O‘zbekiston Respublikasining saylangan Prezidenti o‘z lavozimiga kirishdi
14-iyul kuni Toshkentda, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senatining qo‘shma majlisida, O‘zbekiston Respublikasining saylangan Prezidenti o‘z lavozimiga kirishishiga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Unda deputat va senatorlar, davlat tashkilotlari rahbarlari, diplomatik korpus va jamoatchilik vakillari, mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Marosimni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi Z.Nizomxo‘jayev ochib, Prezident saylovi yangilangan Konstitutsiyamiz va demokratik tamoyillar asosida, siyosiy faollik muhitida o‘tganini ta’kidladi. Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan nomzod Shavkat Miromonovich Mirziyoyev saylovchilarning 87,05 foiz ovozi bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylanganini qayd etdi. Shu munosabat bilan Shavkat Mirziyoyevni qizg‘in tabriklab, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti guvohnomasini topshirdi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz Konstitutsiyasiga muvofiq, O‘zbekiston xalqiga sadoqat bilan xizmat qilishga, respublikaning Konstitutsiyasi va qonunlariga qat’iy rioya etishga, fuqarolarning huquqlari va erkinliklariga kafolat berishga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti zimmasiga yuklatilgan vazifalarni vijdonan bajarishga tantanali qasamyod qildi.
Marosimda davlatimiz rahbari nutq so‘zladi.
– Bugun yelkamga qanday ulug‘vor mas’uliyat olayotganimni, Vatanimiz mustaqilligi, 36 milliondan ziyod aziz xalqimning tinchligi va farovonligi uchun shaxsan javobgar ekanimni yurak-yuragimdan his etib turibman. Mana shunday yuksak ishonch uchun, hurmat va e’tibor uchun ko‘pmillatli, mard va donishmand xalqimizga farzandlik mehri va sadoqati bilan ta’zim qilaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston yangi davrga qadam qo‘yayotgani, u siyosiy, iqtisodiy-ijtimoiy, madaniy-gumanitar sohalarda tub burilish va ulkan o‘zgarishlar davri bo‘lajagi ta’kidlandi. Buning uchun yangi g‘oya va tashabbuslar, avvalgidan-da ko‘proq g‘ayrat va shijoat bilan ishlash kerak.
Dunyodagi ziddiyatlar iqtisodiyot uchun muammolar keltirib chiqarmoqda. Iqlim o‘zgarishi, tabiiy boyliklar va suv resurslarining tobora taqchil bo‘lib borayotgani ham barqaror rivojlanishga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Mana shunday og‘ir va tahlikali vaziyatda xalqimiz manfaatlariga javob beradigan yagona to‘g‘ri yo‘lni – samarali ichki va tashqi siyosat yo‘lini aniq belgilab olish va uni qat’iy amalga oshirish lozimligi ta’kidlandi.
Prezident shu boradagi kelgusi yetti yilga mo‘ljallangan strategik maqsadlarni ko‘rsatib o‘tdi. Qisqa qilib aytganda, bular – qonunchilik va ijro hokimiyatini takomillashtirish, ixcham va samarali boshqaruv tizimini tashkil etish, ijtimoiy soha va xizmatlarni rivojlantirish, tadbirkorlikka imkoniyatlarni kengaytirish, ish o‘rinlari va aholi daromadlarini ko‘paytirish kabilardir.
Iqtisodiyot sohasida “yashil iqtisodiyot”, “yashil energiya” tamoyillari yanada keng joriy etiladi. Investitsiyalar jalb qilish ko‘paytiriladi. Sanoat rivojlantiriladi. 2030 yilgacha mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti hajmini 160 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida yoshlarga alohida murojaat qildi.
– Aziz o‘g‘il-qizlarim, bugun tarixning o‘zi, zamonning o‘zi sizlarning oldingizda beqiyos imkoniyatlar ochmoqda. Sizlar O‘zbekiston tarixiga oltin harflar bilan yoziladigan buyuk ishlarni amalga oshirishga qodirsiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekistonning eng katta kuchi ahil oila bo‘lib yashayotgan ko‘pmillatli xalqi ekani, yurtimiz bundan buyon ham chinakam insonparvarlik va bag‘rikenglik diyori bo‘lib qolishi ta’kidlandi.
Chuqur o‘ylangan tashqi siyosat va iqtisodiy diplomatiya borasidagi harakatlar izchil davom ettiriladi. Avvalo, mintaqamiz mamlakatlari, hamkor davlatlar, xalqaro tashkilotlar bilan aloqalar yangi bosqichga ko‘tariladi. Ekologiya va atrof-muhitni asrash, suv taqchilligining oldini olish ham dolzarb vazifa bo‘ladi.
Prezident bu galgi nutqida turli ko‘rsatkichlarga ko‘p to‘xtalmadi, iqtisodiy raqamlarni keltirmadi. Eng katta yutuq xalqimizning dunyoqarashi yuksalgani, odamlar katta maqsadlarga intilib, ertangi kunga ishonch bilan yashayotgani deya ta’kidlandi.
O‘zini o‘zgartira olgan xalq, hech shubhasiz, hayotni, ijtimoiy muhitni ham o‘zgartira oladi, o‘z murod-maqsadlariga albatta yetadi.
