O‘zLiDeP “Ayollar qanoti” pastdarg‘omlik H. Quvchatovaga 12 sotixlik tomorqasida tadbirkorligini boshlashga ko‘maklashdi
02.08.2018, 18:13
O‘zLiDeP Pastdarg‘om tuman Kengashi “Ayollar qanoti” tomonidan “Boldir” mahallasida aholi bilan ochiq muloqot tashkil etildi.
Partiya viloyat, tuman Kengashi mas’ul xodimlari, xalq deputatlari viloyat, tuman Kengashidagi partiya deputatlik guruhi a’zolari ishtirok etgan mazkur tadbirda ko‘plab tadbirkor va ishbilarmon ayollarning muammolariga yechim topildi.
–Ko‘pdan buyon salomatligim yaxshi emas, – deydi “Boldir” mahallasida yashovchi Hilola Quvchatova. – Prezidentimizga rahmat, umrlari uzoq bo‘lsin! Chunki u kishining og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan xotin-qizlarga ko‘rsatayotgan g‘amxo‘rliklari tufayli xonadonimiz zamonaviy ko‘rinishda qayta ta’mirlandi, tijorat bankidan imtiyozli kredit olishga muvaffaq bo‘ldim.  Endi yaqin kunlarda o‘z biznesimni yo‘lga qo‘yaman.
Shu hududda yashovchi Farida Mallayeva 12 sotixlik tomorqasida tadbirkorlik faoliyatini boshlash niyatida yuribdi. Biroq moddiy ta’minoti yetarli bo‘lmaganligi tufayli, bu borada tegishli ko‘mak ko‘rsatishlarini so‘rab murojaat qildi. Uning muammosini O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zosi, tuman Kengashi raisining Ayollar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Z.Ishmurodova o‘z zimmasiga oldi.
–Xonadonlarda o‘tkazilgan muloqotlarda aholining juda ko‘p qismi tadbirkorlik va tomorqachilikka qiziqishlari, ammo bu borada moddiy mablag‘ yetishmovchilik bo‘layotganini ta’kidladilar, – deydi Z.Ishmurodova. – Shu bois, ularga kerakli hujjatlar tayyorlab, tijorat banklaridan imtiyozli kreditlar olishlariga ko‘maklashdik.
Tadbir so‘nggida mahalladagi ijtimoiy himoyaga muhtoj xotin-qizlardan bir guruhiga moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatildi.
1162
Усмонов Сардор2018-08-03 14:28:05
Tomorqamiz bizning boyligimiz, agar tomorqaga o`z mehrimizni bersak ushbu tomorqadan anchagina daromad olishimiz mumkin.

«Женским крылом» УзЛиДеП оказано содействие Х.Кувчатовой из Пастдаргомского района в налаживании предпринимательской деятельности на 12 сотках приусадебного участка
06.08.2018, 10:52
«Женским крылом» Пастдаргомского районного Совета УзЛиДеП в махалле  “Болдир” организован открытый диалог с жителями махалли.
В данном мероприятии с участием ответственных работников областного, районного Советов партии, членов депутатских групп партии в областном, районных Кенгашах народных депутатов, решены множество проблем женщин-предпринимателей.
–Я уже давно болею, – сказала жительница махалли “Болдир” Хилола Кувчатова. – Спасибо нашему Президенту, долгих лет ему жизни! Благодаря заботе и вниманию к женщинам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, наш дом отремонтирован, я получила льготный кредит в коммерческом банке. Теперь в ближайшие дни намечаю наладить собственный бизнес.
Фарида Маллаева, проживающая на этой территории, планирует начать предпринимательскую деятельность на своем приусадебном участке в 12 соток. Однако из-за недостаточности материального обеспечения обратилась за соответствующей помощью. Ее проблему взяла под свой контроль член депутатской группы УзЛиДеП, заместитель председателя районного Совета по вопросам женщин З.Ишмуродова.
–В проведенных в домах беседах и встречах стало известно, что большая часть жителей интересуется предпринимательством на приусадебном участке, но в этом направлении имеется нехватка финансовых средств, - сказала З.Ишмуродова. – Поэтому мы оказали им содействие в подготовке необходимых документов, получении льготных кредитов в коммерческих банках.
В завершении мероприятия группе женщин и девушек, нуждающихся в социальной защите, оказана материальная и моральная помощь.