O‘zbekiston – Qatar: o‘zaro munosabatlarda yangi davrni boshlab bergan tarixiy tashrif
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy 5-6 iyun kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ldi.
Ikki davlat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 25 yildan ziyod vaqt o‘tgan bo‘lsa-da ilk bor amalga oshirilgan mazkur davlat tashrifiga keyingi yillarda jadal rivojlanib borayotgan hamkorlik natijasi sifatida alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar tashrifga juda katta tayyorgarlik ko‘rdi, imzolanadigan salmoqli hujjatlar to‘plami tayyorlandi.
Qatar Davlati Amirini 5 iyun kuni Samarqand xalqaro aeroportida davlatimiz rahbari kutib oldi. Oliy martabali mehmonga yuksak hurmat-ehtirom ko‘rsatildi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 6 iyun kuni Samarqand shahrida Qatar rahbarini rasmiy kutib olish marosimidan boshlandi.
Kongress markazi oldidagi maydonda faxriy qorovul saf tortdi.
O‘zbekiston Prezidenti oliy martabali mehmonni samimiy kutib oldi va shohsupaga taklif qildi.
Harbiy orkestr ikki mamlakat madhiyalarini ijro etdi.
Davlat rahbarlari faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiya a’zolarini qutladi.
Shundan so‘ng Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning oliy darajadagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Siyosiy muloqot va madaniy-gumanitar almashinuvni yanada rivojlantirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv avvalida Qatar Amiri davlatimiz rahbariga tashrif bilan kelish taklifi hamda Qatar delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan iliq va samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi.
Diplomatik munosabatlar tarixida birinchisi bo‘lgan ushbu oliy darajadagi tashrif ikki tomonlama hamkorlikda yangi bosqichni boshlab berishi hamda uni keng qamrovli sheriklik darajasiga ko‘tarishga xizmat qilishi qayd etildi.
– Biz Qatarni nafaqat Yaqin Sharq mintaqasida, balki butun arab-musulmon olamida o‘zimizning istiqbolli hamkorimiz sifatida bilamiz. Siz bilan so‘nggi yillardagi muloqotlarimiz bois munosabatlarimizda katta siljish kuzatilmoqda, – dedi davlatimiz rahbari.
Joriy yilda Toshkent shahrida Qatar elchixonasi ochilgani ikki tomonlama hamkorlikni faol ilgari surishda muhim o‘rin tutgani ta’kidlandi. Qatar tomoni Dohada O‘zbekiston elchixonasi ochilishi ushbu jarayonga kuchli sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirdi.
Tomonlar o‘zaro savdo ko‘rsatkichlarini yanada yaxshilash, qo‘shma investitsiya loyihalari va savdo shartnomalarini amalga oshirishga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.
Qatarning yetakchi kompaniyalari energetika, gaz-kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma, logistika, turizm va boshqa tarmoqlarda umumiy qiymati 12 milliard dollardan ziyod yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirishda ishtirok etishi yuzasidan kelishuvga erishildi.
Istiqbolli loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida shu yil sentyabr oyida O‘zbekiston – Qatar investitsiya forumini o‘tkazish hamda qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish mexanizmlarini yaratish masalasini ko‘rib chiqish taklif etildi.
Davlat rahbarlari Markaziy Osiyoni Ko‘rfaz mamlakatlari bilan bog‘laydigan eng qisqa, ishonchli va xavfsiz yo‘laklarni shakllantirish muhimligini qayd etdilar.
Madaniyat, ta’lim va turizm sohalaridagi almashinuvlarni faollashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga, shu jumladan, birgalikda madaniyat kunlari, konsert dasturlari, ko‘rgazmalar, hunarmandchilik va pazandachilik namoyishlarini o‘tkazishga kelishib olindi. Mamlakatlarimiz poytaxtlari o‘rtasida yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilayotgan muntazam aviaqatnovlar ishbilarmonlik aloqalari va o‘zaro sayyohlar oqimining ortishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Global va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Tomonlar Afg‘onistonga nisbatan pragmatik siyosat yuritilishi, mamlakat iqtisodiyotini qo‘llab-quvvatlash va afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatilishi muhimligini ta’kidladilar.
Shu ma’noda, Transafg‘on temir yo‘lini barpo etish bo‘yicha strategik loyihani amalga oshirishni birgalikda ilgari surish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv so‘nggida shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy davlatimiz rahbarini Qatarga tashrif bilan kelishga taklif qildi.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunlangach, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy huzurida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga qaratilgan 15 ta ikki tomonlama hujjatni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Jumladan, quyidagilar qabul qilindi:
– Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
– Ikki tomonlama soliqqa tortishning oldini olish hamda daromad va mulk soliqlarini to‘lashdan bosh tortishni bartaraf qilish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
– Bojxona ishlarida o‘zaro ko‘mak ko‘rsatish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
– Mehnat munosabatlari sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
– Diplomatik pasport egalarini viza talablaridan ozod etish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
– Oliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo memorandum;
– Madaniyat sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo memorandum;
– Savdo sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– O‘simliklar karantini va himoyasi sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– Sport va yoshlar ishlari sohasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– Toshkent va Doha shaharlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum.
Shuningdek, tashqi ishlar va adliya vazirliklari o‘rtasida 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturlari hamda Ustuvor investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun qo‘shma platforma yaratish to‘g‘risida kelishuv imzolandi.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qatar Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy Samarqanddagi Kongress markazi bog‘ida birgalikda daraxt ekdilar.
Bu O‘zbekiston bilan Qatar o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarda yangi bosqich boshlangani va yetakchilarning xalqlarimiz do‘stligini mustahkamlash yo‘lidagi qat’iy intilishi ramzidir.
