O'zLiDeP кўмагидан сўнг тадбиркор музлаткичли омборхона қурадиган бўлди
Сурхондарё вилояти Термиз тумани ҳудудида жойлашган “Жамшидбек” хусусий корхонаси раҳбари Бахтиёр Мирзаев кўп йиллик тажрибага эга тадбиркор. Тадбиркорликни, дастлаб, 1995 йилда қурилиш моллари савдосидан бошлаган. Айни пайтда кўп тармоқли хусусий корхона раҳбари бўлган Б.Мирзаев ўз фаолиятини кенгайтириш мақсадида янги ишга қўл урмоқчи.
— Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш ва сотишни йўлга қўймоқчиман, — дейди Бахтиёр Мирзаев. — Бунинг учун бизга 10 хонали музлатгичли омборхона керак бўлади. Омборхонани қуриш учун зарур бўладиган 500 минг АҚШ доллар миқдоридаги кредит маблағи сўраб, АТБ “Хамкор банк”ка мурожаат қилдим. Аммо бир нечта тўсиқларга учрадим.  O'zLiDePнинг Сурхондарё вилоят Кенгашига ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги O'zLiDeP фракцияси аъзоси Муродулло Турсуновга мурожаат қилгач, муаммоим ҳал бўлди.
Шундан сўнг, тадбиркорнинг масаласи тегишлича ўрганилиб, АТБ “Ҳамкорбанк”да мазкур йўналиш бўйича кредит ресурслари йўқлиги сабабли ушбу корхона ҳисоб рақами АТБ “Халқ банк”ига ўтказилиб, 150 минг АҚШ доллари миқдорида, яъни кредитнинг 30 фоиз маблағи молиялаштирилди. Айни пайтда қурилиш ишлари олиб борилмоқда. Кредитнинг қолган 70 фоизи Хитой давлатидан махсус технология келгандан сўнг молиялаштирилиши режалаштирилди. Омборхона ишга тушгач, 10 та доимий ва 5 та мавсумий янги иш ўринлари яратилади.
Худди шундай масала билан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати М.Турсунов ҳамда O'zLiDeP Сурхондаре вилояти Кенгашига  Термиз туманидаги "Сурхон агро фрутс фрейзер" МЧЖ раҳбари Одил Анваров ҳам мурожаат этганда 500 минг АҚШ доллари микдорида АТБ "Ипотека банк" Сурхондарё филиалидан кредит олинишида ҳам амалий ёрдам берилди.

После вмешательства УзЛиДеП предприниматель получил возможность для строительства холодильного склада
16.08.2019, 14:47
После вмешательства УзЛиДеП  предприниматель получил возможность для строительства холодильного склада
Руководитель частного предприятия “Жамшидбек” Термезского района Сурхандарьинской области Бахтиёр Мирзаев – предприниматель с многолетним опытом. Он начинал свою деятельность  в  1995 году с продажи строительных материалов.  В настоящее время Б.Мирзаев руководит  многопрофильным частным предприятием и намеревается расширять деятельность.
— Хочу наладить хранение и реализацию сельскохозяйственной продукции, - сказал  Бахтиёр Мирзаев. — Для этого нам нужен холодильный склад с 10 помещениями. Обратился в АКБ “Хамкор банк” по вопросу получения кредита в размере 500 тысяч долларов США, необходимых для строительства  склада. Однако мне отказали. Вопрос  решился  только после обращения  в Сурхандарьинский областной кенгаш УзЛиДеП и к члену  фракции  УзЛиДеП в Законодательной палате  Олий Мажлиса  Муродулло Турсунову.
После изучения проблемы предпринимателя в связи  с тем, что  в АКБ  “Хамкорбанк”  не было кредитных ресурсов в этом направлении, расчетный счет этого предприятия был переведен  в АКБ “Халк банк” и выданы  150 тысяч долларов США, то есть, финансированы 30 процентов кредита.  На эти средства начато строительство.  Финансирование остальных 70 процентов кредита  планируется после  ввоза специальных технологий китайского производства.  После строительства склада будет создано  10 постоянных и 5 сезонных рабочих мест.
По подобному обращению руководителя  действующего в Термзском районе ООО "Сурхон агро фрутс фрейзер"  Одила Анварова  депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса М.Турсунов и Сурхандарьинский  областной кенгаш  УзЛиДеП  оказали практическую помощь в получении  кредита в размере  500 тысяч долларов в Сурхандарьинском  филиале  АКБ "Ипотека банк".