Мудофаа тизимидаги ислоҳотлардан мақсад мамлакатимиз хавфсизлиги ва халқимиз тинчлигини таъминлашдир
29.11.2018, 09:27
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев 28 ноябрь куни Чирчиқ дала ўқув майдонида юқори даражадаги жанговар шайликка келтирилган бўлинмаларнинг махсус-тактик машқларини кузатди.
Шавкат Мирзиёев 2018 йил 10 январь куни ўтказилган Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган таркибдаги мажлисида сўзлаган нутқида мамлакатимиз мудофаа салоҳиятини янада юксалтириш, миллий армиямиз жанговар шайлигини ошириш борасидаги ишлар ҳақида тўхталар экан, олдинда турган муҳим вазифаларни ҳам санаб ўтган эди.
Жумладан, қўшинлар исталган дақиқада ўз олдига қўйилган вазифаларни бажаришга қодир бўлиши керак. Улар жанговар тайёргарликнинг янги тизими бўйича мунтазам шуғулланиб бориши, барча ҳарбий хизматчилар ҳақиқий профессионал кадр бўлиши учун ўз соҳасини пухта эгаллаши шарт экани таъкидланган эди.
Берилган топшириқлар асосида жанговар тайёргарлик учун мунтазам шуғулланиш, ҳарбий хизматчиларнинг касб малакасини ошириш ва ўз йўналиши бўйича вазифаларни аниқ бажаришига эришиш учун кенг кўламли чора-тадбирлар кўрилди. Жанговар тайёргарлик дастурлари қайта кўриб чиқилди, бунда, аввало, ҳарбий хизматчиларнинг руҳий жиҳатдан чидамли бўлишига эътибор қаратилди. Қўшинларни энг замонавий турдаги ҳарбий техника ва қурол-яроғ билан таъминлаш чоралари кўрилди. Буларнинг барчаси бутун дунёда, жумладан, ён-атрофимизда халқаро терроризм, экстремизм ва радикализм хавфи тобора ортиб бораётган бир вақтда, эҳтимолий таҳдидларга қарши муносиб зарба беришга тайёр бўлишимиз, Ўзбекистоннинг тинч ва барқарор ривожланишини таъминлаш мақсадида амалга оширилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев кўрсатмасига биноан, Мудофаа вазирлиги қўшинларининг жанговар тайёргарлигини текшириш учун жорий йил 26 ноябрь эрта тонгда қўшинлар "Тревога!" сигнали билан юқори жанговар шайлик ҳолатига келтирилди.
Тўсатдан текширувнинг асосий мақсади – жорий йил давомида Мудофаа вазирлиги қўшинлари ва бошқарув органларида амалга оширилган ишларни баҳолаш ҳамда таҳлил қилишдан иборат эди. Ҳозирга қадар Ўзбекистон армиясида бу каби текширув ўтказилмаган.
Сигналдан сўнг Мудофаа вазирлиги марказий аппарати, барча ҳарбий округ ва бўлинмаларда зарур ташкилий ишлар амалга оширилди. Ҳарбий полигонларда бир нечта махсус-тактик машғулотлар ўтказиш учун қўшинлар колонна бўлиб чиқиб кетди.
Бунда асосий эътибор қўшинларни барқарор ва узлуксиз бошқаришни ташкил этиш ва қўллаб-қувватлашга қаратилди. Текширувнинг барча босқичларида хавфсизлик қоидаларига, ҳарбий техника ва қуролларнинг созлигига қатъий риоя қилиняпти. Тўсатдан текширув давомида махсус тузилган идоралараро ишчи комиссия қўшинлар ҳаракатини назорат қилиб, таҳлил этиб бормоқда.
Юқори даражадаги жанговар шайликка келтирилган бўлинмаларнинг эҳтимолий хавфни қайтаришга доир махсус-тактик машқлари Чирчиқ дала ўқув майдонида ҳам ўтказилди.
