“Ishlamagan kunimga soliq to‘lamayman”, deydi O‘zLiDeP sayyor qabulida ishtirok etgan kogonlik yosh tadbirkor
03.03.2018, 15:17
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi va partiya Buxoro viloyat Kengashi xodimlari, Xalq deputatlari viloyat Kengashidagi partiya  deputatlik guruhi a’zolaridan iborat ishchi guruhining sayyor qabullari davom etmoqda. Navbatdagi yuzma-yuz muloqot Kogon shahrida bo‘lib o‘tdi.
– Tadbirkorlik faoliyatimni boshlashda qiyinchiliklarga duch kelgan edim, – deydi Gulshoda Murtazoyeva. – Shu bois ro‘yxatdan o‘tmay tikuv sexi faoliyatini yo‘lga qo‘ygandim. Ammo oradan 2-3 kun o‘tib, soliq idorasi xodimlari faoliyatimni ta’qiqlab qo‘yishdi va menga katta miqdorda jarima solishdi. Faoliyatimni qayta tiklashim uchun jarimani to‘lashim, tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tib, faoliyat ko‘rsatmagan davr uchun ham soliq to‘lashim kerakligi tushuntirildi. Hisoblab qarasam, buning uchun taxminan 2 milliondan ko‘proq mablag‘ talab qilinar ekan. Menda esa buncha mablag‘ yo‘q. Sayyor qabul tashkilotchilaridan mening zararimga hisoblangan jarima miqdorini qayta ko‘rib chiqishlarini so‘rayman.
Mazkur murojaat tuman prokurori B.Yarashev va Xalq deputatlari Kogon shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi tomonidan nazoratga olindi.

“Я не буду платить налог за день, который не работала”, сказала молодая предпринимательница из Кагана в ходе выездного приема УзЛиДеП
06.03.2018, 19:03
Продолжаются выездные приемы рабочей группы в составе работников Исполнительного Комитета Политического Совета УзЛиДеП и Бухарского областного Совета партии, членов депутатской группы партии в областном Кенгаше народных депутатов. Очередной открытый диалог состоялся в городе Кагане.
– При налаживании предпринимательской деятельности я столкнулась с трудностями, – говорит Гулшода Муртазоева. – Поэтому без регистрации наладила деятельность швейного цеха. Однако спустя 2-3 дня работники налоговой инспекции запретили мою деятельность и наложили штраф в большом размере. Мне разъяснили, что для восстановления деятельности я должна уплатить штраф, пройти регистрацию в качестве предпринимателя, также уплатить налог за период, в который я не осуществляла деятельность. Когда я подсчитала, то оказалось, что я должна уплатить примерно более 2 миллионов сумов. У меня таких средств нет. От организаторов выездного приема прошу пересмотреть размер начисленного мне штрафа.
Данное обращение взято под контроль районного прокурора Б.Ярашева и депутатской группы УзЛиДеП в Каганском городском Кенгаше народных депутатов.
Хасан САЛОМОВ,
работник Пресс-службы УзЛиДеП
насиба2018-06-16 15:47:58
Мен 1995 йилда минг бир кийинчилик билан тадбиркорлик фаолиятини йулга куйган эдим. узим филологман. Катор юксак максадларим бор эди. Туман солик идораси рахбарияти ва ходимлари кунора 10 киши булиб кечкурун келишиб, видеокамераларга мени ва фарзандимни олишиб, фаолият юргизишга кескин каршиликлар килишган. Иродам бутунлиги сабаб хаммасига чидаганман. Бирок рухим синган. Кулим ишдан совиган эди. Илтимос, тахририят ходимлари, мен билан богланишингизни илтимос киламан.