Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning taklifiga binoan 22-24-noyabr kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Koreya Respublikasiga davlat tashrifi har tomonlama samarali bo‘ldi. Uchrashuvlarda yirik investitsiyaviy loyihalarni moliyalashtirish, iqtisodiyot, energetika, moliya, sarmoya, yuqori texnologiyalar kabi sohalardagi hamkorlikni yanada faollashtirish, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, gumanitar aloqalarni kengaytirish, vazirliklar va idoralararo hamkorlikni mustahkamlashga doir masalalar muhokama qilindi.
Tashrif doirasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnikaviy va boshqa sohalarga oid umumiy qiymati 10 milliard AQSH dollaridan ortiq 60 dan ziyod hujjat imzolandi. Shundan 4,5 milliard dollari to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalardir.
Erishilgan kelishuvlar va imzolangan hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligini yuksaltirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari 24-noyabr kuni BMT sobiq Bosh kotibi, Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining etika komissiyasi raisi Pan Gi Munni qabul qildi.
Samimiy va ochiq ruhda o‘tgan muloqotda davlatimiz rahbari Pan Gi Mun BMT Bosh kotibi lavozimida faoliyat yuritgan davrda O‘zbekiston bilan BMT hamkorligida samarali loyihalar amalga oshirilganini yodga oldi.
Pan Gi Mun Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Koreya Respublikasiga davlat tashrifini yuqori baholab, ikki mamlakat o‘rtasidagi azaliy do‘stlik va o‘zaro ishonch ruhidagi hamkorlik aloqalari rivojida yangi bosqichni boshlab berganini qayd etdi.
O‘zbekistonning tashabbuslari Markaziy Osiyoni barqaror va yuksak iqtisodiy rivojlangan mintaqaga aylantirishda muhim qadam bo‘lishi ta’kidlandi.
Pan Gi Mun Shavkat Mirziyoyevga O‘zbekiston va Janubiy Koreya munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shayotgan hissasi uchun minnatdorlik izhor qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi Spikeri Chon Se Gyun bilan uchrashdi.
Spiker davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, Janubiy Koreya va O‘zbekiston o‘rtasidagi do‘stlik va strategik munosabatlarni yanada mustahkamlash keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Joriy yil 26-sentabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan muzokaralarda parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish, mazkur yo‘nalishdagi aloqalarni yanada kengaytirish borasida muhim kelishuvlarga erishilgan edi. O‘sha uchrashuvning mantiqiy davomi bo‘lgan bugungi muzokaralar o‘zaro ishonch va samimiy ruhda o‘tdi.
Prezidentimiz Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi poytaxti meriyasiga tashrif buyurdi. Prezidentimizni Seul shahri meri Pak Von Sun kutib oldi.
Shavkat Mirziyoyev faxriy mehmonlar kitobiga o‘zining tilaklarini yozib qoldirdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Janubiy Koreyani do‘stlik rishtalari, o‘zaro manfaatli hamkorlik va strategik sheriklik munosabatlari mustahkam bog‘lab turishi alohida ta’kidlandi.
O‘zbekistonda Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari va banklari ishtirokida iqtisodiyotning turli tarmoqlarida o‘nlab yirik loyihalar amalga oshirilgan va oshirilmoqda. Rasmiy Seul mamlakatimizda sanoat va infratuzilmani diversifikatsiya va modernizatsiya qilishga doir ustuvor dasturlarni amalga oshirishda an’anaviy yetakchi investitsion va texnologik sherik hisoblanadi.
Davlatimiz rahbari joriy yil 3-iyul kuni Seul shahri meri Pak Von Sunni Toshkentda qabul qilib, birodarlashgan shaharlar – Toshkent va Seul o‘rtasida amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qilgan edi.
Bugungi uchrashuvda zamonaviy texnologiyalar asosida shaharni boshqarish, transport tizimi va uy-joy kommunal xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha samarali tizimni tashkil etish sohasida Janubiy Koreyaning ilg‘or tajribasidan foydalanish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Shaharsozlik, me’morchilik va landshaft dizayni sohalarida o‘zaro hamkorlikni faollashtirish muhimligi qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Seul shahrining faxriy fuqarosi unvonini berishga bag‘ishlangan marosim bo‘lib o‘tdi. Marosimda so‘zga chiqqanlar O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari rivojlanib borayotgani, ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlari yanada mustahkamlanishida Prezident Shavkat Mirziyoyevning davlat tashrifi muhim ahamiyat kasb etayotganini qayd etdi.
