Шавкат Мирзиёев: афсуски, жиноятчиликка қарши курашишда ҳалигача эскича ишлаш тизимидан воз кеча олмаяпмиз
27.07.2018, 19:17
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 27 июль куни жиноятчиликнинг олдини олиш, давлат идоралари ва жамиятнинг бу борадаги масъулиятини ошириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Йиғилишда парламент ва ҳукумат аъзолари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари қатнашди.
Қонун устуворлигини таъминлаш ва жиноятчиликни жиловлаш борасида салмоқли ишлар амалга оширилмоқда. Соҳани такомиллаштиришга оид 80 дан ортиқ қонун ҳужжати қабул қилинди. Ички ишлар идоралари тузилмаси тўлиқ янгиланди. Илгари барча ходимларнинг 60 фоизи шаҳар ва туман бошқармаларида, 40 фоизи жойларда фаолият юритган бўлса, бугунги кунда ходимларнинг 65 фоизи аҳолига яқин ишлаш учун маҳаллаларга йўналтирилди.
2017 йилда жиноятлар 2016 йилга нисбатан 16 фоизга, жорий йил 6 ойида эса 39 фоизга камайган. Лекин қасддан одам ўлдириш, қасддан баданга оғир шикаст етказиш, талончилик, босқинчилик, ўғрилик ва фирибгарлик жиноятларининг сони юқорилигича қолган.
“Агар ҳамма бирдек жон куйдириб, оилалар муаммоларидан тўлиқ хабардор бўлиб, уларни ҳал этишга кўмаклашган, жиноятчиликнинг барвақт олдини олганда эди, бугун натижалар умуман бошқача бўларди. Афсуски, жиноятчиликка қарши курашишда ҳалигача эскича ишлаш тизимидан воз кеча олмаяпмиз. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар бу фаолиятга кўрсаткичларни олдинги давр билан таққослаш орқали баҳо бериб келмоқда. Аслида битта бўлса ҳам жиноят бўлгани ҳаммамизни ташвишга солиши керак”, деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда жиноятчиликни жиловлаш бўйича ишни бутунлай янгича тизимда ташкил этиш бўйича топшириқ берилди. “Жиноят ҳақиқати ва адолати” деб номланган бу тизимга мувофиқ жиноят содир этилганлиги бўйича республикадаги масъул раҳбарлар жойларга борган ҳолда унинг сабабларини ўрганади, муҳокамасини ташкил қилади, шундай ҳолат такрорланишининг олдини олишга қаратилган аниқ чоралар кўради, телевидение, радио ва газетада бонг уради.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 19 июндаги “Тошкент шаҳрида жамоат тартибини таъминлаш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан “Хавфсиз пойтахт” концепцияси жорий этилган эди. Унга кўра, Тошкент шаҳрида секторлар кесимида 73 та ички ишлар бўлими ташкил этилиб, аҳолига янада яқинлаштирилди. Ички ишлар органлари ходимлари, Миллий гвардия ва жамоатчилик вакиллари иштирокида туну кун 3 сменада иш юритиш йўлга қўйилди.
Давлатимиз раҳбари Тошкентда бошланган мазкур амалиётни йил охиригача бошқа ҳудудларда ҳам жорий этиш зарурлигини таъкидлади.
Йиғилишда ҳуқуқбузарликлар ва уларни содир этишга мойил шахслар ҳисобини юритиш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Навбатчилик қисмларининг эскича услубда иш юритаётгани жиноят ҳақидаги хабарларнинг баъзан эътиборсиз қолишига ёки ҳисобдан яширилишига сабаб бўлаётгани қайд этилди.
Шу боис Ички ишлар вазирлигининг Ахборот марказини Бош прокуратура таркибига ўтказиш, навбатчилик қисмларини республика бўйича ягона ахборот ва бошқарув тизимига бирлаштириш, ҳуқуқбузарликларни рўйхатга олишнинг электрон тизимини жорий қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, ҳар бир ҳудудда жиноятчиликнинг олдини олиш ва унга қарши курашиш фаолияти рейтингини жорий этиш вазифаси қўйилди. Рейтингда юқори ўрин олган раҳбар ва ходимлар мукофотланади, паст ўрин олганлар эса қатъий жазоланади.
