Prezident Shavkat Mirziyoyevning OʻzbekistonRespublikasi davlat mustaqilligining yigirma yetti yilligiga bagʻishlangan tantanali marosimdagi nutqi
01.09.2018, 20:20
Assalomu alaykum, qadrli vatandoshlar!
Avvalo, siz, azizlarni, sizlar orqali butun xalqimizni eng buyuk, eng aziz bayramimiz – Mustaqillik kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etishga ijozat bergaysiz.
Biz uchun yangi davr, erkin va ozod hayotni boshlab bergan shu qutlugʻ sanada xalqimiz qanday mashaqqatli va ayni vaqtda sharafli yoʻlni bosib oʻtganini yana bir bor chuqur his etamiz.
Mana shunday ulugʻ ayyomda butun hayotini ozodlik uchun kurashga bagʻishlagan, bu yoʻlda jon fido qilgan ota-bobolarimiz, mard va jasur yurtdoshlarimiz xotirasiga hurmat bajo keltiramiz.
Oʻzbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining asoschisi, Birinchi Prezidentimiz muhtaram Islom Abdugʻaniyevich Karimovning barhayot nomlarini hurmat va ehtirom bilan yodga olamiz.
Mustaqillik tufayli biz dunyo hamjamiyatining teng huquqli aʼzosi boʻlib, yorugʻ kelajagimizni oʻz qoʻlimiz bilan bunyod etmoqdamiz.
Istiqlol yillarida erishgan yutuqlarimizga tayanib, milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari dadil qadam qoʻymoqdamiz.
Mamlakatimiz taraqqiyotini yanada yuksak bosqichga koʻtarish maqsadida Harakatlar strategiyasini qabul qildik. Bu noyob hujjatda belgilangan ulugʻvor vazifalarni roʻyobga chiqarishga qatʼiy kirishganimiz biz uchun yangi ufq va imkoniyatlar ochib bermoqda.
Dunyo miqyosida raqobat keskinlashib borayotgan hozirgi murakkab davrda mamlakatimizni ilm-fan yutuqlari, yuqori texnologiyalar asosida modernizatsiya qilish va yangilash eng muhim vazifamizga aylanmoqda. Ana shunday oʻtkir talabni chuqur anglagan holda, biz 2018 yilni yurtimizda Faol tadbirkorlik, innovatsion gʻoyalar va texnologiyalarni qoʻllab-quvvatlash yili, deb eʼlon qildik.
Bu borada qabul qilingan Davlat dasturida 11 trillion 200 milliard soʻm va 1 milliard 300 million AQSH dollari hajmidagi ishlarni amalga oshirish koʻzda tutilgan. Dastur ijrosini taʼminlash uchun keng koʻlamdagi ulkan ishlar olib borilmoqda.
Yurtimizda faol investitsiya siyosati yuritilmoqda, zamonaviy korxonalar barpo etilmoqda, soliq tizimi tubdan isloh qilinib, tadbirkorlik va xususiy mulkni rivojlantirish, barcha soha va tarmoqlarda innovatsiya, ilm-fan yutuqlari, yangicha va ijodiy yondashuvlarni joriy etishga alohida eʼtibor berilmoqda. Qishloq xoʻjaligida zamonaviy, istiqbolli tarmoqlarga asos solish, klaster tizimini yoʻlga qoʻyish, fermer xoʻjaliklarining natijadorligini kuchaytirish boʻyicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
Ana shunday ulkan saʼy-harakatlarimiz natijasida yurtimizda makroiqtisodiy barqarorlik taʼminlanmoqda.
Biz uchun eng ustuvor vazifa boʻlgan aholining hayot darajasi va sifatini yuksaltirish boʻyicha katta hajmdagi ishlar amalga oshirilmoqda.
Ayniqsa, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari mamlakatimizning eng chekka hududlariga ham yangilanish nafasini, bunyodkorlik ruhini olib kirmoqda. Odamlarning fikri, dunyoqarashi oʻzgarmoqda, qishloqda turmush madaniyati oshib bormoqda.
