Markaziy nazorat-taftish komissiyasi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati - O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining Markaziy nazorat-taftish komissiyasi
«Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi» Markaziy nazorat-taftish komissiyasi partiyaning markaziy nazorat organi bo‘lib, partiyaning rahbar va ijroiya organlari, quyi partiya tashkilotlari ustidan Ustav va partiya rahbar organlarining qarorlari bajarilishini hamda ularning moliyaviy-xo‘jalik faoliyatlarini nazorat qiladi.
Markaziy nazorat-taftish komissiyasi S’ezd tomonidan tasdiqlangan nizom va Ustav asosida o‘z faoliyatini olib boradi. Markaziy nazorat-taftish komissiyasi a’zolarining soni S’ezd tomonidan belgilanadi. Markaziy nazorat-taftish komissiyasi a’zolari ochiq ovoz berish yo‘li bilan uch yil muddatga saylanadilar.
Markaziy nazorat taftish komissiyasining tarkibi 9 kishidan iborat. Komissiya raisi – Toshmatov Qobiljon Fattaxоvich - Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash fondi direktori.
Markaziy nazorat-taftish komissiyasi a’zosi bir vaqtning o‘zida partiya Siyosiy Kengashi a’zosi bo‘lishi yoki uning ijro organlarida ishlashi mumkin emas.
Markaziy nazorat-taftish komissiyasi o‘z majlisida komissiya raisi va uning o‘rinbosarini saylaydi.
Markaziy nazorat-taftish komissiyasi majlislarida partiya Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi a’zolari qatnashishlari mumkin.
Markaziy nazorat-taftish komissiyasi vakolatlari:
– partiya rahbar organlari, quyi partiya tashkilotlari va partiya a’zolarining mazkur Ustav, partiya Dasturi, qarorlar va me’yorlarni bajarilishi va rioya etilishi ustidan nazorat o‘rnatadi;
– partiya tuzilmalarining moliyaviy-xo‘jalik faoliyati hamda yillik partiya byudjeti rejasining maqsadli amalga oshirilishi ustidan taftish o‘tkazadi;
– partiya a’zolarining ariza va shikoyatlarini ko‘rib chiqadi;
– partiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahar tashkilotlari, tuman (shahar) bo‘limlarining nazorat-taftish komissiyalari faoliyatini muvofiqlashtiradi.
Markaziy nazorat-taftish komissiyasi mazkur Ustav va S’ezd qarorlaridan kelib chiqadigan boshqa vakolatlarni amalga oshirishi mumkin.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining
VI S’ezdida (2014 yil 31 oktyabr kuni) tasdiqlangan
№ |
Familiyasi, ismi va otasining ismi |
Ish joyi va egallab turgan lavozimi |
1. |
Toshmatov Qobiljon Fattaxоvich |
Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash fondi direktori, O`zLiDeP Markaziy nazorat-taftish komissiyasi raisi |
2. |
Radjapov Nodirbek Muxtorovich |
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Mehnat va ijtimoiy masalalar qo‘mitasi a’zosi |
3. |
Nazirkulov Atxam Axatkulovich |
4. |
Muyatdinov Mahmud Jalelovich |
“O‘zbekinvest” eksport-import milliy sug‘urta kompaniyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali direktori |

Центральная контрольно-ревизионная комиссия Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально – демократической партии Узбекистана
Центральная контрольно-ревизионная комиссия Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально – демократической партии Узбекистана является центральным контролирующим органом партии и осуществляет контроль над руководящими и исполнительными органами партии, низовыми партийными организациями по выполнению требований настоящего Устава и решений руководящих органов партии, а также ревизию их финансово-хозяйственной деятельности.
Центральная контрольно-ревизионная комиссия ведет свою деятельность на основании утвержденного Съездом положения и настоящего Устава. Число членов Центральной контрольно-ревизионной комиссии устанавливается Съездом. Члены Центральной контрольно-ревизионной комиссии избираются путем открытого голосования сроком на три года.
Центральная контрольно-ревизионная комиссия состоит из 9 человек. Председатель Комиссии – Ташматов Кобилжон Фаттахович – депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Член Центральной контрольно-ревизионной комиссии не может одновременно являться членом Политического Совета или работать в его исполнительных органах.
Центральная контрольно-ревизионная комиссия избирает на своем заседании председателя комиссии и его заместителей.
В заседаниях Центральной контрольно-ревизионной комиссии могут участвовать члены Исполнительного комитета Политического Совета.
Полномочия Центральной контрольно-ревизионной комиссии:
- устанавливает контроль над исполнением и соблюдением руководящими органами партии, низовыми партийными организациями и членами партии настоящего Устава, Программы партии, решений и норм;
- проводит ревизию финансово-хозяйственной деятельности партийных структур и целевого осуществления плана годового бюджета партии;
- рассматривает заявления и жалобы членов партии;
- координирует деятельность контрольно-ревизионных комиссий региональных партийных организаций в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте, районных (городских) отделений.
Центральная контрольно-ревизионная комиссия может осуществлять другие полномочия, вытекающие из настоящего Устава и решений Съезда.