Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Президент Имомали Раҳмоннинг таклифига биноан 9 март куни давлат ташрифи билан Тожикистон Республикасига келди.
Душанбе халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон кутиб олди.
Ўзбекистон Президенти шарафига бутун шаҳар бўйлаб давлатимиз байроғи кўтарилган. Кўчаларга чиққан минглаб тожикистонликларнинг юз-кўзидаги ҳурсандчилик ушбу ташриф улар учун орзиқиб кутилган воқеа эканидан далолат беради.
Дарҳақиқат, ўзаро муносабатлар тарихида бу Ўзбекистон Президентининг Тожикистонга илк давлат ташрифидир. Томонлар ушбу музокараларга мамлакатларимиз ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, уни амалий мазмун билан бойитиш учун имконият сифатида қарамоқда.
Аввал хабар қилинганидек, олий даражадаги музокараларда турли соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама этилади, томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик масалалар кўриб чиқилади.
Турли соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш, икки мамлакат халқига қулайликлар яратишга қаратилган тарихий ҳужжатлар имзоланади.
Ташриф доирасида бизнес-форум ва Ўзбекистон миллий саноат кўргазмаси, икки мамлакат санъат усталари иштирокида концерт ташкил этилади.

President Shavkat Mirziyoyev has arrived in Tajikistan
On March 9, President Shavkat Mirziyoyev arrived in the Republic of Tajikistan at the invitation of President Emomali Rahmon.
President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon met the President of Uzbekistan at the international airport of Dushanbe.
This was reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan.
The national flag of Uzbekistan is raised in honor of the President of Uzbekistan, throughout the city. Thousands of Tajiks went out into the street, whose joyful faces testify that this visit is a long-awaited event for them.
Indeed, this is the first state visit of the President of Uzbekistan to Tajikistan in the history of bilateral relations. The sides consider these negotiations as an opportunity to raise the cooperation of the two countries to a qualitatively new level, to fill it with concrete content.
As previously reported, the state and prospects of development of bilateral cooperation in various spheres will be discussed during the high-level negotiations, regional and international issues of mutual interest will be considered.
It is planned to adopt historical documents aimed at developing cooperation in various spheres, creating amenities for citizens of the two countries.
Within the framework of the visit, a business forum and the National industrial exhibition of Uzbekistan, a concert with participation of art masters of the two countries will be held.