Энди ҳайдовчилар жарималарни масофадан туриб тўлаши мумкин бўлади
Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБда йўл ҳаракати қоидаларини бузганлиги учун ҳайдовчилар томонидан тўланадиган маъмурий жарималарнинг янги тартиби жорий этилмоқда. Бу ҳақда ИИББ расмий сайтида хабар берилди.
Авваллари, йўл ҳаракати қоидаси бузилган вазиятда ЙПХ инспектори баённома асосида қоидабузарнинг ҳайдовчилик гувоҳномасини олиб қўяр эди. Ҳайдовчи эса гувоҳномасини қайтариб олиш учун дастлаб ЙҲХБга боришга мажбур эди. Бу ерда тўлов квитанциясини олиб, белгиланган жарима суммасини тўлаганидан сўнг ҳужжатларини қайтариб оларди. Бундай иш услуби фуқароларнинг вақтини олар, навбатларнинг кўпайишига сабаб бўларди.
Янги тартибга кўра, ЙПХ нозири содир этилган маъмурий қоидабузарлик ҳақидаги баённомани махсус электрон дастур орқали ЙҲХБнинг Автоматлаштирилган ахборот тизимига жойлаштиради. Ўз навбатида тизим автоматик равишда “электрон” баённомани “Ўзбекистон почтаси” АЖга юборади. Шундан сўнг, қоидабузарнинг уйига жарима тўлови ҳақидаги маълумотнома келади. Ушбу турдаги жарималар фақатгина биллинг тизими орқали тўланади.
Биллинг тизими орқали жарима тўловларини исталган банк муассасасида пластик карточкаси ёки электрон тўловлар тизими ёрдамида амалга ошириш мумкин. Бу жараёнда аввалгидек квитансиялар тўлдирилмайди. Жарима тўлови ҳақидаги маълумотномаларнинг ҳар бири ўзига хос идентификацион рақамлардан иборат бўлади.
Тўловларни 15 кун ичида амалга ошириш талаб этилади. Акс ҳолда қарздорлик ҳақидаги маълумотлар Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги мажбурий ижро Бюросига тақдим этилади.

Оплатить штраф за нарушение ПДД можно через биллинговые технологии
УБДД ГУВД г. Ташкента апробирует новый порядок применения административных мер к водителям, нарушившим Правила дорожного движения.
Ранее после того, как инспектор ДПС составлял протокол о нарушении ПДД, забирал водительское удостоверение в случае совершения правонарушения, за которое Кодексом Республики Узбекистан об административной ответственности предусмотрено лишение прав, водителю необходимо было явиться в отдел ГСБДД, где ему выписывали квитанцию. После оплаты суммы штрафа водитель, у которого инспектор забрал права, получал назад документы. Все это отнимало у людей время, создавало излишние очереди.
Новым порядком предусмотрена иная процедура. После составления протокола об административном правонарушении инспектор ДПС вводит его в Комплексную автоматизированную информационную систему административной практики УБДД, которая автоматически передает «электронное» постановление в АО «Узбекистон почтаси». И домой к нарушителю приходит уведомление о штрафе, в котором указан код, который необходим для оплаты штрафа через биллинговую подсистему.
Оплатить штраф через биллинговую подсистему можно в любом банковском учреждении наличными или посредством pos-терминала, систем электронных платежей. Платеж совершается на основании уникального номера-идентификатора – того самого кода. Никаких квитанций при этом заполнять не нужно, по факту платежа выдается чек-ордер.
Оплату необходимо произвести в течение 15 дней. По истечении указанного срока в случае неоплаты штрафа сведения о задолженности передаются в Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан.