Samarqandlik tadbirkorlar amaliy muloqotda trikotaj mahsulotlari va asal eksporti bo‘yicha murojaat qildi
14.03.2018, 18:02
O‘zLiDeP Samarqand viloyat Kengashi tashabbusi bilan Davlat Bojxona qo‘mitasi viloyat boshqarmasi hamda Kattaqo‘rg‘on tuman hokimligi hamkorligida “Tadbirkorlikni rivojlantirish va uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash – mamlakatimizda amalga oshirilayotgan izchil islohotlarning ustuvor yo‘nalishlaridir” mavzusida amaliy muloqot o‘tkazdi.
Tadbirda so‘z olgan Samarqand viloyat Bojxona boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari Jamshid Qodirov va boshqalar yurtimizda tadbirkor va fermerlarga mahsulot eksporti bo‘yicha davlatimiz tomonidan yaratilgan imkoniyatlar xususida to‘xtalib, tadbirkorlarni qiziqtirgan savollarga batafsil javob berdi.
Shundan so‘ng, ishtirokchilar o‘zlarini o‘ylantirayotgan masalalar bo‘yicha  mutasaddilardan ko‘mak so‘radi, fikr-mulohazalar, taklif va tavsiyalar bildirildi. Xususan, Farhod Hamzayev trikotaj mahsulotlari eksporti bo‘yicha Rustam Abdurashidov esa asal mahsuloti eksporti bo‘yicha murojaat qildi. Ularning savollariga Samarqand viloyat Bojxona boshqarmasi valyuta nazorati guruhi rahbari Sharof Rahmatov va Kattaqo‘rg‘on TIF Bojxona posti boshlig‘i Lutfulla Ziyodullayev javob berdi. Mutasaddilar trikotaj mahsulotlari va asal eksporti bo‘yicha yaratilgan imkoniyatlarni o‘rganib chiqib, tadbirkorlarga amaliy yordam berishga va’da berdi.

Самаркандские предприниматели в ходе практического диалога обратились по вопросу экспорта трикотажной продукции и меда
16.03.2018, 11:25
По инициативе Самаркандского областного Совета УзЛиДеП совместно с областным таможенным управлением и Каттакурганским районным хокимиятом проведен практический диалог на тему “Развитие и всесторонняя поддержка предпринимательства – приоритетные направления осуществляемых в стране последовательных реформ”.
Выступивший в мероприятии заместитель начальника Самаркандского областного таможенного управления Жамшид Кодиров и другие остановились на возможностях, созданных государством для предпринимателей и фермеров по экспорту продукции, подробно ответили на интересовавшие предпринимателей вопросы.
Затем участники обратились к специалистам по волнующим их вопросам, высказали свои мнения и суждения. В частности, Фарход Хамзаев обратился по вопросу экспорта трикотажной продукции, а Рустам Абдурашидов - меда. На его вопросы ответили руководитель группы валютного контроля Самаркандского областного таможенного управления Шароф Рахматов и начальник таможенного поста «Каттакургон» Лутфулла Зиёдуллаев. Должностные лица сообщили, что изучат возможности, созданные для экспорта трикотажной продукции и меда, окажут предпринимателям практическую помощь.