Odamlarning og‘irini yengil qilish, barchasohalarda adolatni ta’minlash – asosiy vazifamiz
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, ijtimoiy-iqtisodiy sohalardagi islohotlarning borishi, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 2-3 may kunlari Namangan viloyatida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari tashrifning ikkinchi kuni To‘raqo‘rg‘on tumanidagi Is’hoqxon To‘ra Ibrat memorial majmuasida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
O‘zbekiston zamini dunyo tamadduni va ilm-fani rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan ulug‘ allomalar, aziz-avliyolar yurti sifatida shuhrat qozongan. Ajdodlarimiz bebaho merosini ilmiy asosda chuqur o‘rganish, qadamjolarini obod maskanga aylantirish doimiy e’tiborda.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 2-noyabr kuni Namangan viloyati saylovchilari bilan uchrashuvda Is’hoqxon Ibrat bog‘i va yodgorlik majmuasini barpo qilish, “Ibrat maktabi”ni tashkil etish tashabbusini ilgari surgan edi.
6.jpg
10.jpg
Qayd etish joizki, XIX asrda To‘raqo‘rg‘on zaminida tug‘ilib o‘sgan Ibrat arab, fors, rus, hind, urdu, ingliz, fransuz tillarini yaxshi bilgan. Qadimiy finikiya, yahudiy, suriya, yunon yozuvlarini o‘rgangan. Serqirra ijodkor sifatida “Lug‘ati sitta al-sina” (“Olti tilli lug‘at”), “Jome’ ul-xutut” (“Xatlar majmui”), “Tarixi Farg‘ona”, “Tarixi madaniyat” , “Mezon uz-zamon” (“Zamon tarozusi”), “San’ati Ibrat, qalami Mirrajab Bandiy” kabi o‘ndan ortiq tilshunoslikka oid, ilmiy-tarixiy hamda ma’rifiy asarlar yaratgan. Ibrat domla 1886 yildayoq eski maktablarga nisbatan birmuncha ilg‘or bo‘lgan maktab ochgan. 1907-yilda esa yangi “usuli savtiya” maktabini tashkil etib, qishloq bolalarini o‘qitgan.
Ibrat o‘lkamizdagi ilk matbaachilardan biri sifatida 1908-yil Orenburg shahridan litografik mashina xarid qilib, uni Orenburgdan Qo‘qongacha poyezdda, Qo‘qondan To‘raqo‘rg‘onga tuyalarga ortib, katta mashaqqatlar bilan olib kelgan va o‘z hovlisida “Is’hoqiya bosmaxonasi”ni tashkil qilgan. Bu bosmaxona o‘tgan asrning 60-yillarigacha faoliyat ko‘rsatib kelgan va u yerda turli ilmiy-ma’rifiy kitob va risolalar, milliy gazetalar chop etilgan, ularni tarqatish uchun Farg‘ona vodiysi bo‘ylab o‘nlab kitob do‘konlari tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari o‘tgan yil iyul oyida Namangan viloyatiga tashrifi doirasida ushbu kompleksda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishgan, uni mazmun jihatidan takomillashtirish, til o‘rgatish bo‘yicha maxsus maktabni Namangan davlat universiteti qoshida tashkil etish, bu yerda Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti hamda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti bilan hamkorlikda xorijiy tillarni chuqurlashtirilgan tarzda o‘rgatish zarurligini ta’kidlagan edi. O‘qituvchi va o‘quvchilarga zarur sharoitlar yaratish, majmua atrofini obodonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
O‘tgan vaqt mobaynida ikki gektardan ziyod maydonni egallagan memorial majmuada keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. Loyiha qiymati 13 milliard so‘mdan ziyod majmua bog‘-xiyobon, uning o‘rtasida Is’hoqxon to‘ra Ibrat haykali, milliy uslubdagi ayvon, bosmaxona, musiqali favvora, chet tillarni o‘qitishga ixtisoslashtirilgan 400 o‘rinli maktab-internat va tarixiy-me’moriy obidada barpo etilgan muzeyni o‘z ichiga oladi.