“Ҳар бир жиноятнинг илдизигача етиб бориш, жамиятда жиноятчиликка қарши курашиш иммунитетини шакллантириш керак. Акс ҳолда, жиноятнинг оқибатлари билан овора бўлиб юраверамиз. Бундай кайфият билан ишлашга йўл қўймайман”, деди Президент.
Аҳолига, айниқса, хотин-қизлар ва ёшларга психиологик ёрдам кўрсатиш, ўз жонига қасд қилиш ҳолатларининг олдини олиш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Ҳар бир суицидга “фавқулодда ҳолат” деб қараб, тезкор чоралар кўриш, бундай хулқ-атвор пайдо бўлишига йўл қўймасликка қаратилган психологик дастурлар ишлаб чиқиш, жонга қасд қилишнинг катта гуноҳлигини таъсирчан усулларда тушунтириш зарурлиги таъкидланди.
Ўғрилик, фирибгарлик ва босқинчилик билан боғлиқ жиноятлар таҳлил қилинар экан, профилактика, жиноят-қидирув ва қўриқлаш хизматлари фаолиятининг мутлақо қониқарсиз ташкил этилгани танқид қилинди. Жойларда қўриқлаш хизматидан фойдаланиш учун етарли шароит яратилмагани, шунингдек, айрим одамларнинг ҳуқуқий онги пастлиги, кўчаси, маҳалласидаги воқеа-ҳодисаларга бефарқлиги жиноятчиларга шароит яратиб бераётгани айтиб ўтилди.
Шу боис қўриқлаш хизматлари фаолиятини янги тизим асосида ташкил этиш, ахборот технологияларини тўлиқ жорий қилиш, давлат-хусусий шериклик асосида сервис кўламини ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Ёшлар ўртасидаги жиноятчилик ҳолатларига алоҳида эътибор қаратилди. Жорий йилнинг 6 ойида ёшлар олти мингдан зиёд жиноятга қўл ургани, таълим-тарбия ва бандликни таъминлаш борасидаги муаммолар бунга сабаб бўлаётгани қайд этилди.
“Мактаб ва коллежларни битириб, олий ўқув юртига кирмаган ёшлар эртага ким бўлишини чуқур ўйлашимиз, уларга бугун муносиб шароит яратиб беришимиз керак. Шу мақсадда “Ёшлар – келажагимиз” Давлат дастурини қабул қилдик ва 800 миллиард сўм маблағни ёшлар тадбиркорлиги, бандлиги учун йўналтирдик. Бу маблағни, керак бўлса, яна кўпайтирамиз. Фақат энди уйма-уй юриб, ҳар бир ёш билан суҳбатлашиб, ушбу дастурнинг ижросини таъминлаш лозим”, деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда йўл-транспорт ҳодисалари кўпайиб бораётганига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилнинг 6 ойида рўй берган шундай ҳодисаларнинг 871 тасида 943 нафар одам ҳалок бўлган, яна кўплаб инсонлар жароҳатланган. Ҳайдовчи ва пиёдаларнинг билими, қоидаларга итоаткорлиги ва йўл ҳаракати иштирокчиларига ҳурмати пастлиги бунга сабаб бўлган.
Яна бир асосий муаммо – йўлларнинг аянчли аҳволи, дейилди йиғилишда. Йўл қуриш нархи Ўзбекистонга нисбатан Хитойда 6 баравар, Польшада эса 7,5 бараварга арзон. Лекин мамлакатимиздаги аксарият йўллар қониқарсиз аҳволда. Бу ҳам кўплаб йўл-транспорт ҳодисаларини келтириб чиқармоқда.
Шу боис 2018-2022 йилларга мўлжалланган йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш концепцияси тўлиқ ва сифатли бажариш, автотранспорт бошқариш ҳуқуқини берувчи гувоҳномани олиш ва йўл ҳаракати қоидаларини қасддан бузганлик учун жавобгарликни кучайтириш бўйича топшириқлар берилди.
