Deputat tashabbusi bilan muammo hal qilindi
Xalq vakillari bo‘lgan deputatlar joylarda o‘zlari saylangan hudud saylovchilari bilan yuzma-yuz muloqot qilish orqali ko‘tarilgan murojaatlarni bartaraf etishda tashabbus ko‘rsatmoqda.
Jumladan, Xalq deputatlari Nukus tumani Kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhi a’zosi Salamat Umatov ham o‘zi saylangan mahalla fuqarolar yig‘ini hudud saylovchilari bilan uchrashdi. Unda mahalla aholisi tomonidan kollektor drenaj tarmog‘iga o‘rnatilgan piyodalar o‘tadigan eski yog‘och ko‘prik o‘rniga temir ko‘prik o‘rnatib berish bo‘yicha murojaat etilgan edi.
Mazkur mahallada bugungi kunda 3 ming 500 dan ziyod aholi istiqomat qilib kelmoqda. Ammo ularni ko‘p yillardan buyon qiynab kelayotgan muammo bu ko‘prik masalasi edi. Yog‘ochdan yasalgan ko‘prik xavfli bo‘lsa ham, odamlar undan foydalanishga majbur edi. Ayniqsa, bolalarning maktabga qatnashida qiyinchilik tug‘dirayotgan edi.
Deputat muammoni atroflicha o‘rganib chiqdi. Natijada xalq vakilining tashabbusi bilan mahalla raisi va homiylar yordamida eski yog‘och ko‘prik yangisiga almashtirildi. Shunday qilib, aholini qiynab kelayotgan muammo xalq vakili yordamida ijobiy hal qilindi. Endilikda mazkur ko‘prikdan nafaqat maktab o‘quvchilari, balki barcha aholi xavf-xatarsiz foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ldi.

Представители народа – депутаты посредством диалога  с населением активно занимаются устранением проблем избирателей на территориях, от которых избраны.
Член депутатской группы УзЛиДеП  в Нукусском районном кенгаше народных депутатов Саламат Уматов встретился  с избирателями схода граждан махалли. На встрече было заслушано обращение населения о сносе устаревшего пешеходного деревянного моста над коллектрно-дренажной сетью и возведению нового моста из металла.
В настоящее время в махалле проживает более 3 тысяч 500 человек. Устаревший мост был многолетней проблемой населения. Ходить по устаревшему деревяному мост было опасно, но жители были вынуждены пользоваться им, потому что иного выхода не было. К тому же через этот мост в школу жодили дети.
Депутат подробно изучил проблему, и в результате по его инициативе, при содействии председателя махалли и споносоров мост заменили на новый. Таким образом проблема жителей была решена при вмешательстве представителя народа. Теперь переход по новому мосту не представляет опасности не только школьникам, но и всем жителям махалли.