O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga chiqdi
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Vazirlar kengashi Raisi Jorja Meloni ikki mamlakat o‘rtasida Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Yetakchilar huzurida ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan 11 davlatlararo, hukumatlararo va idoralararo hujjatlarni almashish marosimi ham bo‘ldi. Huquqiy masalalarda, sanoat mulki va qishloq xo‘jaligi sohalarida hamkorlik qilish to‘g‘risidagi bitimlar shular jumlasidan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Madaniy meros agentligi bilan Italiya savdo agentligi o‘rtasida restavratsiya sohasida, O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish fondi va Italiya Respublikasi madaniyat vazirligi o‘rtasida madaniyat sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlar, tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2023-2024-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi hamda 2026-yilga qadar madaniy almashinuvlar dasturi qabul qilindi.

Collaboration between Uzbekistan and Italy has reached the level of strategic partnership
Following the talks, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Council of Ministers of Italy Giorgia Meloni adopted a Joint Declaration on establishing a strategic partnership between the two countries.
In the presence of the two countries’ leaders, a ceremony was also held to exchange ten intergovernmental and interdepartmental documents to deepen multifaceted interaction. Among them are agreements on mutual encouragement and protection of investments, on cooperation on legal issues, in industrial property and agriculture.
Memorandums of cooperation were also adopted between the Cultural Heritage Agency of the Republic of Uzbekistan and the Italian Trade Agency on restoration, the Art and Culture Development Foundation of Uzbekistan and the Ministry of Culture of the Italian Republic on cooperation in culture, partnership programs between the ministries of foreign affairs for 2023-2024 and cultural exchange for the period until 2026.