“Yashil makon” umummilliy loyihasida deputatlar faollik ko‘rsatmoqda
O’zbekistonda “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilmoqda. Bu bilan joylardagi yashil maydonlarni ko‘paytirish maqsad qilingan. Loyiha doirasida hududlarda ko‘chat ekish, ko‘kalamzorlashtirish va obodonlashtirishga doir tadbirlar belgilangan.
Xorazm viloyatida ham ushbu loyiha asosidagi amaliy ishlar jadal boshlab yuborildi. Mazkur loyihalarda partiya faollari, mahalliy Kengash deputatlari tashabbus ko‘rsatishmoqda.
Hazorasp tumanida ham bu borada ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda. Xalq deputatlari O‘zLiDeP tuman Kengashi deputatlari va partiya faollari "Ming otliqlar" mahallasida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida 100 tubdan ortiq mevali va manzarali ko‘chatlar ekdilar.
Ko‘chat ekish jarayonida hududning tuproq va iqlim sharoitiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Kelgusida tomchilatib sug‘orish orqali ko‘chatlarni parvarishlashni hisobga olgan holda me’yordan ortiqcha suv talab qilmaydigan daraxt turlari tanlab olindi.

Активное участие депутатов в общенациональном проекте “Яшил макон”
В Узбекистане реализуется общенациональный проект “Яшил макон”. Цель проекта – увеличение зеленого пространства на территориях. В рамках проекта намечены посадка деревьев, озеленение и благоустройство территорий.
В соответствии с проектом практическая работа проводится и в Хорезмской области. Инициативу в проводимой работе проявляют активисты партии, депутаты местных кенгашей.
Положительная работа в этом направлении проводится в Хозараспском районе. Депутаты районного кенгаша УзЛиДеП и активисты партии в рамках общенационального проекта “Яшил макон” в махалле "Минг отликлар" посадили более 100 саженцев фруктовых и декоративных деревьев.
При посадке саженцев учитываются почвенные и климатические условия территорий. При посадке отбирались саженцы, не требующие большого объема влаги, так как в дальнейшем уход за деревьями и полив будет проводиться при использовании капельного орошения.