Шавкат Мирзиёев: рақамлар эмас, натижа зарур
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2019 йилнинг охирги иш кунида парламент палаталари раҳбарлари, ҳукумат аъзолари, вазирлик ва идоралар мутасаддилари билан учрашиб, йил якунларини сарҳисоб қилди ва 2020 йилдаги муҳим вазифаларни белгилаб берди.
Мамлакатимизда барча соҳаларда дадил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Иқтисодиёт тармоқларини замон талаблари асосида модернизация қилиш, ҳудудларнинг имкониятларини тўла юзага чиқариб, аҳоли фаровонлигини оширишга қаратилган ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинмоқда. Ташаббус ва таклифлар қўллаб-қувватланиб, молиявий, ташкилий жиҳатлари ҳал қилиб берилмоқда.
Бундай кенг кўламли ишлар натижаси ҳар бир жабҳада сезиляпти. Илгари иложсиздек туюлган масалаларга ечим топилмоқда. Энг муҳими, халқнинг турмуш шароитлари яхшиланмоқда, оддий одамлар давлатдан, ҳаётдан рози бўляпти.
Юртимиздаги ўзгаришларни жаҳон ҳамжамияти ҳам тан олмоқда. Хусусан, дунёдаги энг нуфузли нашрлардан бири бўлган Буюк Британиянинг “Экономист” журнали Ўзбекистонни 2019 йилда энг жадал ислоҳотларни амалга оширган давлат – “Йил мамлакати” деб эътироф этди.
Шунингдек, Жаҳон банкининг 2019 йилдаги “Бизнес юритиш” рейтингида ҳам Ўзбекистон энг илғор ислоҳотчи мамлакатлар қаторидан ўрин олди.
Бундай муваффақиятлар 2020 йилда ҳам давомли бўлиши, янада яхшиланиши учун тармоқлар ва ҳудудларни ривожлантириш бўйича қабул қилинган қарорларни бажариб, энг юқори натижаларни таъминлаш лозим.
Давлатимиз раҳбари бугун эришилган натижалар ҳали марра эмаслиги, олдимизда аҳолининг турмуш шароитини янада яхшилаш, мамлакатимизнинг иқтисодий қудратини ошириш, имкониятлардан кенгроқ фойдаланиш учун 2020 йил синов йили бўлишини таъкидлади.
Йиғилишда 2019 йилда йўл қўйилган хатолардан тўғри хулоса чиқариб, 2020 йилга белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш, масъул ижрочилар ва муддатларни белгилаб олиш зарурлиги таъкидланди. Шунингдек, бевосита жойларга бориб, уларнинг ижросини ташкил қилиш ва доимий назоратни таъминлаш кераклиги айтиб ўтилди.
Вазирлар Маҳкамаси ижро ҳокимияти фаолиятини самарали ташкил этиб, ҳар бир вазирлик, давлат қўмитаси ва бошқа идораларнинг 2020 йил ҳар чораги учун фаолият самарадорлиги кўрсаткичларини ишлаб чиқиб, ижросини қатъий назоратга олиши зарурлиги қайд этилди.
Келгуси йилда давлат корхоналарини самарали бошқариш ва иқтисодиётда давлат улушини камайтириш бўйича жиддий ўзгаришлар қилиш зарурлиги таъкидланди.
Инвестиция дастуридаги инфратузилма объектларини қуриш ва ишга тушириш бўйича янги тизим жорий этиш, транспорт, айниқса, темир йўл ва авиация соҳасида бошланган ислоҳотларни жадаллаштириш вазифаси қўйилди.
Қурилиш-пудрат ва лойиҳа бозорини тартибга солиш, бу бозорда эркин рақобат муҳитини ва замонавий шаҳарсозлик меъёрларини жорий этиш, қурилишни арзонлаштириш бўйича топшириқлар берилди. Шу билан бирга, ичимлик суви, иссиқлик таъминоти соҳасидаги долзарб вазифаларни амалга ошириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, инфляцияни пасайтириш, нарх-навони шакллантиришни тўлиқ бозор муносабатларига ўтказиш, эркин рақобат муҳитини шакллантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, истеъмол товарларни, айниқса, озиқ овқат маҳсулотларини ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва харажатларни камайтириш орқали нарх-навонинг кескин ошишига йўл қўймаслик керак.
Банк тизимидаги ислоҳотларни давом эттириш, қулай ва сифатли банк хизматларини кенгайтириш ҳам муҳимлиги таъкидланди.
