Педагог ходимларнинг мақоми мустаҳкамланмоқда
Қонунчилик палатаси депутати Фахриддин Саматов Жарқўрғон туманидаги “Қорақурсоқ”, “Истиқлол” ва “Меҳнат-роҳат” маҳаллаларида Конституциявий қонун лойиҳасидаги ўзгаришлар бўйича учрашув ўтказди. Депутат маҳалла фуқароларига лойиҳадаги 41-модданинг тўлдирилаётган қисмларини батафсил таништириб ўтди. Яъни давлат мактабгача таълим ва тарбияни ривожлантиришга кўмаклашиши, ҳар бир боланинг умумий ўрта таълим ташкилотларига ўқишга кириш учун мажбурий бир йиллик тайёргарликдан ўтишга бўлган ҳуқуқини кафолатлаши белгилаб қўйилаётгани таъкидланди.
41-моддаданинг яна бир бандида педагог ходимларнинг мақомини ҳар жиҳатдан мустаҳкамлаш жамият ва давлатнинг мақсади ҳамда масъулиятли вазифаси эканлиги, уларнинг касбий фаолиятига аралашишга, шунингдек уларнинг хизмат мажбуриятларини бажаришига монелик қилишга йўл қўйилмаслиги ҳам қатъий тарзда белгилаб қўйилмоқда. Албатта, бу ўқитувчиларнинг қадрини, мавқеини яна бир карра кўтаришга, устозлик касбига нисбатан ҳурмат ҳиссини уйғотишга хизмат қилади.
Учрашувда фуқаролар 63-моддадаги ўзгариш – яъни “Никоҳ аёл ва эркакнинг ихтиёрий розилиги ва тенг ҳуқуқлилигига асосланади. Давлат кўп болали оилаларга қонунга мувофиқ имтиёзлар ва ижтимоий кафолатлар берилишини таъминлайди” каби бандлари бўйича ҳам ўз таклифларини билдиришди.

Укрепляется статус педагогов
Депутат Законодательной палаты Фахриддин Саматов провел встречи с населением махаллей “Коракурсок”, “Истиклол” и “Мехнат-рохат” Джаркурганского района, на которых обсуждались изменения и дополнения, предусмотренные в проекте конституционного закона. Депутат подробно рассказал гражданам махаллей о дополнениях, вносимых проектом в пункты 41-статьи Основного закона. В частности, отметил гарантирование содействия государства развитию дошкольного образования, права каждого ребенка на прохождение обязательной годовой подготовки до поступления в среднее образовательное учреждение.
Еще одним пунктом 41-статьи закрепляются такие нормы, как всестороннее укрепление статуса педагогов является целью и обязанностью государства и общества, недопущение вмешательства в их профессиональную деятельность и препятствования выполнению ими служебных обязательств. Это будет служить укреплению статуса и достоинства учителей, пробуждению чувства уважения к профессии педагога.
На встрече граждане высказали свои мнения относительно изменений в 63-статье, предусматривающих следующее: “Брак основывается на свободном согласии и равноправии женщины и мужчины. Государство в соответствии с законом обеспечивает предоставление многодетным семьям  льготы и социальные гарантии”.