Prezidentimiz Is’hoqxon Ibrat nomidagi xorijiy tillarga ixtisoslashgan maktab-internatda bo‘ldi, o‘qituvchi va o‘quvchilar bilan suhbatlashdi.
12.jpg
13.jpg
18.jpg
– Ibrat domlaning el-yurtimiz taraqqiyoti yo‘lidagi fidokorona xizmatlari nafaqat o‘z davrida, balki bugungi kunda ham barchamiz uchun haqiqiy ibrat namunasi bo‘lib qolmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Yoshlarimiz shunga munosib, yurt koriga yaraydigan insonlar bo‘lib voyaga yetishi kerak. Bu maktabga nafaqat Namangan viloyati, balki mamlakatimizning barcha hududlaridan eng iqtidorli yoshlar o‘qishga qabul qilinadi.
Xorijiy tillar bo‘yicha ilmiy ishlar qilish, til o‘rgatish metodologiyasini takomillashtirish, maktab-internatda darslarni shu asosda olib borish kerakligi qayd etildi.
Prezidentimiz Ibrat maktabini a’lo baholarga bitirgan o‘g‘il-qizlarni oliy o‘quv yurtlariga imtihonsiz qabul qilish va grant asosida o‘qitish bo‘yicha topshiriq berdi.
Shavkat Mirziyoyev majmuaga uyg‘un tarzda Kosonsoy soyining ikki qirg‘og‘ida bunyod etilgan xiyobonni ko‘zdan kechirdi. Bu yerda qurilayotgan uy-joylar, savdo shoxobchalari, ko‘ngilochar maskanlar, sayr yo‘laklari va boshqa infratuzilma obyektlari qurilishini yanada takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Is’hoqxon Ibrat muzeyi bilan tanishuv asnosida Prezidentimiz viloyat ziyolilari, nuroniylar bilan muloqot qildi. Ular davlatimiz rahbariga buyuk ajdodlarimiz xotirasini abadiylashtirish masalasiga alohida e’tibor qaratayotgani uchun minnatdorlik izhor etdi.
Mamlakatimizda maktabgacha ta’lim muassasalari faoliyatini takomillashtirish, bolalarni maktabga tayyorlashga alohida e’tibor qaratib kelinmoqda. Davlatimiz rahbari hududlarga tashrifi chog‘ida shunday muassasalar faoliyati bilan tanishmoqda. Bu bejiz emas. Mutaxassislar fikricha, o‘quvchilarning fanlarni qanchalik puxta o‘zlashtirishi bog‘chada olgan bilimiga bog‘liq.
Bu borada Namangan viloyatida ham keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz ko‘rsatmalari asosida To‘raqo‘rg‘on tumani “Yangiobod” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida 2 milliard 250 million so‘m evaziga 10-maktabgacha ta’lim muassasasi barpo etildi. Is’hoqxon Ibrat majmuasi yonida joylashgan ushbu bog‘chada bolajonlar ta’lim-tarbiya olishi uchun barcha sharoit yaratilgan. Joriy yilda bog‘chaga 200 bolani qabul qilish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga bog‘chada o‘tkazilayotgan mashg‘ulotlar jarayoni, yaratilgan sharoitlar haqida ma’lumot berildi.
Shavkat Mirziyoyev Namangan shahar davlat xizmatlari markazida bo‘ldi. Markazga “Karbonam” MCHJ tasarrufidagi foydalanilmay turgan to‘rt qavatli bino ajratilgan. 15 milliard so‘mdan ziyod mablag‘ evaziga rekonstruksiya va jihozlash ishlari amalga oshirildi.