Davlatimiz rahbari xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik ramzi sifatida Toshkent shahridagi ko‘chalardan biriga Seul nomi berish taklifini bildirdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga Seul shahri faxriy fuqarosi unvoni tantanali topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Bosh vaziri Li Nak Yon bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi hamkorligi so‘nggi yillarda keng ko‘lam kasb etdi. Davlatimiz rahbarining Janubiy Koreyaga davlat tashrifi davomida savdo, yoqilg‘i-energetika, kimyo, transport va transport kommunikatsiyalari, logistika, avtomobilsozlik, tog‘-kon sanoati, yengil sanoat, oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar, tibbiyot, turizm, fan-ta’lim va madaniyat kabi ko‘plab sohalarda kelishuvlarga erishildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Bosh vaziri Li Nak Yon bilan uchrashuvda erishilgan mazkur kelishuvlarni amaliyotga izchil tatbiq etish, yangi istiqbolli loyihalar bo‘yicha hamkorlik aloqalarini jadallashtirish masalalarini muhokama qildi.
Suhbat chog‘ida Prezident Shavkat Mirziyoyevning ushbu davlat tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, strategik sheriklik munosabatlarini izchil mustahkamlashga xizmat qilishi qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In hamrohligida Seul shahridagi Janubiy Koreya Milliy muzeyiga tashrif buyurdi.
Mazkur muzey Koreya Respublikasining eng yirik tarixiy va madaniy markazlaridan biri hisoblanadi. 1945 yil asos solingan muzey uchun 2005-yil o‘ziga xos me’moriy yechimga ega zamonaviy bino barpo etilgan. Osiyoda eng yirik, deya e’tirof etiladigan ushbu muzey ko‘lami jihatidan dunyoda oltinchi o‘rinda turadi. Muzeyda 220 mingdan ortiq tarixiy, badiiy, arxeologik va boshqa eksponatlar to‘plangan.
Prezidentimiz muzey eksponatlari bilan tanishdi. Madaniy-gumanitar sohalarda davlatlarimiz o‘rtasidagi aloqalarni yanada kengaytirish yuzasidan kelishib olindi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Koreya Respublikasiga davlat tashrifi nihoyasiga yetdi. Ushbu tashrif siyosiy, iqtisodiy natijalari bilan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar tarixidan muhim o‘rin egallashi va o‘zaro hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarishi muqarrar.

Исторический визит, определивший новые перспективы взаимовыгодного сотрудничества
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина 22-24 ноября совершил государственный визит в эту страну.
Государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Республику Корея был всесторонне плодотворным. На переговорах обсуждены вопросы финансирования крупных инвестиционных проектов, дальнейшей активизации сотрудничества в сферах экономики, энергетики, финансов, инвестиций, высоких технологий, повышения объемов взаимного товарооборота, расширения гуманитарных связей, укрепления сотрудничества между министерствами и ведомствами.
В рамках визита подписано свыше 60 документов общей стоимостью более 10 миллиардов долларов США в торгово-экономической, инвестиционной, финансово-технической и других сферах. Из них 4,5 миллиарда долларов являются прямыми инвестициями.
Достигнутые договоренности и подписанные документы послужат последовательному развитию отношений стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Республикой Корея, дальнейшему повышению благосостояния наших стран и народов.
Глава нашего государства 24 ноября принял бывшего Генерального секретаря ООН, председателя комиссии по этике Международного Олимпийского комитета Пан Ги Муна.
На встрече, прошедшей в духе искренности и открытости, глава нашего государства вспомнил плодотворные совместные проекты между Узбекистаном и ООН, осуществленные в период деятельности Пан Ги Муна на посту Генерального секретаря ООН.
Пан Ги Мун высоко оценил государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Республику Корея и отметил, что его итоги открыли новый этап на пути дальнейшего развития сотрудничества двух стран, основанного на традиционной дружбе и взаимном доверии.
Отмечалось, что инициативы Узбекистана имеют важное значение для превращения Центральной Азии в стабильный и экономически развитый регион.