Butun mamlakatimizni qamrab olgan mazkur dasturlar doirasida 416 ta qishloq va 105 ta mahallada qurilish va obodonlashtirish ishlari jadal davom etmoqda. Bularning barchasi jonajon Oʻzbekistonimizning yangi, obod qiyofasini yaratish, xalqimiz farovonligini oshirishga xizmat qilmoqda.
Aholimizning zamonaviy uy-joyga boʻlgan talab va ehtiyojlarini taʼminlash maqsadida joriy yilda 13 ming 900 dan ziyod oilaga moʻljallangan 335 ta koʻp qavatli turar joy foydalanishga topshirildi. Yil oxirigacha bu raqam 2017 yilga nisbatan 2 barobar koʻpayadi.
Ana shu yoʻnalishdagi ishlar qishloq joylarda ham yangilangan loyihalar asosida olib borilmoqda. Hozirgi kunga qadar qishloqlarda 40 mingta oila yangi xonadonlarga koʻchib kirdi.
Bu borada biz ilgari yetarlicha eʼtibor bermagan muhim masala – yaʼni, kam taʼminlangan, nogironligi boʻlgan insonlarga alohida gʻamxoʻrlik koʻrsatilmoqda. Buning tasdigʻini oʻtgan 2 yilda 1000 nafardan ortiq shu toifaga mansub insonlar uy-joy bilan taʼminlangani misolida koʻrish mumkin.
Albatta, barchamizni xursand qiladigan bunday oʻzgarishlar ming-minglab oilalar hayotiga shodlik va baxt olib kelmoqda.
Hech shubhasiz, hayotda mana shunday quvonchli voqealar yuz berganda insonning qaddi ham, qadri ham koʻtariladi. Bunday damlarda adolat haqida gapirmasangiz ham odamlar haqiqat va adolat borligiga ishonadi.
Ilohim, yurtimizda uy toʻylari, hovli toʻylari yanada koʻpaysin, bu xonadonlarda yangi hayot boshlayotgan odamlar murod-maqsadiga yetsin!
Aholi bandligini taʼminlash, har bir oilada tadbirkorlik muhitini yaratish boʻyicha zarur chora-tadbirlar koʻrilmoqda.
Keyingi ikki yilda mamlakatimiz boʻyicha 700 mingdan ortiq yurtdoshlarimiz ish bilan taʼminlangani, tijorat banklari tomonidan tadbirkorlarga 25 trillion soʻm miqdorida kredit mablagʻlari ajratilgani ana shunday saʼy-harakatlar natijasidir.
Biz mamlakatimizda qanday dastur va rejalar qabul qilsak, ularning barchasida umidimiz, kelajagimiz boʻlgan yoshlarimiz manfaatlarini alohida hisobga olmoqdamiz.
Bu haqda soʻz yuritganda, mamlakatimizda yangi oliy oʻquv yurtlari, xorijdagi nufuzli universitetlarning filiallari tashkil etilayotgani, qabul kvotalari oshirilgani, koʻpgina yoʻnalishlar boʻyicha sirtqi boʻlimlar ochilganini alohida qayd etish lozim.
Ayni vaqtda buyuk allomalarimiz nomidagi maxsus maktablar, hududlarimizda atoqli adiblarimiz nomidagi ijod maktablari ish boshlagani, yoshlarimiz oʻrtasida turli tanlov va festivallar, sport musobaqalari muntazam oʻtkazib kelinayotgani ularning ilmiy va ijodiy kamolotida katta rol oʻynamoqda.
Jamiyatimizda “Qonun va adolat – ustuvor”, “Jinoyatga jazo muqarrar” degan muhim prinsiplarni taʼminlash, sud, prokuratura, ichki ishlar organlari, advokatura tizimi faoliyatini takomillashtirish, ularni tom maʼnoda inson huquq va manfaatlari himoyachisiga aylantirish boʻyicha ham salmoqli ishlar qilinmoqda.