Markazda elektron navbat tizimi joriy etilgan bo‘lib, kuniga 800 dan ortiq jismoniy va yuridik shaxslarga 50 dan ziyod davlat xizmatlari ko‘rsatiladi. Bu yerda Xalq qabulxonasi, notarial idora, FHDYO, pasport bo‘limlari, sug‘urta, kadastr, haydovchilik guvohnomasini almashtirish xizmatlari, bank shoxobchasi joylashgan. Tez tibbiy yordam xizmati, bolalar maydonchasi, kafe tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari markazdagi shart-sharoitlar bilan tanishdi, haydovchilik guvohnomasini berish jarayonini bevosita kuzatdi. Ushbu guvohnomalarga mikrochip o‘rnatilgan bo‘lib, shaxsning pasport ma’lumotlari kiritiladi. Pasport bo‘lmaganda shaxsni tasdiqlovchi hujjat o‘rniga o‘tadi.
21.JPG
22.JPG
26.JPG
27.JPG
– Biz bu xizmatni nima uchun tashkil qildik? Adolat buzilmasligi, korrupsiya bo‘lmasligi, odamlar qiynalmasligi uchun, – dedi Prezidentimiz. – Ushbu muassasa davlat xizmatlari markazlari faoliyatini tashkil etishning Namangan tajribasi, odamlar bilan muloqotning yangi namunasi bo‘ladi. Eng katta yutug‘imiz bunday idoralarda endi fuqarolar emas, hujjatlar harakatlanadi.
Muassasaning uchinchi qavatida “Oila” ilmiy-amaliy tadqiqot markazi viloyat bo‘limi hamda Namangan innovatsiya markazi faoliyat ko‘rsatmoqda.
Prezidentimiz xotin-qizlarni o‘ylantirayotgan muammolarni bartaraf etish, ularning manfaatlarini ta’minlash borasida Respublika Xotin-qizlar qo‘mitasi, “Oila” ilmiy-amaliy tadqiqot markazi oldida turgan masalalarga e’tibor qaratdi. Viloyatning har bir tumani kesimida oilalarning ijtimoiy ahvolini o‘rganish va ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqish, xotin-qizlar bandligi, tibbiy madaniyati bo‘yicha tahlillar olib borish zarurligini ta’kidladi.
– Xotin-qizlar qo‘mitalari vakillari endi yig‘ilishma-yig‘ilish yurmaydi, o‘z uchastkasidagi ayollar muammolari bilan shug‘ullanadi. Bu sohadagi eng katta illat – xotin-qizlar qo‘mitalari o‘z ortidan hech kimni ergashtirolmaydi. Bunga barham berilsagina jamiyatimizda ma’naviy muhit o‘zgaradi, xotin-qizlar muammolari kamayadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Xotin-qizlar ishsizligining oldini olish, ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatni, uy-joy sharoitini yaxshilash, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish yuzasidan mutasaddilarga zarur topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari tashrifidan so‘ng “Oila” ilmiy-amaliy tadqiqot markazining Namangan shahar va 11 tuman bo‘limiga “Spark” avtomobillari topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 16-sentyabrdagi “Namangan shahrida zamonaviy madaniyat va istirohat bog‘ini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida ulkan istirohat bog‘i barpo etilmoqda. Mazkur majmuaning tamal toshi Prezidentimizning o‘tgan yil Namangan viloyatiga tashrifi chog‘ida qo‘yilgan edi.
“Namangan istiqlol bog‘i”ni tashkil etish loyihasida mahalliy aholi va viloyat mehmonlari, xususan, yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishga xizmat qiladigan infratuzilma obyektlari ko‘zda tutilgan. 110 gektar maydonni qamrab olgan bog‘da ochiq va yopiq suzish havzasi, mini-stadion, muz saroyi, to‘rt yulduzli mehmonxona, yirik attraksionlar, ertaklar shaharchasi, savdo majmualari, kutubxona, internet kafe, bouling va fitnes klublari, ko‘p qavatli zamonaviy avtoturargoh, hunarmandlar markazi, amfiteatr, akvapark joylashadi. O‘ziga xos landshaftga ega hududga noyob manzarali daraxt va gullar ekilib, botanika bog‘i yaratiladi.
