O‘zLiDeP “Jom” MFY hamshiralariga patronaj sumkalar tarqatdi
O‘zLiDeP Nurobod tuman Kengashi “Ayollar qanoti” tomonidan “Jom” MFYda “Xotin-qizlarning ma’naviy xavfsizligini ta’minlashdagi muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari” mavzuida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda xotin-qizlar o‘rtasida zararli illatlar tarqalishining oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqish va amalga oshirish, jinoyatchilik, o‘z joniga qasd qilish kabi salbiy holatlarni bartaraf etish, shuningdek, alkogolizm va giyohvandlik vositalariga ruju qo‘ygan ayollarga tibbiy-ijtimoiy yordam ko‘rsatishga qaratilgan amaliy ishlar ko‘lamini yanada kengaytirish lozimligi ta’kidlandi.
–Bugun ayrim ota-onalar erta turmush, qarindoshlar o‘rtasidagi nikohning salbiy oqibatlarini ko‘ra bila turib, shoshma-shosharlik va o‘zboshimchalik bilan to‘y boshlayapti, – deydi O‘zLiDeP Nurobod tuman Kengashi raisi o‘rinbosari - apparat rahbari M.Usanova. – Shu bois partiyamiz tomonidan kasb-hunar kollejlarida “Sog‘lom oila-mustahkam oila” loyihasi doirasida  turli targ‘ibot-tashviqot ishlari olib borilmoqda. Ularda esa qiz bolani barvaqt turmushga berish, erta farzand ko‘rish va qarindosh-urug‘lar o‘rtasidagi nikohlarning salbiy oqibatlari, nikohdan oldin tibbiy ko‘rikdan o‘tishning zarurligi tushuntirilyapti.

УзЛиДеП передал медсестрам МСГ “Жом” патронажные сумки
«Женским крылом» Нурабадского районного Совета УзЛиДеП в МСГ “Жом” организована беседа за «круглым столом» на тему «Проблемы в обеспечении духовной безопасности женщин и пути их предотвращения».
В мероприятии отмечалась необходимость дальнейшего расширения масштабов практической работы, направленной на разработку и реализацию мер по предупреждению распространения вредных привычек среди женщин, предотвращение преступности, суицида, оказание медико-социальной помощи женщинам, страдающим алкоголизмом и наркозависимостью.
–В настоящее время родители, несмотря на наблюдающиеся негативные последствия ранних и родственных браков, спешат женить сына или выдать замуж дочь, – сказала заместитель председателя – руководитель аппарата Нурабадского районного Совета УзЛиДеП М.Усанова. – Поэтому партией проводится информационно-разъяснительная работа в профессиональных колледжах в рамках проекта “Здоровая семья – прочная семья”. В ходе мероприятий разъясняется необходимость прохождения добрачного медицинского осмотра, негативные последствия ранних и родственных браков, раннего материнства.
В ходе мероприятия медсестрам медицинских учреждений на данной территории вручены патронажные сумки.