Ana shunday oʻzgarishlar tufayli biz yillar davomida deyarli unutib qoʻygan tartib-intizom, qonun-qoida, odamlarning haqli talablari bilan hisoblashish kabi eng muhim tamoyillar hayotimizda tobora chuqur oʻrin egallamoqda.
Xalqimizga xos kechirimli, rahm-shafqatli boʻlish, bagʻrikenglik va olijanoblik fazilatlari asosida jamiyatimizda sogʻlom ijtimoiy muhit mustahkamlanib bormoqda.
Bilib-bilmay notoʻgʻri yoʻlga kirib qolgan, oʻz qilmishidan chin dildan pushaymon boʻlgan fuqarolarni kechirish, ularni oilasi bagʻriga, foydali mehnatga qaytarishga qaratilgan tadbirlar haqida sizlar yaxshi xabardorsiz.
Kuni kecha qabul qilingan Prezident farmoniga binoan qilmishiga chin dildan pushaymon boʻlgan va tuzalish yoʻliga qatʼiy oʻtgan, ozodlikdan mahrum etish jazosini oʻtayotgan 261 nafar shaxs Mustaqillik bayrami munosabati bilan afv etilgani shu ezgu ishlarimizning davomi boʻldi.
Tasavvur qiling, 261 inson taqdiridagi bunday oʻzgarish – bu avvalo ularning oilasi, farzandlari, ota-onalari, yaqinlari hayotiga nur olib kirdi, quvonch olib kirdi, deganidir.
Bugun bir fikrni toʻla ishonch bilan aytish mumkin: butun jamiyatimizni qamrab olayotgan ana shunday ezgu ishlarimiz tufayli hayotimizda fayzu baraka, millatlararo doʻstlik va mehr-oqibat tuygʻulari kuchayib bormoqda.
Eng muhimi, mamlakatimizni yanada taraqqiy ettirish yoʻlida olib borayotgan ichki va tashqi siyosatimiz el-yurtimiz tomonidan qoʻllab-quvvatlanmoqda.
Xalqimizning roziligi – bizning, birinchi navbatda, Prezident sifatida mening, barcha boʻgʻindagi rahbar va mutasaddilar, deputat va senatorlar, butun davlat idoralarining faoliyatiga berilgan eng oliy va eng adolatli bahodir.
Agar xalqimiz bizdan rozi boʻlsa, Yaratgan ham albatta rozi boʻladi.
Bu haqiqatni hech kim hech qachon unutmasligi zarur.
Mana, bugun Vatanimiz mustaqilligining 27 yilligi munosabati bilan davlatimizning yuksak unvonlari, orden va medallari bilan taqdirlangan yurtdoshlarimizga ana shu mukofotlar markazda va joylarda tantanali ravishda topshirildi.
Oʻzining koʻp yillik fidokorona mehnati bilan el-yurtimiz oʻrtasida katta obroʻ-eʼtibor topgan bu insonlarni oʻz nomimdan, sizlarning nomingizdan yana bir bor tabriklab, ezgu tilaklarimni bildirishga ruxsat etgaysiz.
Jonajon Oʻzbekistonimizda, barcha shahar va qishloqlarimizda sizlar kabi fidoyi odamlar safi yanada kengayib, olijanob mehnatingiz samarasidan avvalo oʻzingiz, oilangiz, el-yurtimiz bahramand boʻlsin!
Xonadonlaringizdan baxtu saodat, fayzu baraka hech qachon arimasin!
Bugun milliy taraqqiyotimizning yangi bosqichiga qadam qoʻyar ekanmiz, biz yutuqlarimiz bilan birga xato va kamchiliklarimizni ham chuqur tahlil qilib, ularni bartaraf etish haqida oʻylashimiz tabiiydir. Chunki bu ishlarni oʻzimiz qilmasak, hech kim chetdan kelib muammolarimizni hal qilib bermaydi.
