Hududlar iqtisodiyotini rivojlantirishning muhim yo‘nalishlari ko‘rsatib o‘tildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 7-may kuni Andijon, Navoiy hamda Surxondaryo viloyatlari tuman va shaharlarining iqtisodiy salohiyatini oshirish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizning har bir hududi o‘ziga xos. Bir viloyat ichidagi tumanlarning imkoniyatlari ham bir-biriga o‘xshamaydi. Shu bois Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyatlar iqtisodiyotini rivojlantirish masalalari alohida, manzilli tarzda muhokama qilib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari joylarga chiqib, aholi bilan gaplashib, belgilanayotgan chora-tadbirlarning dolzarb va amaliy bo‘lishiga katta e’tibor qaratmoqda.
– Shuncha sa’y-harakatlarimiz, qabul qilayotgan qarorlarimiz qishloqdagi oddiy odamlar hayotiga nima o‘zgarish olib kirayapti, daromadi ko‘paydimi, ishga joylashdimi, bolasi o‘qishga kirdimi, uyli-joyli bo‘ldimi, to‘yib ovqatlanayaptimi, toza suv ichyaptimi, degan savollar meni juda qiynaydi. Bu barcha darajadagi rahbarlar xalqimiz oldida javob berishi kerak bo‘lgan eng asosiy savollardir, – dedi Prezident.
Markazdagi rahbarlar qarorlar qabul qilishda hokimlarning umumiy hisobotlari bilan kifoyalanib qolayotgani tanqid qilinib, bundan buyon hududlarga oid har bir masalani aniq tuman, qishloq, mahalla, soha va korxona kesimida, muammoning eng quyidagi ildizigacha tushib, uni hal qilish zarurligi ta’kidlandi. Dasturlar ishlab chiqishni har bir qishloqdan boshlash, qaysi qishloqda qaysi yo‘nalishni rivojlantirish, bunga qancha mablag‘ ajratish kerakligini aniq ko‘rsatish talabi qo‘yildi.
Masalan, Surxondaryoda 55 mingta, Andijonda 41 mingta, Navoiy viloyatida 14 mingta oilani kambag‘allikdan chiqarish lozim. Kichik korxonalarni ko‘paytirish, hunarmandchilikni qo‘llab-quvvatlash, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish orqali aholi farovonligini oshirish zarur.
Yig‘ilishda buning uchun uchta yo‘nalishdagi ishlarga qo‘shimcha turtki  berish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Birinchi yo‘nalish – sanoatni rivojlantirish, mavjud xomashyoni chuqur qayta ishlash, har bir tuman, qishloq va mahallani ixtisoslashtirish.
Andijon, Navoiy va Surxondaryo viloyatlarida ishlab chiqarishning asosiy qismi bitta tarmoqqa yoki respublika tasarrufidagi korxonalar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Jumladan, Andijonda sanoat ishlab chiqarishning 69 foizini mashinasozlik, Navoiyda esa 72,5 foizini kon-metallurgiya tashkil etadi. Surxondaryo sanoatining mamlakatdagi ulushi atigi 1,5 foiz, yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi esa atigi 8 foiz bo‘lib, respublikada eng past ko‘rsatkichlardan biridir.
Yig‘ilishda ushbu hududlarda sanoat tarmoqlarini diversifikatsiya qilish uchun barcha imkoniyatlar borligi ta’kidlanib, bu boradagi chora-tadbirlar belgilandi.
Xususan, Andijon viloyati Xo‘jaobod tumanida tashabbuskorlarga 32 ta tikuv-trikotaj korxonasi uchun joy ajratish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Bu korxonalarda 6,5 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Buloqboshi tumani tog‘ hududidagi konlarni o‘zlashtirib, qurilish materiallari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, Oltinko‘l tumani “Ijtimoyat” mahallasida mebel tayyorlashni sanoat darajasiga olib chiqish mumkinligi qayd etildi.
Asaka tumanidagi avtomobil zavodi yaqinida, unumdorligi past yerlarda kichik sanoat zonasi tashkil etib, butlovchi qismlar ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Navoiy viloyati Nurota tumanidagi “Suvliq Granit” konining elektr tarmog‘ini rekonstruksiya qilish orqali “Istiqlol” mahallasidagi 450 nafar aholini ish bilan ta’minlash mumkin. Tomdi tumanida fosforit, shisha, sement, pardozbop qurilish toshlari va ohaktosh zaxiralari mavjud. Uchquduq tumanida qayta geologik o‘rganishlar o‘tkazilsa, yana ko‘p imkoniyatlar ochiladi.
Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida gilamdo‘z hunarmandlar bor. Bandixon tumanida esa gilam uchun zarur xomashyo – qo‘y va echki  juni ko‘p. Mazkur qo‘shni tumanlar o‘rtasida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish orqali yiliga 85 tonna jun va terini qayta ishlash mumkin.
Oltinsoy tumanida elektr ta’minoti yaxshi emasligi sababli yiliga yetishtirilayotgan 80 ming tonna uzum va 13 ming tonna g‘allani qayta ishlash imkoni cheklanmoqda. Shuningdek, u yerda qurilishda talab bo‘lgan 10 million tonna pardozbop tosh zaxirasi mavjud.
Davlatimiz rahbari shu kabi ko‘plab imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tib, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligiga viloyat hokimlari bilan birga Andijon, Navoiy va Surxondaryoda 33 gektar yer va 5,3 ming kvadrat metrli bo‘sh binolarda 10 ta yangi kichik sanoat zonasi tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Ikkinchi yo‘nalish – joylarda investitsion va turistik salohiyatni oshirish, servis xizmatlarini yaxshilash uchun infratuzilma ob’ektlarini rivojlantirish.
Yig‘ilishda Andijon, Navoiy va Surxondaryo viloyatlarida bu boradagi holat tumanlar kesimida tahlil qilindi.
Misol uchun, Xonobod shahrining xizmat ko‘rsatish bo‘yicha Andijon viloyatidagi ulushi bor-yo‘g‘i 1 foizni tashkil etadi. Aslida u yerdagi yerosti ma’danli suvlarini o‘zlashtirish orqali sog‘lomlashtirish turizmini yo‘lga qo‘yish, shifobaxsh suv ishlab chiqarish imkoniyati bor.
Navoiy viloyati Qiziltepa tumanidagi To‘dako‘l suv ombori hamda Navbahor tumanidagi “Sarmishsoy” hududiga olib boruvchi yo‘llarni ta’mirlash va turistik zonalar tashkil etish orqali ularga sayyohlar oqimini bir necha barobar ko‘paytirish mumkin.
Surxondaryo viloyati Oltinsoy tumanida birorta bozor yo‘q. Bundan tashqari, tuman hududidan o‘tgan “Manguzar-Termiz-Denov” avtomobil yo‘lida zamonaviy savdo va xizmat ko‘rsatish markazlarini tashkil etsa bo‘ladi.
Yig‘ilishda xizmat ko‘rsatishning shu kabi barcha zaxiralarini hisob-kitob qilib, ularni ishga tushirishga tadbirkorlarni jalb etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Uchinchi yo‘nalish – qishloq xo‘jaligida mahsulot ishlab chiqarishni ko‘paytirish va shu orqali iqtisodiy o‘sishni ta’minlash.
Andijon tumani “Mirobod” mahallasi aholisi qalampir ekib, yiliga 2 ming tonnagacha hosil olmoqa. Bundan tashqari, boshqa hududlardan yiliga 3-4 ming tonna sotib olib, qayta ishlaydi. Izboskan tumani “Yuqori Chuvama” mahallasidagi mingta xonadonda tog‘ yong‘og‘i va yeryong‘oq yetishtiriladi.
Ushbu omilkor odamlarga qo‘shimcha yer ajratish orqali mahsulotlarni qayta ishlash va ish o‘rinlarini ko‘paytirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Navoiy viloyatida 8 million gektardan ortiq yaylov yerlari bo‘lib, chorvachilikni, ayniqsa, qo‘y va echkichilikni rivojlantirish uchun katta imkoniyat mavjud. Buning uchun quduqlar qazib, yangi chorva xo‘jaliklari tashkil etish zarur. Natijada 500 dan ortiq kishi mehnat bilan band bo‘ladi. Qayd etilganidek, bu chorvachilik loyihalari namuna sifatida amalga oshirilib, Navoiy tajribasi yaratiladi.
Surxondaryo viloyatining tabiiy iqlim sharoiti boshqa hududlardan farq qilib, vohada ikki-uch marta hosil olish, issiqsevar o‘simliklar yetishtirish imkoniyati mavjud.