Халқимизда тадбиркорлик ташаббусларини ошириш, боқимандалик кайфиятидан халос этиш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Мамлакатимизда қулай бизнес муҳитини яратиш, жумладан, солиқ маъмурчилигини янада такомиллаштириш, ахборот технологияларини кенг қўллаш ва инсон омилини максимал қисқартириш зарурлиги таъкидланди.
Ташқи савдо ва инвестиция борасидаги ишларни самарали ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, тўғридан-тўғри инвестициялар ва хорижий кредитларни самарали ишлатиш, уларни аниқ натижа берадиган лойиҳаларга йўналтириш, инвесторлар билан манзилли ишлашни янги босқичга олиб чиқиш бўйича топшириқлар берилди.
Шунингдек, хорижий ташрифлар чоғида эришилган келишувлар ва лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан тизимли ишларни ташкил этиб, аниқ натижаларни таъминлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Иқтисодиётимизнинг экспорт салоҳиятини ошириш, экспортнинг таркиби ва географиясини диверсификация қилиш, янги бозорларга чиқиш учун ташқи савдони тубдан такомиллаштириш талаб этилади. Божхона, стандарт, карантин каби соҳаларни ислоҳ қилиб, уларни тадбиркорга кўмакчига айлантиришни тақозо этади.
Йиғилишда таълим, соғлиқни сақлаш, туризм ва бошқа ижтимоий соҳалардаги ислоҳотларни изчил давом эттириш юзасидан аниқ топшириқлар берилди.
Келгуси йилда туристлар оқимини 7,5 миллионга етказиш ва хизматлар экспортини 1,5 миллиард доллардан ошириш бу соҳадаги энг устувор вазифалиги кўрсатиб ўтилди.
Ёшларни, айниқса, қизларни оилавий ҳаётга тайёрлашга эътиборни кучайтириш зарурлиги қайд этилди. Президентимиз таъкидлаганидек, оила олдидаги масъулиятни англаш, психологик тайёргарлик ва оиладаги муносабатларни тўғри ўрнатиш, оилада соғлом муҳитни ярата олиш зарур.
Агросаноат мажмуига кирувчи тармоқ ва соҳа раҳбарлари учун Қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегияси ижросини таъминлаш келгуси йил учун энг устувор вазифа бўлиб қолади. Бунда, пахта, ғалла, шоли кластерларига керакли шароитлар яратиш, янги тизимда юзага келадиган муаммоларни мунтазам таҳлил қилиб, уларни бартараф қилиш лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, йиғилишда нефть-газ, кимё тармоқлари, энергетикани ривожлантириш, ушбу соҳаларга хусусий сектор ва инвестицияларни фаол жалб қилиш, хомашё қазиб олишни кўпайтириш бўйича зарур топшириқлар берилди.
Йиғилишда белгиланган топшириқларни тўлиқ ва сифатли амалга ошириш учун барча раҳбарлар ўз тизимида пастга тушиб, ходимлар ва ресурсларни максимал даражада сафарбар қилиши шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Президентимиз томонидан қўтарилган масалалар юзасидан Олий Мажлис Сенати Раиси ва Қонунчилик палатаси Спикери, Бош вазир ва ҳукумат аъзолари, давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари йиғилишда сўзга чиқиб, берилган топшириқларни сифатли бажариш бўйича соҳаларда тизимли ишларни йўлга қўйишларини таъкидладилар.

Шавкат Мирзиёев: важны не цифры, а результат
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в последний рабочий день 2019 года провел встречу с руководителями палат парламента, членами правительства, главами министерств и ведомств, на которой подвел итоги уходящего года и определил важные задачи на 2020 год.
Во всех сферах жизни нашей страны реализуются уверенные реформы. Принимаются важные правовые акты, нацеленные на модернизацию отраслей экономики, полное задействование потенциала регионов, повышение благосостояния населения. В этом процессе учитываются инициативы и предложения общественности, решаются финансовые и организационные вопросы.
Результаты этой всеобъемлющей работы чувствуются во всех сферах. Решение находят даже казавшиеся на первый взгляд невозможные вопросы. Самое важное, улучшаются условия жизни народа, растет довольство государством и жизнью.
Преобразования, происходящие в Узбекистане, высоко оцениваются и международным сообществом. В частности, один из авторитетных изданий – британский журнал “Экономист” назвал Узбекистан “Страной года” за наиболее динамичные реформы в 2019 году.
Вместе с тем Узбекистан вошел в число лучших стран-реформаторов в рейтинге Всемирного банка “Ведение бизнеса” за 2019 год.
Необходимо сделать так, чтобы эти успехи продолжились и в 2020 году, для чего следует обеспечить исполнение принятых решений по развитию отраслей и регионов, достичь еще более высоких результатов.