Машғулотлар шартига кўра, мамлакатда ижтимоий-сиёсий вазиятни издан чиқариш, иқтисодиёт тармоқлари, ўта муҳим объектлар, аҳолининг оммавий йиғилиш жойларида қўпорувчилик актлари содир этиш ҳамда шаҳарлар ва аҳоли яшаш пунктларида оммавий тартиббузарликлар келтириб чиқаришни мақсад қилган, давлат чегарасига яқин ҳаракатланаётган шартли душманни аниқлаш ва яксон қилиш машқларида ҳаво-десантчилари, артиллеристлар, мото-ўқчилар, танкчилар, махсус операция кучлари ҳамда Ҳарбий-ҳаво кучлари бўлинмалари қатнашди.
Шартли душман базаларига ва у жойлашган ҳудудларга Ҳарбий-ҳаво кучлари таркибидаги МиГ-29 ва Су-25 қирувчи самолётлари, Ми-24 вертолётларидан зарбалар берилди. Чалғитувчи ҳаракатларни амалга оширган ҳолда, давлат чегарасини ёриб ўтишга фаол киришган шартли ноқонуний тўдаларни артиллерия дивизиони ёрдамида яксон этишга қарор қилинди.
Шундан кейин жанг майдонида танкчилар бўлинмаси пайдо бўлди. Улар танк биатлонида қўлланиладиган “Сувли тўсиқ”, “Эскарп” ва “Тирсакли кўприк”дан моҳирона ўтиб, белгиланган маррани эгаллаб, “Танк карусели” жанг усулини қўллади.
Мудофаа операцияси давомида шартли оғир яраланган ҳарбий хизматчиларни жанг майдонидан олиб чиқиш, вертолётда эвакуация қилиш жараёни намойиш этилди.
Энг замонавий турдаги жанговар вертолётлар шахсий таркибни белгиланган ҳудудга десант усулида етказди. Парашют-десант батальони марралар оралиғидан суқилиб кирган шартли душманни умумқўшин захира куч ва воситалари билан яксон қилиш вазифасини муваффақиятли бажарди.
Махсус-тактик машғулотлар ҳарбийларимизнинг юксак профессионал маҳоратини, юқори жанговар шайлигини, бир тану бир жон бўлиб ҳаракатланишини намоён этди.
Машғулотларни ҳарбий-маъмурий секторлар, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари ҳам кузатиб борди.
Президентимиз полигон ёнидаги ҳарбий қисмда яратилган шароитлар, қурол-аслаҳа ва техникани кўздан кечирди. Мудофаа тизимида амалга оширилаётган ўзгаришлардан мақсад мамлакатимиз хавфсизлигини мустаҳкамлаш, халқимиз тинчлигини таъминлаш эканини таъкидлади.
Профессионаллиги билан алоҳида намуна кўрсатган полковник Қодир Турсуновга автомашина, бир гуруҳ ҳарбий хизматчиларга планшетлар совға қилинди. Шу ерда ҳарбий-маъмурий секторлар, вазирлик ва идоралар раҳбарлари билан йиғилиш ўтказилди.
Шу куни Қуролли Кучлар академиясида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган таркибдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонни ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида барча масалалар қатори ҳарбий қурилиш соҳасида ҳам кенг кўламли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Хавфсизлик кенгашининг жорий йил 10 январда бўлиб ўтган мажлисида белгилаб берилган йўналишлар ҳаётга татбиқ этилди. Қуролли Кучларни ислоҳ қилиш ва ривожлантиришга қаратилган 46 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди.
Ўтган қисқа вақтда ҳарбий қисмларнинг тузилмалари тўлиқ янгиланди. Самарасиз ва бир-бирини такрорлайдиган ҳарбий қисмлар қисқартирилди. Натижада қўшинларни сақлаб туришга кетадиган харажатлар камайди. Озиқ-овқат билан таъминлашда аутсорсинг тизими жорий этилди. Бу ҳарбий бўлинмалар жанговар тайёргарлигини ошириш, вақт кўрсаткичларини икки баробар қисқартириш имконини берди.
