O‘zLiDeP deputatlik guruhi tashabbusi bilan ikkita kichik sanoat zonasi ko‘payadigan bo‘ldi
Xalq deputatlari Buxoro tuman Kengashining navbatdagi sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda “Rabot Qalmoq” kichik sanoat ishlab chiqarish zonasini tashkil etish bo‘yicha Buxoro tuman hokimi o‘rinbosari Z.Tohirovning hisoboti eshitildi hamda ishchi guruhining xulosalari muhokama kilinib, deputatlarning takliflari asosida tegishli qarorlar qabul qilindi. Unga ko‘ra, Buxoro tumani hududida yangi ikkita kichik sanoat zonasi tashkil etiladigan bo‘ldi.
– Xalq deputatlari tuman Kengashi qarori bilan o‘tgan yil “Rabot Qalmoq” kichik sanoat zonasini tashkil etish bo‘yicha ishchi guruh tuzilgan edi, – deydi O‘zLiDeP deputatlik guruhi rahbari O‘lmas Rahmatov. – Ammo oradan shuncha vaqt o‘tgan bo‘lsa-da, taklif etilayotgan kichik sanoat zonasi hududida bugungi kunda faoliyat yuritib kelayotgan 15 ta tadbirkorlik sub’ekti uchun elektr energiyasi, gaz va suv ta’minotini yaxshilash bo‘yicha deyarli hech qanday amaliy ish qilingani yo‘q. Vaholanki, “Rabot Qalmoq”da innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha barcha imkoniyatlar yetarli. Ishchi guruhning ishga panja orasidan qarashi oqibatida 3 ta korxona o‘z faoliyatini boshqa joyda davom ettirmoqda.
Ta’kidlash kerak, “Rabot Qalmoq”da elektor energiyasi, suv va gaz tarmoqlaridagi uzilishlar tadbirkorlarni bu hududdan uzoqlashtiryapti. Shu bois kichik sanoat zonasini rivojlantirish uchun tumandagi barcha mutasaddi idoralarga topshiriq berildi. Xalq deputatlarining o‘tgan yil 23 maydagi qarori ijrosini ta’minlashda sustkashlikka yo‘l qo‘ygani uchun Buxoro tuman hokimi o‘rinbosari Zokir Tohirovga ogohlantirish berildi.

По инициативе депутатской группы УзЛиДеП будут созданы еще две малые промышленные зоны
Состоялась очередная сессия Бухарского областного Кенгаша народных депутатов. В ней был заслушан отчет заместителя хокима Бухарского района З.Тохирова об организации малой промышленной производственной зоны  “Работ Калмок”, обсуждены выводы рабочей группы, на основе предложений депутатов приняты соответствующие решения. В соответствии с ним, на территории Бухарского района будут организованы новые две малые промышленные зоны.
– Решением районного Кенгаша народных депутатов в прошлом году была создана рабочая группа по созданию малой промзоны “Работ Калмок”, – сказал руководитель депутатской группы УзЛиДеП Улмас Рахматов. –Однако, несмотря на прошествие определенного времени на территории предлагаемой малой промзоны сегодня не сделано практически никакой работы для улучшения электро-, газо- и водоснабжения осуществляющих здесь деятельность 15 субъектов предпринимательства. Между тем, в “Работ Калмок” имеются все возможности для развития инновационного предпринимательства. Из-за равнодушного отношения рабочей группы к этому вопросу 3 предприятия продолжают свою деятельность в другом месте.
Следует отметить, что перебои в электро-, водо- и газоснабжении в “Работ Калмок” отдаляют предпринимателей от этой территории. Поэтому всем ответственным ведомствам в районе даны поручения по развитию малой промышленной зоны. За допущение инертности в обеспечении исполнения решения Кенгаша народных депутатов от 23 мая прошлого года заместителю хокима Бухарского района сделано предупреждение.