Тошкентдаги президент университети 8000 талабага мўлжалланган бўлади. Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев 15 январь куни пойтахт туман ҳокимлари,сектор раҳбарлари, маҳалла раислари ва Юнусобод тумани ёшлари билан учрашувда маълум қилди, дея хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
«Биз президент университетини қурамиз. Оксфорд таълимини биринчи марта Ўзбекистонда жорий қилмоқчимиз. Британиянинг таълим соҳаси дунёда биринчи ўринда туради. Биз янги Президент мактабларини очдик, энди 8000 талабага мўлжалланган янги президент университетини очамиз. Барча домлалари чет элдан бўлади», — деди давлат раҳбари.
Шавкат Мирзиёев ёшларнинг ярми чет элда ўқиганидан кейин мамлакатга қайтиб келмаслигини афсус билан қайд этди.
«Бизнинг болаларимиз чет элга кетишади — уларнинг 50 фоизи қайтиб келмайди. „Энг катта ақл“ кетаяпти. У ердаги шароит уларга ёқади, ойлик катта. Аммо энди мен шу шароитларни яратиб, уларни ўзимизда ўқитмоқчиман. Кетмасин болаларимиз», — дея таъкидлади Президент.
Университетнинг очилиш санаси ҳақида хабар берилмаган.
Биринчи марта Шавкат Мирзиёев 2019 йил март ойида пойтахтда президентлик университети очилишини маълум қилган эди.

Президентский университет в Ташкенте будет рассчитан на обучение 8000 студентов. Об этом сообщил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 января на встрече с хокимами и руководителями секторов столичных районов, председателями махаллей и молодежью Юнусабадского района, передает корреспондент «Газеты.uz».
«Построим президентский университет. Мы хотим впервые внедрить в Узбекистане оксфордское образование. Британская сфера образования стоит на первом месте в мире. Мы открыли новые президентские школы, теперь откроем новый президентский университет на 8000 студентов. Все преподаватели будут из-за рубежа», — заявил глава государства.
Шавкат Мирзиёев с сожалением отметил, что половина молодёжи после обучения за границей не возвращаются в страну.
«Наши дети уезжают за границу — 50% из них не возвращаются. Происходит „утечка мозгов“. Им нравятся условия там, зарплата высокая. Но теперь хотим создать эти условия здесь и обучать их. Пусть наши дети не уезжают», — сказал он.
Дата открытия университета не сообщается.
Впервые об открытии президентского университета в столице Шавкат Мирзиёев сообщил в марте 2019 года.