Doʻstlik va hamkorlik rishtalari yanada mustahkamlanmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan 27-sentyabr kuni ushbu mamlakatga tashrif buyurdi.
Dushanbe xalqaro aeroportida Prezidentimizni Tojikiston Respublikasi Prezidenti kutib oldi.
Prezidentlar Dushanbe shahrida ikki tomonlama uchrashuv oʻtkazdi. Emomali Rahmon Shavkat Mirziyoyevni tashrif bilan samimiy qutlab, ushbu uchrashuv oliy darajadagi doimiy muloqotlarning izchil davomi ekanini taʼkidladi.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlarining siyosiy irodasi tufayli keyingi yillarda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi hamkorlik, doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik munosabatlariyangi bosqichga koʻtarildi, xalqlarimiz doʻstligi mustahkamlandi.
Ayniqsa, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil mart oyida Tojikistonga, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning avgust oyida Oʻzbekistonga davlat tashriflari tarixiy voqea boʻldi.
Davlat rahbarlarining ochiq, oʻzaro ishonch va doʻstona munosabatlari nafaqat Oʻzbekiston – Tojikiston hamkorligini mustahkamlash, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik va barqaror taraqqiyotni taʼminlashga xizmat qilmoqda.
Mamlakatlarimiz BMT, SHHT, MDH kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalarda tomonlarning qarashlari oʻxshashdir. Turli darajadagi delegatsiyalar almashuvlari, hududlar oʻrtasidagi aloqalar faollashdi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan joriy yil 7 mart kuni Samarqand shahridagi Alisher Navoiy nomidagi markaziy istirohat bogʻida oʻzbek va tojik xalqlarining buyuk mutafakkirlari – Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiyga haykal oʻrnatilgan edi.
Ana shu ezgu tashabbusga javoban Dushanbe shahrida Alisher Navoiy nomidagi madaniyat va istirohat bogʻi barpo etilib, unda ikki buyuk siymoning haykali qad rostlagani xalqlarimiz oʻrtasidagi doʻstona aloqalar mustahkamlanib borayotganining yana bir ifodasi boʻldi.
Prezidentimizning tashrifi doirasida mazkur yangi bogʻ hamda Abdurahmon Jomiy va Alisher Navoiyga oʻrnatilgan haykalning ochilish marosimi boʻldi.
Shavkat Mirziyoyev va Emomali Rahmon ushbu ikki buyuk mutafakkir haykali poyiga gullar qoʻydi.
Alisher Navoiy nomidagi madaniyat va istirohat bogʻining umumiy maydoni 2 gektardan ziyod. Bogʻda tashrif buyuruvchilar uchun barcha sharoit va qulaylik yaratilgan. Oʻrindiqlar yonidakitobxonlikni targʻib etuvchi haykalchalar oʻrnatilgan. Ota va oʻgʻil, Ona va qiz, Bobo va nabira siymolari aks etgan ushbu sanʼat asarlari har qanday insonni kitobga oshno boʻlishga undaydi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Emomali Rahmon hamrohligida Tursunzoda shahriga tashrif buyurdi. Oliy martabali mehmon sharafiga yoʻl boʻylab koʻchalar bayramona bezatilgan, Oʻzbekiston va Tojikiston bayroqlari, pannolar oʻrnatilgan.
Shaharga kiraverishda minglab odamlar davlatimiz rahbarini katta xursandchilik, tantana bilan kutib oldi. Milliy kuy-qoʻshiqlar, raqslar ijro etildi.
Oʻzbekiston Prezidentining qoʻshni davlatlar bilan ochiqlik, hamkorlik va bagʻrikenglik siyosati barchatojikistonliklar qatori Tursunzoda aholisiga ham katta quvonch bagʻishlagan. Shavkat Mirziyoyevning joriy yil mart oyida Tojikistonga davlat tashrifi chogʻida imzolangan Davlat chegarasi boʻyicha shartnoma hamda Fuqarolarning oʻzaro qatnovi toʻgʻrisida bitim xalqlarimiz hayotida ulkan ahamiyatga ega boʻldi. Chegaradan oʻtkazish punktlari faoliyati qayta tiklangani, bordi-keldi uchun 30 kungacha vizasiz tartib joriy etilgani, avtobus va samolyot qatnovi yoʻlga qoʻyilgani odamlarga keng qulayliklar yaratmoqda.
Prezidentlar Tursunzoda shahridagi “Talko” davlat unitar korxonasiga tashrif buyurdi.
