Шавкат Мирзиёев: Асосий мақсад фермерлар даромадини кўпайтириш
Президентимиз Бекобод туманидаги «Юсупов Ғофуржон файз» фермер хўжалигида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Бугунги кунда мамлакатимизда янги деҳқончилик тизимига мос, тупроқ унумдорлигини оширадиган ва экинлардан юқори ҳосил олишни таъминлайдиган экиш тизимлари жорий этилмоқда. Қишлоқ хўжалиги экинларини белгиланган меъёрлар асосида суғориш, озиқлантириш, касаллик ва зараркунандаларга қарши самарали курашиш, уруғ ва ресурслар сарфини камайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ғаллачилик ва пахтачиликнинг сифат кўрсаткичларини яхшилаш йўналишидаги селекция ва уруғчилик ишларини такомиллаштириш чоралари кўрилаётир.
Пахтачилик ва ғаллачиликка ихтисослашган мазкур фермер хўжалигининг умумий ер майдони 78,6 гектарни ташкил этади. Жорий йилда хўжалик раҳбари Ғофуржон Юсупов 31,1 гектар майдонга ғалла экиб, гектаридан 71 центнердан ошириб ҳосил олди. Соф фойда 80 миллион сўм. Айни пайтда 47,5 гектар ер майдонида ғўза экилган. Бундан ҳам 35 центнердан ошириб ҳосил олиш мўлжалланмоқда.
Ҳозирда фермер экспортёр ташкилотлар билан 13,5 тонна мош, 7,5 тонна фасол, ички бозорга 60 тонна картошка ва 45 тонна сабзи сотиш бўйича шартнома тузган. Бунинг учун ғалладан бўшаган ер майдонларига қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экиб, парваришлаётир. Хўжаликда меҳнат қилаётган 35 нафар ишчи манфаатдорлигини оширишга ҳам алоҳида эътибор қаратилган.
Давлатимиз раҳбари фермер хўжалиги дала шийпонида вилоят фермерлари билан мулоқот ўтказди.
Мамлакатимизнинг асосий даромади қишлоқ хўжалигидан. Истиқболли, серҳосил пахта навларини яратиш, ғўзани қўшқатор экиш фермер даромадини кўпайтиради. Фермер далага чиқдими, меҳнати самарасидан уй, машина олсин, фарзандларини ўқишга киргизсин, уйлантирсин, деди Президентимиз.
Кўптармоқли фермер хўжаликларини ривожлантириш, бу бўйича хориж тажрибасини ўрганиш юзасидан мутасаддиларга топшириқлар берди.
2781
Б.Юлдашев Навоий вилояти2018-09-06 12:02:10
Президентимиз томонидан Фермерлар даромадининг оширилиши фермерлар ва қишлоқ аҳолисининг фаровонлигини ошишига, давлатимизнинг иқтисодини янада юкаслишига катта имкониятлар беради.
Абдусатторов Фахриддин - O‘zLiDeP Сирдарё вилояти Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари - аппарат раҳбари2018-09-01 15:27:58
Барча партиядошларимизга энг улуғ, энг азиз байрамимиз - мустақиллигимизнинг 27 йиллиги муборак бўлсин. Фермерлар даромадининг оширилиши фермерлар ва қишлоқ аҳолисининг фаровонлигини юксалишига ҳамда янги иш ўринлари яратилиб ёшларнинг иш билан таъминланишига катта имкониятлар беради. Бунинг учун барчамиз бирлашиб фермер хўжаликлари фаолиятини қўллаб-қувватлашимиз керак бўлади.
Ў.Ғофуров Ҳалқ деутутлари Косон туман Кенгаши депутати, Истиқлол йўл қурилиш МЧЖ БПТ раиси2018-08-30 15:07:42

Шавкат Мирзиёев: "Главная цель – увеличение доходов фермеров"
Президент страны ознакомился с работой, осуществляемой в фермерском хозяйстве «Юсупов Гофуржон файз» Бекабадского района.
На сегодняшний день в стране внедряются способы посева, соответствующие новой земледельческой системе, повышающие плодотворность почвы и обеспечивающие богатый урожай. Особое внимание уделяется орошению, подкормке сельскохозяйственных культур на основе определенных норм, эффективной борьбе с заболеваниями и вредителями, сокращению расходов, связанных с семенами и ресурсами. Предпринимаются меры по совершенствованию селекционно-семеноводческих работ в направлении улучшения качественных показателей зерноводства и хлопководства.
Общая площадь фермерского хозяйства, специализирующегося на зерноводстве и хлопководстве, составляет 78,6 гектара. В текущем году руководитель фермерского хозяйства «Юсупов Гофуржон файз» вырастил зерно на 31,1 гектара площадей и с каждого гектара собрал более 71 центнера урожая. Чистая прибыль составила 80 миллионов сумов. В настоящее время на 47,5 гектара выращивается хлопчатник. С каждого гектара ожидается получение более 35 центнеров урожая.
Фермер заключил с организациями-экспортерами договоры на поставку 13,5 тонны маша, 7,5 тонны фасоли, а также поставку на внутренний рынок 60 тонн картофеля и 45 тонн моркови. Для этого на освободившихся от зерновых площадях выращивается сельскохозяйственная продукция. Особое внимание уделяется и обеспечению интересов 35 рабочих, трудящихся в хозяйстве.
Глава государства побеседовал на полевом стане хозяйства с фермерами области.
Главную прибыль стране приносит сельское хозяйство. Увеличению доходов фермера способствуют создание перспективных, высокоурожайных сортов хлопчатника, посадка хлопчатника двойными рядами. Раз уж фермер трудится на поле, пусть он пожинает плоды своего кропотливого труда – покупает дом, машину, даст детям образование и сыграет их свадьбы, сказал Президент.
Уполномоченным лицам даны поручения по развитию многопрофильных фермерских хозяйств, изучению зарубежного опыта в данном направлении.