Misol uchun, Sherobod tumani anorlariga talab yuqori. Lekin, anorzorlar atigi 32 gektarni – tumandagi ekin maydonlarining 0,1 foizini tashkil qiladi. Hosildorligi past paxta va g‘alla maydonlari o‘rnida anor plantatsiyalari barpo etilsa, 10 barobar ko‘p daromad olish, 30-40 million dollarlik mahsulot eksport qilish mumkin.
Muzrabot tumanida 2 ming, Qumqo‘rg‘on tumanida 1,2 ming gektar foydalanishdan chiqqan yerlarni o‘zlashtirib, band bo‘lmagan aholiga bo‘lib berish va ertaki mahsulotlar yetishtirishni ko‘paytirish kerakligi ta’kidlandi. Buning natijasida qariyb 4 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Yig‘ilishda asosiy va bog‘-tok qator oralariga ekin ekish, qishloq xo‘jaligi mahmulotlarini ko‘paytirib, narx-navo barqarorligini ta’minlash masalalariga yana bir bor to‘xtalib o‘tildi.
– Har bir rahbar o‘z ish uslubini o‘zgartirib, oddiy odamlarning imkoniyati va ko‘nikmalarini inobatga olib, amaliy loyihalar qilinsagina tezroq natija bo‘ladi. Qishloqda, mahallada o‘zgarish bo‘lsa, iqtisodiyot ham rivojlanadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Videoselektor yig‘ilishida Andijon, Navoiy va Surxondaryo viloyatlari hokimlari, tarmoqlar rahbarlari hisobot berdi.

Намечены важные направления развития экономики регионов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 7 мая состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения экономического потенциала районов и городов Андижанской, Навоийской и Сурхандарьинской областей.
Каждый регион нашей страны по-своему уникален. Даже районы в пределах одной области отличаются по возможностям. Поэтому вопросы экономического развития Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей обсуждаются у Президента предметно и по отдельности.
Глава государства, выезжая на места и общаясь с народом, уделяет особое внимание на то, чтобы определяемые меры отвечали актуальным запросам и приносили реальный результат.
- Меня очень волнует, привносят ли наши усилия, принимаемые решения реальные изменения в жизнь простых людей на селе, увеличился ли их доход, нашли ли они работу, ходят ли их дети в школу, есть ли у них дом, чистая вода, хорошо ли они питаются. Это самые важные вопросы, на которые должны ответить руководители всех уровней перед нашим народом, - сказал Президент.
Подвергнуто критике то, что руководители в центре в процессе принятия решений руководствуются общими отчетами хокимов, и подчеркнута необходимость решения каждой проблемы в отдельно взятом районе, селе, махалле, сфере и предприятии, дойдя до самого ее корня. Поставлена задача начинать разработку любой программы с каждого села, конкретно указав, какое направление в каком селе будет развиваться, сколько средств на это должно быть выделено.
К примеру, необходимо вывести из бедности 55 тысяч семей в Сурхандарье, 41 тысячу в Андижанской и 14 тысяч в Навоийской областях. Предстоит повысить благосостояние населения за счет увеличения количества малых предприятий, поддержки ремесленничества, выращивания сельскохозяйственной продукции.
На совещании отмечено, что это требует более интенсивной работы в следующих в трех направлениях.
Первое направление — это развитие промышленности, глубокая переработка сырья местного производства, специализация каждого района, села и махалли.
В Андижанской, Навоийской и Сурхандарьинской областях основная часть производства сконцентрирована в одной отрасли или приходится на долю государственных предприятий. В частности, 69 процентов промышленного производства в Андижане составляет машиностроение, 72,5 процента в Навоийской области – горное дело и металлургия.
Доля сурхандарьинской промышленности в стране составляет всего 1,5 процента, а ее доля в валовом региональном продукте – лишь 8 процентов, что является одним из самых низких показателей по Узбекистану.
На совещании отмечалось, что в этих регионах имеются все возможности для диверсификации отраслей, и были определены меры в этом направлении.
В частности, поручено выделить инициаторам в Ходжаабадском районе Андижанской области место для организации 32 швейных и трикотажных предприятий. На этих предприятиях будет создано 6,5 тысячи рабочих мест.
Указано на возможность производства строительных материалов путем освоения месторождений в горах Булакбашинского района, вывести производство мебели в махалле "Ижтимоят" Алтынкульского района на промышленный уровень.
Поручено создать небольшую промышленную зону на базе низкоурожайных площадей рядом с автомобильным заводом в Асакинском районе и увеличить производство комплектующих.
