Qishloq xo‘jaligi korxonalarining Yagona elektron axborot ba’zasiga 4,5 mln tomorqa yer egasi haqida ishonchli axborotlar kiritildi
12.09.2018, 19:19
Qishloq xo‘jaligi korxonalarining  Yagona elektron axborot ba’zasiga 4,5 mln tomorqa yer egasi haqida ishonchli axborotlar kiritildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining joriy yil 10 avgustdagi “Qishloq xo‘jaligi korxonalari faoliyatiga zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga  asosan fermer va dehqon xo‘jaliklari hamda qishloq xo‘jaligi korxonalarining Yagona elektron axborot ba’zasi yaratildi. Yangi tizimda 4,5 mln tomorqa yer egasi haqida ishonchli axborotlar kiritildi.
Poytaxtimizda mazkur qaror mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi raisi vazifasini bajaruvchi Aktam Xaitov, O‘zbekiston Respublikasi yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Maqsud Ro‘zmetov, O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi agromonitoring markazi direktori Hikmat Nasrullayev ishtirok etdi.
Tadbirda Yagona elektron axborot ba’zasining qishloq xo‘jaligi korxonalari faoliyatini rivojlantirishdagi ahamiyati, tomarqa yer egalari va fermerlarga yaratadigan qulayliklari muhokama qilindi.

В Единую электронную информационную базу сельскохозяйственных предприятий введены данные о 4,5 миллионах владельцах приусадебных земель
17.09.2018, 10:23
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 августа текущего года о мерах по широкому внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в деятельность сельскохозяйственных предприятий создана Едина электронная информационная база фермерских и дехканских хозяйств и сельскохозяйственных предприятий. В новую систему включены точные данные о 4,5 миллионах владельцах приусадебных земель.
В столице состоялось мероприятие, посвященное суть и значению данного постановления. В нем приняли участие Председатель Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП, исполняющий обязанности председателя Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана Актам Хаитов, заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру Максуд Рузметов, директор Центра агромониторинга при Министерстве сельского хозяйства Узбекистана Хикмат Насруллаев.
В мероприятии обсуждены вопросы о значении единой электронной информационной базы в развитии деятельности сельхозпредприятий, удобствах, создаваемых для владельцев приусадебных земель и фермеров.