Deputat tashabbusi bilan muammo hal qilindi
Xalq vakillari bo‘lgan deputatlar joylarda o‘zlari saylangan hudud saylovchilari bilan yuzma-yuz muloqot qilish orqali ko‘tarilgan murojaatlarni bartaraf etishda tashabbus ko‘rsatmoqda.
Jumladan, Xalq deputatlari Nukus tumani Kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhi a’zosi Salamat Umatov ham o‘zi saylangan mahalla fuqarolar yig‘ini hudud saylovchilari bilan uchrashdi. Unda mahalla aholisi tomonidan kollektor drenaj tarmog‘iga o‘rnatilgan piyodalar o‘tadigan eski yog‘och ko‘prik o‘rniga temir ko‘prik o‘rnatib berish bo‘yicha murojaat etilgan edi.
Mazkur mahallada bugungi kunda 3 ming 500 dan ziyod aholi istiqomat qilib kelmoqda. Ammo ularni ko‘p yillardan buyon qiynab kelayotgan muammo bu ko‘prik masalasi edi. Yog‘ochdan yasalgan ko‘prik xavfli bo‘lsa ham, odamlar undan foydalanishga majbur edi. Ayniqsa, bolalarning maktabga qatnashida qiyinchilik tug‘dirayotgan edi.
Deputat muammoni atroflicha o‘rganib chiqdi. Natijada xalq vakilining tashabbusi bilan mahalla raisi va homiylar yordamida eski yog‘och ko‘prik yangisiga almashtirildi. Shunday qilib, aholini qiynab kelayotgan muammo xalq vakili yordamida ijobiy hal qilindi. Endilikda mazkur ko‘prikdan nafaqat maktab o‘quvchilari, balki barcha aholi xavf-xatarsiz foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ldi.

Representatives of the people – deputies, through dialogue with the population, are actively engaged in eliminating the problems of voters in the territories from which they were elected.
A member of the deputy group of UzLiDeP in Nukus District Council of People’s Deputies Salamat Umatov met with voters of the citizens’ assembly of the mahalla. At the meeting, the appeal of the population on the demolition of the outdated wooden pedestrian bridge over the collector-drainage network and the construction of a new metal bridge was heard.
Currently, more than 3,500 people live in the mahalla. The outdated bridge has been a problem for many years. Walking on the outdated wooden bridge was dangerous, but the residents had to use it because there was no other way out. In addition, children used to go to school across this bridge.
The deputy studied the problem in detail, and as a result, on his initiative, with the assistance of the mahalla chairman and sponsors, the bridge was replaced with a new one. Thus the problem of the residents was solved by the intervention of the representative of the people. Now crossing the new bridge does not pose a danger not only to schoolchildren, but to all residents of the mahalla.