Bu haqda soʻz borganda, yurtimizda xalq bilan muloqotning mutlaqo yangi va samarali tizimi joriy qilinganini aytish oʻrinli, deb oʻylayman. Bugungi kunda xalq davlat idoralariga emas, balki davlat idoralari xalqimizga xizmat qila boshlagani uchun ham odamlarning fikri, dunyoqarashi oʻzgarmoqda, el-yurtimiz oʻz kuchi va imkoniyatlariga, ertangi kunga ishonch bilan qaramoqda.
Shuning uchun bir haqiqatni taʼkidlab aytmoqchiman: xalq bilan bevosita muloqot olib borish, uning dardu tashvishlari bilan yashash, el-yurtimizni rozi qilish – bu vaqtinchalik kampaniya emas. Bu – xalqimizning farovon hayotini, yurtimiz ravnaqini taʼminlashga qaratilgan uzoq muddatli strategiyadir.
Bugungi tahlikali zamonda bebaho boyligimiz boʻlgan tinch-osoyishta, erkin va obod hayotni har tomonlama asrab-avaylash va mustahkamlash eng asosiy vazifamiz boʻlib qolmoqda. Shu maqsadda Qurolli Kuchlarimizning jangovar salohiyatini oshirishga bundan buyon ham alohida eʼtibor qaratamiz.
Biz dunyo miqyosidagi keskin va beshafqat raqobatga bardosh berish uchun iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, jahon bozoridan munosib oʻrin egallash, mamlakatimizning eksport salohiyatini yanada oshirishga erishmogʻimiz zarur.
Tadbirkorlik faoliyati erkinligini, xususiy mulk daxlsizligini yanada kengroq taʼminlash – oldimizda turgan muhim vazifadir.
Bu borada yirik ishlab chiqarish korxonalari bilan birga, turizm, kichik biznes, oilaviy tadbirkorlik, dehqon va tomorqa xoʻjaliklarini, hunarmandchilik va kasanachilikni rivojlantirishga alohida ahamiyat qaratamiz.
Ayniqsa, aholi salomatligini mustahkamlash, xalqimiz hayotini yanada yaxshilash, kam taʼminlangan qatlamlarni ijtimoiy muhofaza qilish, ish haqi, pensiya, stipendiya va nafaqalar miqdorini oshirish doimiy eʼtiborimiz markazida boʻladi.
Yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirish maqsadida biz “Yoshlar – kelajagimiz” Davlat dasturini qabul qildik. Ushbu dastur ijrosi uchun shu yilning oʻzida 786 milliard soʻm mablagʻ yoʻnaltirilmoqda. Buning natijasida, jumladan, 100 mingdan ortiq yoshlarimizning bandligi taʼminlanadi.
Yosh oilalarni zamonaviy uy-joylar bilan taʼminlash, yoshlarni ishga joylashtirish, kasb-hunarga tayyorlash va qayta tayyorlash boʻyicha belgilangan katta ishlar izchil davom ettiriladi.
Hurmatli vatandoshlar!
Shu kunlarda Indoneziyada 45 ta mamlakat vakillari oʻrtasida boʻlib oʻtayotgan yozgi Osiyo oʻyinlarida navqiron sportchilarimiz shijoat va mahorat koʻrsatib, 15 ta oltin, 19 ta kumush, 23 ta bronza medalni qoʻlga kiritganlari hammamizga quvonch bagʻishlaydi.
Mamlakatimiz shuhratini dunyoga tarannum etayotgan sportchi yoshlarimizga, ularning ota-onalari, ustoz va murabbiylariga sizlarning nomingizdan, butun xalqimiz nomidan chuqur minnatdorlik bildirishga ruxsat bergaysiz.
Qadrli anjuman qatnashchilari!
Biz jahon hamjamiyati bilan, barcha uzoq-yaqin davlatlar, birinchi navbatda, qoʻshni mamlakatlar bilan doʻstona aloqalarni yanada kuchaytiramiz.
