O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari xalq manfaatlari yo‘lida
Bugungi kunda O‘zbekiston va Tojikiston munosabatlari siyosiy muloqotni chuqurlashtirish,  savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish,  mintaqalararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirish jarayonlari bilan ajralib turadi. Bizningcha, Markaziy Osiyoda  manfaatlarni  ilgari surish va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha  sa’y-harakatlarni birlashtirish maqsadida mintaqalararo va xalqaro maydonlarda konstruktiv hamkorlikni davom ettirishga bo‘lgan ikki tomononing  ham intilishi yuqori darajada ekanligi juda muhim. Tashqi siyosiy munosabatlarning ushbu omillari Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning  18  aprel kuni Dushanbe shahriga davlat tashrifi chog‘ida o‘z tasdig‘ini topdi.
Tashrif davomida Prezidentlarning siyosiy irodasi va uzoqni ko‘zlab yuritayotgan oqilona siyosati tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik va do‘stona aloqalar  yangi bosqichga ko‘tarildi. Xususan,  tashrif doirasida Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi tarixiy shartnomaning imzolanishi O‘zbekiston va Tojikiston munosabatlarining  sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini bildiradi. Ayni damda, bizningcha, ushbu Shartnomaning imzolanishi ittifoqchilik munosabatlarini amalga oshirish doirasida barcha darajadagi aloqalarning natijakorligini oshirish uchun belgi bo‘lishiga erishish muhim ahamiyatga ega.
Bugungi kunda tovar ayirboshlash hajmi 40 barobar o‘sdi. Qo‘shma korxonalar soni 15 barobar ko‘paydi. Xususan, o‘tgan 2023 yilda O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmi 2022 yilga nisbatan 11, foizga o‘sib, 756,8 mln. dollarni tashkil etdi, jumladan eksport hajmi 15,9 foizga o‘sib, 605,0 mln. dollarni tashkil etdi.
O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi ikki tomonlama savdo Hukumatlararo erkin savdo bitimiga muvofiq, erkin savdo rejimida amalga oshirilmoqda.
O‘zbekistonning Tojikistonga asosiy eksport tovarlari quyidagicha: sanoat tovarlari – 153,7 mln., kimyo mahsulotlari – 90,0 mln., yoqilg‘i, moylash materiallari va shunga o‘xshash mahsulotlar – 74,5 mln., oziq-ovqat mahsulotlari – 51,9 mln., mashina va uskunalar – 45,6 mln., tayyor buyumlar – 35,6 mln., nooziq-ovqat xomashyolar – 5,6 mln., xizmatlar – 111,8 mln.  AQSH dollari.
Tojikiston O‘zbekistondan  quyidagi mahsulotlarni import qiladi: sanoat tovarlari – 56,5 mln., nooziq-ovqat xomashyolar – 47,6 mln., yoqilg‘i, moylash materiallar va shunga o‘xshash mahsulotlar – 19,7 mln., oziq-ovqat mahsulotlari – 4,7 mln.; kimyo mahsulotlari – 3,3 mln.; mashina va uskunalar – 3 mln., tayyor buyumlar – 1,3 mln., xizmatlar – 5,4 mln. AQSH dollari.
Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi tarixiy shartnomaning  imzolanishi mamlakatlarimiz zimmasiga alohida majburiyatlarni yuklaydi, deb hisoblaymiz. Xususan, hukumatlar oldiga tovar ayirboshlashni 2 milliard dollarga yetkazish, shu jumladan, o‘zaro mahsulot yetkazib berish nomenklaturasini kengaytirish, chegaraoldi savdo zonalarini tezkor ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Tashrif arafasida O‘zbekiston – Tojikiston biznes-forumi muvaffaqiyatli o‘tkazilgan bo‘lib, uning yakunida yangi kooperatsiya loyihalari va savdo shartnomalarining katta portfeli shakllantirildi.
Mashinasozlik, elektrotexnika, energetika, konchilik, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik va farmasevtika tarmoqlaridagi o‘zaro manfaatli loyihalar shular jumlasidan.
Tashrif doirasida suvdan foydalanish masalalarida konstruktiv va o‘zaro manfaatli muloqotni davom ettirish masalalari muhokama qilindi.
Prezidentimiz hududlararo hamkorlik uchun katta salohiyatdan samarali foydalanish, tashrif doirasida erishilgan bitim va kelishuvlarni to‘liq amalga oshirish muhimligini qayd etdi.
Transport va tranzit tashishlar sohasidagi hamkorlik strategik yo‘nalish sifatida ko‘rsatib o‘tildi. Prezidentlar bu borada o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirish hamda havo va temir yo‘llari orqali tashishlarni rivojlantirish, tranzit yuk tashishlar hajmini oshirish uchun qulay sharoitlar yaratishni qo‘llab-quvvatladilar.
Umuman, O‘zbekiston Prezidentining  Tojikistonga  davlat tashrifi O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini, eng avvalo, siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda yanada chuqurlashtirish masalalari atroflicha muhokama qilish imkonini berdi.
Tashrif davomida O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning deyarli barcha yo‘nalishlarini qamrab oluvchi 28 ta hujjat imzolandi.