Мамлакатимиз армияси қуролли кучлар қудрати бўйича дунё рейтингида бир йилда 9 поғонага кўтарилгани, Буюк Британияда ўтказилган нуфузли “Кембрия патрули” танловида ҳарбийларимиз 90 мамлакатдан иштирок этган 123 жамоа орасида биринчи ўринни эгаллагани бу борадаги ишлар тўғрилигини яққол исботлайди.
Армия ва халқ бирлигини таъминлаш мақсадида барча ҳудудларда ҳарбий-маъмурий секторлар ташкил этилди ва улар самарали фаолият юритмоқда. Биринчи марта давлат ва хўжалик бошқаруви органлари раҳбарлари, вилоят ҳокимлари ва уларнинг ўринбосарлари иштирокида йиғинлар ўтказилди.
Соҳага ихтисослашган корхоналарни бирлаштирадиган Мудофаа саноати давлат қўмитаси ташкил этилди.
Ҳарбий хизматчилар, уларнинг оила аъзолари ва соҳа фахрийларини ижтимоий ҳимоялашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бугунга қадар ҳарбий хизматчиларга 56 та уй топширилди. 1 минг 500 дан зиёд ҳарбийлар уй-жой билан таъминланди. Яна 74 та уй қурилиши давом этмоқда.
Йиғилишда мамлакатимиз ҳарбий қудратини янада мустаҳкамлаш, мудофаа саноати ва ҳарбий таълимни ривожлантириш, қурол-аслаҳа ва ҳарбий техникаларни модернизация қилиш, ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш орқали қўшинларни бошқариш тизимини такомиллаштириш масалалари таҳлил қилинди.
Шавкат Мирзиёев Хавфсизлик кенгаши йиғилишида ёшларда ҳарбий-ватанпарварлик руҳини мустаҳкамлаш масаласига алоҳида эътибор қаратди.
Аскарлар, ҳарбий хизматчилар мамлакатимизнинг шонли тарихини, она заминимизда яшаб ўтган буюк қаҳрамонлар, саркарда ва қўмондонлар ҳаёти ва жасоратини чуқур билиши, улар билан ғурурланиши лозимлигини таъкидлади.
– Мана, Амир Темур бобомиз билан ҳаммамиз фахрланамиз. Лекин, холисона айтайлик, улуғ Соҳибқироннинг “Тузуклар”ини қанча аскар ўқиган, – дея савол қўйди Шавкат Мирзиёев. – Ёки буюк саркарда Жалолиддин Мангубердининг ҳаёти ва ҳарбий маҳорати ҳақида ҳамма ҳам етарли билимга эгами? Ваҳоланки, бу аждодларимизнинг ғалабалари, стратегия ва тактикаларини дунёдаги кўплаб ҳарбий мактаб ва академияларда бугун ҳам ўрганишади.
Давлатимиз раҳбари аскарлар ҳарбий қасамёд қабул қилишдан олдин албатта, Ўзбекистон тарихи ва “Темур тузуклари” фанидан синов топшириши кераклигини қайд этди. Илғор ҳарбий қисмларга улуғ саркардаларимизнинг номини бериш, моҳир лашкарбоши боболаримиз ҳақида илмий тадқиқотлар, бадиий китоблар, кинолар яратишга кўрсатма берди.
Мамлакатимиз тинчлиги ва хавфсизлигини ишончли таъминлаш билан бевосита боғлиқ бўлган ҳарбий таълим масаласига биринчи даражали эътибор қаратиш, мактаблардаги ҳарбий тайёргарлик дарсларига шу ҳудудда хизмат қилаётган, юксак инсоний ва касбий хусусиятларга эга жанговар офицерларни жалб этиш, ўқувчиларни ҳарбий қисмларга олиб бориш ва хизмат жараёнлари билан яқиндан таништириш бўйича топшириқлар берилди.