Turli xalqaro tashkilotlar, nufuzli moliya institutlari bilan keng tarmoqli hamkorlikni rivojlantirish bizning milliy manfaatlarimizga toʻla javob beradi va biz bu yoʻlni qatʼiy davom ettiramiz.
Fursatdan foydalanib, bugungi tantanali marosimda ishtirok etayotgan xorijiy davlatlarning muhtaram elchilariga, xalqaro tashkilotlar vakillariga, chet ellik sheriklarimizga, Oʻzbekistonning barcha doʻstlariga sizlarning nomingizdan, oʻz nomimdan samimiy hurmat-ehtirom va ezgu tilaklarimizni bildirishga ijozat etgaysiz.
Aziz va muhtaram vatandoshlarim!
Barchangizni Oʻzbekiston davlat mustaqilligining yigirma yetti yillik bayrami bilan yana bir bor chin qalbdan samimiy tabriklayman.
Mana shu ulugʻ ayyomda barcha yutuqlarimizning ijodkori va bunyodkori boʻlgan mehnatkash, mard va saxovatli, bagʻrikeng va olijanob xalqimizga farzandlik mehrim bilan taʼzim qilaman.
Fursatdan foydalanib, koʻnglimdagi eng ezgu tilaklarni bildirmoqchiman.
Bugun barchamiz nuroniy oqsoqollar, muhtaram faxriylarimizga mustahkam sogʻliq, uzoq umr tilaymiz.
Moʻtabar, duogoʻy onaxonlarimizga chin yurakdan farzandlik tashakkurimizni bildiramiz.
Xonadonlarimiz koʻrki va farishtasi boʻlgan munis ayollarimiz doimo sogʻ-omon, baxtli-saodatli boʻlsinlar! Chunki ayol, ona baxtli boʻlsa – jamiyat baxtlidir.
Vatanimiz va xalqimizga oʻzining bilim va zakovati, maʼnaviy salohiyati bilan xizmat qilayotgan ilmiy va ijodkor ziyolilarimizga yangi-yangi yutuqlar yor boʻlsin!
Yurtimizda yashayotgan barcha millat va elat vakillari oʻrtasidagi doʻstlik va hamjihatlik yanada barqaror boʻlsin!
Azmu shijoatli yoshlarimizning, barcha farzandlarimizning baxtu kamolini, omadini bersin!
Yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo, xalqimiz omon boʻlsin!
Mustaqilligimiz abadiy boʻlsin!
Навоий вилоят Кенгаши Қўчқоров Беҳзод Исомиддинович2018-09-06 16:05:15
РЕСПУБЛИКАМИЗНИНГ ХАР БИР ФУҚАРОСИ ЎЗ ОИЛАСИНИ ТИНЧ ОСОЙИШТА САҚЛАБ ОИЛАСИДА СОҒЛОМ МУХИТНИ ШАКЛЛАНТИРИБ ДАВЛАТИМИЗ КЕЛАЖАГИНИ ЯРАТИШДА МУНОСИБ ХИССА ҚЎШАДИГАН БАРКАМОЛ АВЛОДЛАРНИ ЕТИШТИРСА, ФАОЛИЯТ ОЛИБ БОРАЁТГАН ИДОРА ЁКИ ТАШКИЛОТЛАРДА ЎЗИНИНГ ФИДОЙИЛИГИНИ КЎРСАТИБ МЕХНАТ ҚИЛСА ЎЙЛАЙМАНКИ ОНА ВАТАНИМИЗГА ХАР ЙИЛИ МУНОСИБ РАВИШДА ЎТКАЗИЛИБ КЕЛАЁТГАН ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИНИНГ МУСТАҚИЛЛИК КУНИ БАЙРАМИГА ҚОЛАВЕРСА ПРЕЗИДЕНТИМИЗГА ЎЗ ТУҲФАСНИ ТАҚДИМ ЭТГАН ХИСОБЛАНАДИ..
