Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 6 июль куни Сирдарё вилоятидаги сайловчилар билан учрашув ўтказди.
Тадбирни номзоднинг Сирдарё вилояти бўйича ишончли вакили
Покиза Ахмеджанова очиб берди. У ўз сўзида Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида сўнгги йилларда вилоятда улкан ўзгаришлар рўй бергани, иқтисодиёт тармоқлари ривожланиб, аҳолининг фаровонлиги ошганини қайд этди.
Хусусан, сўнгги олти ярим йилда вилоятга 3 миллиард доллар хусусий инвестициялар жалб қилиниб, 7 мингта янги корхона ишга туширилди. Вилоятда саноат маҳсулотлари ҳажми 1,3 баробар кўпайиб, 12 триллион сўмдан ошди, унинг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 25 фоизга етди. Умуман, ялпи ҳудудий маҳсулот 1,5 баробарга кўпайиб, 18 триллион сўмга, аҳоли жон бошига эса, 20 миллион сўмга етди.
Учрашувда Шавкат Мирзиёев Сирдарё вилоятини келгуси етти йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича ўзининг стратегик режаларини маълум қилди.
Аввало, ҳар бир инсоннинг муносиб ҳаёт кечириши учун зарур шароитлар яратиш – устувор вазифа экани таъкидланди. Хусусан, келгуси етти йилда вилоятда 900 та кўп қаватли уй-жой барпо этилади. 400 километр йўл, 2,5 минг километр сув тармоғи, 455 та сув иншооти қурилади. 4 минг километр электр тармоқлари ва 1 мингта трансформатор янгиланади. Умуман, келгуси етти йилда вилоятда маҳаллалар инфратузилмасини яхшилаш учун 10 триллион сўм йўналтирилади.
Номзод замонавий таълим тизимини яратиш масалаларига алоҳида тўхталди. Жумладан, келгуси етти йилда вилоятда 450 та янги боғча фаолияти йўлга қўйилиб, қўшимча 15 мингта бола ўрни яратилиши, 17 та маҳаллада янги мактаблар барпо этилиши, 40 та мактаб реконструкция қилиниши, барча мактаблар иссиқ сув ва фильтрланган ичимлик суви билан таъминланиши қайд этилди.
Номзоднинг сайловолди дастуридан фуқароларни соғлиқни сақлаш тизимидан рози қилиш масалалари ҳам алоҳида ўрин олган. Қайд этилганидек, келгуси йилларда 55 та поликлиника ва шифокорлик пункти, 15 та тиббиёт пункти ташкил этилади, Оқолтин ва Сирдарё туманларида туманлараро қўшма жароҳатлар ва юрак-қон томир касалликлари марказлари фаолияти йўлга қўйилади. Сардоба ва Боёвутда туманлараро перинатал марказлар ташкил этилади. Вилоятдаги барча туғруқ комплекслари реконструкция қилиниб, энг замонавий ускуналар билан жиҳозланади. Гулистон тиббиёт кластерида “Тиббиёт шаҳарчаси” барпо этилиб, вилоятдаги 6 та шифохона битта ҳудудга жойлаштирилади.
Учрашувда вилоят иқтисодий салоҳиятини ошириш масалалари ҳақида сўз борар экан вилоятда фаол инвестиция сиёсатини давом эттириб, Хитой тажрибаси асосида иқтисодиётга инновация ва замонавий технологиялар олиб киришга алоҳида эътибор қаратилиши таъкидланди. Хусусан, хорижий инвестициялар ҳисобига вилоятнинг деярли барча туманларида турли хил ихтисослашувга эга янги ишлаб чиқариш мажмуалари ташкил этилади. Натижада келгуси етти йилда вилоят экспорти ҳажми 5 карра оширилиб, 1 миллиард 800 миллион долларга етказилади.
Вилоятда қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларини модернизация қилиш борасидаги режалар ҳам айтиб ўтилди. Унга кўра, Хитой компанияси билан 500 миллион доллар инвестиция эвазига Ховос туманида замонавий агрологистика комплекси барпо этилади. Ушбу комплексда 5 мингдан зиёд иш ўрни яратилади, йилига 150 минг тонна мева-сабзавотни қайта ишлаш ва ташиш қувватлари ташкил этилади. Умуман, келгуси етти йилда қишлоқ хўжалигига 1 миллиард 600 миллион доллар инвестициялар жалб қилиниб, 500 та йирик лойиҳа амалга оширилади. Шу билан бирга, вилоятда сув таъминотини яхшилаш ҳисобига, 2030 йилга қадар қўшимча 10 минг гектар ер майдонлари қайта фойдаланишга киритилади. Бунинг учун 9 та насос станцияси тўлиқ модернизация қилинади.
Номзоднинг дастуридаги режаларни рўёбга чиқариш учун алоҳида дастур қабул қилиниши ва бунга жами 18 миллиард доллар йўналтирилиши таъкидланди.