Kyeng ko‘lamli hamkorlikni  yanada rivojlantirish uchun hali ishga solinmagan ulkan salohiyat va katta imkoniyatlar  chegaralari belgilab olindi. Bunda mamlakatlar parlamentlari darajasida aloqalar samaradorligini oshirish  muhimligi alohida o‘rin tutadi. Bu chuqur sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish uchun energetika, elektrotexnika, metallurgiya, qazib chiqarish, to‘qimachilik, farmasevtika, agrosanoat va boshqa tarmoqlarda muhim loyihalarni birgalikda amalga oshirish  uchun qulay huquqiy shart-sharoitlarni yaratishga taalluqlidir.

Отношения Узбекистана и Таджикистана на сегодня характеризуется процессами углубления политического диалога, наращивания торгово-экономического сотрудничества, расширения межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена. Очень важно, на наш взгляд, то, что на самом высоком уровне подтверждается обоюдное стремление и далее продолжать конструктивное сотрудничество в рамках региональных структур и на международных площадках в целях объединения усилий по продвижению интересов и обеспечению устойчивого развития в Центральной Азии.
Данные векторы внешнеполитических отношений нашли свое подтверждение в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по приглашению Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона в город Душанбе 18 апреля этого года.
В ходе этого визита, благодаря твердой политической воле и дальновидной мудрой политике Президентов, многоплановое сотрудничество и дружеские связи наших стран поднялись на новый уровень. Так, в рамках визита состоялось подписание исторического Договора о союзнических отношениях, что символизирует переход на качественно новый этап в узбекско-таджикских взаимосвязях. При этом, на наш взгляд, важно добиться того, чтобы подписание данного Договора стало сигналом для повышения результативности контактов на всех уровнях в рамках реализации потенциала союзнических отношений.
На сегодня, объем товарооборота за последние годы вырос в 40 раз. Количество совместных предприятий увеличилось в 15 раз. В частности, в прошедшем 2023 году по сравнению с 2022 годом объем взаимной торговли между Узбекистаном и Таджикистаном увеличился на 11,8% и составил 756,8 млн. долл., в том числе экспорт вырос на 15,9% до 605,0 млн.
Двусторонняя торговля между Узбекистаном и Таджикистаном осуществляются в режиме свободной торговли в соответствии с межправительственным Соглашением о свободной торговле. Основными позициями экспорта Узбекистана в Таджикистан являются: промышленные товары – 153,7 млн., химическая продукция – 90,0 млн., топливо, смазочные масла и аналогичная продукция – 74,5 млн., продовольственные товары – 51,9 млн., машины и оборудование – 45,6 млн., готовые изделия – 35,6 млн., непродовольственное сырье – 5,6 млн., а также услуги – 111,8 млн. долл. США.
Импорт из Таджикистана в Узбекистан представлен следующей продукцией: промышленные товары – 56,5 млн., непродовольственное сырье – 47,6 млн., топливо, смазочные масла и аналогичная продукция – 19,7 млн., продовольственные товары – 4,7 млн.; химическая продукция – 3,3 млн.; машины и оборудование – 3 млн., готовые изделия – 1,3 млн., а также услуги – 5,4 млн. долл. США.
Считаем, что подписание Договора о союзнических отношениях также накладывает особые обязательства перед странами. Так, перед правительствами поставлена задача по доведению товарооборота до 2 миллиардов долларов, в том числе за счет расширения номенклатуры взаимных поставок, скорейшего запуска приграничных торговых зон.
В частности, перед визитом успешно проведен узбекско-таджикский бизнес-форум, по итогам которого сформирован солидный портфель новых проектов кооперации и торговых контрактов. Среди них взаимовыгодные проекты в сферах машиностроения, электротехники, энергетики, добывающей, сельскохозяйственной, текстильной и фармацевтической отраслях.
В рамках визита обсуждены вопросы продолжения конструктивного и взаимовыгодного диалога по вопросам водопользования. Президент нашей страны отметил важность эффективного использования большого потенциала межрегионального сотрудничества, реализации в полном объеме соглашений и договоренностей, достигнутых в рамках визита.
Стратегическим направлением определено взаимодействие в области транспорта и транзитных перевозок. Президенты выступили за расширение взаимовыгодного сотрудничества в этом направлении и создание благоприятных условий для развития авиаперевозок и железнодорожного сообщения, увеличения объемов транзитных грузоперевозок.
В целом отметим, что государственный визит Президента Узбекистана в Таджикистан позволил предметно обсудить вопросы дальнейшего углубления узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и союзничества, прежде всего в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах. В ходе визита подписано 28 документов, охватывающих практически все направления многогранного узбекско-таджикского сотрудничества.
Очерчены границы большого незадействованного потенциала и возможностей для дальнейшего развития полномасштабного сотрудничества. Здесь особая роль принадлежит и важность повышения эффективности контактов на уровне парламента стран. Это касается формирования благоприятных правовых условий для совместной реализации важных проектов в энергетике, электротехнике, металлургии, добывающей, текстильной, фармацевтической, агропромышленной и других отраслях, что послужит стимулированию развития глубокой промышленной кооперации.