Пан Ги Мун выразил благодарность Шавкату Мирзиёеву за его вклад в укрепление узбекско-южнокорейских отношений.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился со Спикером Национальной Ассамблеи Республики Корея Чон Сэ Гюном.
Спикер, тепло приветствуя главу нашего государства, отметил, что укрепление отношений дружбы и стратегическое партнерство между Южной Кореей и Узбекистаном играют важную роль в расширении полномасштабного сотрудничества наших стран.
В ходе состоявшихся 26 сентября текущего года переговоров в Ташкенте были достигнуты важные договоренности по развитию межпарламентского сотрудничества, дальнейшему расширению контактов в этом направлении. Сегодняшняя встреча, являющаяся логическим продолжением тех переговоров, также прошла в духе взаимного доверия и искренности.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью Национальной Ассамблеи Республики Корея.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил мэрию столицы Республики Корея. Главу нашего государства встретил мэр Сеула Пак Вон Сун.
Шавкат Мирзиёев оставил запись в Книге почетных гостей.
На встрече подчеркивалось, что Узбекистан и Южную Корею прочно связывают традиционная дружба, отношения взаимовыгодного сотрудничества и стратегического партнерства.
В различных отраслях экономики Узбекистана осуществлены и продолжают реализовываться десятки крупных проектов с участием ведущих банков и компаний Южной Кореи. Официальный Сеул традиционно является ведущим инвестиционным и технологическим партнером в реализации приоритетных программ по диверсификации, модернизации промышленности и инфраструктуры нашей страны.
Глава нашего государства 3 июля текущего года принял мэра Сеула Пак Вон Суна в Ташкенте, в ходе встречи были обсуждены вопросы развития практического сотрудничества между городами-побратимами Ташкентом и Сеулом.
На нынешней встрече особое внимание было уделено использованию передового опыта Южной Кореи в области управления городом, развития транспортной системы и жилищно-коммунального хозяйства на основе современных технологий. Отмечалась важность активного взаимодействия в сферах градостроительства, архитектуры и ландшафтного дизайна.
Состоялась церемония присвоения Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву звания почетного гражданина города Сеула. Выступившие на церемонии отметили динамичное развитие сотрудничества между Узбекистаном и Южной Кореей, то, что государственный визит Президента Шавката Мирзиёева имеет важное значение для дальнейшего укрепления дружеских отношений двух стран.
Глава нашего государства предложил назвать одну из улиц Ташкента в честь Сеула в знак дружбы между нашими народами.
Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву была торжественно вручена медаль почетного гражданина города Сеула.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Республики Корея Ли Нак Ёном.
В последние годы сотрудничество Узбекистана и Южной Кореи стало широкомасштабным. В ходе государственного визита Президента Узбекистана в эту страну были достигнуты соглашения по дальнейшему сотрудничеству в топливно-энергетической, химической, транспортной и транспортно-коммуникационной отраслях, в горной, легкой, пищевой промышленности, автомобилестроении, сельском хозяйстве, в сферах торговли, логистики, информационных технологий и телекоммуникаций, медицины, туризма, науки, образования и культуры.
Шавкат Мирзиёев и Ли Нак Ён обсудили вопросы последовательной реализации достигнутых договоренностей, дальнейшего совершенствования совместной работы над новыми проектами.
В беседе отмечалось, что государственный визит Президента Шавката Мирзиёева будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между нашими странами, последовательному укреплению отношений стратегического партнерства.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина посетил Национальный музей Южной Кореи в Сеуле.
Музей является одним из крупнейших исторических и культурных центров страны. Он основан в 1945 году, в 2005 году начал действовать в новом здании с уникальной архитектурой. По величине музей является крупнейшим в Азии и шестым в мире. Его коллекция содержит более 220 тысяч исторических, художественных, археологических и других экспонатов.
Президент нашей страны ознакомился с экспонатами музея. Была достигнута договоренность о дальнейшем расширении культурно-гуманитарных связей между нашими странами.
На этом государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Корея завершился. Благодаря высоким политическим, экономическим достижениям этот визит войдет в историю как важное событие в отношениях между нашими странами и поднимет двустороннее сотрудничество на новый уровень.