Учрашувда Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда олий таълим соҳасини янада ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Аввало, педагогика йўналишидаги олийгоҳларни алоҳида ёндашув асосида ривожлантириш, хусусан, бакалавр педагог кадрлар тайёрлашни тўлиқ давлат грантига ўтказиш, магистратурада эса, квоталар 2 карра оширилиб, тўлиқ давлат ҳисобидан қилиш, кадрлар етишмайдиган, таълим сифати оғир мактаблар олдиндан танланиб, улар учун мақсадли давлат буюртмаси жорий қилиш вазифаларига тўхталиб ўтилди. Пировардида, 2030 йилга бориб боғча тарбиячиси ҳам, мактаб ўқитувчиси ҳам фақат ва фақат олий маълумотли бўлиши қайд этилди.
Бундан ташқари, хусусий олийгоҳларни янада қўллаб-қувватлаш учун уларга давлат буюртмалари сонини 3 баробар ошириш, талабаларнинг таълим олиш имкониятларини янада кенгайтириш мақсадида имтиёзли таълим кредити учун ресурслар ҳажмини 2 карра кўпайтириш, қўшимча 150 минг ўринли талабалар турар жойлари ташкил қилиш масалалари ҳам долзарб эканлиги таъкидланди.
Номзод томонидан таълим тизими ва сифатини янада такомиллаштириш йўналишидаги қилинадиган ишларга ҳам тўхталиб ўтилди. Унга кўра, математика, физика, кимё ва биология фанлари бўйича халқаро тан олинган сертификати бор абитуриентларга ушбу фанлардан имтиҳон топширмаслик имтиёзи берилади, давлат грантлари билан бир қаторда, иш берувчилар ва олийгоҳлар томонидан грантлар бериш амалиёти йўлга қўйилади, бакалавриатдаги таълим тўлиқ қайта кўриб чиқилади ва мазмун жиҳатидан яқин бўлган йўналишлар бирлаштирилиб, замонавий меҳнат бозори талабларига мослаштирилади.
Бундан ташқари, бухгалтерия, логистика, маркетинг, “IT”, дизайн, туризм каби бакалавриат йўналишларида ўқиш муддати 3 йил этиб белгиланади, 2030 йилга қадар юртимизда камида 30 та олийгоҳ халқаро аккредитациядан ўтказилиб, битирувчилар учун халқаро меҳнат бозорида ишлаш имкониятлари кенгайтирилади. Олийгоҳларимизнинг таълим ва тадқиқот жараёнларига хорижлик олимларни ҳам жалб қилиш амалиёти йўлга қўйилади.
Умуман, 2030 йилга қадар олий таълимдаги ислоҳотлар натижасида муҳандислик-техник йўналишларда ўқиётган талабалар улуши ҳозирги 26 фоиздан 50 фоизга олиб чиқилади. Илм-фанга ажратилган маблағларнинг ялпи ички маҳсулотга нисбатан улуши ҳозирги ярим фоиздан 2 фоизга кўпайтирилади. Таълим экспорти 20 баравар оширилиб, 500 миллион долларга олиб чиқилади, илмий-тадқиқотлар натижаларини тижоратлаштириш йиллик ҳажми ҳозирги 140 миллиард сўмдан 5 триллион сўмга оширилади.
Учрашув сўнгида партия фаоллари ва олий таълим соҳасининг етакчи вакиллари сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини таъкидлади ва бошқаларни ҳам шунга чақирди.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с сырдарьинскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 6 июля провел встречу с избирателями в Сырдарьинской области.
Мероприятие открыла доверенное лицо кандидата в Сырдарьинской области Покиза Ахмеджанова. Она отметила, что в последние годы под руководством Шавката Мирзиёева в области произошли огромные изменения, мощный импульс получило развитие отраслей экономики, значительно возрос уровень жизни населения.
В частности, за последние шесть с половиной лет в область было привлечено частных инвестиций на 3 миллиарда долларов, введено в строй 7 тысяч новых предприятий. Объем промышленного производства в регионе увеличился в 1,3 раза и превысил 12 триллионов сумов, доля промышленности в валовом региональном продукте достиг 25 процентов. В целом валовой региональный продукт увеличился в 1,5 раза и составил 18 триллионов сумов, а в расчете на душу населения достиг 20 миллионов сумов.
На встрече Шавкат Мирзиёев представил стратегические планы по социально-экономическому развитию Сырдарьинской области в течение следующих семи лет.
Приоритетной задачей названо создание необходимых условий для достойной жизни каждого человека. В частности, в ближайшие семь лет в области будет построено 900 многоквартирных домов, 400 километров дорог, 2,5 тысячи километров сетей и 455 сооружений водоснабжения. Намечено обновить 4 тысячи километров электросетей и 1 тысячу трансформаторов. В целом в предстоящих семилетний период на улучшение инфраструктуры махаллей области предусматривается направить 10 триллионов сумов.