Йиғилишда ички ишлар ходимларининг муомала маданияти, улар ўртасида мансаб ваколатларини суиистеъмол қилиш ҳолатлари учраб тургани муҳокама этилди. Шахсий таркибни тарбиялаш ва кадрларни ротация қилиш, ички ишлар органларининг таҳлилий-ҳуқуқий ва прогнозлаш фаолиятини такомиллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Видеоселекторда муҳокама қилинган масалалар бўйича мутасаддиларнинг ахборотлари эшитилди, вазифалар белгилаб берилди.
1513
Шовот туман Кенгаши 2018-07-30 11:26:29
Президентимиз тамонидан билдирилган танқидий фикрлар, хақли эътирозлар барчани уйғонишга чорласин.
Навоий вилоят Кенгаши Қўчқоров Беҳзод Исомиддинович2018-07-28 15:52:04
Аввало ота-оналар Оилаларда намунали тарзда соғлом муҳитни шакллантиришса, зурриёдларига одоб ахлоқ доирасида етарлича тарбия беришса шунингдек соҳа вакиллари ўзларига белгилаб берилган вазифаларни сидқидилдан виждонан бажаришса, ўйлайманки республикамиз ҳудудида содир бўлаётган турли кўринишдаги ҳуқуқбузарлик ва жиноятларни олдини олишда муҳим омил бўларди...
Холмурод Сориев, Халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи раҳбари2018-07-27 20:47:31
Президентимиз томонидан билдирилган бу борадаги эътирозлар жуда ўринли. Партиямиз фаоллари, депутатларимиз бу соҳада Президент томонидан белгилаган вазифаларни бажаришда фаол бўлишлари шарт ва лозим.

Шавкат Мирзиёев: каждый факт совершения преступления должен настораживать всех нас
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 27 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам предотвращения преступности, повышения ответственности государственных органов и общества в этой сфере.
В совещании приняли участие члены парламента и правительства, руководители правоохранительных органов и хокимиятов на местах.
В нашей стране осуществляется весомая работа по обеспечению верховенства закона и обузданию преступности. Для совершенствования сферы было принято более 80 актов законодательства. Полностью обновлена структура органов внутренних дел. Если прежде 60 процентов сотрудников системы работали в городских и районных ведомствах, а 40 процентов – на местах, то в настоящее время для тесной работы с населением в махаллях несут службу 65 процентов сотрудников.
В 2017 году количество преступлений снизилось на 16 процентов по сравнению с 2016 годом, за 6 месяцев текущего года – на 39 процентов в сравнении с аналогичным периодом 2017 года. Однако остается высоким количество преступлений, связанных с умышленным убийством, умышленным нанесением тяжелых телесных повреждений, грабежом, разбоем, воровством и мошенничеством.
“Если бы все причастные лица работали как единое целое, были достаточно проинформированы о проблемах в семьях и содействовали их решению, заранее предупреждали преступления, сегодня мы бы видели совершенно иную картину. К сожалению, работа в сфере противодействия преступности и поныне ведется по устаревшей системе. Правоохранительные органы оценивают свою работу, сопоставляя показатели с предыдущим периодом. Хотя каждый факт совершения преступления должен настораживать всех нас ”, сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании поручено организовать работу по обузданию преступности по совершенной новой системе. В соответствии с этой системой, получившей название “Правда о преступности и справедливость”, при обнаружении преступления ответственные руководители будут изучать его причины с выездом на места, проводить их обсуждение, принимать конкретные меры для недопущения повторения случившегося, с широким освещением на телевидении, в радио и газетах.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по повышению эффективности обеспечения общественного порядка, профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в городе Ташкенте” от 19 июня текущего года была внедрена концепция “Безопасная столица”. В разрезе секторов города Ташкента организованы 73 отдела внутренних дел, их деятельность стала еще ближе к населению. Налажен круглосуточный режим службы в 3 смены с участием сотрудников органов внутренних дел, Национальной гвардии и представителей общественности.