Ushbu zavod dunyodagi eng yirik alyuminiy ishlab chiqaruvchi korxonalardan biridir. 2007-yili zavod “Tojikiston alyuminiy kompaniyasi” (Talko) davlat unitar korxonasiga aylantirilgan. Bu yerda yiliga 105 ming tonna birlamchi alyuminiy ishlab chiqariladi va asosan eksportga yoʻnaltiriladi. Bundan tashqari, 70 dan ortiq turdagi isteʼmol tovarlari tayyorlanadi. Ayni paytda zavodda 8 mingga yaqin kishi mehnat qiladi.
Davlatimiz rahbari alyuminiy xomashyosini quyish jarayoni va tayyor mahsulotlarni koʻzdan kechirdi.
Oʻzbekistonning “Krantas grupp” masʼuliyati cheklangan jamiyati bilan Tojikiston alyuminiy kompaniyasi hamkorligida joriy yil iyul oyida tashkil etilgan “Talko-Krantas maxsus texnikalar zavodi” masʼuliyati cheklangan jamiyati shaklidagi Oʻzbekiston – Tojikiston qoʻshma korxonasi taqdimoti boʻlib oʻtdi.
Mazkur korxonada avtokranlar, traktor pritseplari, yarimtirkamalar va boshqa maxsus texnika vositalari ishlab chiqariladi. Butlovchi qismlar Oʻzbekistondan keltirilib, Tojikistonda yigʻiladi.
300 minglik Tursunzoda shahri aholisining qariyb yarmi oʻzbeklardir. Shahar atrofidagi dehqon xoʻjaliklari asosan uzumchilik bilan shugʻullanadi. Uzumzorlar Fargʻonaning Beshariq yoki Toshkent viloyatining Parkent tumanidagi tokzorlarni eslatadi.
Tursunzoda tumanidagi “Bogʻi somon” dehqon xoʻjaligi rahbari Kamol hoji Madumarov asli oltiariqlik usta dehqon farzandi. U ota kasbini davom ettirib, elda obroʻ topgan. Xoʻjalik uzumzori 500 gektar. 1 ming 100 ishchi mehnat qilayotgan xoʻjalikda uzumning “Husayni”, “Rizamat”, “Kattaqoʻrgʻon”, “Kelin barmoq” kabi 7 xil navi yetishtiriladi. Mahsulotning 70-80 foizi eksport qilinadi. Xoʻjalikning 1 ming 200 tonnalik sovutkichli omborxonasida ayni paytda hosilni jamlash ishlari avjida.
Prezidentlar mazkur sovutkichli omborxona bilan tanishib, xoʻjalik uzumzorlarida boʻldi. Shavkat Mirziyoyev Kamol ota Madumarovga mamlakatimizda ishlab chiqarilgan “Captiva” avtomashinasini sovgʻa qildi. Davlatimiz rahbari shu tumandagi “Vatan” dehqon xoʻjaligida boʻlib, uning rahbari Neʼmat hoji Usmonovga ham “Captiva” mashinasini tuhfa etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Tojikiston Respublikasiga tashrifi davom etmoqda.
Shavkat Mirziyoyev 28-sentyabr kuni Dushanbe shahrida boʻlib oʻtadigan Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Davlat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etadi.

Сотрудничество, основанное на дружбе и добрососедстве, еще более укрепляется
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона 27 сентября прибыл с визитом в эту страну.
В международном аэропорту Душанбе Президента нашей страны встретил Президент Республики Таджикистан.
Президенты провели двустороннюю встречу в Душанбе. Эмомали Рахмон искренне поприветствовал Шавката Мирзиёева и отметил, что данная встреча является логическим продолжением регулярного диалога на высшем уровне.
На встрече обсуждены вопросы дальнейшего развития торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Благодаря политической воле Президентов Узбекистана и Таджикистана в последние годы дружественные и добрососедские отношения поднялись на новый уровень, наши народы еще больше сблизились.
Состоявшиеся в марте и августе текущего года государственные визиты - Президента Шавката Мирзиёева в Таджикистан и Президента Эмомали Рахмона в Узбекистан - стали историческими событиями.
Сложившиеся между главами государств открытые, доверительные и дружеские отношения способствуют не только укреплению узбекско-таджикского сотрудничества, но и обеспечению мира и стабильного развития всей Центральной Азии.
Наши страны плодотворно взаимодействуют в рамках ООН, ШОС, СНГ и других международных структур. Стороны имеют схожие позиции по региональным и международным вопросам. Активизировались обмен делегациями различных уровней и межрегиональные связи.
