЁШЛАР КУНИ" муносабати билан самимий қутлайман!!!
Носирова Шоира Кармана туман Кенгаши депутати2018-06-30 12:07:04
Узбекистон ёшлари жуда бахтлидир. Алохида ёшлар кунининг байрам килиниши, хамда уларни ҳаётда мустаҳкам ўрнини топиши, бахтли бўлиши учун давлатимиз ва жамиятимизнинг бор куч ва имкониятларини сафарбар этилганлиги бу буюк келажагимиз равнакига хизмат килади. Байрамингиз муборак булсин ёшлар!
Гулматова Мухаррам Мархамат туман Кенгаши ижрочи котиби2018-06-30 11:01:53
OzLiDeP Мархамат туман кенгаши аппарат ходимлари туман Кенгаши депутатлари хамда партия элокторати Ўзбекистон ёшларининг 2018 йил 30 июн "Ёшлар куни" билан самимий муборакбод этади.