Главная цель осуществляемых реформ в системе обороны – укрепление безопасности страны, обеспечение мирной жизни народа
29.11.2018, 09:30
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 28 ноября на Чирчикском полигоне наблюдал за специальными тактическими учениями подразделений, приведенных в высшую степень боевой готовности.
Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на состоявшемся 10 января текущего года расширенном заседании Совета безопасности, затронув проделанную работу по дальнейшему повышению оборонного потенциала страны и боеготовности национальной армии, перечислил важные задачи на перспективу.
Было отмечено, в частности, что войска должны быть постоянно готовы к выполнению поставленных задач, регулярно повышать боевую подготовку на основе новых методов, каждый военнослужащий должен быть профессионалом своего дела и тщательно овладевать военными знаниями.
В соответствии с данными поручениями приняты широкомасштабные меры по обеспечению регулярной боевой подготовки войск, повышению профессиональной квалификации военнослужащих и достижению точного выполнения задач по своему предназначению. Пересмотрены программы боевой подготовки, при этом особое внимание уделено, прежде всего, обеспечению психологической устойчивости военнослужащих. Приняты меры оснащения войск самым современным вооружением и военной техникой. Все это преследует цель обеспечения постоянной готовности к достойному отражению возможных угроз, мирного и стабильного развития нашей страны в условиях усиливающихся во всем мире и ближнем зарубежье международного терроризма, экстремизма и радикализма.
По распоряжению Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Шавката Мирзиёева для проверки боевой готовности войск Министерства обороны утром 26 ноября воинские части были приведены в высшую степень боевой готовности по сигналу "Тревога!".
Анализ и оценка работы, проведенной органами управления войсками Министерства обороны в текущем году, являются главной целью внезапной проверки. До настоящего времени таких проверок в армии Узбекистана не проводилось.
После сигнала в центральном аппарате Министерства обороны, всех военных округах и подразделениях выполнены необходимые организационные меры. Колонны войск были переброшены к полигонам для проведения специальных тактических учений.
При этом основное внимание уделено организации и поддержке стабильного и непрерывного управления войсками. На всех этапах проверки строго соблюдаются правила безопасности, обеспечивается исправность вооружения и техники. Контролирует и анализирует действия войск в ходе внезапной проверки специально созданная межведомственная рабочая комиссия.
Специальные тактические учения подразделений по отражению потенциальной угрозы проведены и на Чирчикском полигоне.
В учениях приняли участие воздушно-десантные, артиллерийские, мотострелковые, танковые и подразделения сил специальных операций, а также Военно-воздушных сил, которые, согласно сценарию учений, должны были обнаружить и уничтожить условного противника, действующего вблизи Государственной границы с намерением дестабилизировать общественно-политическую обстановку в стране, совершить диверсионные акты на объектах отраслей экономики, особо важных объектах, в местах скопления населения, а также вызвать массовые беспорядки в городах и населенных пунктах.
По базам и позициям условного противника ударили истребители "МиГ-29" и "Су-25", вертолеты "Ми-24" Военно-воздушных сил. Было принято решение о нанесении удара силами артиллерийского дивизиона по условным незаконным группам, активно пытавшимся прорваться через Государственную границу, используя отвлекающие маневры.
Затем на поле боя вступило танковое подразделение. Оно мастерски преодолело водную преграду, эскарп и колейный мост – преграды, используемые в танковом биатлоне, – и, заняв указанную позицию, применило боевой прием "танковая карусель".
Отработаны действия по выводу с поля боя условно тяжело раненных в ходе операции военнослужащих, эвакуации их на вертолете.
Современные боевые вертолеты выполнили десантирование личного состава на обозначенную позицию. Парашютно-десантный батальон при содействии сил и средств общевойскового резерва успешно выполнил задачу по уничтожению условного противника, проникшего сквозь боевые позиции.
