2024 йил 7 май куни ЎзЛиДеП Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасида хорижий мамлакатлар билан партиялараро ҳамкорликни ривожлантириш бўйича уставда белгиланган вазифаларни бажариш доирасида Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитаси раиси А.Хаитов ва Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги  Фавқулодда ва Мухтор элчиси Юй Чжицзюн, Элчихонанинг сиёсат бўлими бошлиғи Ван Эмэнь ва Элчихона атташеси Цю Синкай билан  учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Хитой билан кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини ривожлантиришда Ўзбекистон ташқи сиёсатининг устувор йўналишларидан бўлиб келганлиги ва шундай бўлиб қолиши таъкидланди.  Ҳар икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар барқарор юқори динамикани кўрсатган ҳолда, ўз тарихида энг яхши даврни бошдан кечирмоқда. Буларнинг барчаси давлатлар раҳбарларининг юқори даражадаги ишончли мулоқоти ва мунтазам учрашувлари  самарасидир. Бу борада ЎзЛиДеП ва Хитой Коммунистик партияси ўртасидаги алоқалар  Ўзбекистон-Хитой  муносабатларини  муайян партиялараро  мазмун билан  бойитиш механизми вазифасини ўтайди.
Хусусан, бўлиб ўтган учрашувда жорий йилнинг май ойида А. Хаитов бошчилигидаги ЎзЛиДеП вакиллик делегациясининг Хитойга амалга оширадиган ташрифининг ташкилий масалалари муҳокама қилинди. ЎзЛиДеП ташрифи якунлари  Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йилнинг январь ойида  Хитой Халқ Республикасига  давлат ташрифи доирасида эришилган келишувларни амалга оширишга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Учрашувда Элчи жаноблари шу кунларда  бўлиб ўтган учинчи Тошкент халқаро инвестиция форумига юқори баҳо берди.  Тадбир доирасида  умумий қиймати 26,6 млрд долларлик  келишувларга эришилди. Хусусан, Хитойнинг “Shanghai Knud International” компанияси билан Наманган вилоятида  қиймати 205 млн. долларга тенг тўқимачилик ва  тикувчилик маҳсулотларини  ишлаб чиқариш бўйича йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш юзасидан  келишувга эришилди.
Учрашув якунида Хитой Халқ Республикасининг камбағалликка қарши курашиш ва аграр секторни ривожлантириш тажрибаси муҳокама қилинди. Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитаси Раиси Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги  салоҳияти, озиқ-овқат маҳсулотларини экспорт қилиш имкониятлари ҳамда бу борада Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги мулоқотнинг истиқболли йўналишларига эътибор қаратди.

В рамках реализации уставных задач по развитию межпартийного сотрудничества с зарубежными странами в Исполкоме Политсовета УзЛиДеП 7 мая 2024 года состоялась встреча Председателя ИКПС А.Хаитова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Узбекистане Юй Чжицзюнем, главой отдела политики Посольства Ван Эмэнь и атташе Посольства Цю Синкай.
На встрече было отмечено, что развитие многопланового сотрудничества отношений с Китаем было и остается одним из главных приоритетов внешней политики Узбекистана. При этом, отношения обеих стран переживают лучший период в своей истории, демонстрируя устойчиво высокую динамику. Все это результат доверительного диалога на высшем уровне и регулярных саммитов глав государств. В этом отношении контакты между УзЛиДеП и КПК выступают как механизм наполнения узбекско-китайских отношений конкретным межпартийным содержанием.
В частности, в ходе прошедшей встречи были обсуждены организационные вопросы предстоящего в мае т.г. визита представительной делегации УзЛиДеП во главе с А. Хаитовым в Китай. Выражена уверенность, что ход и итоги поездки УзЛиДеП будут служить общему делу реализации соглашений, достигнутых в рамках январского текущего года государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику.
Господин Посол в ходе встречи также высоко оценил прошедший на днях третий Ташкентский международный инвестиционный форум, по итогам которого подписаны соглашения на общую сумму 26,6 млрд. долл. В частности, достигнута договорённость о реализации крупного инвестиционного проекта с китайской Shanghai Knud International по производству текстильной и швейной продукции в Наманганской области на 205 млн. долл.
В завершение встречи был обсужден опыт КНР по борьбе с бедностью и по развитию аграрного сектора. Председатель ИКПС остановился на вопросах сельскохозяйственного потенциала Узбекистана, возможностях экспорта плодоовощной продукции и перспективных направлениях диалога между Узбекистаном и Китаем в это  й сфере.