Turkiyaning “DOME+PARTNERS” kompaniyasi loyihasi asosida qurilayotgan majmuaning umumiy qiymati 12 million dollar va 116 milliard so‘mni tashkil etadi. 2019-yilda foydalanishga topshirilishi ko‘zda tutilgan bog‘da 1 ming 500 ga yaqin ish o‘rni yaratiladi. U yiliga 100 ming kishiga xizmat ko‘rsatadi.
Ayni paytda bu yerda keng qamrovli bunyodkorlik ishlari davom etmoqda.
Davlatimiz rahbariga madaniyat va istirohat bog‘ida qurilishi rejalashtirilayotgan “O‘n bir Ahmad” masjidi, Guliston dahasida bunyod etilishi mo‘ljallangan “Namangan City”, Pop tumanidagi zamonaviy savdo majmuasi va “Pop eco park”, Namangan shahar kanalizatsiya tizimlarini rekonstruksiya qilish va kengaytirish kabi loyihalar haqida ham ma’lumot berildi.
Prezidentimiz nafaqat viloyat, balki mamlakatimizda qiyosi yo‘q bo‘ladigan mazkur majmuani sifatli barpo etish bo‘yicha zarur tavsiyalar berdi. Boqqa “Afsona Land” nomini berishni taklif etdi.
Shu bilan davlatimiz rahbarining Namangan viloyatiga safari nihoyasiga yetdi. Tashrif davomida yutuqlar bilan birga, qator kamchiliklar ham mavjudligi qayd etilib, ularni bartaraf etish yuzasidan topshiriqlar berildi. Bu odamlarning og‘irini yengil qilish, har bir sohada adolatni ta’minlash, hududlarni izchil rivojlantirishda muhim omil bo‘ladi.
2688
Яккасарой туман Кенгаши Шамагдиева Я.2018-05-05 14:11:18
Хотин-қизлар ишсизлигининг олдини олиш, кўрсатилаётган тиббий хизматни, уй-жой шароитини яхшилаш, аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш юзасидан мутасаддиларга зарур.
Яккасарой туман кенгаши Аслонов М.2018-05-05 14:10:38
Президентимиз томонидан ёшларни буш вакитларини мазмунли ўтказишда, билим олишларида барча имкониятлар яратилмоқда.
Яккасарой туман кенгаши Некбаев А.Т..2018-05-05 14:09:24
Юртбошимиз томонидан ёшларга давлат сиёсати даражасида катта эътибор бермокдалар.
Яккасарой туман кенгаши Камилов Д.2018-05-05 14:07:47
Ибрат мактабида ёшлар учун яратилган имкониятлар туфайли эндиликда иқтидорли йигит-қизлар сафи кенгайиб боради.
Яккасарой туман Кенгаши Норматова Д.2018-05-05 14:06:06
Президентимизнинг Наманган вилоятига ташрифи, вилоят ривожига катта хисса қушади.
Чориева Умида Жаркургон тумани2018-05-04 16:24:38
Юртбошимиз кайси вилоятга бормасинлар хар бир сохага алохида этибор каратадилар.Наманган вилоятида хам худди шундай.Юртбошимизнинг максади битта халкни фаровон хает сари етаклашдир.
М.У. Юлдашова Бектемир туман Кенгаши2018-05-04 15:42:32
Президентимизнинг барча соҳаларни ривожлантириш бўйича амалга ошираётган ишлари ва эътибори биз ёшларга катта куч ва ифтихор бағишлайди.
Малика Аҳмедова Қарши шаҳар Кенгаши2018-05-04 15:39:51
Президентимиз кўрсатмалари асосида Тўрақўрғон тумани “Янгиобод” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида 2 миллиард 250 миллион сўм эвазига 10-мактабгача таълим муассасаси барпо этилди. Бундай мактабгача таълим муассасалари ҳар бир вилоятда ҳар бир туманда очиляпти, натижада Ўзбекистон келажаги бўлган болажонларимиз барча шароитга эга муассасаларда таълим тарбия олиш имкониятига эга бўлишмоқда.