Специальные тактические учения продемонстрировали высокий профессионализм и боеготовность наших военнослужащих, их умение действовать как единое целое.
За учениями следили также руководители военно-административных секторов, соответствующих министерств и ведомств.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями в воинской части, расположенной рядом с полигоном, осмотрел вооружение и технику. Отметил, что целями осуществляемых в системе обороны реформ являются укрепление безопасности нашей страны, обеспечение мирной жизни народа.
Особо отличившемуся своим профессионализмом полковнику Кодиру Турсунову подарен автомобиль, группе военнослужащих подарены планшеты. Здесь же состоялось совещание с руководителями военно-административных секторов, министерств и ведомств.
В этот же день в Академии Вооруженных Сил состоялось расширенное заседание Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев отметил на заседании, что в соответствии со Стратегией действий по развитию нашей страны широкомасштабная работа ведется и в сфере военного строительства.
Последовательно реализованы задачи, поставленные на заседании Совета безопасности 10 января текущего года. Было принято 46 нормативно-правовых актов, направленных на реформирование и развитие Вооруженных Сил.
За минувший короткий срок полностью обновлена структура воинских частей, неэффективные и дублировавшие друг друга части и учреждения были сокращены. В результате снизился расход средств на содержание войск. Внедрена система аутсорсинга в продовольственное обеспечение, что позволило повысить боеготовность военных подразделений и в два раза сократить временные показатели.
О правильности проводимой работы явственно свидетельствует то, что за один год армия нашей страны поднялась на 9 позиций в мировом рейтинге мощи вооруженных сил, а также наши военные заняли первое место на прошедшем в Великобритании конкурсе "Кембрийский патруль" с участием 123 команд из 90 стран.
Для обеспечения единства армии и народа во всех регионах образованы военно-административные секторы, которые сегодня осуществляют эффективную деятельность. Впервые проведены сборы с участием руководителей органов государственного и хозяйственного управления, хокимов областей и их заместителей.
Создан Государственный комитет по оборонной промышленности, объединяющий все профильные предприятия.
Особое внимание уделяется социальной защите военнослужащих, их семей и ветеранов сферы. До настоящего времени для них построено 56 домов, жилье получили свыше 1,5 тысячи военнослужащих. Продолжается строительство еще 74 домов.
На заседании рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления военной мощи нашей страны, развития оборонной промышленности и военного образования, модернизации вооружения и военной техники, совершенствования системы управления войсками путем внедрения информационно-коммуникационных технологий.
Шавкат Мирзиёев уделил особое внимание вопросам военно-патриотического воспитания молодежи.
Глава государства отметил, что солдаты, военнослужащие должны обладать глубокими знаниями о славной истории нашей страны, жизни и подвигах великих героев и полководцев, которых взрастила наша священная земля, гордиться ими.
– Все мы с гордостью говорим об Амире Темуре. Однако, давайте честно признаемся, много ли солдат читало произведение великого Сахибкирана "Уложения Темура"? – задал вопрос Шавкат Мирзиёев. – Все ли достаточно осведомлены о жизни и военном мастерстве великого полководца Жалолиддина Мангуберды? Ведь победы, стратегия и тактика наших предков и поныне изучаются во многих военных школах и академиях мира.
Глава государства отметил, что солдаты перед принятием воинской присяги обязательно должны сдавать экзамены по истории Узбекистана и предмету "Уложения Темура". Дал указания по присвоению передовым воинским частям имен наших великих полководцев, проведению научных исследований, выпуску художественных книг и фильмов о прославленных военачальниках.
Даны поручения по усилению внимания к военному образованию, от которого прямо зависит надежное обеспечение мира и безопасности страны, привлечению к занятиям по допризывной подготовке в школах офицеров, обладающих высокими человеческими и профессиональными качествами, организации посещения учащимися воинских частей, непосредственному ознакомлению их с процессами несения военной службы.