Реконструкция электросети месторождения "Сувлик Гранит" в Нуратинском районе Навоийской области может обеспечить работой 450 человек в махалле "Истиклол". Тамдынский район располагает запасами фосфоритов, стекла, цемента, декоративных строительных камней и известняка. Более глубокие геологические исследования в Учкудукском районе могут выявить больше ресурсов.
В Шерабадском районе Сурхандарьинской области много ремесленников-ковроделов. В Бандиханском районе много сырья для изготовления ковров – овечьей и козьей шерсти. Наладив кооперацию между этими сопредельными районами, можно будет перерабатывать 85 тонн шерсти и кожи в год.
Из-за плохого электроснабжения в Алтынсайском районе возможности по переработке заготавливаемых здесь за год 80 тысяч тонн винограда и 13 тысяч тонн зерна ограниченны. Здесь имеются также запасы применяемого в строительстве облицовочного камня в объеме 10 миллионов тонн.
Глава государства указал на множество таких возможностей и дал соответствующие поручения ответственным лицам. Министерству экономического развития и сокращения бедности поручено совместно с хокимами областей создать 10 новых малых промышленных зон на 33 гектарах земли и на базе неиспользуемых зданий площадью 5,3 тысячи квадратных метров в Андижане, Навои и Сурхандарье.
Второе направление – повышение инвестиционного и туристического потенциала на местах, развитие инфраструктуры для улучшения сервиса.
На совещании проанализировано положение дел в Андижанской, Навоийской и Сурхандарьинской областях в этом направлении. Так, доля города Ханабада в сфере услуг Андижанской области составляет всего 1 процент. При этом здесь велик потенциал оздоровительного туризма за счет освоения минеральных вод и производства лечебной воды.
Отремонтировав дороги, ведущие к Тудакульскому водохранилищу в Кызылтепинском районе и урочищу Сармышсай в Навбахорском районе Навоийской области, можно организовать туристические зоны и увеличить поток гостей в несколько раз.
В Алтынсайском районе Сурхандарьинской области нет ни одного рынка. Кроме того, имеются возможности создания современных торгово-сервисных центров на трассе «Мангузар-Термез-Денау», которая проходит через район.
На совещании поручено рассчитать все подобные резервы в сфере услуг и привлечь предпринимателей к их задействованию.
Третье направление – наращивание сельскохозяйственного производства и обеспечение за этот счет экономического роста.
Жители махалли "Миробод" Андижанского района сажают перец и собирают до 2 тысяч тонн урожая в год. Они также покупают и перерабатывают 3-4 тысячи тонн в год из других районов.
Тысячи семей в махалле "Юкори Чувама" Избасканского района выращивают грецкий орех и арахис. Выделение им дополнительных земель может расширить их возможности переработки и создать больше рабочих мест.
Навоийская область располагает пастбищами на 8 миллионах гектарах и имеет большой потенциал для разведения скота, особенно овец и коз. Для этого необходимо сооружать колодцы и создавать новые животноводческие фермы. В результате будет трудоустроено более 500 человек. Отмечено, что эти проекты создадут Навоийскую модель животноводства.
Природно-климатические условия Сурхандарьинской области отличаются от других регионов, здесь есть возможность собирать урожай два-три раза, выращивать теплолюбивые растения.
Например, спрос на гранаты Шерабадского района высок. Однако плантации граната здесь занимают всего 32 гектара – 0,1 процента посевных земель района. Если на месте низкоурожайных хлопковых и зерновых полей будут созданы плантации граната, можно заработать в 10 раз больше и экспортировать продукцию на сумму 30-40 миллионов долларов.
Отмечалось, что 2 тысячи гектаров деградированных земель в Музрабатском и 1,2 тысячи гектаров в Кумкурганском районах следует рекультивировать и распределить среди безработного населения, а выращивание раннеспелых культур должно быть увеличено. В результате будет создано около 4 тысяч новых рабочих мест.
На совещании вновь затронуты вопросы посадки культур в междурядьях садов и виноградников, обеспечения стабильности цен на сельхозкультуры.
- Результат будет только тогда, когда каждый руководитель изменит свой стиль работы и выработает практические проекты, учитывая возможности и способности простых людей. Экономика будет расти, если изменения произойдут в селе, в махалле, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На видеоселекторном совещании представили отчеты хокимы Андижанской, Навоийской и Сурхандарьинской областей, руководители отраслей.