Yaqin kunlarda “Pitnak panel” qo‘shma korxonasida yana 70 nafar ish o‘rni yaratiladi
“Hazorasp” erkin iqtisodiy zonasida bugungi kunda 8 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Erkin iqtisodiy zona faoliyatini o‘rganish va loyiha tashabbuskorlariga ko‘maklashish maqsadida O‘zLiDeP Xorazm viloyat Kengashi raisi, Xalq deputatlari Viloyat Kengashidagi O‘zLiDeP deputatligi guruhi a’zosi Sh.Safarbayev, EIZ direksiyasi bo‘lim mudiri M.Davletov, partiya Xazorasp tuman Kengashi xodimlari joriy yilning 8 fevral kuni “Pitnak panel” O‘zbekiston-Xitoy qo‘shma korxonasi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
O‘tgan yil oktabr oyidan boshlab sendvich-panellari ishlab chiqarishni boshlagan edik, – deydi korxona rahbari Abdusharib Qurbanov. – Yaqin kunlarda korxonamizda yana 70 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Korxonaning to‘liq quvvatda ishga tushirilishi natijasida 3,6 mln. dollar miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirilishi rejalashtirilgan. Bundan 1,7 mln. dollari to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar ulushiga to‘g‘ri keladi.
Ta’kidlash kerak, EIZda shu kungacha 30,14 mln. dollarlik 15 ta loyihani amalga oshirish hisobiga elektroskuterlar, yuk motosikllari, sendvich panellar, kir yuvish mashinalari, bir martalik medetsina qo‘lqoplari va meditsina mahsulotlari, oyok kiyimlari, oboy va oboy yelimi, Damas va Labo avtomashinalarining ventilyatsiya tizimlari kabi import o‘rnini bosuvchi, eksporga yo‘naltirilgan mahsulotlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan. 2018 yilning 1-choragida esa yana 7 ta korxona ishga tushirilib, 7,2 mln. AQSh dollarlik investitsiyalar o‘zlashtirilishi va 144 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi kutilmoqda.

В ближайшие дни на совместном предприятии “Питнак панель” будут созданы еще 70 рабочих мест
В свободной экономической зоне “Хазорасп” в настоящее время реализуется 8 проектов. В целях изучения деятельности СЭЗ и содействия инициаторам проекта председатель Хорезмского областного Совета УзЛиДеП, член депутатской группы УзЛиДеП в областном Кенгаше народных депутатов Ш.Сафарбаев, завотделом дирекции СЭЗ М.Давлетов, работники Хазораспского районного Совета партии 8 февраля текущего года непосредственно ознакомились с деятельностью узбекско-китайского совместного предприятия “Питнак панель”.
С октября прошлого года мы наладили производство сендвич-панелей, – сказал руководитель предприятия Абдушариб Курбанов. – В ближайшие дни на нашем предприятии будут созданы еще 70 новых рабочих мест. В результате задействования предприятия на полную мощность планируется освоение инвестиций в объеме 3,6 млн. долларов. Из них 1,7 млн.долларов приходятся на долю прямых иностранных инвестиций.
Следует отметить, что в СЭЗ до сегодняшнего дня за счет реализации 15 проектов на 30,14 млн. долларов налажен выпуск импортозамещающей и экспортоориентированной продукции, в частности, электроскутеров, грузовых мотоциклов, сендвич панелей, стиральных машин, одноразовых медицинских перчаток и медицинских изделий, обуви, обоев и обойного клея, вентиляционных систем автомашин “Дамас” и “Лабо”. В первом полугодии 2018 года предусмотрено задействование еще 7 предприятий, освоение инвестиций в объеме 7,2 млн.долларов США и создание 144 новых рабочих мест.