Даврон Темиров O‘zLiDeP Бўка туман Кенгаши ижрочи котиби2018-09-02 10:49:12
Бугунги кунда жамиятимизни қамраб олаётган буюк ўзгаришлар туфайли биз йиллар давомида деярли унутиб қўйилган тартиб-интизом, қонун-қоида, одамларнинг ҳақли талаблари билан ҳисоблашиш каби энг муҳим тамойиллар ҳаётимизда тобора чуқур ўрин эгаллаб, ҳаётимизда файзу барака, миллатлараро дўстлик ва меҳр-оқибат туйғулари кучайтириб бормоқда. Президентимиз томонидан мамлакатимизни янада тараққий эттириш йўлида олиб борилаётган ички ва ташқи сиёсатимизни доимо қўллаб-қувватлаймиз.

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на торжественном собрании, посвященном 27-й годовщине государственной независимости Республики Узбекистан
01.09.2018, 20:21
Прежде всего позвольте искренне, от всего сердца поздравить вас и в вашем лице весь наш народ с самым великим, самым дорогим праздником – Днем независимости.
В этот знаменательный день, ставший для нас началом новой эпохи, открывший для нас дорогу к новой, свободной жизни, мы особенно глубоко осознаем, какой нелегкий и вместе с тем славный путь пришлось пройти нашему народу.
В день великого праздника мы отдаем дань памяти нашим предкам, отважным и мужественным соотечественникам, посвятившим себя борьбе за независимость Родины, не пожалевшим своей жизни за ее свободу.
С огромным уважением и почтением мы вспоминаем основателя государственной независимости Республики Узбекистан, нашего Первого Президента Ислама Абдуганиевича Каримова.
Именно благодаря независимости мы стали равноправными членами мирового сообщества и сегодня своими руками строим свое будущее.
Опираясь на достигнутые в годы независимости успехи, мы уверенно идем по пути прогресса, от национального возрождения к национальному процветанию.
Мы приняли Стратегию действий, ставшую для нас программой глубоких реформ на новом этапе развития страны, и приступили к выполнению поставленных в ней задач, решение которых открывает перед нами новые горизонты.
В нынешнее непростое время в условиях жесткой конкуренции на мировой арене нашей важнейшей задачей становятся модернизация и обновление страны на основе самых передовых достижений науки и высоких технологий. Глубоко осознавая особую актуальность этой задачи, мы объявили 2018 год в Узбекистане Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий.
В рамках принятой нами в связи с этим государственной программы предусмотрено осуществить масштабную работу в общей сложности на 11 триллионов 200 миллиардов сумов и 1 миллиард 300 миллионов долларов США, и она последовательно выполняется.
Проводится активная инвестиционная политика, строятся современные предприятия, кардинально реформируется налоговая система, создаются все условия для развития предпринимательства и частной собственности, особое внимание уделяется внедрению во всех сферах и отраслях технологических новшеств, достижений современной науки, использованию новых и креативных подходов. Ведется практическая работа по созданию современных, перспективных отраслей в сельском хозяйстве, организации кластерной системы, повышению эффективности деятельности фермерских хозяйств.
В результате таких масштабных мер в стране обеспечивается макроэкономическая стабильность.
Учитывая, что самой приоритетной нашей задачей является повышение уровня и качества жизни населения, мы проводим огромную работу в этом направлении.
Программы “Обод кишлок” и “Обод махалла” привносят дух обновления и созидания даже в самые отдаленные районы страны. Меняется мышление и мировоззрение людей, растет культура жизни на селе.
Сегодня в рамках этих программ, охвативших всю страну, активно продолжается строительство и благоустройство в 416 селах и 105 махаллях.
Это способствует созданию нового, процветающего облика родного Узбекистана, повышению благосостояния населения.
С целью удовлетворения потребности населения в современном жилье в этом году сдано в эксплуатацию 335 многоэтажных домов, рассчитанных на более чем 13,9 тысячи семей. До конца года этот показатель, по расчетам, увеличится в два раза по сравнению с 2017 годом.
Подобная работа продолжается и в сельской местности на основе обновленных типовых проектов. До сегодняшнего дня уже 40 тысяч семей сельчан переселились в новые дома.
В этом важном деле мы уделяем особое внимание потребностям малообеспеченных граждан и лиц с инвалидностью – вопросу, которому ранее не придавали должного значения. За последние два года жильем обеспечены уже более 1000 граждан данной категории.
И таких приятных событий становится все больше, в жизнь многих тысяч семей приходят радость и счастье. Люди без лишних слов понимают, что такое человеческое достоинство и справедливость.
Пусть в нашей стране будет больше новоселий, и у тех, кто начинает новую жизнь в этих домах, сбываются самые заветные мечты!
Принимаются необходимые меры по обеспечению занятости населения, привлечению все большего количества семей к предпринимательской деятельности.
В результате этих усилий в стране за последние два года обеспечены работой более 700 тысяч человек, предпринимателям коммерческими банками выделено 25 триллионов сумов кредитных средств.
Во всех наших программах и планах первостепенное внимание уделяется интересам молодежи – нашей надежды и будущего.
Говоря об этом, необходимо особо отметить, что сегодня в стране создаются новые высшие учебные заведения, филиалы престижных зарубежных университетов, увеличены квоты приема, открыты заочные отделения по многим направлениям.
Также важную роль в научном и творческом развитии молодежи играют организованные специальные школы, носящие имена наших великих предков, творческие школы в регионах, названные именами выдающихся литераторов, регулярно проводимые различные конкурсы и фестивали, спортивные соревнования.
Проводится большая работа по дальнейшему утверждению в нашем обществе приоритета закона и справедливости, принципа неотвратимости наказания за противоправные деяния, совершенствованию системы судебной власти, органов внутренних дел, адвокатуры, чтобы они на деле стали защитниками прав и интересов человека.
Благодаря этим позитивным изменениям находят достойное место в нашей жизни принципы дисциплины, верховенства закона, учета справедливых требований людей.
На основе таких преобразований и присущих нашему народу качеств, как милосердие, благородство и великодушие, в обществе укрепляется здоровая духовно-нравственная атмосфера.
Вам хорошо известно, что в последнее время мы осуществляем большую работу для возвращения в семьи, к нормальной жизни и полезному труду людей, которые по неведению, под влиянием различных деструктивных сил вступили на неправильный путь.
Как продолжение этих добрых дел в преддверии Дня независимости был принят Указ Президента Узбекистана о помиловании 261 лица, отбывающего наказание в виде лишения свободы, чистосердечно раскаявшегося в содеянном и твердо вставшего на путь исправления.
Представьте себе: это значит, что в 261 семью вернулась радость жизни, дети, родители, все близкие этих людей в полной мере ощутили гуманизм и милосердие, которыми проникнуто сегодня наше общество.
Можно с уверенностью сказать: в результате формирования такой среды в нашем обществе укрепляются межнациональная дружба, обстановка взаимопонимания и согласия, еще более благополучной становится наша жизнь.
Именно поэтому народ Узбекистана поддерживает нашу внутреннюю и внешнюю политику, направленную на дальнейшее развитие страны.
Мы никогда не должны забывать простую истину: поддержка и одобрение народа – это самая объективная, самая высокая оценка нашей, прежде всего моей как Президента, работы, деятельности руководителей всех уровней, депутатов и сенаторов, всех государственных ведомств.
Сегодня в связи с 27-летием независимости нашей Родины в столице и на местах состоялись торжественные церемонии вручения высоких государственных наград соотечественникам, удостоенным почетных званий, орденов и медалей.
От вашего имени и от себя лично еще раз хочу поздравить и выразить наилучшие пожелания этим достойным сыновьям и дочерям нашей Родины, которые своим многолетним плодотворным трудом завоевали большое уважение и авторитет в обществе.
Пусть все больше становится таких самоотверженных людей, как вы, в нашем родном Узбекистане, во всех городах и селах, и результаты вашего благородного труда приносят добро и счастье прежде всего вам и вашим семьям, всей нашей стране в целом!
Пусть всегда в ваших семьях царят мир и благополучие!
Вступая в новый этап национального развития, мы должны глубоко проанализировать не только наши успехи и достижения, но и допущенные нами ошибки и недостатки, принять действенные меры для их своевременного устранения. За нас никто не решит наши проблемы.
Говоря об этом, думаю, будет уместно отметить внедренную нами совершенно новую и эффективную систему диалога с народом.
Сегодня государственные органы начали служить народу, а не народ – государственным органам. Благодаря этому меняются мышление и мировоззрение наших граждан, они верят в свои силы и возможности, с уверенностью смотрят в завтрашний день.
В связи с этим хочу подчеркнуть: вести прямой диалог с народом, жить его заботами и чаяниями – не временная кампания. Это – наша долгосрочная стратегия, нацеленная на обеспечение благополучной жизни народа, процветание родного Узбекистана.
В нынешнее тревожное время главной нашей задачей остаются сохранение и укрепление нашего поистине бесценного богатства – мирной и спокойной жизни в стране. С этой целью мы и впредь будем уделять особое внимание повышению боеспособности наших Вооруженных Сил.
Для того чтобы эффективно противостоять беспощадной конкуренции на международной арене, мы должны углублять экономические реформы, занять достойное место на мировом рынке, еще больше повысить экспортный потенциал Узбекистана.
Не менее важная задача – обеспечение на практике свободы предпринимательской деятельности, неприкосновенности частной собственности.
Помимо строительства крупных производственных предприятий, особое значение мы будем придавать развитию туризма, малого бизнеса, семейного предпринимательства, дехканских и приусадебных хозяйств, ремесленничества и надомничества.
В центре нашего внимания и впредь будут находиться укрепление здоровья, дальнейшее улучшение жизни людей, защита малообеспеченных слоев населения, повышение размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий.
Как известно, в целях последовательной реализации государственной молодежной политики мы приняли Государственную программу “Молодежь – наше будущее”. На ее осуществление только в нынешнем году будет направлено 786 миллиардов сумов. Это в том числе позволит обеспечить занятость свыше 100 тысяч молодых людей.
Будет продолжена масштабная работа по обеспечению молодых семей современным жильем, трудоустройству, профессиональному обучению и переподготовке молодежи.
Всех нас радует, что на проходящих в Индонезии летних Азиатских играх, в которых участвуют представители 45 стран, наши спортсмены, демонстрируя в упорной борьбе волю к победе и высокое мастерство, завоевали 15 золотых, 19 серебряных и 23 бронзовых медали.
Позвольте от вашего имени и от имени всего народа Узбекистана выразить глубокую благодарность нашим спортсменам, приумножающим славу Родины, их родителям, тренерам и наставникам.
Мы и дальше будем расширять сотрудничество с мировым сообществом, всеми государствами ближнего и дальнего зарубежья, прежде всего с соседними странами.
Развитие многопланового взаимодействия с разными международными организациями, финансовыми институтами также полностью отвечает нашим национальным интересам, и мы последовательно продолжим этот курс.
Пользуясь случаем, разрешите выразить искреннее уважение и наилучшие пожелания участвующим в сегодняшних торжествах послам иностранных государств, представителям международных организаций, нашим зарубежным партнерам, всем друзьям Узбекистана.
Дорогие мои соотечественники!
Еще раз от всей души поздравляю вас с двадцать седьмой годовщиной государственной независимости Узбекистана.
В этот знаменательный день я с сыновней любовью низко кланяюсь нашему трудолюбивому, мужественному, великодушному и благородному народу, который является созидателем всех наших свершений и побед.
Хочу выразить всем соотечественникам свои самые добрые, сердечные пожелания.
Сегодня все мы желаем крепкого здоровья и долголетия нашим уважаемым ветеранам!
Пусть будут здоровыми и счастливыми наши заботливые матери, милые, прекрасные женщины – хранительницы семейного очага. Ведь когда счастлива женщина, мать – процветает все общество!