Умаров Шохрух ЎзЛиДеП Жиззах вилдояти Зафаробод туман ёш либераллар клуби аъзоси2018-05-04 15:22:18
Нафақат Бу каби мажмуалар хозирги кунда юртимизда олиб борилаётган ободонлаштириш хамда бунёдкорлик ишларининг хаммаси халқимиз ва биз ёшлар учун деб ўйлайман.
Сайфуллаев Фазлиддин-Халқдепутатлари Денов туман Кенгаши депутати2018-05-04 15:15:59
Одамларнинг оғирини енгил қилиш, барча соҳаларда адолатни таъминлаш – асосий вазифамиз бўлгани каби Тўрақўрғон туманидаги Исҳоқхон Тўра Ибрат домла илм-фани ривожига беқиёс ҳисса қўшган улуғ аллома бўлиб,у киши ўз даврида араб, форс, рус, ҳинд, урду, инглиз, француз тилларини яхши билганлиги , биринчи бўлиб Ўзбекистонга газета чоп этиш ускуналарини келтиришини жасорат деб хисоблайман.

Облегчить заботы людей, обеспечивать справедливость во всем - наша главная задача
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с созидательной работой, ходом осуществляемых реформ, крупными проектами на местах, а также диалога с народом 2-3 мая посетил Наманганскую область.
Глава государства во второй день поездки ознакомился с созидательной работой, осуществленной в мемориальном комплексе имени Исхокхона Тура Ибрата в Туракурганском районе.
Узбекистан славится как земля великих мыслителей, внесших большой вклад в мировую цивилизацию и развитие наук. В стране уделяется большое внимание научному изучению бесценного наследия предков и благоустройству святых мест поклонения.
2 ноября 2016 года в ходе встречи с избирателями Наманганской области Шавкат Мирзиёев выдвинул идею о создании парка и мемориального комплекса в честь Исхокхона Ибрата, организации "Школы Ибрата".
6.jpg
10.jpg
Родившийся в ХIX веке на земле Туракургана Ибрат домла отлично владел арабским, персидским, русским, хинди, урду, английским, французским языками. Изучил древние финикийские, еврейские, сирийские, греческие письмена. В течение своей многогранной деятельности создал более десяти трудов по языкознанию, научно-исторические и просветительские произведения, среди которых особо следует отметить “Лугати ситта ал-сина” (“Словарь шести языков”), “Жомеъ ул-хутут” (“Сборник письменностей”), “Тарихи Фаргона”, “Тарихи маданият”, “Мезон уз-замон” ("Весы времени"), “Санъати Ибрат, калами Мирражаб Бандий”. Уже в 1886 году Ибрат домла открыл новые прогрессивные школы. В 1907 году организовал новую школу “усули савтия”, в которой обучал сельских детей.
Будучи одним из первых типографов страны, Ибрат в 1908 году приобрел в Оренбурге литографическую машину и вез ее из Оренбурга до Коканда на поезде, из Коканда в Туракурган - на верблюдах и в своем дворе открыл типографию “Исхокия”. Эта типография действовала до 60-х годов прошлого века, в ней издавали различные научно-просветительские книги, монографии, газеты, для их распространения по всей Ферганской долине были открыты десятки книжных магазинов.
В июле прошлого года в рамках поездки в Наманганскую область глава государства ознакомился с проводимой в комплексе созидательной работой и отметил необходимость его усовершенствования в плане содержания, организации специализированной школы при Наманганском государственном университете с углубленным обучением иностранных языков совместно с Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, Узбекским государственным университетом мировых языков и Ташкентским государственным институтом востоковедения. Дал указания по созданию условий для преподавателей и учащихся, благоустройству территории комплекса.
За минувшее время в мемориальном комплексе имени Исхокхона Тура Ибрата, занимающем площадь более двух гектаров, проведена масштабная созидательная работа. Комплекс проектной стоимостью более 13 миллиардов сумов вобрал в себя аллею, в центре которой установлен памятник Исхокхону Туре Ибрату, террасу в национальном стиле, типографию, музыкальный фонтан, специализированную 400-местную школу-интернат по изучению иностранных языков, а также музей, расположенный в историческом здании.