Глава государства отметил, что начатую в Ташкенте практику необходимо до конца года распространить на все регионы.
На совещании затронут вопрос ведения учета правонарушений и лиц, склонных к их совершению. Было указано, что устаревшая методика работы дежурных частей становится причиной игнорирования или сокрытия сообщений о преступлениях.
В связи с этим даны указания по переводу Информационного центра Министерства внутренних дел в структуру Генеральной прокуратуры, объединению дежурных частей в общереспубликанскую единую систему оповещения и управления, внедрению электронной системы фиксации правонарушений.
Также поставлена задач внедрить в каждом регионе рейтинг деятельности по предотвращению и противодействию преступности. Руководители и сотрудники, занявшие высокие строчки рейтинга, будут поощряться, а занявшие низкие места – строго наказываться.
“Необходимо добираться до самых корней каждого преступления, сформировать у общества иммунитет для борьбы с преступностью. В противном случае нам придется бороться только с последствиями. Я не допущу, чтобы мы работали с таким настроением”, сказал Президент.
Обсуждены также вопросы оказания психологической помощи населению, особенно женщинам и молодежи, предупреждения случаев самоубийства. Каждый случай суицида должен восприниматься как чрезвычайная ситуация, реагирование должно быть оперативным, необходимо разработать программы психологической помощи, нацеленные на упреждение подобного поведения, действенными методами разъяснять, что посягательство на собственную жизнь – тяжкий грех.
В ходе анализа преступлений, связанных с воровством, мошенничеством и грабежом, раскритикована совершенно неудовлетворительная организация деятельности служб профилактики, уголовного розыска и охраны. Отмечалось, что на местах не создано достаточных условий для пользования услугами охраны, вместе с тем низкий уровень правового сознания некоторых граждан, их равнодушие к происходящему на своей улице, в своей махалле - на руку преступникам.
В связи с этим поручено организовать деятельность служб охраны по новой системе, широко внедрять информационные технологии, расширять масштаб услуг на основе государственно-частного партнерства.
Особое внимание уделено преступности среди молодежи. Отмечалось, что за минувшие 6 месяцев текущего года преступления совершили более 6 тысяч молодых людей, причиной молодежной преступности становятся проблемы с образованием, воспитанием и обеспечением занятости.
“Мы должны глубоко задуматься о том, кем завтра станут молодые люди, закончившие школы и колледжи, но не поступившие в высшие учебные заведения,  уже сегодня необходимо создать для них достойные условия. С этой целью мы приняли Государственную программу “Молодежь – наше будущее” и направили 800 миллиардов сумов на молодежное предпринимательство и обеспечение занятости. Если надо, мы увеличим эти средства. Необходимо ходить по домам, беседовать с каждым юношей и девушкой, обеспечить исполнение этой программы”, сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании особое внимание уделено растущему количеству дорожно-транспортных происшествий. В 871 ДТП, произошедшем за 6 месяцев текущего года, погибло 943 человека, многие получили телесные повреждения. Причиной тому указаны низкий уровень знания ПДД у водителей и пешеходов, игнорирование правил и взаимное неуважение участников дорожного движения.
Очередная серьезная проблема – плачевное состояние дорог, отмечалось на совещании. Расходы на строительство дорог в Китае в 6 раз, в Польше – в 7,5 раза ниже, чем в Узбекистане. Несмотря на это, большинство дорог в нашей стране находятся в плохом состоянии. Это также является причиной многочисленнқх дорожно-транспортных происшествий.
В связи с этим даны поручения по полному и качественному исполнению Концепции обеспечения безопасности дорожного движения на 2018-2022 годы, усилению ответственности за выдачу свидетельств о праве вождения и умышленное нарушение правил дорожного движения.
На совещании обсуждены факты грубого поведения сотрудников внутренних дел, случаи злоупотребления ими должностными полномочиями. Отмечалась необходимость воспитания личного состава и ротации кадров, совершенствования аналитически-правовой и прогнозной деятельности органов внутренних дел.
По обсужденным на видеселекторном совещании вопросам заслушана информация ответственных лиц, определены соответствующие задачи.