Shu bilan  Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning O‘zbekistonga davlat tashrifi yakunlandi.

Узбекистан – Катар: исторический визит, открывший новые горизонты сотрудничества
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 5-6 июня Эмир Государства Катар шейх Тамим бин Хамад Аль Тани посетил нашу страну с государственным визитом.
Дипломатические отношения между двумя странами установлены 25 лет назад, но Эмир Катара впервые совершил государственный визит в нашу страну. Это результат активного развития сотрудничества в последние годы. Стороны провели тщательную подготовку к визиту, составлен пакет важных документов для подписания.
В аэропорту города Самарканда 5 июня Эмира Государства Катар встретил лидер Узбекистана.
6 июня в Самарканде основные мероприятия визита начались с церемонии официальной встречи главы Катара.
На площади перед зданием Конгресс-центра был выстроен почетный караул.
Президент Узбекистана тепло встретил высокого гостя и пригласил на подиум.
Военный оркестр исполнил государственные гимны двух стран.
Главы государств обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальной делегации.
После этого в Конгресс-центре города Самарканда состоялись переговоры между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Эмиром Государства Катар шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
Особое внимание было уделено вопросам дальнейшего развития политического диалога и культурно-гуманитарных обменов, наращивания торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия.
В начале встречи Эмир Катара выразил искреннюю признательность главе нашего государства за приглашение, а также теплый и радушный прием, оказываемый катарской делегации.
Подчеркнуто, что первый в истории дипломатических отношений визит на высшем уровне откроет новый этап в двустороннем сотрудничестве и позволит вывести его на уровень всеобъемлющего партнерства.
- Мы рассматриваем Катар как нашего перспективного партнера не только в ближневосточном регионе, но и во всем арабо-мусульманском мире. Благодаря нашим контактам в последние годы произошел настоящий прорыв в двусторонних отношениях, - отметил глава нашего государства.
Подчеркнуто, что открытие в этом году посольства Катара в городе Ташкенте сыграло важную роль в активном продвижении двустороннего взаимодействия.
Катарской стороной выражена уверенность, что мощный импульс этому процессу придаст открытие посольства Узбекистана в Дохе.
Подтверждена готовность к кратному увеличению показателей двусторонней торговли, практической реализации совместных инвестиционных проектов и торговых контрактов.
Достигнута договоренность об участии ведущих катарских компаний в осуществлении крупных инвестиционных проектов в сферах энергетики, газохимической промышленности, сельского хозяйства, инфраструктуры, логистики, туризма и других общей стоимостью свыше 12 миллиардов долларов.
Для поддержки перспективных проектов предложено провести узбекско-катарский инвестиционный форум в сентябре этого года, а также рассмотреть вопрос о создании механизмов финансирования совместных проектов.
Главы государств подчеркнули важность формирования кратчайших, надежных и безопасных транспортно-логистических коридоров, соединяющих Центральную Азию со странами Залива.
Выражена готовность к всемерной поддержке усилий, направленных на активизацию культурных, образовательных и туристических обменов, в том числе путем проведения совместных недель культуры, концертов, экспозиций, ремесленнических и кулинарных выставок. Отмечено, что планируемый запуск регулярных авиарейсов между столицами двух стран будет способствовать росту деловых контактов и увеличению взаимного туристического потока.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам глобальной и региональной повестки. Стороны выступили за выстраивание прагматичной политики в отношении Афганистана. Подчеркнута важность поддержки экономики страны и оказания гуманитарной помощи афганскому народу.
В этом контексте рассмотрены перспективы совместного продвижения реализации стратегического проекта по созданию Трансафганского железнодорожного коридора.
В завершение шейх Тамим бин Хамад Аль Тани пригласил главу нашего государства совершить визит в Катар.
По завершении переговоров на высшем уровне в присутствии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Эмира Государства Катар шейха Тамима бин Хамада Аль Тани состоялась церемония подписания 15 двусторонних документов, направленных на дальнейшее развитие и углубление торгово-экономического, инвестиционного, культурно-гуманитарного и других сфер сотрудничества.
В частности, приняты:
– Соглашение между правительствами о взаимном поощрении и защите инвестиций;
– Соглашение между правительствами об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доходы и имущество;
– Соглашение между правительствами о взаимной помощи в таможенных делах;
– Соглашение между правительствами о сотрудничестве в сфере трудовых отношений;
– Соглашение между правительствами об освобождении от визовых требований владельцев дипломатических паспортов;
– Меморандум между правительствами о сотрудничестве в сфере высшего образования и научных исследований;
– Меморандум между правительствами о сотрудничестве в сфере культуры;
– Меморандум о торговом сотрудничестве;
– Меморандум о сотрудничестве в области сельского хозяйства и продовольственной безопасности;
– Меморандум о сотрудничестве в области защиты и карантина растений;
– Меморандум о сотрудничестве в области спорта и поддержки молодежи;
– Меморандум о сотрудничестве между городом Ташкентом и городом Дохой.
Также подписаны программы сотрудничества по линии министерств иностранных дел и юстиции на 2023-2025 годы, а также Договоренность о создании совместной платформы для финансирования приоритетных инвестиционных проектов.
После этого Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани высадили дерево в парке самаркандского Конгресс-центра.
Церемония стала символом начала нового этапа в узбекско-катарских многоплановых отношениях и приверженности лидеров укреплению дружбы между народами наших стран.
На этом государственный визит Эмира Государства Катар шейха Тамима бин Хамада Аль Тани в Узбекистан завершился.