Ўзбекистон Республикаси Бош вазири тасдиқланди
Мамлакатимиз Конституциясининг 98-моддасига асосан Ўзбекистон Республикаси Бош вазири номзоди Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига сайловда энг кўп депутатлик ўринларини қўлга киритган сиёсий партия томонидан ёки тенг миқдордаги энг кўп депутатлик ўринларига сазовор бўлган бир неча сиёсий партия томонидан таклиф этилади.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси сайловда 53 нафар депутатлик ўрнини эгаллаган эди. Партиянинг яқинда бўлиб ўтган Сиёсий кенгаши мажлисида Бош вазир номзоди кўриб чиқилди ва Президентга тақдим этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис кўриб чиқиши учун Ўзбекистон Республикаси Бош вазири лавозимига Абдулла Арипов номзодини тавсия этди.
Абдулла Арипов қўшма мажлисда Вазирлар Маҳкамасининг яқин ва ўрта истиқболга мўлжалланган Ҳаракат дастури ҳақида нутқ сўзлади.
Мажлисда сўзга чиққанлар Президент маърузасида баён этилган устувор йўналишларни қўллаб-қувватлаб, ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар ҳамда Бош вазир лавозимига тавсия этилган номзодни маъқулладилар.
Олий Мажлис палаталари Абдулла Ариповни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири лавозимига тасдиқлаш тўғрисида қарор қабул қилди.

Утвержден Премьер-министр Республики Узбекистан
В соответствии со статьей 98 Конституции нашей страны кандидатура Премьер-министра Республики Узбекистан предлагается политической партией, набравшей наибольшее количество депутатских мест на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан, или несколькими политическими партиями, получившими равное наибольшее количество депутатских мест.
По итогам состоявшихся выборов наибольшее число депутатских мест - 53 мандата - получило Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана. На прошедшем недавно заседании Политического совета партии была утверждена и представлена Президенту кандидатура на должность Премьер-министра.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев представил на рассмотрение Олий Мажлиса кандидатуру Абдуллы Арипова на должность Премьер-министра Республики Узбекистан.
На совместном заседании Абдулла Арипов выступил с речью о Программе действий Кабинета Министров на ближайшую и среднесрочную перспективу.
Выступившие на заседании высказали свои мнения, поддержав изложенные в докладе Президента приоритетные задачи, и одобрили предложенную кандидатуру на должность Премьер-министра.
Палаты Олий Мажлиса приняли постановление об утверждении Абдуллы Арипова на должность Премьер-министра Республики Узбекистан.