Глава государства отметил, что достигнутые до этого результаты не являются пределом, предстоит многое сделать для дальнейшего улучшения жизни населения, приумножения экономической мощи страны, более широкого использования имеющихся возможностей, в связи с чем 2020 год станет испытанием.
На совещании указано на необходимость извлечения правильных уроков из допущенных в 2019 году ошибок, качественного выполнения намеченных на 2020 год мер, конкретного определения ответственных исполнителей и сроков. Отмечено также, что следует заниматься организацией исполнения задач с выездом на места и обеспечить постоянный контроль.
Подчеркнуто, что Кабинет Министров должен эффективно организовать деятельность исполнительной власти, разработать показатели эффективности работы министерств, государственных комитетов и других ведомств по каждому кварталу 2020 года, а также взять их исполнение под строгий контроль.
Указано на необходимость осуществления серьезных изменений в эффективном управлении государственными предприятиями и сокращении участия государства в экономике в следующем году.
Поставлена задача внедрить новую систему строительства и запуска инфраструктурных объектов в рамках инвестиционной программы, ускорить начатые реформы в сфере транспорта, особенно железнодорожного и воздушного.
Даны поручения по упорядочиванию рынка строительно-подрядных работ и услуг проектирования, созданию свободной конкуренции и внедрению современных градостроительных норм, удешевлению строительства. Указано на необходимость выполнения актуальных задач в сфере питьевого и теплового снабжения.
Даны указания по обеспечению макроэкономической стабильности, снижению инфляции, переводу ценообразования полностью на рыночные механизмы, формированию свободной конкурентной среды.
Вместе с тем необходимо не допустить резкого роста цен за счет расширения производства потребительских товаров, особенно продуктов питания, путем снижения затрат.
Подчеркнута важность продолжения реформ в банковской системе, расширения удобных и качественных банковских услуг.
Отдельное внимание уделено повышению предпринимательской активности населения, искоренению настроения иждивенчества. Отмечена необходимость создания благоприятной бизнес-среды, в частности дальнейшего совершенствования налогового администрирования, широкого применения информационных технологий и максимального сокращения человеческого фактора.
Глава государства указал на необходимость скорейшей организации системных мероприятий по подробному разъяснению налогоплательщикам норм нового Налогового кодекса.
Особое внимание уделено эффективной организации работы в сфере внешней торговли и инвестиций. Поручено эффективно использовать прямые инвестиции и иностранные кредиты, направлять их на проекты с конкретным результатом, вывести адресную работу с инвесторами на новый уровень.
Вместе с тем указано на необходимость организации системной работы по реализации достигнутых в ходе зарубежных визитов договоренностей и проектов, обеспечить конкретный результат.
Предстоит повысить экспортный потенциал экономики, расширить номенклатуру и диверсифицировать географию экспорта, коренным образом усовершенствовать внешнеторговую деятельность для выхода на новые рынки. Требуется реформировать сферы таможни, стандартизации, карантина и другие, превратить их в помощников предпринимателей.
На совещании определены конкретные задачи по поступательному продолжению реформ в образовании, здравоохранении, туризме и других социальных сферах.
Самой приоритетной задачей в сфере туризма указано доведение туристического потока в следующем году до 7,5 миллиона человек, а объема экспорта туристических услуг – до более чем 1,5 миллиарда долларов.
Отмечена необходимость усиления внимания подготовки молодежи, особенно девушек, к семейной жизни. Как отметил Президент, необходимо формировать чувство ответственности за семью, правильно вести психологическую подготовку к семейным отношениям, создавать здоровую обстановку в семьях.
Для руководителей отраслей и сфер агропромышленного комплекса самой приоритетной задачей будет обеспечение исполнения Стратегии по развитию сельского хозяйства на 2020-2030 годы. При этом следует создать необходимые условия для хлопководческих, зерноводческих, рисовых кластеров, постоянно анализировать и устранять потенциальные проблемы в новой системе.
Также, даны необходимые поручения по развитию нефтегазовой, химической, энергетической отраслей, активному привлечению частного сектора и инвестиций, увеличению добычи сырья.
Для полного и качественного выполнения определенных задач все руководители должны “спуститься” до нижних звеньев своей системы и обязаны максимально мобилизовать коллектив и ресурсы, указано на совещании.
По рассмотренным Президентом вопросам выступили Председатель Сената и Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса, Премьер-министр и члены правительства, руководители государственных и общественных организаций, которые отметили, что наладят системную работу для качественного выполнения данных поручений.