O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, yirik loyihalar bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 13 aprel kuni Sirdaryo viloyatiga tashrif buyurdi.
Mustaqillik yillarida viloyat har tomonlama rivojlandi, uning shahar va qishloqlari obod bo‘lib, aholining turmush farovonligi oshdi. Hududda amalga oshirilayotgan izchil islohotlar samarasida qurilish, qishloq xo‘jaligi tarmoqlarida, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, ijtimoiy sohalarni rivojlantirishda salmoqli natijalarga erishilmoqda.
Prezidentimiz o‘tgan yilning 17 may kuni viloyatga tashrif buyurib, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish jarayoni bilan tanishgan edi. O‘tgan vaqt mobaynida viloyatda ulkan ishlar amalga oshirildi.
Viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish Dasturi doirasida 2017 yil yakuniga ko‘ra, umumiy qiymati 507 milliard 200 million so‘m investitsiyalarning o‘zlashtirilishi hisobiga 1 ming 108 katta va kichik loyihalar doirasida yangi quvvatlar ishga tushirilib, 6 ming 200 yangi ish o‘rinlari tashkil etildi.
Viloyatda faoliyat yuritayotgan 7 mingdan ortiq tadbirkor va xususiy biznes subyektlari faoliyatini yanada rivojlantirish maqsadida “Tadbirkorlikka ko‘maklashish markazi” direksiyasi tashkil etildi. Sirdaryo tumani “Malek” suv iste’molchilari uyushmasi hududida 10 ming bosh zotli echki boqishga, sutni qayta ishlash va maxsus yem ishlab chiqarishga mo‘ljallangan yirik loyiha amalga oshirilmoqda. Loyihaning ilk bosqichi joriy yilda to‘liq amalga oshadi. Bu yerda oyiga 614 tonna sut yetishtirilib, undan 120 tonna pishloq va 98 tonna brinza jami 5,6 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqariladi. Bugungi kunda qo‘shma korxonada 20 nafar sirdaryolik yoshlar ish bilan ta’minlangan. Loyiha to‘liq amalga oshirilgach 100 yangi ish o‘rni barpo etiladi.
Sirdaryo tumanida “Sirdaryo Golden Fruits” MChJ tomonidan qiymati 6,8 million dollar bo‘lgan polietilen qop ishlab chiqarish va sovutgichli sig‘im tashkil etish loyihasi amalga oshirildi. Bu yerda, yiliga 1 million dona polietilen qop ishlab chiqarish quvvatiga ega korxona ishga tushirilib, 25 yangi ish o‘rni yaratildi.
“Yangiyer kichik sanoat zonasi” hududida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 136 loyiha bo‘yicha "Yo‘l xaritasi" ishlab chiqilib, shu asosda qiymati 737,4 milliard so‘m hamda 31,3 million dollarlik 78 loyiha ishga tushiriladi. Natijada, 2 ming 800 yangi ish o‘rni yaratiladi.
O‘tgan bir yil davomida viloyatda aholi bandligini ta’minlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi. Jumladan, Sirdaryo, Guliston, Sayxunobod va Sardoba tumanlarida ish so‘rab murojaat qilgan 8 ming 400 nafar ishsiz fuqarolarning 5 ming 600 nafari ishga joylashtirildi. 2018 yilda viloyatning barcha shahar va tumanlarida 40 mingdan ziyod fuqaroni jamoat ishlariga jalb etish uchun 19 milliard 800 million so‘m mablag‘ sarflanishi belgilangan.
Prezidentimizning 2017 yil 15 sentabrdagi qaroriga asosan viloyatda “Bek klaster” korxonasi tashkil etildi. Mirzaobod tumanidan 13 ming gektar, Xovos tumanidan 5 ming gektar yer maydoni ajratildi. Paxta yetishtirishning yangicha tizimi joriy etildi. Mazkur korxona tomonidan 165 million AQSh dollar miqdorida xorijiy investitsiyalar jalb qilinishi hamda 30 ming tonna paxta, 80 ming tonna ozuqa ekinlari, 10 ming tonna paxta tolasi, 15 ming tonna urug‘lik chigit, 100 gektar issiqxona tashkil etilishi va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan.
Viloyatda 2017-2018 yillarda 1 ming 820 yangilangan namunaviy loyihalar asosida arzonlashtirilgan uy-joylar qurib bitkazilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, ayni chog‘da, ularning 826 tasi foydalanishga topshirilgan.
Mirzaobod tumanida 2 ming gektar maydonda yangi anorzorlar barpo etilib, bugungi kunda 1 ming 11 gektar maydon fermer xo‘jaliklariga anorzorlar tashkil etish maqsadida ajratib berilgan. Yetishtirilgan mahsulotlar eksportga yo‘naltiriladi.
2017 yilda Investitsiya dasturiga asosan 6 milliard 700 million so‘m mablag‘ o‘zlashtirilib, 7 dona quduq yangidan qazildi, 31 kilometrdan ortiq ichimlik suv tarmog‘i qurildi va 40 qishloq aholisining ichimlik suvi ta’minoti yaxshilandi. Aholini uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlash maqsadida 596 kilometr ziyod uzunlikdagi elektr uzatish tarmoqlari, 386 dona transformator punktlari mukammal ta’mirdan chiqarildi. Aholini tabiiy gaz bilan ta’minlash, suyultirilgan gaz balonlari va ko‘mir yetkazib berishda ham keng qamrovli ishlar amalga oshirildi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi amalga oshirilayotgan “Obod qishloq” dasturi asosida Xovos tumanidagi Xovosobod qishlog‘i namunali qishloqqa aylantirilib, odamlarga munosib turmush sharoiti yaratildi.
