– Prezidentimiz bugun ilk marta mamlakatimiz parlamenti – Oliy Majlisga Murojaatnoma taqdim etdilar. Unda 2017 yil yakunlari hamda 2018 yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari xususida so‘z yuritildi. Quvonchlisi, mazkur videoselektor yig‘ilishda davlatimiz rahbari yangi yilga “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili” deb nom berishni taklif qildilar. Bu nom zamirida biz tadbirkorlarga juda keng imkoniyatlar, imtiyozlar bilan bir qatorda bir qadar mas’uliyat ham turganini his qilmoqdamiz.
1997 yilda tashkil topgan, o‘z ichida mehmonxona xizmati hamda mamlakatimizdagi oyoq kiyimlari ishlab chiqaruvchi esportyor korxonalarga har xil turdagi yelimlarni yetkazib berishga ixtisoslashgan xususiy korxonamiz o‘tgan davr davomida katta natijalarni qo‘lga kiritdi. Ayni kunda mahsulotlarimiz ichki bozordan tashqari xorijning qator davlatlarida ham xaridorgirligi bilan ajralib turibdi. Tadbirkorga, eng avvalo, qulay biznes muhiti kerak. Mana shu qulaylik joriy yilda yuqori pog‘onaga ko‘tarilgan bo‘lsa, 2018 yilda yil nomi ostida yanada yuksak marralarga, samaralarga erishishimizda dasturilamal bo‘lishiga ishonamiz. Ayniqsa, Prezidentimizning o‘z Murojaatnomasida: “...Tadbirkorlarni amalda yetarlicha qo‘llab-quvvatlay olmayotganimiz mening eng katta armonim. Ikki yil ular tekshirilmaydi. Endi ularni tekshirish bilan Prokuraturaning maxsus bo‘limi shug‘ullanadi. Buni shaxsan Prezident nazorat qiladi”, deya barcha ishbilarmonlarni o‘z himoyasi ostiga olganlaridan boshimiz ko‘kka yetdi.
Sanobar NOSIROVA,
Xalq deputatlari Andijon viloyat Kengashi deputati:
– Biz davlat va xalq o‘rtasidagi ishonchli ko‘prik ekanmiz, bizga ishonch bildirganlarning ishonchlarini oqlashimiz shart! Muhtaram yurtboshimiz bugungi Murojaatnomasida aynan mana shu masalaga ham alohida yondashdilar. Prezidentimizning joriy yilning 12 iyuldagi ma’ruzasidan so‘ng, tan olishimiz kerak, faoliyatimiz ancha jonlandi. Aslida bizga mana shunday “dastak” kerak edimi? Deputat, nazarimda, tanqidga qadar yetib bormasligi zarur. Bugun aynan o‘sha ma’ruzadan keyingi olti oylik faoliyatimiz hisob qilinganday bo‘ldi. Bundan buyon bugun yurtboshimiz ta’kidlaganidek, ezgu tashabbuslarni ilgari surishda fidoyi, jonkuyar bo‘lmog‘imiz, asosiysi, birgalikda bir kuch bo‘lib, Vatan ravnaqi, xalq farovonligi yo‘lida harakat qilmog‘imiz shart! Ayniqsa, tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning ishlashi uchun keng imkoniyat yaratib berish, ijro hokimiyati va tadbirkorlik sub’ektlari o‘rtasida muloqot maydonini yaratishga alohida e’tibor qaratishimiz faoliyatimizning bosh mezoniga aylanishi lozim.

Новый год принесет новые возможности для предпринимателей
– Президент нашей страны впервые обратился с Посланием к парламенту нашей страны – Олий Мажлису. В нем говорится об итогах 2017 года и приоритетных направлениях социально-экономического развития в  2018 году. Отрадно, что на данном видеоселекторном совещании глава нашего государства предложил объявить новый год “Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий”. В основе этого названия мы видим широкие возможности для предпринимателей, предоставление ряда льгот.
Наше предприятие, созданное в 1997 году, специализирующееся в сфере гостиничного сервиса, а также на поставке различных видов клея для отечественных предприятий-экспортеров по производству обувной продукции, за прошедший период достигло больших результатов. В настоящее время наша продукция наряду с внутренним также поставляется и на внешний рынки. Для предпринимателя, прежде всего, необходима благоприятная бизнес-среда. Мы верим, что в 2018 году мы сможем достичь еще более высоких рубежей в сфере предпринимательства. Особенно, мы были безмерно рады тому, что Президент нашей страны в своем Послании сказал следующие слова: меня огорчает то, что мы не в достаточной мере поддерживаем предпринимателей. Теперь они не будут проверяться в течение двух лет.  Отныне проверкой их деятельности будет заниматься специальный отдел прокуратуры. Над этим лично будет контролировать  Президент.
Санобар НОСИРОВА,
Депутат Андижанского областного Кенгаша народных депутатов:
– Мы выполняем функцию надежного моста между государством и народом, следовательно мы должны оправдать доверие тех, что выразил нам доверие! Глава нашего государства в своем Послании сделал особый акцент на данный вопрос. Надо признать, что после доклада Президента нашей страны от 12 июля текущего года наша деятельность значительно активизировалась. В действительности, нам нужен был такой “урок”? На мой взгляд, нет, депутат должен не доводить дело до критики. Сегодня будто спустя полгода были подведены итоги нашей деятельности после того доклада. Впредь, как отметил руководитель нашей страны, мы должны быть самоотверженными на пути выдвижения благородных инициатив, основное, действовать сплоченно, осуществлять совместные действия на пути процветания Родины, благополучия народа! Особенно, обращение внимания вопросам поддержки предпринимателей, создания широких возможностей для их работы, организации площадки для диалога между исполнительной властью и субъектами предпринимательства должно стать главным критерием нашей деятельности.