MDH davlat rahbarlarining norasmiy uchrashuvi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 26-dekabr kuni Moskva shahrida bo‘lib o‘tgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining norasmiy uchrashuvida ishtirok etdi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Novo-Ogaryovo qarorgohida Shavkat Mirziyoyevni Vladimir Putin kutib oldi.
Suratga tushish marosimidan so‘ng MDH davlat rahbarlarining uchrashuvi boshlandi.
Vladimir Putin davlat rahbarlarini tashrifi bilan qutlab, Rossiyaning MDHga raisligi yakunlari haqida to‘xtalib o‘tdi. Joriy yil o‘zaro integratsiyani mustahkamlash va tashkilot nufuzini oshirish bo‘yicha muhim ishlar amalga oshirilganini ta’kidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yilda O‘zbekistonning MDH mamlakatlari bilan hamkorligi yanada mustahkamlanib, tovar ayirboshlash hajmi sezilarli oshganini ta’kidladi. O‘zaro manfaatli hamkorlik a’zo davlatlarni uzviy bog‘lab turishi, ushbu uchrashuv aloqalarga yangi sur’at bag‘ishlashini qayd etdi.
2018-yil Rossiyada bo‘ladigan voqealar muhim ahamiyatga ega ekani, Prezident saylovida Rossiya xalqi munosib nomzodga ovoz berajagi ta’kidlandi.
Uchrashuvda Hamdo‘stlik davlatlari o‘rtasida turli sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish, xavfsizlikni mustahkamlash, mintaqaga tahdid va xatarlarning oldini olish masalalariga e’tibor qaratildi.
Ma’lumki, O‘zbekiston MDH doirasidagi hamkorlikda faol ishtirok etib kelmoqda. Prezidentimiz shu yil 10-11-oktabr kunlari Sochi shahrida bo‘lib o‘tgan MDH Davlat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etdi. 3-noyabr kuni poytaxtimizda Hukumat rahbarlari kengashi yig‘ilishi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga Murojaatnomasida davlatimizning tashqi siyosatidagi ustuvorliklar ham aytib o‘tildi. Mamlakatimiz, jumladan, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi bilan aloqalarni yangi bosqichda davom ettirayotgani ta’kidlandi. “O‘zbekistonning tashqi siyosatida Markaziy Osiyo – bosh ustuvor yo‘nalish” tamoyili asosida qo‘shni davlatlar bilan munosabatlar mustahkamlandi. Bu Hamdo‘stlik doirasidagi aloqalar rivojida ham muhim o‘rin tutadi.

Informal meeting of the CIS Heads of States
On December 26, 2017, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the informal meeting of the Council of the Heads of States of the Commonwealth of Independent States, in Moscow.
The President of the Russian Federation Vladimir Putin met the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at Novo-Ogarevo residence.
After the photographing ceremony, a meeting of the heads of the CIS member states began.
Vladimir Putin, welcoming the heads of states, told about the results of Russia’s presidency in the CIS. He noted that this year important activity was implemented on strengthening mutual integration and enhancing the credibility of the organization.
President Shavkat Mirziyoyev noted that this year cooperation of Uzbekistan with the CIS countries has become even stronger, the volume of trade turnover has significantly increased, emphasized that mutually beneficial cooperation closely connects the member states, this meeting will give a new impetus to the development of these relations.
It was noted that the upcoming events in Russia in 2018 are of great importance, people of Russia will vote for a worthy candidate at the presidential elections.
At the meeting, attention was paid to issues of development of cooperation between the Commonwealth states in various spheres, strengthening security, preventing risks and threats to the region.
As it is known, Uzbekistan is actively cooperating within the framework of the CIS. The interaction of our country with the member states of this organization is consistently developing in various areas. The Head of our state attended the meeting of the Council of the Heads of States of the CIS member states that was held on October 10-11, 2017, in Sochi. On November 3, a meeting of the Council of Heads of Governments was held in Tashkent.
In the Address of the President of the Republic of Uzbekistan to the Oliy Majlis, the priorities of our state in foreign policy were emphasized. It was noted that our country continues to develop relations with foreign states, including the CIS countries, at a new stage. Relations with neighboring countries has strengthened according to the principle of “Central Asia – the main priority in foreign policy of Uzbekistan”. This plays an important role in development of cooperation within the framework of the Commonwealth.