По инициативе главы нашего государства 7 марта текущего года в центральном парке имени Алишера Навои города Самарканда были открыты памятники двум великим представителям узбекской и таджикской литературы Алишеру Навои и Абдурахману Джами.
В ответ на эту добрую инициативу в городе Душанбе создан парк культуры и отдыха имени Алишера Навои, в котором установлены памятники этим великим личностям, что стало очередным воплощением крепнущей дружбы между нашими народами.
В рамках визита Президента нашей страны состоялась церемония открытия нового парка, а также памятников Абдурахману Джами и Алишеру Навои.
Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон возложили цветы к подножию памятников великим мыслителям.
Парк имени Алишера Навои занимает более двух гектаров. Здесь созданы все условия для посетителей. Рядом со скамейками установлены скульптуры, идея которых заключается в пропаганде чтения: отец и сын, мать и дочь, дед и внук с книгами в руках.
Шавкат Мирзиёев в сопровождении Эмомали Рахмона посетил город Турсунзаде. В честь высокого гостя городские улицы празднично украшены, вдоль них реют флаги двух стран, установлены приветственные панно.
У въезда в город собрались тысячи жителей. Они тепло приветствовали главу нашего государства. Прозвучали народные песни, были исполнены танцы.
Политика открытости, сотрудничества и толерантности, осуществляемая Президентом Узбекистана в отношениях с соседними государствами, радует и жителей Турсунзаде. Подписанные в ходе государственного визита Шавката Мирзиёева в Таджикистан Договор о государственной границе и Соглашение о взаимных поездках граждан сыграли важную роль в жизни наших народов. Возобновление работы пограничных пропускных пунктов, внедрение безвизового режима сроком до 30 дней, налаживание новых автобусных маршрутов и авиарейсов создают широкие удобства для людей.
Президенты посетили государственное унитарное предприятие "Талко" в городе Турсунзаде.
Это предприятие является одним из крупнейших производителей алюминия в мире. В 2007 году завод был преобразован в государственное унитарное предприятие "Таджикская алюминиевая компания" ("Талко"). В год здесь выпускается 105 тысяч тонн первичного алюминия, который в основном экспортируется. Кроме того, предприятие производит потребительские товары более 70 видов. В настоящее время на заводе трудятся около 8 тысяч человек.
Глава нашего государства ознакомился с процессом литья алюминия и осмотрел готовую продукцию.
Состоялась презентация узбекско-таджикского совместного предприятия в форме общества с ограниченной ответственностью "Талко-Крантас" по производству специальной техники, которое было создано в июле текущего года совместно с ООО «Крантас групп» Узбекистана и Таджикской алюминиевой компанией.
Предприятие будет выпускать автокраны, тракторные прицепы, полуприцепы и другую спецтехнику. Комплектующие будет поставлять Узбекистан, сборка будет осуществляться в Таджикистане.
Почти половину 300-тысячного населения города Турсунзаде составляют представители узбекской национальности. Дехканские хозяйства города в основном занимаются виноградарством. Здешние виноградники напоминают виноградные угодья Бешарыкского района Ферганы или Паркентского района Ташкентской области.
Руководитель хозяйства Камол Мадумаров - сын дехканина из Алтыарыкского района нашей страны. Он пошел по стопам отца, завоевал уважение как трудолюбивый земледелец. В настоящее время хозяйство имеет виноградники общей площадью 500 гектаров. Здесь трудятся 1 100 человек, выращиваются такие сорта винограда, как "Хусайни", "Ризамат", "Каттакургон", "Келин бармок" и другие. Экспортируется 70-80 процентов продукции. В настоящее время на холодильном складе хозяйства вместимостью 1,2 тысячи тонн в самом разгаре работа по загрузке урожая.
Президенты ознакомились с работой этого склада, побывали на виноградниках. Шавкат Мирзиёев подарил Камолу Мадумарову произведенный в нашей стране автомобиль Captiva. Глава нашего государства посетил также дехканское хозяйство "Ватан" того же района и подарил автомобиль Captiva его руководителю Неъмату Усмонову.
Визит Президента Республики Узбекистан в Республику Таджикистан продолжается. Шавкат Мирзиёев 28 сентября примет участие в заседании Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств в Душанбе.
Акбар Якубов, Жиззах вилояти2018-10-03 10:36:49
Икки давлат ўртасидаги дўстона муносабатлар янада мустахкам бўлсин!
Рахманова Гульнара УзЛиДеП Тахтакупир туман Кенгаши ижрочи котиб 2018-09-28 09:24:24
Экки давлат уртасидаги дустлик риштаси обадий булсин! Дустлик бор ерда бирлик, тинчлик ва асоийшталик булади