Шавкат Мирзиёев посетил специализированную школу-интернат по изучению иностранных языков имени Исхокхона Ибрата, побеседовал с учителями и учащимися.
12.jpg
13.jpg
18.jpg
– Самоотверженная жизнь Ибрата во имя развития Родины была образцом в его время, должна служить примером и в наши дни, - сказал Президент. – Наша молодежь должна быть достойной его имени и стремиться быть полезной для страны и народа. В эту школу будут приниматься талантливые дети не только из Наманганской области, но и со всех регионов.
Отмечалась необходимость осуществления исследований по иностранным языкам, совершенствования методологии их преподавания и ведения на этой основе обучения в школе-интернате.
Президент поручил принимать выпускников, закончивших школу с отличными оценками, в высшие учебные заведения без экзаменов и обучать на грантовой основе.
Шавкат Мирзиёев осмотрел созданную вдоль ручья Касансая аллею, гармонично сочетающуюся с комплексом. Дал указания по дальнейшему совершенствованию строящихся здесь жилых домов, пунктов торговли, развлекательных центров, прогулочных дорожек и других объектов инфраструктуры.
В ходе посещения музея Исхокхона Ибрата на территории комплекса Президент побеседовал с представителями интеллигенции области, аксакалами. Они выразили главе государства благодарность за особое внимание к увековечению памяти великих предков.
В нашей стране уделяется особое внимание совершенствованию деятельности дошкольных образовательных учреждений, подготовке детей к школе. Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в ходе поездок в регионы знакомится с деятельностью таких учреждений. И неспроста, ведь по мнению специалистов, глубокое освоение учащимися знаний зависит от воспитания, полученного в детском саду.
В Наманганской области также проводится широкомасштабная работа в этом направлении.
В соответствии с поручениями Президента на территории схода граждан махалли "Янгиобод" Туракурганского района построено дошкольное образовательное учреждение №10 проектной стоимостью 2 миллиарда 250 миллионов сумов. В детском саду, расположенном рядом с комплексом имени Исхокхона Ибрата, созданы все условия для воспитания детей. В текущем году планируется принять 200 детей.
Главе государства рассказано о проводимых занятиях, созданных условиях в детском саду.
Шавкат Мирзиёев посетил Наманганский городской центр государственных услуг. Центру было предоставлено пустующее четырехэтажное здание при ООО “Карбонам”. Здесь выполнены работы по реконструкции и оснащению на более чем 15 миллиардов сумов.
В центре налажена система электронной очереди, в день оказываются более 50 видов госуслуг свыше 800 физическим и юридическим лицам. В здании также расположены Народная приемная, нотариальная контора, отделы ЗАГС, оформления гражданства, страхования, кадастра, замены водительских удостоверений, банковский филиал. Обустроены медпункт, детская площадка и кафе.
Президент ознакомился с созданными в центре условиями, наблюдал за процессом замены водительского удостоверения. Удостоверение содержит микрочип с паспортными данными владельца, может заменять документ, удостоверяющий личность.
21.JPG
22.JPG
26.JPG
27.JPG
– Для чего мы наладили эти услуги? Чтобы обеспечить справедливость, положить конец коррупции и облегчить людям жизнь, – сказал глава государства. – Деятельность данного учреждения послужит наманганским опытом организации работы центров государственных услуг, диалога с народом. А самое главное, отныне в подобных ведомствах будут перемещаться не люди, а документы.
На третьем этаже здания действуют областной отдел Научно-практического исследовательского центра “Оила” и Наманганский центр инноваций.
Президент уделил внимание вопросам, стоящим перед Комитетом женщин Узбекистана и Научно-практическим исследовательским центром “Оила”, по устранению волнующих женщин проблем и обеспечению их интересов. Он отметил, что необходимо изучить социальное положение семей в разрезе каждого района области и разработать на этой основе научно обоснованные предложения, осуществлять анализ занятости и медицинской культуры женщин.