Кандидат особо затронул вопросы создания современной системы образования. Так, в следующие семь лет в области будет открыто 450 новых детских садов, доступ к дошкольному образованию получат 15 тысяч детей, будут построены новые школы в 17 махаллях, реконструированы 40 школ, все школы будут обеспечены горячей и фильтрованной питьевой водой.
В предвыборной программе кандидата важное внимание уделено удовлетворению потребностей граждан в медицинских услугах. Отмечалось, что в ближайшие годы будет организовано 55 поликлиник и врачебных пунктов, 15 медпунктов. В Акалтынском и Сырдарьинском районах будут созданы межрайонные центры сочетанных травм и сердечно-сосудистых заболеваний, в Сардобинском и Баявутском районах - межрайонные перинатальные центры. Все родильные комплексы области пройдут реконструкцию и будут оснащены самым современным оборудованием. В Гулистанском медицинском кластере построят Медицинский городок, в котором разместятся 6 областных больниц.
Говоря о дальнейшем повышении экономического потенциала области, кандидат подчеркнул, что в регионе будет продолжена активная инвестиционная политика с упором на внедрение инноваций и современных технологий на основе китайского опыта. В частности, за счет иностранных инвестиций практически во всех районах области будут созданы новые производственные комплексы различной специализации. В результате в ближайшие семь лет объем экспорта региона увеличится в 5 раз и достигнет 1 миллиарда 800 миллионов долларов.
Также затронуты планы по модернизации сельского и водного хозяйства региона. Так, в Хавастском районе будет построен современный агрологистический комплекс с участием китайской компании с инвестициями в 500 миллионов долларов. В этом комплексе будут созданы более 5 тысяч рабочих мест и мощности для переработки и транспортировки 150 тысяч тонн фруктов и овощей в год. В целом в ближайшие семь лет в сельское хозяйство будет инвестировано 1 миллиард 600 миллионов долларов, будут реализованы 500 крупных проектов. Вместе с тем за счет улучшения водоснабжения области к 2030 году будет введено в оборот дополнительно 10 тысяч гектаров земель. Для этого будут полностью модернизированы 9 насосных станций.
Для реализации планов кандидата будет принята отдельная областная программа, на которую намечено направить в общей сложности 18 миллиардов долларов.
Особое внимание на встрече Шавкат Мирзиёев уделил вопросам дальнейшего развития высшего образования в стране. Первоочередное внимание будет уделено развитию педагогических вузов на основе особого подхода, в частности, налаживанию подготовки педагогов в бакалавриате полностью за счет государственных грантов, а также увеличению квот приема в магистратуру в два раза и обеспечению обучения в ней также за счет государства, внедрению целевого государственного заказа на подготовку кадров для школ, испытывающих нехватку кадров и демонстрирующих низкое качество образования. Поставлена цель сделать так, чтобы к 2030 году в детских садах и школах трудились только педагоги с высшим образованием.
Кроме того, в целях дальнейшей поддержки частных вузов государственные заказы им будут увеличены в 3 раза, а для дальнейшего расширения возможностей молодежи получить высшее образование объем ресурсов на льготные образовательные кредиты будет увеличен в два раза. Актуальной задачей будет и строительство общежитий для 150 тысяч студентов.
Кандидат коснулся также работы, которую предстоит осуществить в направлении дальнейшего совершенствования системы и качества образования. Так, абитуриентам, имеющим сертификаты международного образца по математике, физике, химии и биологии, будет предоставлена возможность не сдавать экзамены по этим предметам, наряду с государственными грантами будет налажена практика предоставления грантов работодателями и вузами, будут полностью пересмотрены направления обучения в бакалавриате, близкие по содержанию направления будут объединены и адаптированы к требованиям современного рынка труда.
Кроме того, продолжительность обучения в бакалавриате по таким направлениям, как бухгалтерский учет, логистика, маркетинг, IT, дизайн, туризм, будет установлена ​​в 3 года. К 2030 году не менее 30 вузов нашей страны получат международную аккредитацию, а возможности выпускников работать на международном рынке труда будут расширены. Планируется внедрить практику привлечения зарубежных ученых в образовательный и исследовательский процессы отечественных вузов.
В целом к ​​2030 году в результате реформирования высшего образования доля студентов инженерно-технических направлений будет увеличена с нынешних 26 процентов до 50 процентов. Доля средств, выделяемых на науку, в валовом внутреннем продукте, будет увеличена с нынешних половины процента до 2 процентов. Экспорт образовательных услуг вырастет в 20 раз до 500 миллионов долларов, ежегодный объем коммерциализации результатов исследований будет увеличен с нынешних 140 миллиардов до 5 триллионов сумов.
В завершение встречи выступили активисты партии и ведущие представители сферы высшего образования, которые подчеркнули, что поддерживают кандидатуру Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан, и призвали остальных последовать их примеру.