Prezidentimizning navbatdagi tashrifi davomida ham viloyatni yanada rivojlantirishga qaratilgan qator loyihalarning amalga oshirilishi, avvalgi tashrifda bergan topshiriqlarning ijrosi, aholining talab-ehtiyojlari bilan bevosita tanishish ko‘zda tutilgan.

Началась поездка Президента Шавката Мирзиёева в Сырдарьинскую область
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с осуществляемой на местах созидательной работой, ходом социально-экономических реформ, крупными проектами, а также диалога с народом 13 апреля прибыл в Сырдарьинскую область.
В годы независимости область всесторонне развивается, благоустраиваются города и села, выросло благополучие населения. В результате последовательных реформ, проводимых в области, ощутимые успехи достигнуты в строительстве, сельскохозяйственных отраслях, развитии малого бизнеса и частного предпринимательства, социальной сфере.
17 мая прошлого года Президент во время поездки по области ознакомился с ходом социально-экономического развития. За истекшее время в области проведена масштабная работа.
В рамках программы социально-экономического развития области по итогам 2017 года за счет освоения инвестиций на общую сумму 507 миллиардов 200 миллионов сумов в рамках 1 тысячи 108 малых и больших проектов были введены в эксплуатацию новые мощности, создано 6 тысяч 200 новых рабочих мест.
С целью развития деятельности субъектов предпринимательства и частного бизнеса, которых в области более 7 тысяч, организована дирекция "Центр содействия предпринимательству". На территории ассоциации водопользователей "Малек" Сырдарьинского района осуществляется крупный проект по содержанию 10 тысяч голов породистых коз, переработке молока и производству специализированных кормов. Первоначальный этап проекта будет полностью реализован в нынешнем году. Здесь будет ежемесячно производиться 614 тонн молока, из которого будет выработано 120 тонн сыра и 98 тонн брынзы, всего продукции на 5,6 миллиарда сумов. На сегодняшний день на совместном предприятии обеспечены работой 20 молодых сырдарьинцев. Когда проект полностью заработает, будет создано еще 100 новых рабочих мест.
В Сырдарьинском районе ООО "Sirdaryo Golden Fruits" осуществило проект на сумму 6,8 миллиона долларов по выпуску полиэтиленовых мешков. Здесь введено в строй предприятие, выпускающее в год 1 миллион штук полиэтиленовых мешков, создано 25 новых рабочих мест.
На территории малой промышленной зоны "Янгиер" запланировано реализовать 136 проектов, на их основе будут запущены 78 проектов на сумму 737,4 миллиарда сумов и 31,3 миллиона долларов. В результате будет создано 2800 новых рабочих мест.
За один только прошлый год в области была проделана ощутимая работа по трудоустройству населения. В частности, из 8400 жителей Сырдарьинского, Гулистанского, Сайхунабадского, Сардобинского районов, обратившихся за работой, были трудоустроены 5600 человек. В 2018 году предусмотрено направить 19 миллиардов 800 миллионов сумов на привлечение более 40 тысяч граждан из городов и районов области к общественным работам.
Согласно постановлению Президента от 15 сентября 2017 года в области было организовано предприятие "Бек кластер". Ему выделено из земель Мирзаабадского района - 13 тысяч гектаров, из земель Хавастского района - 5 тысяч гектаров. Внедрена совершенно новая система производства хлопка. Предприятием запланировано освоить зарубежных инвестиций на сумму 165 миллионов долларов США и вырастить 30 тысяч тонн хлопка, 80 тысяч тонн кормовых культур, заготовить 10 тысяч тонн хлопкового волокна, 15 тысяч тонн семян хлопчатника, а также организовать теплицы на 100 гектарах.
В 2017-2018 годах в области предусмотрено строительство по обновленным типовым проектам 1820 единиц доступного жилья. На сегодняшний день 826 домов сданы в эксплуатацию.
В Мирзаабадском районе на площади 2 гектара разбиты гранатовые сады, на сегодняшний день 1011 гектаров земли выделено фермерским хозяйствам для выращивания гранатов. Урожай будет направлен на экспорт.
В 2017 году на основе инвестиционной программы освоено 6 миллиардов 700 миллионов сумов средств: вырыты 7 новых колодцев, проложен 31 километр труб для подачи питьевой воды, улучшилось питьевое водоснабжение населения 40 сел. Для бесперебойного обеспечения населения электроэнергией полностью отремонтированы 596 километров линий электропередач, 386 трансформаторных пунктов. Также осуществлялась широкомасштабная работа по обеспечению населения природным газом, сжиженным газом в баллонах, углем.
На основе программы "Обод кишлок", осуществляемой по инициативе главы нашего государства, село Хавособод Хавастского района превращено в образцовый населенный пункт, здесь для людей созданы достойные условия жизни.
В ходе очередной поездки Президента в область предусмотрено ознакомление с рядом проектов, направленных на развитие области, ходом исполнения поручений, данных во время прошлого визита, непосредственное ознакомление с нуждами и запросами населения.