– Отныне представители комитетов женщин не будут ездить по собраниям, а будут заниматься лишь проблемами женщин на закрепленных за ними участках. Самый большой недостаток в сфере – это неспособность комитетов женщин вести за собой. Лишь устранив его, мы сможем изменить духовную обстановку в обществе, уменьшить количество проблем женщин, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам даны поручения по предотвращению безработицы среди женщин, улучшению оказываемых им медицинских услуг, их жилищных условий, развитию женского предпринимательства.
После посещения главой государства Наманганскому городскому и 11 районным отделам Научно-практического исследовательского центра “Оила” вручены автомобили “Spark”.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по организации современного парка культуры и отдыха в городе Намангане” от 16 сентября 2017 года в городе Намангане создается большой парк отдыха. Фундамент данного комплекса был заложен в ходе поездки Президента в Наманганскую область в прошлом году.
Проектом по организации “Наманган истиклол боги” предусмотрено возведение объектов инфраструктуры, которые будут служить содержательному досугу жителей города и гостей области, в частности, молодежи. В парке, раскинувшемся на 110 гектарах площади, будут расположены крытый и открытый бассейны, мини-стадион, ледовый дворец, четырехзвездочная гостиница, аттракционы, сказочный городок, торговые пункты, библиотека и интернет-кафе, боулинг и фитнес-клубы, многоэтажная современная автостоянка, центр ремесленников, амфитеатр, аквапарк. На территории парка будут высажены декоративные деревья и цветы, будет разбит ботанический сад.
Общая стоимость комплекса, возводимого на основе проекта турецкой компании “DOME+PARTNERS”, составляет 12 миллионов долларов и 116 миллиардов сумов. В парке, введение в эксплуатацию которого планируется в 2019 году, будет создано около 1 500 новых рабочих мест. Парк будет принимать 100 тысяч человек в год.
В настоящее время здесь продолжается масштабная созидательная работа.
Главе государства была представлена информация о таких проектах, как строительство мечети “Ун бир Ахмад” в этом парке культуры и отдыха, строительство “Namangan City” на массиве Гулистан, современного торгового комплекса и парка "Pop eco park" в Папском районе, а также реконструкция и расширение системы канализации города Намангана.
Президент поручил обеспечить качественное строительство данного комплекса, не имеющего аналогов не только в области, но и по всей стране. Он предложил назвать парк "Afsona Land".
На этом поездка главы нашего государства в Наманганскую область завершилась. В ходе нее наряду с достигнутыми успехами отмечалось наличие ряда недостатков, даны поручения по их устранению. Это послужит важным фактором облегчения забот людей, обеспечения справедливости во всех сферах, динамичного развития регионов.
2871
Яккасарой туман Кенгаши Шамагдиева Я.2018-05-05 14:11:18
Хотин-қизлар ишсизлигининг олдини олиш, кўрсатилаётган тиббий хизматни, уй-жой шароитини яхшилаш, аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш юзасидан мутасаддиларга зарур.
Яккасарой туман кенгаши Аслонов М.2018-05-05 14:10:38
Президентимиз томонидан ёшларни буш вакитларини мазмунли ўтказишда, билим олишларида барча имкониятлар яратилмоқда.
Яккасарой туман кенгаши Некбаев А.Т..2018-05-05 14:09:24
Юртбошимиз томонидан ёшларга давлат сиёсати даражасида катта эътибор бермокдалар.
Яккасарой туман кенгаши Камилов Д.2018-05-05 14:07:47
Ибрат мактабида ёшлар учун яратилган имкониятлар туфайли эндиликда иқтидорли йигит-қизлар сафи кенгайиб боради.
Яккасарой туман Кенгаши Норматова Д.2018-05-05 14:06:06
Президентимизнинг Наманган вилоятига ташрифи, вилоят ривожига катта хисса қушади.
Чориева Умида Жаркургон тумани2018-05-04 16:24:38
Юртбошимиз кайси вилоятга бормасинлар хар бир сохага алохида этибор каратадилар.Наманган вилоятида хам худди шундай.Юртбошимизнинг максади битта халкни фаровон хает сари етаклашдир.