– Mana shunday ulug‘ e’tiqod bilan yashayotgan xalqqa rahbar bo‘lib, uni yorug‘ manzillar sari boshlash men uchun ulkan baxt, ulkan sharafdir.
Hayotimning ma’no-mazmuniga aylangan buyuk maqsad – Yangi O‘zbekistonni, Uchinchi Renessans poydevorini barpo etish yo‘lida sizlar bilan, butun xalqimiz bilan birga tinimsiz ishlashga, bor kuch-g‘ayratim, bilim va salohiyatimni safarbar etishga tayyorman, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz madhiyasi ijro etildi.
Markaziy Osiyo iqtisodiyoti – global ahamiyatga molik o‘zaro bog‘liqlik markazi
27.11.2023, 09:22
O‘zbekiston Prezidenti Turkiy davlatlar tashkiloti sammitida muhim tashabbuslarni ilgari surdi
06.11.2023, 10:30
O‘zbekiston – Fransiya: qat’iy ishonch va azaliy do‘stlikka asoslangan munosabatlar strategik sheriklik darajasida davom etadi

14 июля в Ташкенте, на совместном заседании Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, состоялась торжественная церемония вступления в должность избранного Президента Республики Узбекистан.
В церемонии приняли участие депутаты и сенаторы, руководители государственных организаций, представители дипломатического корпуса и общественности, работники отечественных и зарубежных средств массовой информации.
Церемонию открыл председатель Центральной избирательной комиссии З.Низамходжаев. Он отметил, что состоявшиеся президентские выборы прошли в соответствии обновленной Конституцией и демократическими принципами, в обстановке политической активности. По итогам голосования на пост Президента Республики Узбекистан избран кандидат от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Миромонович Мирзиёев, набравший 87,05 процента голосов избирателей. Председатель Центризбиркома поздравил Шавката Мирзиёева и вручил ему удостоверение Президента Республики Узбекистан.
В соответствии с Конституцией Республики Узбекистан, Шавкат Мирзиёев принес присягу: «Торжественно клянусь верно служить народу Узбекистана, строго следовать Конституции и законам республики, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на Президента Республики Узбекистан обязанности».
Затем Президент Шавкат Мирзиёев выступил с инаугурационной речью.
– Я всем сердцем, всей душой ощущаю, какую огромную личную ответственность беру на себя сегодня за обеспечение независимости Узбекистана, мирной и благополучной жизни нашего более чем 36-миллионного народа. С сыновней любовью и преданностью низко кланяюсь нашему многонациональному, мужественному и мудрому народу за это высокое доверие, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что Узбекистан вступает в новую эпоху. Предстоящий период станет для нашей страны временем глубоких, переломных изменений и огромных преобразований в политической, социально-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Новому времени нужны новые идеи и инициативы, новые результаты.
Продолжающиеся в разных регионах конфликты порождают новые проблемы Глобальные изменения климата и растущий дефицит природных, в том числе водных, ресурсов также оказывают сильное негативное воздействие на устойчивое развитие. В такой сложной и тревожной обстановке мы должны четко определить единственно правильный для страны путь эффективной внутренней и внешней политики, отвечающей интересам нашего народа, и твердо следовать этому курсу на практике, подчеркнул Президент.
Глава государства обозначил стратегические цели на следующие семь лет. Это – совершенствование законодательной и исполнительной власти, создание компактной и эффективной системы управления, развитие социальной сферы, расширение возможностей для предпринимательства, увеличение рабочих мест и доходов населения.
Будут шире внедрены принципы «зеленой» экономики и «зеленой» энергии. В несколько раз увеличатся объемы инвестиций в экономику страны. Поставлена важная цель – к 2030 году довести объем валового внутреннего продукта до 160 миллиардов долларов.
В ходе своего выступления глава государства обратился к молодежи.
– Дорогие мои сыновья и дочери, сегодня сама история, само время открывает перед вами беспрецедентные возможности. Вы способны на великие дела, которые золотыми буквами будут вписаны в историю Узбекистана, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что Узбекистан силен своим многонациональным народом, живущим единой и дружной семьей. Наша страна и впредь останется пространством гуманизма и толерантности.
Шавкат Мирзиёев заявил о последовательном продолжении глубоко продуманной внешней политики и экономической дипломатии. Главной целью будет дальнейшее укрепление отношений с государствами нашего региона, поднятию на новый уровень сотрудничества с зарубежными партнерами и международными организациями. Актуальной задачей останется решение проблем экологии и охраны окружающей среды, дефицита водных ресурсов.
Большой акцент в своем выступлении Президент сделал не на различных цифрах и экономических показателях, а на самом большом достижении нашей страны: изменилось сознание и мировоззрение людей, в их сердцах укрепилась уверенность в себе и в завтрашнем дне.
Народ, способный изменить себя, несомненно, способен изменить свою жизнь и социальную среду, и он обязательно достигнет своих благородных целей.
– Для меня большое счастье и огромная честь служить родному народу на пути к новым рубежам, славному будущему. Вместе с вами, со всеми соотечественниками я готов неустанно работать во имя достижения великой цели, ставшей смыслом моей жизни – построить Новый Узбекистан, фундамент Третьего Ренессанса, направив на это все свои силы и знания, опыт и потенциал, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Прозвучал государственный гимн.
На этом совместное заседание Законодательный палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершилось.