Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning taklifiga binoan 22-24-noyabr kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Koreya Respublikasiga davlat tashrifi har tomonlama samarali bo‘ldi. Uchrashuvlarda yirik investitsiyaviy loyihalarni moliyalashtirish, iqtisodiyot, energetika, moliya, sarmoya, yuqori texnologiyalar kabi sohalardagi hamkorlikni yanada faollashtirish, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, gumanitar aloqalarni kengaytirish, vazirliklar va idoralararo hamkorlikni mustahkamlashga doir masalalar muhokama qilindi.
Tashrif doirasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnikaviy va boshqa sohalarga oid umumiy qiymati 10 milliard AQSH dollaridan ortiq 60 dan ziyod hujjat imzolandi. Shundan 4,5 milliard dollari to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalardir.
Erishilgan kelishuvlar va imzolangan hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligini yuksaltirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari 24-noyabr kuni BMT sobiq Bosh kotibi, Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining etika komissiyasi raisi Pan Gi Munni qabul qildi.
Samimiy va ochiq ruhda o‘tgan muloqotda davlatimiz rahbari Pan Gi Mun BMT Bosh kotibi lavozimida faoliyat yuritgan davrda O‘zbekiston bilan BMT hamkorligida samarali loyihalar amalga oshirilganini yodga oldi.
Pan Gi Mun Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Koreya Respublikasiga davlat tashrifini yuqori baholab, ikki mamlakat o‘rtasidagi azaliy do‘stlik va o‘zaro ishonch ruhidagi hamkorlik aloqalari rivojida yangi bosqichni boshlab berganini qayd etdi.
O‘zbekistonning tashabbuslari Markaziy Osiyoni barqaror va yuksak iqtisodiy rivojlangan mintaqaga aylantirishda muhim qadam bo‘lishi ta’kidlandi.
Pan Gi Mun Shavkat Mirziyoyevga O‘zbekiston va Janubiy Koreya munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shayotgan hissasi uchun minnatdorlik izhor qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi Spikeri Chon Se Gyun bilan uchrashdi.
Spiker davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, Janubiy Koreya va O‘zbekiston o‘rtasidagi do‘stlik va strategik munosabatlarni yanada mustahkamlash keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Joriy yil 26-sentabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan muzokaralarda parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish, mazkur yo‘nalishdagi aloqalarni yanada kengaytirish borasida muhim kelishuvlarga erishilgan edi. O‘sha uchrashuvning mantiqiy davomi bo‘lgan bugungi muzokaralar o‘zaro ishonch va samimiy ruhda o‘tdi.
Prezidentimiz Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi poytaxti meriyasiga tashrif buyurdi. Prezidentimizni Seul shahri meri Pak Von Sun kutib oldi.
Shavkat Mirziyoyev faxriy mehmonlar kitobiga o‘zining tilaklarini yozib qoldirdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Janubiy Koreyani do‘stlik rishtalari, o‘zaro manfaatli hamkorlik va strategik sheriklik munosabatlari mustahkam bog‘lab turishi alohida ta’kidlandi.
O‘zbekistonda Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari va banklari ishtirokida iqtisodiyotning turli tarmoqlarida o‘nlab yirik loyihalar amalga oshirilgan va oshirilmoqda. Rasmiy Seul mamlakatimizda sanoat va infratuzilmani diversifikatsiya va modernizatsiya qilishga doir ustuvor dasturlarni amalga oshirishda an’anaviy yetakchi investitsion va texnologik sherik hisoblanadi.
Davlatimiz rahbari joriy yil 3-iyul kuni Seul shahri meri Pak Von Sunni Toshkentda qabul qilib, birodarlashgan shaharlar – Toshkent va Seul o‘rtasida amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qilgan edi.
Bugungi uchrashuvda zamonaviy texnologiyalar asosida shaharni boshqarish, transport tizimi va uy-joy kommunal xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha samarali tizimni tashkil etish sohasida Janubiy Koreyaning ilg‘or tajribasidan foydalanish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Shaharsozlik, me’morchilik va landshaft dizayni sohalarida o‘zaro hamkorlikni faollashtirish muhimligi qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Seul shahrining faxriy fuqarosi unvonini berishga bag‘ishlangan marosim bo‘lib o‘tdi. Marosimda so‘zga chiqqanlar O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari rivojlanib borayotgani, ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlari yanada mustahkamlanishida Prezident Shavkat Mirziyoyevning davlat tashrifi muhim ahamiyat kasb etayotganini qayd etdi.
Davlatimiz rahbari xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik ramzi sifatida Toshkent shahridagi ko‘chalardan biriga Seul nomi berish taklifini bildirdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga Seul shahri faxriy fuqarosi unvoni tantanali topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Bosh vaziri Li Nak Yon bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi hamkorligi so‘nggi yillarda keng ko‘lam kasb etdi. Davlatimiz rahbarining Janubiy Koreyaga davlat tashrifi davomida savdo, yoqilg‘i-energetika, kimyo, transport va transport kommunikatsiyalari, logistika, avtomobilsozlik, tog‘-kon sanoati, yengil sanoat, oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar, tibbiyot, turizm, fan-ta’lim va madaniyat kabi ko‘plab sohalarda kelishuvlarga erishildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Bosh vaziri Li Nak Yon bilan uchrashuvda erishilgan mazkur kelishuvlarni amaliyotga izchil tatbiq etish, yangi istiqbolli loyihalar bo‘yicha hamkorlik aloqalarini jadallashtirish masalalarini muhokama qildi.
Suhbat chog‘ida Prezident Shavkat Mirziyoyevning ushbu davlat tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, strategik sheriklik munosabatlarini izchil mustahkamlashga xizmat qilishi qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In hamrohligida Seul shahridagi Janubiy Koreya Milliy muzeyiga tashrif buyurdi.
Mazkur muzey Koreya Respublikasining eng yirik tarixiy va madaniy markazlaridan biri hisoblanadi. 1945 yil asos solingan muzey uchun 2005-yil o‘ziga xos me’moriy yechimga ega zamonaviy bino barpo etilgan. Osiyoda eng yirik, deya e’tirof etiladigan ushbu muzey ko‘lami jihatidan dunyoda oltinchi o‘rinda turadi. Muzeyda 220 mingdan ortiq tarixiy, badiiy, arxeologik va boshqa eksponatlar to‘plangan.
Prezidentimiz muzey eksponatlari bilan tanishdi. Madaniy-gumanitar sohalarda davlatlarimiz o‘rtasidagi aloqalarni yanada kengaytirish yuzasidan kelishib olindi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Koreya Respublikasiga davlat tashrifi nihoyasiga yetdi. Ushbu tashrif siyosiy, iqtisodiy natijalari bilan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar tarixidan muhim o‘rin egallashi va o‘zaro hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarishi muqarrar.

Historical visit that determined new prospects of mutually beneficial cooperation
As previously reported, on November 22-24, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev paid a state visit to the Republic of Korea at the invitation of President Moon Jae-in.
The state visit of the President of our country Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Korea was comprehensively fruitful. Issues of financing large investment projects, further intensification of cooperation in the spheres of economy, energy, finance, investments, high technologies, increasing the trade turnover, expansion of humanitarian ties, strengthening cooperation between ministries and departments were discussed at the negotiations.
Within the framework of the visit, over 60 documents worth more than 10 billion dollars were signed in trade-economic, investment, financial, technical and other spheres. Of these, 4,5 billion dollars are direct investment.
The reached agreements and the signed documents will serve the consistent development of strategic partnership between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea, further improving the welfare of our countries and people.
On November 24, the Head of our state received the former Secretary-General of the United Nations, Chairman of the International Olympic Committee’s Ethics Commission Ban Ki-moon.
At the meeting, held in the spirit of sincerity and openness, the Head of our state recalled fruitful joint projects between Uzbekistan and the UN that were implemented during the period of activity of Ban Ki-moon as Secretary-General of the United Nations.
Ban Ki-moon highly appreciated the state visit of the President of our country Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Korea and noted that its results opened a new stage towards further development of cooperation of the two countries based on traditional friendship and mutual trust.
It was noted that the initiatives of Uzbekistan are of great importance for the transformation of Central Asia into a stable and economically developed region.
Ban Ki-moon expressed gratitude to Shavkat Mirziyoyev for his contribution to strengthening Uzbekistan – South Korea relations.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Speaker of the National Assembly of the Republic of Korea Chung Sye-kyun.
The Speaker, warmly welcoming the Head of our state, noted that strengthening relations of friendship and strategic partnership between South Korea and Uzbekistan play an important role in expanding the full-scale cooperation of our countries.
Important agreements were reached on development of inter-parliamentary cooperation, further expansion of contacts in this direction during the negotiations that were held on September 26, in Tashkent. Today’s meeting, which is the logical continuation of those negotiations, also took place in the spirit of mutual trust and sincerity.
The President of our country got acquainted with the activities of the National Assembly of the Republic of Korea.
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Mayor’s Office of the capital of the Republic of Korea. The Mayor of Seoul Park Won-soon met the Head of our state.
Shavkat Mirziyoyev left a record in the Book of honored guests.
At the meeting it was emphasized that Uzbekistan and South Korea are firmly bound by traditional friendship, relations of mutually beneficial cooperation and strategic partnership.
Dozens of major projects with participation of leading banks and companies of South Korea have been implemented and continue to be realized in various sectors of the economy of Uzbekistan. Official Seoul has traditionally been a leading investment and technology partner in implementing priority programs on diversification and modernization of industry and infrastructure of our country.
The Head of our state, on July 3 of this year, received the Mayor of Seoul Park Won-soon in Tashkent. Issues of development of practical cooperation between the sister cities – Tashkent and Seoul, were discussed during the meeting.
At the current meeting, special attention was paid to the use of advanced experience of South Korea in the field of city management, development of the transport system, housing and communal services on the basis of modern technologies. The importance of active interaction in the spheres of urban planning, architecture and landscape design was noted.
The ceremony of awarding the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev the title of Honorary Citizen of Seoul was held. Speakers at the ceremony noted the dynamic development of cooperation between Uzbekistan and South Korea, that the state visit of President Shavkat Mirziyoyev is of great importance for further strengthening friendly relations between the two countries.
The Head of our state proposed to name one of the streets of Tashkent in honor of Seoul as a sign of friendship between our people.
The President of our country Shavkat Mirziyoyev was solemnly awarded the medal of Honorary Citizen of Seoul.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Prime Minister of the Republic of Korea Lee Nak-yon.
In recent years, cooperation between Uzbekistan and South Korea has acquired a large scale. During the state visit of the President of Uzbekistan to this country, agreements were reached on further cooperation in the fuel and energy, chemical, transport and transport-communications sectors, in mining, light and food, automotive industries, in the spheres of agriculture, trade, logistics, information technologies and telecommunications, medicine, tourism, science, education and culture.
Shavkat Mirziyoyev and Lee Nak-yon discussed issues of consistent implementation of the reached agreements, further improvement of joint activity on new projects.
At the meeting it was noted that the state visit of President Shavkat Mirziyoyev will contribute to further development of cooperation between our countries, the consistent strengthening of relations of strategic partnership.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, accompanied by the President of the Republic of Korea Moon Jae-in, visited the National Museum of Korea, in Seoul.
The museum is one of the largest historical and cultural centers of the country. It is founded in 1945, began to operate in a new building with a unique architecture in 2005. The museum is the largest in Asia and the sixth in the world. Its collection contains more than 220 thousand historical, art, archaeological and other exhibits.
The President of our country got acquainted with the exhibits of the museum. An agreement was reached on further expansion of cultural and humanitarian relations between our countries.
Thereupon, the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Korea ended. Due to high political and economic achievements, this visit will go down in history as an important event in relations between our countries and will raise bilateral cooperation to a new level.