"Men ham tadbirkor bo‘laman" loyihasining Namangan viloyat bosqichi g‘olibi aniqlandi
Vazirlar Maxkamasining 2021 yil 21 dekabrdagi "Yoshlarni tadbirkorlikka jalb etish va ularning biznes rejalarini qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida 2022 -2024 yillarda maxsus o‘quv kurslarini tamomlagan va sertifikat olgan yosh tadbirkorlarga 7 yil muddatga 3 yillik imtiyoz bilan 540 mln so‘mgacha kreditlar ajratilishi ko‘zda tutilgan.
O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi tomonidan ham yoshlarni tadbirkorlikka keng jalb etish va ularni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qator ishlar amalga oshirilmokda.
Partiya Namangan viloyat Kengashi hamda Savdo-sanoat palatasi Namangan shahar bo‘limi hamkorlikda o‘tkazgan "Men ham tadbirkor bo‘laman" deb nomlangan tanlovning viloyat bosqichida ham bu masalaga alohida ahamiyat berildi. Unda Namangan shahridan bir guruh yoshlar o‘zlarining biznes rejalari bilan ishtirok etishdi.Ular  hakamlar xay’ati a’zolari huzurida o‘z biznes loyihalarini  himoya qilishdi. Shuningdek, loyiha bo‘yicha berilgan savollarga ham javoblar qaytarishdi. Hakamlar xay’ati a’zolari har bir yoshning tayyorlagan biznes rejalarida daromad va harajatlar mutanosibligi, maqsadning realligi, mahsulot va xizmatlarga bozorda talab va extiyojning mavjudligi, eng muhimi, yangi ish o‘rinlari yaratilishi hisobga olinganligiga alohida e’tibor qaratishdi.
Biznes loyihasi eng mukammal, sifatli deb topilgan Tursunov Komiljon birinchi, Abdubannonov Azimjon ikkinchi va Mansurov Shavkat uchinchi o‘ringa sazovor bo‘lishdi. Bu yoshlar tanlovning respublika bosqichida ishtirok etishga yo‘llanmani qo‘lga kiritdilar.

Постановлением Кабинета Министров "О дополнительных мерах по привлечению молодежи к предпринимательству и поддержке их бизнес-инициатив” от 21 декабря 2021 года молодым предпринимателям, закончившим специальные учебные курсы и получившим сертификат в 2022-2024 годах, предусмотрено выделение кредитов до 540 млн сумов с 3-х летней льготой сроком на 7 лет.
Либерально-демократической партией Узбекистана проводится весомая работа по привлечению молодежи в предпринимательство и всесторонней поддержке молодых предпринимателей.
Этому вопросу придавалось особое значение на областном этапе конкурса “Я буду предпнимателем”, организованном Наманганским областным кенгашем партии и Наманганским городским отделением Торгово-промышленной палаты. В конкурсе со своими бизнес-планами приняла участие группа молодых людей из города Намангана. Они защищали свои бизнес-планы, отвечали на вопросы членов жюри. Члены жюри оценивали соотношение доходов и расходов в каждом бизнес-плане, реальность поставленной цели, урровень потребности продукции и услуг на рынке, и, главное, создание рабочих мест.
Представивший на конкурсе лучший проект Турсунов Комилжон занял первое место, второе место занял Абдубаннонов Азимжон, третье - Мансуров Шавкат. Победители примут участие в республиканском этапе конкурса.